گاو و گوسفند

شایع ترین علائم بارداری گوسفندان

تکثیر نسل گوسفندان یک گله، از جمله راه های افزایش تعداد گوسفندان و میزان درآمد شما است. اگر به تازگی شروع به نگه داری از یک گله گوسفند کرده اید، به احتمال زیاد از خود می ‌پرسید که چگونه می توان تشخیص داد که یک گوسفند باردار است؟ در این مقاله از دام و پت درباره علائم بارداری در گوسفندان نکات مهمی ذکر شده است.

چگونه می توان تشخیص داد که گوسفند باردار است؟ دوره آبستنی گوسفند به طور متوسط ​​147 روز طول می کشد. چندین نشانه وجود دارد که می توانید برای تعیین باردار بودن میش قبل از تولد، مراقب آنها باشید. این علائم شامل زمان شروع چرخه فحلی میش، روش رفلکسولوژیک و لمس است.

همچنین می توانید با استفاده از روش پروبینگ، سونوگرافی یا تست های آزمایشگاهی برای تأیید بارداری از دامپزشک درخواست کمک کنید. اگر گله بزرگی از گوسفند برای بررسی بارداری دارید، درخواست از یک دامپزشک و بررسی هر گوسفند به صورت جداگانه ممکن است گران تمام شود. به همین علت، ممکن است بتوانید به کمک برخی روش های خانگی، بارداری گوسفندان گله تان را بررسی کنید.

استفاده از تقویم چرخه فحلی برای بررسی بارداری گوسفندان

می توانید از یک تقویم برای تشخیص بارداری گوسفندان استفاده کنید. از آنجایی که چرخه فحلی در گوسفند 17 روز طول می کشد، شما مجبور نخواهید بود خیلی منتظر بارداری آن ها بمانید. در این روش باید ابتدا چرخه فحلی را درک کنید. بیشتر نژادهای گوسفند در طول سال بارور هستند و متوسط ​​چرخه فحلی آن ها 17 روز طول می کشد.

در طی این 17 روز، میش ها تقریباً 24 تا 36 ساعت در حالت فحلی (بارور) خواهند بود. گوسفندها اغلب «تولید مثل کنندگان روز کوتاه» نامیده می شوند، به این معنی که زمانی که روزها کوتاهتر می شوند و نور روز کاهش می یابد، تمایل بیشتری به تولید مثل دارند. چند نشانه ظریف وجود دارد که می توانید مراقب آنها باشید تا تشخیص دهید که میش شما در چرخه فحلی است.

در حالی که میش ها در غیر زمان چرخه فحلی معمولاً به دنبال قوچ نیستند، اما در چرخه فحلی میش ها پذیرای قوچ ها می ‌شوند و حتی وقتی قوچ در اطراف آن ها است دم خود را به جلو و عقب می چرخانند. قوچ می تواند فرمون هایی را که میش به اطراف ترشح می کند، استشمام کند و گوسفند ماده را جستجو می کند.

همچنین ممکن است در طول چرخه فحلی، میش بیشتر از حد معمول نفخ یا ادرار کند و ممکن است در ناحیه تولید مثل خود ورم را تجربه کند. اگر میش شما جفت اما آبستن نشده بود، 17 روز دیگر دوباره به چرخه فحلی وارد خواهد شد. پس از پایان اولین دوره، می توانید به دنبال شناسایی علائم چرخه فحلی در گوسفندان تان باشید.

از آن جایی که گوسفندان تان دوباره وارد چرخه فحلی خواهند شد، می توانید از این علائم برای شناسایی آبستنی میش های گله خود استفاده کند.

استفاده از روش رفلکسولوژی برای بررسی بارداری گوسفندان

شایع ترین علائم بارداری گوسفندان || دام و پت

آیا مطمئن نیستید که میش شما طی 17 روز پس از جفت گیری وارد چرخه فحلی شده است یا خیر؟ یا شاید شما تا حدودی مطمئن هستید که گوسفندتان وارد چرخه فحلی شده است، اما به دنبال نشانه های دیگری نیز هستید. یکی از اولین و دقیق ترین روش هایی که برای بررسی بارداری استفاده می شود، روش رفلکسولوژی است.

برای استفاده از این آزمایش، یک قوچ را نزد میش مورد نظر تان بیاورید. استفاده از قوچ یک “آزمون بارداری” موثر و طبیعی است. قوچ با نادیده گرفتن میش های آبستن و ابراز علاقه به میش های غیر آبستن می تواند بین این دو نوع میش تفاوت قائل شود. اگر مشکوک هستید که میش تان باردار است و قوچ شما به حیوان توجهی نمی کند، به احتمال زیاد میش باردار شده است.

لمس گوسفندان برای بررسی بارداری

شما می توانید با لمس شکم میش خود، بارداری آن ها را بررسی کنید یا تشخیص قبلی خود را در مورد بارداری تأیید کنید. اگر می خواهید از این روش استفاده کنید، تمام تلاش خود را بکنید تا مطمئن شوید که میش مورد نظرتان در 12 ساعت گذشته چیزی نخورده است. این مسئله به شما کمک می کند که بین یک جنین و یک وعده غذایی افتراق قائل شوید.

پشت میش خود بایستید و دستان خود را در دو طرف شکم حیوان قرار دهید. در صورت بارداری یک طرف شکم میش احتمالا بزرگتر از طرف دیگر خواهد بود. معمولاً سمت راست اینگونه است. به آرامی دستان خود را به شکم میش فشار دهید. شکم حیوان در صورت بارداری سفت می شود.

در این مرحله باید بتوانید طرح کلی بدن جنین (یا جنین ها) را نیز با این روش احساس کنید. به طور کلی، به کمک لمس می توان بارداری میش را تشخیص داد. این روش ممکن است در ابتدا گیج کننده به نظر برسد، اما با تمرین روی چندین میش، بهتر می توانید ماده های باردار را در مقایسه با میش های غیر باردار تشخیص دهید.

بررسی بارداری گوسفندان توسط دامپزشک

اگر خودتان از روش های شرح داده شده در این مقاله برای بررسی بارداری استفاده کرده اید و هنوز مطمئن نیستید که میش های تان باردار است یا نه، ممکن است تصمیم بگیرید از دامپزشک خود بخواهید تا وضعیت بارداری میش های شما را بررسی کند. تعدادی آزمایش وجود دارند که دامپزشک شما ممکن است برای تعیین باردار بودن میش های انجام دهد.

 از جمله این موارد، شامل آزمایش خون، آزمایش ادرار یا سونوگرافی هستند. سونوگرافی نه تنها حاملگی را در میش شما تایید می کند، بلکه می تواند به شما بگوید که زایمان چه زمانی خواهد بود و چند جنین در شکم پیش وجود دارند. این موارد، یکی از مزیت ‌های استفاده از اولتراسوند هستند.

همچنین این روش در حین زایمان کمک می کند تا بدانید تولد چه تعداد بره را باید انتظار داشته باشید و ممکن است چه مشکلی وجود داشته باشد که باید برطرف شود.

روش پروب برای بررسی بارداری گوسفندان

شایع ترین علائم بارداری گوسفندان || دام و پت

به غیر از تست های آزمایشگاهی و سونوگرافی، دامپزشک شما ممکن است از روش پروب برای بررسی بارداری استفاده کند. به طور کلی، در روش بررسی بارداری با روش پروبینگ تنها پس از هفتاد و پنجمین روز بارداری یا حدود 2.5 ماهگی قابل تایید است.

برای انجام این روش، دامپزشک با استفاده از انگشت میش را بررسی کرده و عروق رحمی حیوان را لمس می کند. اگر میش باردار باشد، لرزش محسوسی در شریان های رحمی حیوان ایجاد می شود. فقط یک دامپزشک آموزش دیده می تواند این ارتعاش را احساس کند، بنابراین این مورد روشی است که احتمالاً نمی توانید خودتان آن را امتحان کنید.

سایر علائم بارداری در گوسفندان گله

به طور کلی علائم دیگری‌ نیز وجود دارند که میش شما در صورت بارداری ممکن است آن ها را نشان دهد. شما می توانید مراقب این علائم نیز باشید.

تغییرات فیزیکی در گوسفندان باردار

از نظر بصری، احتمالاً می ‌توانید ببینید که شکم میش باردارتان به شکل برآمده درآمده است. ممکن است شواهدی از این موضوع را در حدود 3 ماهگی بارداری مشاهده کنید، تقریباً در همان زمانی که باید بتوانید شکم میش خود را لمس کنید. همچنین می توانید هر گونه تغییر در پستان میش را مشاهده کنید. پستان گوسفند باردار ظاهری متورم به خود می گیرد و گردتر می شود.

تغییرات رفتاری در گوسفندان باردار

با توجه به تغییرات هورمونی تجربه شده در دوران بارداری، ممکن است تغییراتی در رفتار میش خود مشاهده کنید. میش ممکن است خود را از دیگران منزوی کند، قاطع تر یا حتی آرام تر به نظر برسد. همچنین ممکن است متوجه تغییراتی در اشتهای میش شوید. یعنی ممکن است بیشتر یا کمتر از حد معمول غذا بخورد.

تولید شیر در گوسفندان باردار

یک گوسفند آبستن در حالی که برای زایمان آماده می شود، شروع به تولید شیر می کند. پستان های میش را بررسی کنید تا بدانید که آیا متورم یا از شیر پر شده اند. در حالی که این وضعیت ممکن است بیشتر در بارداری اتفاق بیفتد، این مورد یک نشانه واضح است که نشان می دهد گوسفند شما در شرف زایمان است.

نگهداری سوابق تولید مثلی گوسفندان گله

اگر قصد دارید در گله خود تکثیر نسل انجام دهید، ممکن است نیاز باشد زمان جفت گیری قوچ با میش ها را بر اساس زمان سیکل فحلی گله تعیین کنید. موفق ترین پرورش دهندگان سوابق کاملی از میش های خود، چرخه فحلی میش ها و زمان جفت گیری آنها را حفظ می کنند. این سوابق به خوبی به شما کمک می کنند تا علائم بارداری را تشخیص دهید.

اقدامات پس از بارداری میش ها

شایع ترین علائم بارداری گوسفندان || دام و پت

هنگامی که تأیید کردید که میش شما باردار است، باید در مورد افزایش میزان تغذیه حیوان فکر کنید، احتمالاً باید از مکمل ها یا غلات استفاده کنید. و یا باید سعی کنید از بروز موقعیت های استرس زا برای حیوان پیشگیری کنید. تا زمانی که میش‌های سالم غذای کافی دریافت می ‌کنند، بدون مشکل خاصی دوران بارداری را به نهایت خواهند رساند.

از آنجایی که نیاز است از ایجاد استرس در میش خودداری کنید، ایده خوبی است که سعی کنید کارهای “فصلی” یا دو ماهانه را قبل از جفت گیری زمان بندی کنید. این کارها ممکن است شامل کرم زدایی، تزریق واکسن، و کوتاه کردن سم باشد. این کار‌ به میش کمک می کند تا در طول بارداری آرام بماند.

گوسفندان گله شما به طور غریزی می دانند که در این مدت چه چیزی برای بدن شان بهتر است. ممکن است ببینید که میش بیشتر یا کمتر غذا می خورد. ممکن است ببینید که میش از گله منزوی شده است، یا حتی ممکن است فعالیت هایش دچار تغییر شود.

 تغییرات هورمونی در هر میش متفاوت است، بنابراین می توانید به حیوان اعتماد کنید تا تشخیص دهد به چه چیزی نیاز دارد. البته اگر متوجه بروز تغییراتی در رفتار گوسفندان، مانند بی حالی یا کم آبی بدن شدید، باید با یک دامپزشک تماس بگیرید.

آیا همه گوسفندهای آبستن به طور مشابه رفتار می کنند؟

هر گوسفندی رفتار منحصر به فردی دارد و همانطور که در آبستنی هر انسانی تغییراتی وجود دارد، در هر گوسفندی نیز آبستنی با ویژگی های خاصی وجود دارد. شما ممکن است تمام علائم بارداری فوق را در میش خود مشاهده کنید، یا ممکن است فقط یک یا دو مورد از این علائم را مشاهده کنید.

سن میش نیز در مورد علائم بارداری مطرح می شود. میش های سالمند تر و با تجربه تر اغلب علائم بارداری بیشتری نسبت به میش های جوان نشان می دهند. میش های سالمند تر نیز ممکن است دوره بارداری طولانی تری نسبت به میش های جوان داشته باشند.

شما نیز با ادامه پرورش گوسفندان با تجربه تر خواهید شد. در حالی که همه این موارد ممکن است زمانی که گوسفندی برای اولین فصل تولید مثل خود آماده می شود، گیج کننده به نظر برسد، پس از تولید چند بره این کار برای شما آسان تر و کم استرس تر خواهد شد.

منبع
https://savvyfarmlife.com/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا