اسب ها

10 اشتباه بزرگ در هنگام خرید اولين اسب

10 اشتباه بزرگ در هنگام خرید اولين اسب

خرید اسب یا كره اسب برای اولین بار یک تجربه هیجان انگیز است. مراقب اشتباهات در خرید اسب باشید. مكان هاي زيادي وجود دارند كه مي توانيد اسب مورد علاقه خود را از آنجا تهيه كنيد. اما با اينحال اگر اولين بار است كه تصميم به خريد اسب مي گيريد، بهتر است تا حد امكان به بازارهاي محلي مراجعه كنيد. شما بايد اسب را از نزديك ببينيد. بنابراين رفتن به مكان هاي خيلي دور براي خريد اسب مي تواند براي شما مشكل ساز شود. حتي اگر سواركار با تجره اي هستيد از خريد اسب هاي نابالغ و تربيت نشده خودداري كنيد. خريد اسب در نگاه اول كار ساده اي به نظر مي رسد. شما خیلی راحت می توانید يك اسب بزرگ قهوه ای براي خود انتخاب کنید. با این حال، خريد یک اسب اشتباه می تواند لذت اسب سواری را از بین ببرد و ممکن است ناامن باشد. بنابراين بايد از اشتباهات اصلی خریداران اسب اجتناب کنید.

اشتباهات در خرید اسب عبارتند است از:

خرید اسب رام نشده

سواركاران حرفه اي بهتر از هر كس ديگري اهميت رام بودن اسب را درك مي كنند. از آنجايي که اسبهای رام نشده معمولا قيمت ارزان تري دارند سواركاران مبتدی اسبهای غیر آموزش دیده را براي خريد انتخاب می کنند. بسياري از افراد مبتدي با اين هدف اسب را خريداري مي كنند که خودشان اسب را آموزش دهند یا حتی ممكن است بعدها اسب را براي تربيت شدن نزد یک مربی بفرستند. در حاليكه اين كار به هيچ وجه درست نيست. زيرا آموزش اسب ممکن است ماه ها طول بکشد. از طرفي ديگر تربيت اسب يك حرفه كاملا تخصصي است و اگر رام شدن اسب درست انجام نشود می تواند خطرناک باشد. اسبهای بالغ جوان یا بی تجربه براي سواركاري قابل اطمینان نیستند. به همين علت افراد مبتدی بهتر است اسب هاي رام و تربيت شده خريداري كنند تا از ايمن بودن خود مطمئن شده و از سواركاري با اسب خود لذت ببرند.

رد كردن اسب هاي مسن

 

10 اشتباه بزرگ در هنگام خرید اولين اسب | دام و پت

سن اسب چيزي است كه اغلب ناديده گرفته مي شود. اما مهمترين عاملي است كه در هنگام خريد اسب بايد آن را در نظر گرفت. ممكن است پيش خود تصور كنيد كه خريد يك اسب جوان گزينه بهتري است زيرا سالهاي زيادي را با اسب خود سپري مي كنيد. اما اسب هاي جوان معمولا بي تجربه هستند زيرا آموزش خود را تمام نكرده اند. یک اسب مسن، که تجربه زيادي دارد، براي سواركاران مبتدي انتخاب مناسب تري است. اگر مبتدي هستيد و براي اولين بار مي خواهيد سواركاري را تجربه كنيد بهتر است از خريد اسب هاي جوان خودداري كنيد. زيرا سواركاري با اسب هاي جوان مي تواند به راحتي شما را دچار حادثه كند. اما اگر اسبي كه انتخاب مي كنيد سن بيشتري داشته و در سلامت كامل باشد مي توانيد تا سالها از سواركاري لذت ببريد. در واقع، يورتمه هاي سبك روزانه هم برای سلامت اسب و هم براي آموزش سواركار بسيار مفید است. يك اسب ايده آل بايد بين ده تا پانزده سال سن داشته باشد.

یکی از اشتباهات در خرید اسب عبارت است از خرید كره اسب براي بچه ها

واقعیت این است که خريد كره اسب های جوان به خصوص براي بچه ها كار كاملا اشتباهي است. سواركاري فرزند مبتدي شما با يك اسب جوان و بي تجربه مي تواند باعث حوادث خطرناكي شود. سعي كنيد یک اسب بالغ و کاملاً آموزش دیده بخرید که بتوانيد اسب را همان روزی که به خانه می آورید زین یا مهار کنيد. اسبی بخرید که با تجربه باشد و در صورت بروز مشكل بتواند خودش را اداره کند. يك اسب جوان، تجربه كافي در برخورد با حوادث را ندارد. بچه ها با كمك يك اسب بالغ و آموزش دیده، مي توانند با ایمنی بیشتري سواركاري را یاد بگيرند.

یکی دیگر از اشتباهات در خرید اسب عبارت است از خريد اسب در حراج

 

10 اشتباه بزرگ در هنگام خرید اولين اسب | دام و پت

پيدا كردن یک اسب خوب از حراجی به یک نگاه تیزبین نیاز دارد. اسب هاي چابك ممكن است در حراج سرحال به نظر نرسند، زیرا اين حيوانات در شلوغي حراجي گيج و هراسان مي شوند. از طرفي ديگر برخي از صاحبان اسب ها ممكن است روز قبل از حراج به علوفه اين حيوانات دارو اضافه كنند. در نتيجه يك اسب سركش يا بيمار ممكن است در روز حراج آرام یا سالم به نظر برسد. همچنين بيماري هاي بسيار زياد ديگري مانند لنگيدن اسب هم وجود دارند كه به راحتي مي توان آنها را با مواد مخدر پنهان کرد.

دقت نكردن به اندازه اسب

هیچ قانون مشخصي برای اندازه مناسب اسب وجود ندارد. در واقع نكته مهم اين است كه اندازه اسب طوري باشد كه به راحتي بتواند شما را حمل کند. اگر اندازه اسب با قامت شما متناسب نباشد ممكن است موقع سوار شدن شما تعادلش را از دست بدهد. بعضی از اسب ها بسته به ساختار استخوان، نسبت به سایر اسب ها توانایی تحمل وزن بیشتری را دارند. اگر اسبي با اندازه مناسب را انتخاب كنيد، می توانید به راحتي سوار شده و يا پیاده شوید. همچنين متناسب بودن قامت شما با اندازه اسب باعث مي شود كه در هنگام سواركاري پاها بیش از حد از تنه اسب آویزان نباشند.

عجله در خريد اسب

در نگاه اول اسب را خریداری نکنید. خريد يك اسب خوب به دقت بالايي نياز دارد. اسب مورد نظر خود را چند بار با سواركاري امتحان كنيد، از صاحب قبلي اسب سوالات زیادی بپرسید. در خريد اسب عجله نكنيد. به غیر از اسب مورد نظر خود، اسبهای دیگر را نیز ببینید و با هم مقایسه کنید. پيش از خريد اسب کاملاً مطمئن شويد که مناسب ترين گزينه را انتخاب کرده اید.

خريد اسب اخته نشده

خريد اسب ماديان انتخاب بدی است. هر چند اسب ماديان و اسب اخته شده هر كدام مزيت هاي خاص خود را دارند. مادیان ها معمولا در طول فصل جفت گيري دچار تغييرات رفتاري مي شوند. اسب هايي كه اخته نشده اند ممكن است در هنگام بلوغ رفتارهاي خطرناك مانند لگد زدن و گاز گرفتن پيدا كنند. در حاليكه اسب هاي نر اخته به طور کلی ساکت هستند و براي آموزش افراد مبتدي قابل اعتمادتر هستند. این بدان معنا نیست که بگوییم همه مادیان ها يا اسبهاي نر اخته نشده سركش و بدخلق هستند. بلكه این موضوع فقط به عنوان یک قاعده کلی مطرح مي شود.

درخواست نكردن يك دوره آزمايشي

از درخواست یک دوره آزمایشی از فروشنده اسب نترسید. بیشتر مالکان دوست دارند اسب هایشان به خانه های خوبی بروند و در مورد شخصی که احساس می کنند از پس اسب برمی آید اطمینان دارند. برخی از فروشندگان ممکن است در مورد یک دوره آزمایشی با شما به توافق برسند. حتي اگر در دوره آزمايشي احساس كرديد كه اسب مورد نظر براي شما مناسب نيست فروشندگان به شما کمک می کنند كه اسب دیگری را پیدا کنید. دوره كوتاه آزمايشي تاثر زيادي در انتخاب يك اسب خوب و با تجربه دارد. به طور كلي در مورد دوره آزمايشي از فروشنده سوال كنيد. و اگر پاسخ «نه» دریافت کردید، دلیل آن را بپرسید. ممکن است فروشنده براي اين كار دلیل معتبری داشته باشد.

خريد اسب مسابقه

 

10 اشتباه بزرگ در هنگام خرید اولين اسب | دام و پت

برخي از اسب ها فقط براي مسابقه پرورش داده مي شوند. اين اسب ها در مسابقات پرش شركت مي كنند. شايد تصور پريدن از موانع با يك اسب براي شما لذت بخش باشد اما واقعيت اين است كه اين اسب ها براي سواركاران مبتدي مناسب نيستند. شما هيچ تجربه اي در سواركاري نداريد. سوار شدن بر اسبي كه براي شركت در مسابقات تربيت شده است برای یادگیری سواركاري ایمن نیست. شما بايد اسبي را بخريد كه با مهارت و سطح سواركاري شما مطابقت داشته باشد.

خريد اسب براي توليد مثل

اگر تصميم داريد يك اسب بخرید تا آن را پرورش داده و کره اسب هاي جديدي داشته باشيد، بدانيد كه اين كار كاملا اشتباه است. اگر خوب دقت كنيد ممكن است در حراجي ها اسب هاي زيادي را ببينيد كه براي باركشي به فروش مي رسند. بنابراين هر اسبي براي سواركاري مناسب نيست. اسب هاي مختلف دارای ویژگی های برجسته ژ‍نتيكي برای انتقال به اسب هاي ديگر هستند. براي توليد مثل اسب ها بايد با نژاد، روش نگهداري و تربيت اسب ها اشنايي كامل داشته باشيد. در واقع اين كار يك حرفه تخصصي است كه هر كسي نمي تواند از عهده انجام آن بربيايد.

خريد اسب هايي با رنگ خاص

 

10 اشتباه بزرگ در هنگام خرید اولين اسب | دام و پت

انتخاب رنگ يك سليقه شخصي است. شما بر اساس سليقه خود مي توانيد اسب هاي مختلفي را براي خريد انتخاب كنيد، اما با اين حال خرید اسب هايي با رنگ هاي خاص و غير طبيعي كار عاقلانه اي نیست. اسب هايي كه رنگ هاي غير طبيعي به صورت كك و مكي دارند معمولا به بيماري هاي ژنتيكي مبتلا هستند. بنابراين براي خريد اسب تصمیم خود را بر اساس رنگ قرار ندهید. بلكه تربيت، ن‍ژاد، سرعت و ميزان تجربه يك اسب فاكتورهاي مهمي هستند كه در هنگام خريد اسب بايد به آنها دقت كنيد.

در نظر نگرفتن هزينه نگهداري اسب

مالکیت يك اسب مسئولیت بزرگی است. آخر هفته ها که شما می خواهید استراحت كنيد، اسب ها خوردن و آشامیدن را متوقف نمی کنند. بنابراين در هيچ زماني نبايد رسيدگي و مراقبت از اسب ها را فراموش كنيد. مراقبت از اسب هزینه زيادي دارد. يكي از هزينه هاي مهم در بودجه شما بيماري هاي پيش بيني نشده و چكاپ هاي دامپزشكي است. حتي با گذشت سال ها و مسن تر شدن اسب ممكن است هزينه نگهداري از اين حيوان بيشتر شود. شما نمي توانيد در هزينه تغذيه و نگهداري اسب خود صرفه جويي كنيد. بنابراين در مورد زمان و هزینه ای که می توانید براي اسب خود در نظر بگيريد، صادق باشید.

منبع:

https://www.horsefactbook.com/guides/what-you-must-know-before-buying-a-horse/

https://www.thesprucepets.com/top-horse-or-pony-buying-mistakes-

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا