گربه ها

شیر برای گربه و عوارض های آن

شیر برای گربه ها حتی می تواند منجر به بروز برخی عوارض شود. شیر لزوما بهترین روش آبرسانی برای گربه ها نیست و حتی برخی از گربه ها اصلا نمی توانند آن را بنوشند. این در حالی است که ما یک تصویر ذهنی به یاد ماندنی تری در ارتباط با یک بچه گربه در حال نوشیدن از نعلبکی شیر داریم. از طرفی هم این ایده که گربه ها باید شیر بنوشند برای چندین دهه بخشی از باور غلط صاحبان حیوانات خانگی بوده است. اما شیر لزوما بهترین روش آبرسانی برای دوست گربه شما نیست و برخی از گربه ها اصلا نمی توانند آن را بنوشند. ما در این مقاله از دام و پت سعی کرده ایم به سوالات مربوط به شیر برای گربه ها پاسخ دهیم. پس ادامه مقاله را تا انتها بخوانید.

آیا بچه گربه، شیر می خورد؟

شما می توانید به گربه ها شیر بدهید، اما صاحبان حیوان خانگی باید مراقب باشند و این کار را در حد اعتدال انجام دهند.

دکتر سارا والاس، دامپزشک مستقر در واشنگتن دی سی، می گوید: شما می توانید به برخی از گربه ها در مقادیر کم شیر بدهید. این میزان از شیر باید کمتر از 10 درصد از غذای مصرفی روزانه گربه شما را شامل شود. اگر بیش از این 10 درصد به آنها بدهید، ممکن است رژیم غذایی آنها را بهم بزنید.

این توصیه بر این اساس استوار است که گربه شما تمام مواد مغذی مورد نیاز خود را از غذای خودش دریافت کند. به عنوان مثال، دریافت بیش از حد کلسیم از شیر می تواند باعث کمبود فسفر شود.

دکتر جان راپاپورت، مدیر پزشکی مرکز مراقبت های دامپزشکی پیشرفته در دیوی، فلوریدا، موافق است و اضافه می کند که شیر یک غذای متعادل از نظر تغذیه ای نیست. او می گوید: تامین بخش زیادی از کالری دریافتی گربه به شکل شیر ممکن است مواد مغذی ضروری مورد نیاز گربه شما را رقیق کند. حتی حیوان خانگی تان را با کمبود مواد مغذی روبرو کند.

برخی از گربه ها شیر را بهتر از بقیه هضم می کنند. راپاپورت توضیح می‌دهد که دادن شیر به گربه‌ای که نمی‌تواند آن را هضم کند ممکن است اثرات نامطلوب و عوارض زیادی داشته باشد. این عوارض می تواند شامل استفراغ، اسهال، روده‌های گازدار، ناراحتی و گرفتگی شکم، و نفخ باشد.

آیا گربه ها می توانند شیر را هضم کنند؟

شیر برای گربه و عوارض های آن || دام و پت

در حالی که بسیاری از گربه‌ها می‌توانند کمی شیر را تحمل کنند. این بدان معنا نیست که آنها می توانند شیر را به راحتی هضم کنندیا حتی اصلاً هضم نکنند.

راپاپورت می‌گوید: «اکثر گربه‌های بالغ به لاکتوز حساسیت ندارند. حساسیت به لاکتوز یعنی برخی از گربه ها آنزیم گوارشی لاکتاز که برای هضم قند موجود در شیر لازم است را ندارند. در این شرایط قند در دستگاه گوارش حیوان باقی می ماند و می تواند تخمیر شود و مشکلاتی ایجاد کند.

والاس می گوید این مشکلات شامل تجمع مایع اضافی در دستگاه گوارش است که می تواند باعث اسهال شود. او خاطرنشان می کند: این وضعیت در برخی گربه ها راحت تر از دیگران اتفاق می افتد.” به نوبه خود، اسهال می تواند باعث کم آبی بدن و کاهش جذب ویتامین ها و مواد معدنی شود.

بچه گربه ها نسبت به گربه های بالغ شیر را بهتر هضم می کنند. زیرا لاکتاز بیشتری در سیستم گوارشی خودشان دارند. با این حال، با افزایش سن، این آنزیم های گوارشی به سرعت ناپدید می شود. طبق یک مطالعه در سال 2019، اکثر گربه‌ها تا 12 ماهگی تولید لاکتاز را متوقف می‌کنند. این بدان معناست که اکثریت قریب به اتفاق این حیوانات خانگی می‌توانند مقدار بسیار کمی لاکتوز را قبل از بروز علائم تحمل کنند.

چه زمانی شیر برای گربه ها مناسب است؟

شیر برای گربه و عوارض های آن || دام و پت

اگر حیوان خانگی شما می تواند بدون عوارض جانبی شیر بنوشد، خوب است که مقداری شیر به عنوان درمان بدهید. راپاپورت خاطرنشان می کند که من تمایل دارم غذای حیوان را با شیر ترکیب نکنم. با این اوصاف، به نظر می رسد تغذیه مقادیر بسیار کم شیر یا جایگزین های شیر مشکل بزرگی ایجاد نمی کند.

علاوه بر جذابیت برای گربه ها، شیر می تواند فواید درمانی نیز داشته باشد. والاس می‌افزاید: «شیر کم‌چرب می‌تواند به عنوان منبع هیدراتاسیون برای گربه‌هایی باشد که به سختی آب را در کاسه خود می‌بینند و به اندازه کافی آب نمی‌نوشند». من همچنین شنیده‌ام که پزشکان از آن برای ترغیب گربه‌های مبتلا به مشکلات سلامتی برای خوردن بیشتر استفاده می‌کنند.» با این حال، به یاد داشته باشید که شیرهای مناسب برای گربه بدون لاکتوز وجود دارد و احتمالاً برای گربه شما بهتر است.

برخی از دامپزشکان نیز ممکن است شیر ​​در مقادیر کم را برای گربه هایی که با یبوست درگیر هستند، توصیه کنند.

والاس می گوید: لاکتوز موجود در شیر آب را به روده می کشد و می تواند به حرکت غذا کمک کند. با این حال، مهم است که به یاد داشته باشید که دلایل زیادی برای یبوست در گربه ها وجود دارد. قبل از دادن شیر به گربه در خانه، مطمئن شوید که با دامپزشک خود صحبت کنید تا علت اصلی را مشخص کند.

ترشحات چشم در گربه نشان دهنده چیست؟

شیر غیر لبنی چطور؟

شیر برای گربه و عوارض های آن || دام و پت

شیرهای غیر لبنی زیادی برای انسان وجود دارد، از جمله شیر جو دوسر، شیر بادام، شیر نارگیل، شیر بادام هندی و شیر سویا. اما آیا این محصولات شیر ​​غیر لبنی برای این حیوان خانگی بی خطر هستند؟ به گفته والاس و راپاپورت، پاسخ اکثراً بله است.

راپاپورت می‌گوید: این محصولات حاوی لاکتوز نیستند و بنابراین مشکل عدم تحمل لاکتوز وجود ندارد. با این حال، ممکن است شیرین کننده های مصنوعی، قندهای افزوده شده، افزودنی های طعم دهنده مصنوعی و یا مواد نگهدارنده داشته باشند که ممکن است برای حیوانات خانگی شما مفید نباشد.

والاس موافق است که افزودنی های موجود در محصولات شیر ​​غیر لبنی همان چیزی است که صاحبان حیوان خانگی باید از آن اجتناب کنند و روی برچسب ها مراقب آن باشند. او می‌گوید: «تا زمانی که شیرهای بدون افزودنی‌های را به حیوان خانگی خود می‌دهید، فکر می‌کنم خوب باشند. با این حال، من هشدار می دهم که هر گربه ای متفاوت است. در حالی که ممکن است یک گربه به شیر بادام حساس نباشد، گربه دیگری می تواند حساس باشد».

برخی از شیرها، به ویژه آنهایی که از آجیل تهیه می شوند، ممکن است دارای چربی بالایی باشند. بررسی ها نشان می دهد خوردن آجیل باعث ایجاد پانکراتیت در سگ ها می شود. بنابراین ارزش آن را دارد که در گربه ها احتیاط کنید.

چرا نباید به گربه ها شیر بدهیم؟

شیر برای گربه و عوارض های آن || دام و پت

فراتر از اثرات نامطلوب ذکر شده، چند دلیل وجود دارد که باید مصرف شیر را محدود کنید. اولاً، شیر دارای چربی زیادی است، که Rappaport هشدار می دهد که می تواند باعث افزایش وزن گربه ها شود.

او می گوید: محصولاتی مانند 2 درصد و شیر کامل حاوی مقادیر بیشتری چربی هستند که می تواند منجر به افزایش وزن شود.علاوه بر آن بسیاری از دوستان گربه سان ما در ابتدا اضافه وزن دارند.

شیر همچنین حاوی قند است. والاس می‌گوید: «شکر برای سلامت گربه‌ها مضر است، همانطور که برای ما مضر است». در واقع، گربه ها در صورت اضافه وزن یا رژیم غذایی با قند بسیار مستعد ابتلا به دیابت هستند، بنابراین بهتر است مراقب باشید.

شیر با جایگزین های قند، مانند زایلیتول، نیز می تواند واکنش های نامطلوبی در گربه ها ایجاد کند.

سایر عوارض جانبی احتمالی می تواند شامل گاستروانتریت حاد (التهاب دستگاه گوارش)، کولیت (التهاب روده بزرگ)، سندرم روده تحریک پذیر، کاهش اشتها، استفراغ، کاهش وزن و کم آبی بدن باشد.

سخن آخر

شیر ممکن است بیشتر از اینکه به دوست گربه سان شما کمک کند، ضرر داشته باشد. ممکن است به نظر آنها طعم آن را دوست دارند. اما ما همیشه توصیه می کنیم از مصرف شیر برای گربه خودداری کنید.

در واقع هیچ مزیتی برای مصرف شیر در حیوان خانگی شما وجود ندارد. تا زمانی که به آنها یک رژیم غذایی کامل متعادل و متناسب با سن داده شود، کاملاً شاد و سالم خواهند بود. البته، بچه گربه ها باید شیر مادرشان را بنوشند، اما تا چند ماهگی باید کاملا از شیر گرفته شوند، غذای گربه بخورند و آب بنوشند.

تنها زمانی که حیوان خانگی ممکن است نیاز داشته باشد که شما به آنها شیر بدهید این است که شما نیاز به پرورش یک بچه گربه به صورت دستی داشته باشید و پس از آن فقط باید به او شیر مخصوص بدهید. درست مانند هر بچه گربه، آنها نیز باید این را از شیر بگیرند و به عنوان یک بزرگسال با یک غذا و آب کامل کاملاً سالم خواهند بود.

استفراغ گربه بعد از غذا نشان دهنده چیست؟

منبع
https://www.greatpetcare.com/cat-nutrition/can-you-give-cats-milk/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا