گاو و گوسفند

چرا گاوها پرخاشگر می شوند؟

پرخاشگری در گاوها و گاومیش ها تحت تأثیر عوامل داخلی و خارجی رخ می دهد. برخی از آنها از نظر ژنتیکی تمایل به تهاجم دارند. در حالی که دیگر گاوها به دلیل ترس، رفتار نادرست و سایر عوامل مشابه پرخاشگر می شوند. اما رفتار پرخاشگرانه گاوها در برخی شرایط می تواند ترسناک و نگران کننده باشد. بر همین اساس ما سعی کرده ایم در این مقاله از دام و پت به شایع ترین علل پرخاشگری در گاو ها و نحوه جلوگیری از حمله آنها می پردازیم. خواندن این مطلب شما باید به شما کمک کند در اطراف گاو احساس امنیت كنيد. پس بهتر است ادامه مقاله را تا انتها بخوانید.

پرخاشگری در گاو معمولاً به دليل ترس، هورمون ها، رفتار ضعیف، آموزش ضعیف رخ می دهد. همچنین گاوها  ممکن است به دلیل ساختار ژنتیکی پرخاشگر شوند. اگر گاوها به درستی نگهداری نشوند یا آموزش نبینند، یاد می گیرند که پس از قرار گرفتن مکرر در موقعیت های ترسناک، پرخاشگر شوند. پرخاشگری آنها می تواند در واکنش به سایر حیوانات یا بین حیوانات و انسان باشد.

پرخاشگری در بین گاوهای گوشتی

دعواهای بین گاو نر می تواند طولانی تر از جنگ بین گاوهای نر و ماده باشد و گاهی اوقات چند ساعت به طول می انجامد. آنها حتی ممکن است در این بین استراحت کنند و از جایی که دعوا را ترک کردند ادامه دهند.

حتی در حین استراحت، گاوها سعی می کنند یکدیگر را از حرکت باز دارند. داشتن شاخ، پرخاشگری بین گاوها را خطرناک تر می کند. آنها شاخ هایشان می توانند همدیگر را بزنند. گاوهای بدون شاخ، با سر به یکدیگر می کوبند. گاوها ممكن است انسان ها را لگد بزنند، دم می زنند یا له می کنند.

لگد زدن یک مشکل رایج در گاوهای گوشتی است. این رفتار آنها ممکن است به این دلیل باشد که آنها برای آرام بودن تربیت نشده اند. گوساله های گوشتی توسط مادران خود بزرگ می شوند و بر خلاف گاوهای شیری، از كمترين نظارت و رسیدگی در تربيت برخوردارند.

به احتمال زیاد هنگام تلاش برای بررسی یک گاو گوشتی در یک فضای محدود، آنها ممكن است به شما لگد بزنند. بنابراین، احتمالاً باید به دامپزشک اجازه رسیدگی به آن را بدهید.

پرخاشگری در گاو نر

پرخاشگری در گاو نر کمی غیر قابل پیش بینی است. هر گاوی ممکن است پرخاشگر باشد، اما گاو نر احتمال بیشتری دارد که این رفتار را از خودش نشان دهد.

در بین نژادهای مختلف نیز تفاوت هایی وجود دارد. گاوهای نر به عنوان گاوهاي تهاجمی شناخته می شوند. عدم اجتماعی شدن ناشی از تربیت آنها ممکن است دلیل رفتار آنها باشد.

گاوهای ماده معمولاً کمتر تهاجمی هستند. از آنجایی که آنها توسط مادرشان در محیط گله بزرگ می شوند، بسیار اجتماعی تر هستند. در برخی شرایط، یک گاو نر ممکن است سعی کند روي گاو نر دیگر سوار شود و این ممکن است واکنش تهاجمی را برانگیزد. پیامد این عمل، جنگ دو گاو نر با یکدیگر است. دعوای بین گاو نر معمولاً منجر به آسیب می شود، اما می تواند کشنده نیز باشد. زمانی که گاوها شاخ داشته باشند احتمال مرگ و میر بیشتر است.

اگر به دنبال نگهداری از گاوهای شیری هستید بهتر است بدانید که چگونه یک گاو شیری را پروار کنیم؟

شایع ترین علل پرخاشگری و دعوای بین گاوها

چرا گاوها پرخاشگر می شوند؟ || دام و پت

درست مانند انسان ها، گاوها نیز می توانند به دلایل مختلف عصبانی شوند. در اینجا شش دلیل اصلی پرخاشگري گاوها آورده شده است.

استرس

گاوها ممکن است در صورت وجود منبع استرس، واکنش تهاجمی به یکدیگر نشان دهند. به طور کلی، این منابع چیزها یا موقعیت هایی هستند که گاوها به آنها عادت ندارند.

منبع استرس می تواند یک چهره جدید، نوع جدیدی از غذا یا محدودیت باشد. این نوع پرخاشگری به دلیل نحوه پرورش گاوهای شیری رایج است. اما در گاوهای گوشتی نیز دیده می شود، به خصوص زمانی که جفت های جدیدی را به گروه آنها اضافه کنید. این عوامل استرس زا علاوه بر اینکه آنها را تهاجمی می کند، می تواند بر رشد و تولید مثل آنها نیز تأثیر بگذارد. باید توجه داشته باشید که معرفی موقعیت ها و موارد عجیب چه تاثیری بر آنها می گذارد.

درد

واکنش تهاجمی به درد یک ویژگی است که نه تنها در انسان ها بلکه در حیوانات نیز دیده می شود. گاو نیز از این صفت مستثنی نیست. شاخ زدایی، عقیم کردن، لنگش گاو و بریدن دم از علل شایع درد در گاو است.

تجویز داروی بیهوشی قبل از عمل می تواند به جلوگیری از درد برای گاو کمک کند. در حالی که درد ناشی از لنگش می تواند گاوها را پرخاشگر کند، ممکن است آنها را نیز آرام کند. گاوها ترجیح می دهند به جای پرخاشگري، زمان بیشتری را صرف دراز کشیدن روی زمین کنند.

خستگی

اگر گاوهای شما راحت نباشند، ممکن است تهاجمی شوند. یکی از دلایل ناراحتی گاو، فضای تنگ برای استراحت است. با فضای محدود، گاوها نمی توانند به درستی دراز بکشند و این باعث کاهش زمان استراحت آنها می شود.

در حالی که انسان ها بی خوابی را با بداخلاق بودن بیان می کنند، گاو خستگي را با تحریک پذیری و پرخاشگری بروز می دهد.

علاوه بر خوابیدن در یک فضای تنگ، دمای بالا می تواند برای گاوها ناراحت کننده باشد. افزايش دما ممکن است رفتار آنها را تحت تأثیر قرار دهد و باعث شود آنها نیز پرخاشگرانه رفتار کنند.

هورمون ها

استرس و ناراحتی بر هورمون های محور هیپوتالاموس-هیپوفیز-آدرنال (HPA) تأثیر می گذارد.

سطوح بالای هورمون هایی مانند کورتیزول و هورمون آدرنوکورتیکوتروفیک (ACTH) می توانند رفتارهای تهاجمی را در گاوها تحریک کنند. از سوی دیگر، سطوح بالای اکسی توسین و آرژنین-وازوپرسین با کاهش رفتار پرخاشگرانه مرتبط است.

زایمان

گاوها در دوران بارداری ممکن است تهاجمی تر شوند. علاوه بر غریزه معمول مادری گاوهای مادر می توانند برای محافظت از گوساله های خود پرخاشگر باشند. گاو یک گونه طعمه براي ديگر حيوانات است، بنابراین طبیعی است که مادران سعی کنند از گوساله های خود در برابر خطرات احتمالی محافظت کنند. این رفتار در هنگام شیردهی رایج است. در این دوره واکنش ترس آنها سرکوب می شود و بیشتر حالت تدافعی دارند. مقاله زایمان در گاو ها و سوالات پر تکرار آن را از دست ندهید.

خوراک ناکافی 

می توان گفت گاو گرسنه، گاو عصبانی است. اگر گاوهای شما به اندازه کافی غذا نخورند، ممکن است پرخاشگر شوند. رفتار پرخاشگرانه بین گاوها نیز ممکن است زمانی دیده شود که خوراک کافی برای خوردن وجود نداشته باشد. با تراکم زیاد گاوها در یک فضا، رقابت برای آب و خوراک افزایش می یابد. رقابت ممکن است باعث شود که گاوها نسبت به یکدیگر تهاجمی شوند، زیرا آنها برای به دست آوردن چیزی برای خوردن مبارزه می کنند. چرا گاوها در شب غر می زنند؟

علائم عصبانیت و پرخاشگری گاو ها

چرا گاوها پرخاشگر می شوند؟ || دام و پت

گاوها عمدتاً روابط دوستانه دارند، اما به دلیل جثه آنها در صورت عصبانیت یا ترس می توانند خطرناک باشند. تشخیص اینکه چه زمانی گاو عصبانی است و چه زمانی باید فاصله خود را حفظ کنید، همیشه آسان نیست. در اینجا هفت راه وجود دارد که یک گاو ممکن است علائم خشم یا عصبانیت را نشان دهد، بنابراین شما بدانید که باید به چه مواردی توجه کنید:

حرکات نامنظم

گاوها می توانند با حرکت نامنظم خشم خود را نشان دهند. این معمولاً شامل تکان دادن سرشان برای نشان دادن شاخ و حرکت سرشان به بالا و پایین است. گاوها به این سمت حرکت می کنند تا به هر شکارچی احتمالی نشان دهند که آماده دفاع از خود هستند. اگر گاوی را می بینید که اینطور رفتار می کند، احتمالاً از اینکه شما در نزدیکی آنها هستید خوشحال نیستند. طبق گفته Open Sanctuary، زمانی که یک گاو به طور نامنظم حرکت می کند به این معنی است که آنها می خواهند به حال خود رها شوند.

کوبیدن روی زمین با یک سم

وقتی یک گاو نر با پنجه‌های گاو نر یا خراش دادن زمین و فرستادن خاک به پشت خود، این بخشی از رفتارهایی است که برای تهدید بیشتر خود برای شکارچیان طراحی شده‌اند. این نوع رفتار، نمایش تهدید نامیده می شود و شامل رفتارهای دیگری مانند چرخش به طرفین برای افزایش مشخصات و تکان دادن شاخ است.

گوش های برآمده

گوش های برافراشته لزوماً نشانه عصبانیت گاو نیست، زیرا آنها گوش های خود را برای گوش دادن به چیزی که توجه آنها را جلب می کند اشاره می کنند و بالا می برند. هنگامی که گاوها احساس خطر می کنند، ممکن است گوش های خود را بلند کنند تا به شکارچیان گوش دهند، یا مشخصات خود را به حداکثر برسانند و شکارچیانی را که می بینند بترسانند.

خرخر کردن

گاوها و گاوها به عنوان هشداری برای شکارچیان خرخر می کنند. این رفتار آنها شبیه به غرغر سگ یا خش خش یک گربه است.

چرخش به پهلو

گاو نرها وقتی احساس خطر می کنند به پهلو می چرخند تا خودشان را برای هر شکارچی احتمالی بزرگتر و خطرناک تر جلوه دهند. این نوع رفتار پرخاشگری آشکار نیست، اما زمانی رخ می دهد که یک تهدید خطرناک، بیش از حد به گاو نزدیک شود و معمولاً قبل از حمله باشد.

لگد زدن

لگد زدن یک مشکل رایج در گاوهای گوشتی است که نسبت به گاوهای شیری تمایل کمتری با انسان دارند .گاوها تاکتیک‌های تهاجمی زیادی ندارند، اما می‌توانند یک ضربه محکم از پاهای عقب خود بزنند. (گاوها به دلیل مفاصل پاهای جلویی نمی توانند به جلو لگد بزنند).

برای اینکه گاوهای پرواری بهتری داشته باشید، بیماری های رایج در گاو و پیشگیری از آن را بشناسید.

چگونه از حمله و عصبانیت گاوها پیشگیری کنیم؟

چرا گاوها پرخاشگر می شوند؟ || دام و پت

بهترین راه برای جلوگیری از حمله گاو جلوگیری از پرخاشگری و عصبانیت آنها است. بنابراین، چگونه می توانید از حمله گاو جلوگیری کنید؟ چگونه می توان تشخیص داد که یک گاو عصبانی است؟ چگونه هنگام عصبانیت از آن اجتناب می کنید؟ هنگام فرار و حمله گاو، وارد مناطقی که نمی شناسید نشويد.

از میان گله گاوها عبور نکنید. اگر در جاده گله گاو دیدید از آنها دوری کنید. اگر مجبورید از میان گله عبور کنید، آرام اما با اعتماد به نفس راه بروید.

وقتی در اطراف گاو هستید صدای خود را بلند نکنید. با لحن معمولی خود صحبت کنید تا آنها را نترسانيد.

از نقطه کور به گاوها نزدیک نشوید.

مطمئن شوید که آنها شما را می بینند، تا آنها را غافلگير نکنید. می توانید صدا ایجاد کنید و یا با زاویه باز نزدیک شوید. اگر سگ یا هر حیوان دیگری دارید که می تواند گاوها را غافلگیر کند و بترساند، آنها را دور نگه دارید. البته، اگر یک سگ و گاو تربیت شده دارید که داستان متفاوت است. حمله گاو می تواند به شدت به سگ شما آسیب برساند به خصوص سگ آموزش ندیده یا حتی سگ شما را بکشد.

به گوساله ها نزدیک نشوید. اگر گاوها ببینند که شما به سمت گوساله هایشان می روید، غریزه مادری آنها ممکن است آنها را وادار کند که به شما حمله کنند. اگر گاو عصبانی دیدید، آرامش خود را حفظ کنید، به چشمان آنها نگاه نکنید و فرار نکنید. هنگامی که به یک گله گاو نزدیک می شوید، با یک دوست بروید. حضور تعداد زياد افراد می تواند گاوها را از حمله باز دارد. همچنین، وجود افراد براي كمك هنگام وجود مشكل مفيد خواهد بود. در پایان مقاله بهتر است بهترین نژاد گاوهای شیری را بشناسید.

منبع
https://farmhouseguide.com/https://faunafacts.com/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا