گاو و گوسفند

چرا گاوها خاک می خورند؟

گاهی اوقات گاوها در حال انجام چند کار غیرعادی مانند مصرف خاک یا خیره شدن به انسان ها دیده می شوند. سوال این است که علت خاک خوری در گاو چیست؟ همه گاو‌ها، صرف نظر از نژاد‌شان، رفتار‌های خاصی دارند. مواردی مانند خاک خواری یا ناله کردن با صدای بلند، می توانند باعث شوند که صاحبان آن ها تعجب کنند.

هنگامی که گاوها خاک می خورند، می خواهند مقداری ماده مغذی دریافت کنند. مغز گاوها امکان وجود این مواد مغذی در خاک را تشخیص می دهد. علاوه براین، گاوها به طور غریزی می دانند که به برخی از مواد مغذی نیاز بیشتری دارند. بنابراین تمایل به خاک خوری از خود نشان می دهند.

معمولاً گاوها محلی را می لیسند که یک بلوک نمک و یا معدنی در آن ناحیه وجود داشته باشد. زیرا مواد معدنی در خاک زیر محل قرارگیری بلوک حل می شوند. اگر آن ها به مواد مغذی بیشتری نیاز داشته باشند و بلوک های معدنی در محل نگه داری از آن ها تعبیه نشده باشد، بهترین راه برای تامین موارد مورد نیاز در این حیوانات، لیس زدن یا خاک خوری در محلی است که قبلا بلوک وجود داشته است.

گاو‌ها خاک را نمی‌خورند تا فقط “خاک” مصرف کنند. گاوها به نمک یا سایر مواد معدنی نیاز دارند. علاوه براین، تنها راه برای به دست آوردن نمک یا مواد معدنی، خاک خوری است. اگر درباره نیاز گاوها به نمک و سایر مواد معدنی سوالات بیشتری دارید، می توانید با یک دامپزشک تماس بگیرید و با او مشورت کنید‌.

شایع ترین علل خاک خواری گاو ها

چرا گاو ها خاک می خورند؟ || دام و پت

گوساله ها یا گاوها حتی با وجود یونجه معطر و یک انبار تمیز شروع به خاک خوری یا ماسه می کنند. آن ها خاک را نه فقط زمانی که غذا وجود ندارد، بلکه گاهی اوقات در شرایط عادی مصرف می کنند. علل متعددی برای این امر وجود دارد که منجر به بروز تغییرات منفی در بدن گاو ها و بدتر شدن وضعیت حیوان می شود.

هنگام تلاش برای درک اینکه چرا گوساله ها گاهی اوقات خاک می خورند، بهتر است با یک دامپزشک متخصص مشورت کنید، اما می توانید سعی کنید خودتان مشکل آن ها را تشخیص دهید. با این حال اگر همراه با خاک خوری، علائم منفی دیگری نیز بروز پیدا کردند، بهتر است که سریعا با یک دامپزشک با تجربه مشورت کنید.

رژیم غذایی نامناسب

وقتی گاو ها و گوساله ها همه چیز را در اطراف محل زندگی خود، حتی خاک را می خورند، ابتدا باید به محتوای رژیم غذایی آن ها توجه داشته باشید. داشتن یک رژیم غذایی مناسب و متعادل، پایه و اساس سلامتی جانداران است. حیوان قادر به گفتن وضعیت سلامتی خود به صاحبان اش نیست، بنابراین در صورت کمبود ماده مغذی در بدن به سمت هر جسمی کشیده می شود.

در صورت کمبود برخی از مواد مغذی مورد نیاز، گاوها ممکن است شروع به خاک خوری کنند. خاک مخلوطی از آب و ذرات جامد از نوع آلی و معدنی است. از جمله این موارد، شامل آهن اکسید شده، آهک (کلسیم و منیزیم)، گچ، بقایای گیاهی و موارد دیگر هستند.

حیوان با پیدا نکردن غذا یا تلاش برای پر کردن معده، شروع به خاک خوری می کند. در نتیجه، بیماری یا اختلال در عملکرد دستگاه گوارش، و حتی بروز مرگ امکان پذیر است. بنابراین بهترین کار این است که مشکل گاوهای تان را در مراحل ابتدایی تشخیص دهید تا بتوانید از بروز ضرر و زیان های جانی و اقتصادی پیشگیری کنید.

با این حال، علل احتمالی دیگری نیز برای برو رفتار خاک خوری در گاوها وجود دارد. بیماری هایی که نیاز به شناسایی و درمان دارند، از جمله علل بروز رفتار خاک خوری در گاو ها هستند. البته، شما نمی توانید بدون دامپزشک کاری انجام دهید، اما باید بدانید که علائم اصلی این اختلالات به خوبی شناخته شده اند.

در صورتی که مایل هستید گاوهای تان را درمان کنید، باید با یک دامپزشک تماس بگیرید. دامپزشک پس از تشخیص صحیح مشکل گاوهای گله شما، برنامه درمانی مناسب را تجویز خواهد کرد. از جمله علل بروز رفتار خاک خوری در گاوها، عبارت اند از:

کتوز از علل خاک خوری در گاو

کتوز، نوعی بیماری است که در صورت ابتلا به آن شیر گاو بوی استون می دهد. علاوه براین، عوارضی مانند افزایش سطح اسید در شیر و ادرار و بروز تغییرات در اندام ها، در صورت ابتلا به کتو بروز پیدا می کنند. اغلب گاو ها هنگام زایمان و در ماه های اول شیردهی معمولا با این بیماری رو به رو می شوند.

با ابتلا گاو مادر به این اختلال، گوساله شیر کم کیفیت می خورد که باعث کاهش نشاط و افسردگی آن ها می شود. علاوه براین، با گذشت زمان، گاو مادر شیر کمتری تولید خواهد کرد. همچنین کاهش وزن در میان گاوهای گله مشاهده خواهد شد. برای تشخیص ابتلا به این بیماری در میان گاوهای گله تان، بهتر است با یک دامپزشک مشورت کنید.

در موارد پیشرفته ابتلا به این بیماری، سمیت کبدی تشخیص داده می شود. علاوه براین، عارضه ای مانند بزرگ شدن غیرعادی کبد نیز مشاهده می شود. غشاهای مخاطی آسیب می بینند و تعداد تنفس و نبض بیشتر می شود. حیوانات مبتلا به این بیماری، به علت کمبود نیرو و تغییر اشتها، روی زمین دراز می کشند. در چنین حالتی، ممکن است که گاو بیمار شروع به خاک خوری کند.

استئودیستروفی و بروز رفتار خاک خوری در گاوها

چرا گاو ها خاک می خورند؟ || دام و پت

با مصرف خوراک هایی که با برخی مواد آلی و مواد معدنی بیش از سایرین اشباع شده اند، استئودیستروفی ایجاد می شود. علل ایجاد کننده این وضعیت، می تواند شامل افزایش مصرف برخی از مواد (کلسیم زیادی در یونجه وجود دارد، یا در کنسانتره، افزایش محتوای فسفر مشاهده می شود) و کاهش سایرین (کمبود ویتامین D، منیزیم، آهن) باشد.

به طور کلی، چنین وضعیتی می تواند منجر به عدم تعادل مواد معدنی، آلی و یونی می شود. علاوه براین، فرآیند انتقال مواد از اندام ها، در جایی که ذخایر آن ها وجود دارد، به جایی که سطح آن ها کم است، وجود دارد. در طول ابتلا به این اختلال، بافت های استخوانی و ماهیچه ای تخریب می شوند، و نهایتا متابولیسم آسیب می بیند.

علاوه براین، گاوها درخشش خز پوشش دهنده بدن خود را از دست می دهند و بهره وری آن ها کاهش می یابد. در ادامه، ذائقه تغذیه ای گاوهای مبتلا به این اختلال دچار تغییر می شود. لیسیدن دیوارهای محل نگه داری شروع می شود، غذای معمول گاو به طور نامطلوب خورده می شود. با این حال ریشه گیاهان، درخت ها و خاک توسط گاوها با میل زیادی خورده می شوند.

هیپوکوبالتوز در گاوها و بروز رفتار خاک خوری

در صورتی که مشاهده می کنید تعدادی از گاوهای تان شروع به خاک خوری کرده اند، احتمال دارد که به بیماری هیپوکوبالتوز مبتلا شده اند. این اختلال ناشی از کمبود کبالت است. با پیشرفت بیماری، علائم کم خونی ظاهر می شوند، نحوه دفع مدفوع و ادرار تغییر می کند (یبوست متناوب همراه با اسهال بروز پیدا می کند).

علاوه براین، ممکن است که گاو مبتلا شروع به خوردن اقلام غیر خوراکی کند. از جمله این موارد، عبارت اند از:

  • استخوان
  • پوست درخت
  • خاک محل پرورش
  • لیسیدن بدن یکدیگر
  • لیس زدن دیوار محل نگه داری

اگر ابتلا به این بیماری تشخیص داده نشود، عدم تعادل مواد در بدن افزایش می یابد. علاوه براین، با ادامه روند بیماری و عدم شروع درمان، عوارضی مانند تغییرات ساختاری و عملکردی در سیستم های بینایی، تنفسی و گردش خون بروز پیدا می کنند.

هیپوکوپروز در گاوها و بروز رفتار خاک خوری

یکی دیگر از علل بروز رفتار خاک خوری در گاوها، ابتلا آن ها به کمبود مس است. عوارض این بیماری به علت کمبود مس خود را نشان می دهند. از جمله عوارض احتمالی در اثر این‌ اختلال، عبارت اند از:

  • ابتلا به اسهال
  • خز غیرطبیعی
  • بروز تأخیر در رشد
  • بدشکل شدن مفاصل و انحراف از رژیم غذایی طبیعی

در اثر کمبود مس، متابولیسم گاو مبتلا آنقدر تغییر می کند که حیوان حالت گرسنگی دائمی را تجربه می کند. سپس به دنبال پر کردن معده خود خواهد بود. در ادامه، گاو بیشتر شروع به لیسیدن بدن و خز سایر گاوها می کند. در نتیجه گلوله هایی از مو در دستگاه گوارش گاوها ایجاد می شود.

اگر با بروز چنین علائمی، گاوهای تان شروع به خاک خوری کنند، اقدام فوری لازم خواهد بود. به طور کلی، باید به این نکته توجه داشته باشید که هیچ علامت مشخصه دیگری وجود ندارد. بنابراین، تلاش برای مصرف مواد غیر خوراکی علامت اصلی ابتلا به این بیماری در گاو‌ها در نظر گرفته می شود.

اقدامات مناسب برای پیشگیری از بروز‌ رفتار خاک خوری در گاوها چیست؟

چرا گاو ها خاک می خورند؟ || دام و پت

با توجه به عدم تعادل مواد غذایی در بدن گاو ها، بهترین اقدام کنترل رژیم غذایی آن ها است. بر اساس مطالعات و معاینات متعدد انجام ‌شده بر روی حیوانات، هنگام مصرف خوراکی ها و محصولات غذایی نامطلوب، مواد معدنی، فلزات و ویتامین‌های لازم برای رشد و نمو حیوانات کمتر وارد بدن آنها می شود.

شرایط کمبود مواد مغذی مختلف، به شدت بر وضعیت سلامتی گاوها تأثیر می گذارد. علاوه براین، محل نگهداری گاوها باید به طور مرتب تمیز شود و تهویه مناسبی داشته باشد. با این حال، شما باید توجه زیادی بر روی رژیم غذایی گاوهای گله تان داشته باشید. اگر درباره رژیم غذایی مناسب برای گاوها سوالی دارید، با یک دامپزشک تماس بگیرید.

از روزهای اول زندگی، گوساله ها باید رژیم غذایی مناسبی را دریافت کنند. با گذشت زمان و افزایش سن گوساله، می توانید رژیم غذایی آن ها را تغییر دهید. به گونه ای که غذای این حیوانات باید حاوی مقدار زیادی فیبر و پروتئین باشند. فلزات و مواد معدنی مورد نیاز، به بهترین وجه از مصرف مواد غذایی طبیعی به دست می آیند.

علاوه براین، تمام مواد غذایی و خوراک ها باید تمیز و قابل مصرف باشند. افزایش بار روی سیستم گوارش گاوها، اتفاقی نامطلوب است. برای تامین کلسیم، شما می توانید گچ رنده شده و پودر استخوان را به یونجه و سایر خوراکی های آن ها اضافه کنید. تعادل مواد معدنی دریافتی توسط گاوها باید برقرار شود.

سخن آخر

شما باید محل نگه داری گاوهایتان را به طور منظم تمیز کنید. اگر علائم بیماری ظاهر شد، بهتر است در اسرع وقت با دامپزشک گله خود تماس بگیرید. انجام واکسیناسیون، استفاده از مکمل های ویتامین یا خوراک های ویژه می توانند وضعیت سلامتی گاوها را عادی کنند. اگر سوالات بیشتری دارید، با یک دامپزشک تماس بگیرید.

منبع
https://garden-en.desigusxpro.comhttps://familyfarmlivestock.com/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا