گربه ها

التهاب بیضه در گربه ها

التهاب بیضه در گربه ها

التهاب بیضه در گربه ها می تواند ادرار و مدفوع را برای گربه بسیار دشوار کند. تورم بیضه ممکن است به عنوان یک پاسخ به دلیل ضربه به پروستات یا بیضه ها رخ دهد یا به یک مشکل مزمن تبدیل شود. این وضعیت در گربه های نر مسن‌تر شایع‌تر است. زیرا هورمون‌های آنها شروع به تغییر می‌کند و تستوسترون به تدریج کاهش می‌یابد. انسداد یا عفونت ناشی از تجمع مواد زائد در مجاری منی می تواند منجر به پروستاتیت شود. التهاب بیضه ها نیاز به مراجعه به دامپزشک دارد، زیرا عفونت می تواند در سراسر بدن پخش شود.

هنگامی که سیستم ایمنی گربه به آسیب یا بیماری در ناحیه کیسه بیضه واکنش نشان می دهد، غده پروستات می تواند تحت فشار قرار گیرد. حتی منجر به احتباس مایع در بیضه ها شود. این وضعیت اغلب منجر به تورم یک یا هر دو بیضه به اندازه غیر طبیعی بزرگ می شود. حتی می تواند برای گربه بسیار دردناک باشد. این اتفاق گاهی اوقات به عنوان پروستاتیت نامیده می شود.

علائم تورم بیضه در گربه ها

التهاب بیضه در گربه ها | دام و پت

به طور کلی بیضه های گربه ها به دلیل اندازه و موقعیت کوچکشان مورد توجه قرار نمی گیرند. هم دم آنها و هم جیب خز که کیسه بیضه آنها را می پوشاند می تواند بیضه ها را به خوبی پنهان نگه دارد. گاهی اوقات تشخیص عقیم شدن گربه برای ما دشوار است. به همین دلیل است که بیضه های متورم گربه معمولاً کاملاً واضح است. آنها نه تنها بزرگتر به نظر می رسند، بلکه قرمز شده و حتی ممکن است سفت شوند.

در این مقاله دلایل تورم بیضه های گربه را توضیح می دهیم . ما همچنین به درمان های مختلفی که ممکن است بسته به علت ذکر شده در دسترس باشد، نگاه خواهیم کرد. اگر دیدید که بیضه های گربه شما متورم و قرمز شده است، باید آنها را نزد یک دامپزشک متخصص ببرید. آنها قادر به انجام معاینه خواهند بود و تنها کسانی هستند که می توانند تشخیص دقیق دهند.

علائم اغلب به صورت ظاهری قابل مشاهده است و ممکن است با مشکلات داخلی بیشتری همراه باشد. هر چه علائم بیشتر باشد، احتمالاً گربه درد بیشتری را تجربه می کند. علائمی که باید مراقب آنها بود، عبارتند از:

 • تب
 • بی حالی
 • ناباروری
 • مشکل در حرکت
 • تورم غدد لنفاوی
 • از دست دادن اشتها
 • بزرگ شدن بیضه‌ها
 • درد در ناحیه تناسلی
 • لیس زدن بیش از حد کیسه بیضه
 • زخم باز روی بیضه یا اطراف آن

علت مدفوع گربه خارج از جعبه بستر چیست؟

علل تورم بیضه در گربه ها

التهاب بیضه در گربه ها | دام و پت

در حالی که تورم بیضه می تواند موقتی باشد، بسیاری از شرایطی که باعث آن می شوند به خودی خود از بین نمی روند. علل عموماً محلی در ناحیه کیسه بیضه هستند. علل شناخته شده عبارتند از:

 • سرطان
 • کیست ها
 • عفونت باکتریایی
 • واکنش آلرژیک (اغلب از کک)
 • آبسه ناشی از گزش یا زخم های آسیب زا دیگر
 • مشکلات هورمونی (مانند قرار گرفتن در معرض استروژن)
 • عفونت ویروسی (مانند ویروس لوسمی گربه یا ویروس نقص ایمنی گربه)

اورکیت در گربه ها

اگر گربه شما بیضه های متورم داشته باشد، ممکن است از اورکیت رنج می برد که التهاب بیضه ها است. این نشانه یک بیماری یا وضعیت است. آسیب یا ترومای فیزیکی یک علت نسبتاً شایع ارکیت در گربه ها است. زخم، نیش، سوزش و یا سوختگی می تواند منجر به بیضه متورم است.

گربه ممکن است در حین راه رفتن از روی یک حصار خرد شده بپرد یا به او کوبیده شود، که احتمال آسیب به بیضه ها را به همراه دارد. با این حال، دعوا با گربه های دیگر نیز می تواند علت دیگری برای اورکیت باشد. این در گربه هایی که اخته نشده اند و زمانی را در خارج از منزل می گذرانند رایج است.

التهاب مثانه در گربه ها از علل تا درمان آن را بخوانید.

علائم ارکیت در گربه ها

در حالی که تشخیص دقیق ارکیت به آزمایش‌های بیشتری نیاز دارد. اما یک قانون کلی وجود دارد که می‌تواند تعیین کند که بیضه‌های متورم گربه شما به دلیل ارکیت است یا علت جدی‌تری دارد. اگر گربه شما بیضه های متورم دارد و هنگام دست زدن به آنها احساس درد می کند، احتمالاً به دلیل التهاب ارکیت است. در این شرایط متوجه خواهید شد که او مرتباً خود را می لیسد تا این درد و تحریک را تسکین دهد.

ممکن است بتوانیم بیضه ها را با احتیاط لمس کنیم تا ببینیم آیا آنها سفت شده اند یا خیر، اما باید مطمئن باشیم که باعث درد بیشتر نمی شویم. با اورکیت، احتمالاً می بینید که گربه شما بی اختیاری ادرار هم دارد. این باعث می شود که او خارج از جعبه زباله خود ادرار کند.

اگر گربه شما چیزی جدی‌تر مانند پریتونیت عفونی گربه‌ها داشته باشد، بیضه‌های او لزوما احساس درد نمی‌کنند. FIP افیوسیو منجر به تجمع مایع می شود که در لمس نرم تر به نظر می رسد و مانند ارکیت سفت نیست. با این حال، تفاوت بین علائم می تواند ظریف باشد، به همین دلیل است که بسیار مهم است که یک متخصص گربه شما را معاینه کند.

گربه با بیضه های متورم و قرمز به دلیل درماتیت

التهاب بیضه در گربه ها | دام و پت

علاوه بر اورکیت، یک گربه ممکن است به دلیل تماس با یک ماده تحریک کننده، دچار التهاب و قرمزی بیضه ها شود. این شرایط منجر به چیزی به نام درماتیت تماسی می شود. برخی از گیاهان، رنگ، الیاف مصنوعی، سیمان، داروها، شامپو و بسیاری از مواد دیگر ممکن است علت این واکنش باشند. در این موارد، گربه آشفته و ناراحت می شود و بسته به ماده ای که منجر به بیماری پوستی می شود، اغلب با شدت کم یا زیاد با خارش روبرو می شود.

ابتدا، پوست آسیب دیده قرمز به نظر می رسد. در صورت عدم درمان، ممکن است پوست در سایه ضخیم و تیره شود. ما باید ببینیم که چه چیزی باعث واکنش برای جلوگیری از تماس مجدد گربه با آن می شود. علاوه بر این، دامپزشک درمان مناسب را تجویز خواهد کرد. درمان مذکور معمولاً شامل کورتیکواستروئیدها به شکل موضعی است. در نهایت، ضربه وارد شده به بیضه باید با داروهای ضد التهاب درمان شود و به مدتی زمان نیاز دارد تا تورم کاهش یابد.

التهاب بیضه در گربه ها به دلیل تومور

اگرچه برای یک گربه با بیضه های متورم ابتلا به سرطان شایع نیست، نئوپلاسم ها یکی از دلایل احتمالی التهاب بیضه هستند. در این موارد، سرطان معمولاً تنها بر یکی از بیضه‌ها تأثیر می‌گذارد و سپس به دیگری انتشار می‌یابد. سرطان باعث بزرگ شدن بیضه ها می شود، اما به جای اینکه سطح صاف و منظمی داشته باشد، نامنظم و حاوی گره هایی است. انواع دیگر سرطان اندازه بیضه را تغییر نمی دهد، اما سفت می شود.

پیشگیری از سرطان یکی دیگر از دلایلی است که عقیم سازی برای گربه ها توصیه می شود. این نه تنها به طور کامل از سرطان بیضه جلوگیری می کند، بلکه می تواند خطر ابتلا به انواع دیگر سرطان گربه را نیز کاهش دهد. در حالت ایده آل، عقیم سازی باید تقریباً در سن 5 تا 6 ماهگی، درست قبل از رسیدن به بلوغ جنسی انجام شود.

تشخیص تورم بیضه در گربه ها

برای تشخیص علل اصلی تورم بیضه ها، یک معاینه فیزیکی کامل شامل یک معاینه رکتال گسترده انجام خواهد شد. دامپزشک باید بین شرایط احتمالی با تطبیق علائم موجود در گربه با مشکلات سلامتی احتمالی تفاوت قائل شود. هدف شناسایی علت دقیق تورم برای تهیه یک برنامه درمانی مناسب است.

اگر خون، چرک یا پروتئین اضافی در ادرار یافت شود، آنالیز ادرار می تواند التهاب پروستات را رد و یا تایید کند. در صورت وجود عفونت، کشت میکروسکوپی ادرار می تواند به شناسایی باکتری ها کمک کند. آزمایش خون، شامل شمارش کامل خون و مشخصات بیوشیمیایی ممکن است در شناسایی موارد احتمالی سرطان مفید باشد.

اشعه ایکس و سونوگرافی می تواند تومورها یا رشد در ناحیه بیضه را تایید و تعیین کند. نمونه برداری از بافت متورم ممکن است برای بررسی هیستوپاتولوژیک جمع آوری شود. برای کشف وجود ارگانیسم های عفونی می توان از آزمایش آنتی بادی استفاده کرد.

درمان تورم بیضه در گربه ها

التهاب بیضه در گربه ها | دام و پت

درمان مناسب، به علت تورم بستگی دارد. برخی از مسائل برای گربه خطرناک تر از سایر حیوانات است. تشخیص زودهنگام تورم بیضه می تواند درمان را موثرتر کند.

آنتی بیوتیک ها

اگر علت تورم یک زخم باز باشد، آنتی بیوتیک ها می توانند ناحیه را از عفونت باکتریایی نجات دهد. اگر یک عفونت کلی باکتریایی کل کیسه بیضه را تحت تاثیر قرار دهد، آنتی بیوتیک ها همیشه موثر نیستند، به خصوص اگر مشکل مزمن شده باشد. در صورت نیاز اغلب پس از آن آنتی بیوتیک برای جلوگیری از ایجاد عفونت در محل زخم، جراحی تجویز می شود. نسخه ها معمولاً از یک تا چهار هفته متغیر است.

اخته کامل یا جزئی

در بسیاری از موارد تنها راه حل دائمی برای تورم و درد بیضه، اخته شدن است. اگر بیضه ها بیمار باشند، جراحی می تواند پیچیده تر شود. ممکن است برش های بزرگتری مورد نیاز باشد و در برخی موارد ممکن است بیضه ها به بافت پوست جوش بخورند. برای انجام جراحی نیاز به بیهوشی عمومی است.

عمل جراحی برای برداشتن

اگر علت تورم بیضه تومور باشد، برداشتن تومور با جراحی ممکن است اجازه دهد بیضه ها باقی بمانند. این بستگی به محل، تعداد و بدخیمی تومورهای موجود دارد.

بهبود تورم بیضه در گربه ها

در حالی که گربه شما از پروستاتیت رنج می برد، مطمئن شوید که به طور منظم ادرار و مدفوع می کند. برای تشویق به مصرف مکرر، به گربه آب تازه بدهید. گربه خود را با یک رژیم غذایی با کیفیت بالا و مناسب گونه و بدون مواد پرکننده و شیمیایی تغذیه کنید. دامپزشک شما ممکن است مکمل هایی را برای تقویت سیستم ایمنی به رژیم غذایی گربه شما توصیه کند. بازی و ورزش را محدود کنید، زیرا این امر می تواند تورم را تشدید کند.

اگر گربه تحت عمل جراحی قرار بگیرد، باید از گربه در منزل مراقبت کنید. بر همین اساس مطمئن شوید که گربه محل برش خود را لیس نمی‌زند یا گاز نمی‌گیرد. برای رسیدن به این هدف ممکن است یک یقه الیزابتی لازم باشد. برش را برای هر گونه علائم عفونت کنترل کنید.

پیش آگهی برای گربه هایی که تورم بیضه دارند به طور کلی بسیار خوب است، به شرط اینکه از اختگی جان سالم به در ببرند و ویروسی مانند ویروس لوسمی گربه یا ویروس نقص ایمنی گربه نداشته باشند. این ویروس ها دائمی هستند و به طور کلی غیر قابل درمان هستند.

نگه داری گربه در داخل خانه ممکن است بهترین راه برای جلوگیری از زخم های ناشی از دعوای گربه ها یا قرارگیری در معرض عفونت های ویروسی باشد.

منبع
https://wagwalking.com/cat/condition/testicular-swellinghttps://www.animalwised.com/my-cat-has-swollen-testicles-causes-and-treatment-3001.html

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا