گاو و گوسفند

 خطرات جدی برای بره تازه متولد شده

خطرات جدی برای بره تازه متولد شده

از خطرات جدی برای بره تازه متولد شده می توان به مواردی مانند گرسنگی، هیپوترمی، آبشستگی و ذات الریه اشاره کرد. بر اساس بررسی که در ایستگاه آزمایش گوسفندان انجام شده است، 46 درصد از مرگ و میر بچه گوسفندان به دلیل اسهال، 20 درصد به دلیل گرسنگی و 8 درصد به دلیل ذات الریه است. علاوه بر این، بره هایی با دوره های زایمان طولانی و چالش برانگیز و بره هایی که آغوز کافی دریافت نمی کنند بیشتر در معرض مشکلات سلامتی هستند.

هیپوترمی از خطرات جدی برای بره تازه متولد شده

هیپوترمی (سرمازدگی) اصطلاحی است که به دمای پایین بدن اشاره دارد. یک بره تازه متولد شده برای حفظ دمای بدن خود باید به همان اندازه که برای محیط از دست می دهد، گرما تولید کند. اگر نتواند این کار را انجام دهد، دمای بدن شروع به کاهش می کند. یک بره کوچکتر سریعتر از یک بره بزرگتر خنک می شود. بره هایی با پوشش ضخیم تر گرما را به طور موثرتری حفظ می کنند. در نتیجه، بره‌های موی گوسفند معمولاً تحمل بیشتری نسبت به دمای سرد دارند.

هرچه میش سریعتر بره را لیس بزند، کمتر مستعد سرد شدن است.

  • بره هایی که در آغل یا بیرون از خانه بدون محافظ باد متولد می شوند، گرمای بدن را سریعتر از دست می دهند.
  • آنهایی که در دمای سردتر به دنیا می آیند گرمای بدن را با سرعت بیشتری نسبت به بره هایی که در هوای معتدل متولد می شوند از دست می دهند.

بره هایی که از هیپوترمی رنج می برند ضعیف، لاغر و قوز کرده به نظر می رسند. بچه گوسفند ممکن است در موارد شدید نتواند سر خود را بالا نگه دارد. ممکن است گوش و دهان آنها احساس سردی کنند.

بره احتمال دارد در پاسخ شیردهی خود کمبود داشته باشد. میانگین دمای بدن بره ها 102-103 درجه فارنهایت است. بره هایی با دمای هسته کمتر از 100 درجه فارنهایت به عنوان هیپوترمی طبقه بندی می شوند. دمای بدن را می توان با استفاده از دماسنج مقعدی تعیین کرد.

درمان هیپوترمی در بره ها

 خطرات جدی برای بره تازه متولد شده | دام و پت

تهیه آغوز برای بره های هیپوترمی به منظور بالا بردن دمای بدن آنها بسیار مهم است. تغذیه لوله ای یک روش کارآمد برای انجام این امر است. علاوه بر این،  شاید لازم باشد که بره برای افزایش دمای بدنش به محیط گرم تری منتقل شود. در واقع، اگر دمای داخلی بره کمتر از 99 درجه فارنهایت باشد، ابتدا باید گرم شود.

روش های زیادی برای گرم کردن بره وجود دارد. بدن بره را خشک کنید و اگر خیس بود آن را در حوله بپیچید. برای گرم کردن بره می توان از سشوار استفاده کرد. برای قرار دادن بره می توان از جعبه گرمکن استفاده کرد. لامپ های حرارتی برای گرم نگه داشتن بره های هیپوترمی کافی نیستند. علاوه بر این، آنها یک خطر آتش سوزی هستند.

هیپوترمی معمولاً در اثر قرار گرفتن در معرض در بره های تازه متولد شده و اغلب در بره های بالای 24 ساعت در نتیجه گرسنگی رخ می دهد. با بره‌های مسن‌تر باید مانند بره‌های جوان رفتار کرد. با این تفاوت که آنها به آغوز نیاز ندارند. برای تغذیه جایگزین شیر می توان از یک بطری یا فیدر لوله ای استفاده کرد. مقدار بیشتری شیر باید در یک زمان ارائه شود.

گرسنگی

 خطرات جدی برای بره تازه متولد شده | دام و پت

گرسنگی بره عامل اصلی مرگ بره های شیرخوار است. عوامل متعددی در ایجاد این عارضه نقش دارند: مصرف ناکافی آغوز، دفع سد، التهاب پستان، پستانک های خیلی بزرگ یا خیلی نزدیک به زمین، تولید ناکافی شیر، آسیب یا بیماری مفاصل، درد دهان و زایمان دشوار.

به طور معمول، گرسنگی در سه روز اول زندگی رخ می دهد. بره هایی که گرسنه هستند اغلب نفخ می کنند. لمس، معده خالی را نشان می دهد. احتمال دارد لرز، لرزش و هیپوترمی ایجاد شود، اما این بره هیپوترمی معمولاً بیش از 12 ساعت سن دارد. تغذیه، درمان واضح گرسنگی است. بره های خاص را می توان با بطری تغذیه کرد. دیگران نیاز به لوله دارند.

 اسهال از خطرات جدی برای بره تازه متولد شده

اسهال در بره‌های تازه متولد شده می‌تواند توسط باکتری‌های مختلف مانند کولی، سالمونلا یا کلستریدیوم پرفرینگین نوع C رخ می دهد. مصرف کافی آغوز بهترین دفاع در برابر اسهال، بهداشت نیز حیاتی است. بره هایی که در شرایط غیربهداشتی متولد می شوند مستعد ابتلا به انواع مشکلات سلامتی بالقوه هستند. آنتی بیوتیک ها و مایع درمانی را می توان برای درمان زخم های باکتریایی استفاده کرد. پمپ خوک خوراکی با اسپکتینومایسین درمان ارجح برای آبشستگی بچه بره است.

استفاده بدون برچسب این دارو نیاز به تایید دامپزشکی دارد. واکسن علیه E. coli scour (“دهان آبکی”) و کلستریدیوم پرفرینگین نوع C موجود است.

چرا گوسفندها دندان قروچه می کنند؟

ذات الریه از خطرات جدی برای بره تازه متولد شده

 خطرات جدی برای بره تازه متولد شده | دام و پت

ذات الریه در بره های تازه متولد شده معمولاً توسط باکتری پاستورلا همولیتیک، اما گاهی اوقات می تواند توسط مایکوپلاسما ایجاد شود. تب، افزایش تعداد تنفس، ناتوانی در شیرخوردن، و در موارد شدید، مرگ تعریف می شود.

به نظر می رسد بره ها سوء تغذیه و بی حال هستند. بره هایی که مقدار کافی آغوز دریافت نمی کنند به ویژه مستعد ابتلا به ذات الریه هستند. پنومونی در گوسفندان خانگی بسیار بیشتر از گوسفندانی است که در مرتع پرورش می یابند. پنومونی معمولا با آنتی بیوتیک هایی مانند پنی سیلین و تتراسایکلین درمان می شود.

مایع درمانی می تواند به روند بهبودی کمک کند. متأسفانه، ثابت نشده است که واکسیناسیون میش های آبستن با پاراآنفلوآنزا (PI3) سطح ذات الریه را در بره های تازه متولد شده کاهش می دهد.

بهترین خوراک خزش برای بره ها چیست؟

هدف از تغذیه خزشی ترغیب بره ها به مصرف غذا و در نتیجه افزایش وزن است. در نتیجه، خوراک های بسیار خوش طعم باید در دسترس باشد. بچه گوسفندها در جوانی خوراک هایی را ترجیح می دهند که ریز آسیاب شده و اندازه ذرات کوچکی داشته باشند. کنجاله سویا، ذرت آسیاب شده، و یونجه همگی از خوراکی های با طعم بالا برای بره های جوان هستند. این خوراک ها باید روزانه جایگزین شوند.

مخلوطی ساده از 80 تا 85 درصد ذرت آسیابی، 15 تا 20 درصد کنجاله سویا و انتخاب آزاد یونجه با کیفیت بالا، یک جیره غذایی عالی برای خزش اولیه است. در اوایل دوره تغذیه خزش، حفظ مصرف محرک بسیار مهم است. این رژیم ها باید حاوی حداقل 20 درصد پروتئین خام باشد.

گوسفند را کاملاً از سر تا دم خیس کنید تا هرگونه لانولین یا کثیفی باقیمانده از بین برود. در صورت استفاده از آب بر روی سر و صورت، حتما گوش های خود را بپوشانید. از دستان خود برای کار در شامپو چربی گیر استفاده کنید.

کاملاً بشویید تا تمام صابون ها پاک شوند، مراقب باشید که گوش ها را ببندید و فشار کم را حفظ کنید. بدن را از پایین به بالا خشک کنید و آن را کمی مرطوب نگه دارید. اسپری ساق پا با یک برس مینی با دامنه وسیع شانه به پشم ساق پا بزنید. حال با استفاده از قیچی و تیغه های ظریف، برش سریع را انجام دهید.

کف یک سطل تمیز را با تقریباً پر کنید. این شامپو روشن کننده و حدود 3-4 اینچ آب است. همانطور که سطل را با آب پر می کنید، حتما مقدار زیادی کف صابون ایجاد کنید. کف را با یک برس موی نرم روی پوست بمالید و در برابر پشم کار کنید.

شیر های مفید برای بره کدامند؟

آیا می توانید بچه گوسفند را حمام کنید؟

 خطرات جدی برای بره تازه متولد شده

بره ها نیاز به نظافت کمی دارند. مدهای امروزی به دنبال بچه گوسفندی با ساختار استخوانی بزرگتر و پاهای پشمالوتر هستند. در حالی که برخی از بچه گوسفندها از نظر ژنتیکی مستعد داشتن بیشتر هستند، همیشه می توانید به حفظ مو و پشم سالم روی پاهای آنها کمک کنید. این را می توان از طریق شستشوی معمولی و تهویه مطبوع انجام داد. پس از شستشو پاها، باید آنها را برس بزنید و خشک کنید. این تمرین را می توان یک بار در هفته تکرار کرد.

در حالی که ما شستشو پاهای بچه گوسفند خود را توصیه می کنیم، اما شستشو بدن آن را ضروری نمی دانیم. این برای حفظ روغن طبیعی آنها به نام لانولین است. فقط هنگام قیچی با تیغه ظریف یا جراحی، باید بدن بچه گوسفند خود را بشویید. بسیار مهم است که گوسفندهای بچه خود را خیلی مکرر قیچی نکنید، زیرا این کار باعث کاهش لانولین و طراوت پوست آنها می شود. درعوض، یکبار در ماه، گوسفند خود را قیچی کنید.

هنگام بریدن پوست با تیغه های ظریف یا جراحی، آن را با نرم کننده هایی که روغن های طبیعی را ترویج می کنند محافظت کنید. علاوه بر این، توصیه می شود یک پتوی بوم برای بچه گوسفند تهیه کنید. این به محافظت از پوست در برابر عناصر، آفات و مشکلات پوستی کمک می کند.

هنگام نظافت گوسفند، حفظ سلامت سم بسیار مهم است. کوتاه کردن سم ها حداقل یک بار در ماه برای سالم نگه داشتن ایده آل است، به خصوص اگر بچه گوسفند روی بستر نرم باشد یا در شرایط مرطوب نگهداری شود. برای حفظ سم طبیعی، دیواره سم باید تراز و انگشتان پا کوتاه شوند.

راه های تمیز کردن بره نوزاد را یاد بگیرید.

منبع
https://www.farmanimalreport.com/2021/06/09/can-you-give-baby-sheep-a-bath/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا