گاو و گوسفند

علائم بارداری در بزها

قبل از بررسی علائم بارداری در بزها، اگر تصمیم دارید که تعداد بزهای گله خود را افزایش دهید، بدون شک پس از اولین جفت گیری مشتاق خواهید بود تا بفهمید که آیا بزهای مورد نظرتان واقعاً باردار هستند یا خیر. بارداری بز به طور متوسط ​​150 روز از زمان لقاح تا تولد طول می کشد، اما لازم نیست آنقدر منتظر بمانید تا متوجه شوید که آیا بزهای تان باردار شده اند و یا خیر. پس سوال اصلی این است که چگونه می توان تشخیص داد که یک بز باردار است؟ تست ‌های بارداری وجود دارد که شما یا دامپزشک گله تان می ‌توانید روی بز مورد نظر انجام دهید، اما چندین علامت ظاهری بارداری نیز وجود دارد که ممکن است موفقیت آمیز بودن بارداری را نشان دهند. از جمله این موارد، عبارت اند از:

  • سفت تر شدن شکم
  • تغییر رفتار و شخصیت
  • متورم شدن پستان های بز
  • عدم بازگشت به حالت فحلی

اگر به طور منظم با بزهای تان تعامل داشته باشید و آن ها را تماشا کنید، تشخیص بارداری در بزهای تان آسان تر خواهد بود. به طور کلی، هر چه با گله خود بیشتر آشنا باشید تغییرات ایجاد شده در بزهای تان را نیز بهتر درک خواهید کرد. از جمله این تغییرات، بارداری است‌.

علائم قبل از بارداری: چرخه فحلی بز

علائم بارداری در بزها || دام و پت

بیشتر بزها، جزو تولید مثل کنندگان فصلی هستند و فقط در پاییز و زمستان وارد چرخه فحلی می شوند. با این حال، برخی از نژادها در طول سال نیز وارد چرخه فحلی می شوند. نژاد های تولید مثل کننده خارج از فصل شامل بوئرها و کوتوله های نیجریه ای هستند.

تولید مثل کنندگان خارج از فصل معمولاً سه بار در هر دو سال فعالیت می کنند و بچه های بیشتری نسبت به تولید مثل کنندگان فصلی تولید می کنند. چه تولید مثل در تمام طول سال و چه تولید مثل فصلی، یک بز هر 17 تا 25 روز در طول فصل تولید مثل، وارد چرخه فحلی می شود.

بیشتر بزهای ماده، زمانی که در دوره فحلی هستند، علائم ویژه ای را بروز می دهند. علاوه براین، “چرخه فحلی پایدار” فقط 12 تا 48 ساعت دوام می آورد. به این ترتیب، یک یا دو روز پس از اینکه بز ماده، فحلی ثابت را تجربه کرد، تخمک گذاری آغاز می شود.

فحلی خاموش

در حالی که اکثر بزهای ماده نشانه هایی از چرخه فحلی را بروز می دهند، برخی از آن ها ” فحلی خاموش ” با علائم ظاهری کمی را تجربه می کنند. در حالی که می ‌توانید در شیوه‌های تکثیر نسل گله خود روش مند تر عمل کنید (تشخیص دوره فحلی ثابت و استفاده از بزهای نر فقط در زمان باروری)، بسیاری از پرورش دهندگان ترجیح می‌ دهند یک بز نر را با گروهی از ماده ها برای 40 تا 45 روز کامل رها کنند.

این کار به بز های ماده اجازه می دهد تا طی دو دوره فحلی باردار شوند و به این ترتیب، شانس موفقیت در تکثیر نسل افزایش پیدا می کند. توصیه می شود که در طول فصل تولید مثل، بز نر خود را در میان ماده ها بدون نظارت رها نکنید. زیرا انرژی بز نر از بین می رود و آن ها در تولید مثل تنبل خواهند شد.

برای یادگیری نحوه تشخیص علائم شروع دوره فحلی در بزها، با یک دامپزشک تماس بگیرید‌.

علائم فیزیکی نشان دهنده بارداری در بزها

علائم بارداری در بزها || دام و پت

در طول بارداری، علائم ظاهری نیز توسط بز ماده بروز پیدا خواهد کرد. این نشانه ها از علائم ظریف، مانند تغییر شکل در پستان تا علائم واضح تر، مانند فقدان دوره فحلی، متغیر خواهد بود.

نبود دوره فحلی در بزهای آبستن

یکی از بارزترین نشانه های باردار بودن در بزها، عدم قرار گیری در حالت فحلی است. اگر یک بز ماده در چرخه قبلی خود در معرض یک جفت قرار گرفته است، این بز را از نظر وجود علائم فحلی تحت نظر داشته باشید. اگر به مدت 25 روز چیزی متوجه نشدید، این نشانه خوبی است که ممکن است نشان دهد بز شما باردار باشد. در حالی که مسلماً این علامت یکی از بارزترین نشانه های بارداری است، این روش می تواند چالش برانگیز باشد. زیرا ممکن است که بز مورد نظر شما چرخه های فحلی خاموش را تجربه کند.

تورم پستان در بزهای باردار

با گذشت زمان شروع بارداری یک بز ماده، پستان های حیوان شروع به متورم شدن می کند و برای تولید شیر برای بچه های آینده اش آماده می شود. در حالی که تقریباً همه بزهای باردار با تورم پستان رو به رو می شوند، زمان‌ بندی بروز این علامت می ‌تواند در بین بزهای مختلف به ‌طور قابل ‌توجهی متفاوت باشد.

همین مسئله، نشان ‌دهنده قابل تشخیص بودن بارداری بزهای ماده است. پس به طور کلی، تورم پستان های یک بز، می تواند نشان دهنده بارداری آن باشد.

سفت شدن و تغییر شکل شکم بزهای باردار

در حالت عادی، شکم بزها یک انحنای ملایم دارد. اما شکم یک بز ماده باردار در دوران بارداری، به طور فزاینده ای برجسته تر می شود. البته تغییر اندازه شکم، تنها نشانه بارداری نخواهد بود. بلکه شکم بز نیز سفت می شود. اگر شکم بزی را که باردار نیست فشار دهید، احتمالاً احساس نرمی خواهید کرد. از طرف دیگر، اگر حداقل 2 تا 4 هفته پس از جفت گیری، شکم یک بز باردار را فشار دهید، شکم حیوان باید سفت تر شود.

ممکن است بتوانید با لمس کردن جنین های یک بز باردار را احساس کنید. در حدود 4 ماه پس از بارداری، باید بتوانید حرکت جنین ها را از طریق لمس احساس کنید. دست های خود را محکم در امتداد شکم بز ماده قرار دهید و فشار دهید. ممکن است شکل متمایز جنین ها یا حتی حرکت آن ها را در داخل شکم بز حس کنید. در این مرحله، احتمالاً علائم دیگری از بارداری را، مانند بزرگ شدن شکم و تورم پستان، نیز تشخیص دهید.

علائم رفتاری بارداری در بزهای ماده

علائم بارداری در بزها || دام و پت

علاوه بر علائم فیزیکی بارداری بز، ممکن است متوجه بروز تغییرات رفتاری نیز در این حیوانات شوید. این علائم شامل بروز تغییراتی در شخصیت و رفتار بز ماده شما و نحوه تعامل آن با یک بز نر است (و بالعکس).

تغییر شخصیت بزهای باردار. همانطور که احتمال تغییرات هورمونی در انسان ها نیز وجود دارد، تغییرات هورمونی می توانند به روش های بی شماری بر شخصیت یک بز تأثیر بگذارند. اگر بز ماده شما قبلاً منزوی و پرخاشگر بود، ممکن است متوجه شوید که پس از باردار شدن با اطمینان، برای خوردن میان وعده به شما نزدیک می شود. به همین ترتیب، یک بز ماده که سابقا رفتاری ملایم داشته است، ممکن است در دوران بارداری زورگو یا پرخاشگر شود. این تغییرات، طبیعی است و نشانه ای از افزایش هورمون های بارداری در بدن بز ها است.

نادیده گرفتن بز نر توسط بز ماده باردار. هم یک بز ماده باردار و هم بزی که جفت گیری کرده است، می توانند این تغییر رفتاری را نشان دهند. یک بز ماده باردار به احتمال زیاد هیچ علاقه ای به یک بز نر نشان نمی دهد. زیرا بز ماده در دوره فحلی نیست و هیچ نیاز بیولوژیکی به بودن در کنار یک بز نر به عنوان جفت ندارد.

به همین ترتیب، یک بز نر نیز معمولاً یک بز ماده باردار را نادیده می گیرد. به عبارت دیگر، بز نر می تواند تشخیص دهد که آیا یک بز ماده باردار است یا نه. علاوه براین، بز ماده نیز پس از بارداری، بز نر را نادیده می گیرد. به این ترتیب، تغییرات رفتاری ملموسی در این حیوانات مشاهده می شود.

تغذیه بز ها و رژیم غذایی مناسب آنها را بشناسید.

تست های بارداری در بزها

علائم بارداری در بزها || دام و پت

اگر به دنبال رویکرد علمی تری برای تعیین وضعیت بارداری بزهای خود هستید، می توانید آزمایش های بارداری مخصوص برای بزها را انجام دهید. این تست ها شامل آزمایش ادرار، آزمایش خون و سونوگرافی است.

تست بارداری مبتنی بر ادرار در بزها

بین 15 تا 20 روز پس از لقاح، سطح سولفات استرون در بدن بز ماده به میزان قابل توجهی افزایش می یابد و در طول بارداری، میزان آن بالا باقی می ماند. هنگامی که این تست بعد از روز 50 بارداری انجام می شود، 100٪ دقت در تشخیص بارداری دارد. این آزمایش‌ ها به آسانی در دسترس نیستند و هزینه آن می ‌تواند گزاف باشد. اگر به انجام آزمایش استرون سولفات علاقه دارید، برای دریافت توصیه‌ های آزمایشگاهی با دامپزشک گله خود تماس بگیرید.

تست های بارداری مبتنی بر خون در بزها

دو آزمایش اصلی برای تشخیص بارداری از طریق نمونه خون انجام می شود. یکی از آن ها، اندازه گیری پروژسترون در نمونه تهیه شده از بز است. در حالی که تعداد کمی از شرایط ممکن است باعث شوند که غلظت پروژسترون بز ماده شما بالاتر از حد متوسط ​​باشد (بارداری تنها یکی از آن ها است)، غلظت پایین پروژسترون تایید می کند که بز مورد نظر باردار نیست. علاوه براین، برای به دست آوردن نتیجه دقیق با انجام این آزمایش، نمونه باید دقیقاً یک چرخه پس از جفت گیری (17-25 روز پس از لقاح مورد نظر) تهیه شود.

آزمایش دیگری که برای تعیین بارداری بزها انجام می شود، می تواند PSPB (پروتئین B مخصوص بارداری) را شناسایی کند. PSPB پروتئینی است که توسط جفت بز باردار تولید می شود. این آزمایش می تواند بارداری را در بزها در اوایل 30 روز پس از جفت گیری تشخیص دهد. نمونه را می توان در خانه تهیه و به یکی از آزمایشگاه ها ارسال کرد.

تست سونوگرافی بارداری در بزها

سونوگرافی ترانس شکمی می تواند بارداری را در 30 تا 45 روز پس از لقاح به طور دقیق تشخیص دهد. در حالی که ممکن است سونوگرافی گرانتر از یکی از آزمایش ‌های خون ذکر شده باشد، با سونوگرافی می ‌توانید بارداری و تعداد جنین ‌ها را تعیین کنید. اکثر بزها اغلب دوقلو یا سه قلو باردار می شوند. بیماری های باکتریایی بز ها را جدی بگیرید.

پس از بارداری یک بز چه باید کرد؟

به طور کلی، برای اطمینان از برآورده شدن نیازهای مختلف بز در مدت بارداری و برای اینکه بتوانید خود را برای زایمان بز ماده تان آماده کنید، باید ابتدا بدانید که آیا بز مورد نظرتان باردار است یا خیر. یک بز باردار به علوفه با کیفیت بالا و غذای کمکی و مکمل در مراحل بعدی بارداری نیاز دارد.

علاوه براین ضروری است که محیط آن ها را تا حد امکان عاری از استرس نگه دارید. اگر بز ماده مورد نظرتان باردار است، پس روزهای آتی، زمان ایده آلی برای جا به جایی مراتع، خرید بزهای جدید یا تغییر ترکیب خوراک نخواهد بود‌. اگرچه بزها از بدو تولد نسبتاً مقاوم هستند، اما باید در طول دوره بارداری توجه بیشتری به نیاز های آن ها داشته باشید.

علاوه بر مراقبت از بزهای باردار خود، بسیار مهم است که در مورد نحوه مراقبت از بزهای تازه متولد شده، تحقیق کنید. یکی از جنبه های این امر، دانستن نحوه اضافه کردن غلات به رژیم غذایی بچه بزها است. برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر در این مورد، با یک دامپزشک تماس بگیرید و با او مشورت کنید.

منبع
https://savvyfarmlife.com/

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

  1. سلام با تشکر
    نشانه های ورم گون بز آخرای بارداری هست که معلومه که در صورت باردار نشدن بعضیا میان میفروشنش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا