گربه ها

کی گربه را نزد دامپزشک ببریم؟

کی باید گربه را نزد دامپزشک ببریم؟

در بیشتر موارد، گربه ها حیوانات خانگی بسیار کم مشکلی هستند. اما اگر برای اولین بار است که می خواهید از گربه در خانه نگهداری کنید، یا فقط گاه به گاه گربه هایی در فضای باز داشته اید، ممکن است در مورد اینکه چند وقت یکبار و کی باید گربه را نزد دامپزشک ببریم؟ تصور اشتباهی داشته باشید. برای پاسخ به این سوال ، کی باید گربه را نزد دامپزشک ببریم؟ به خواندن ادامه دهید تا در مورد دستورالعمل های فرکانس بسته به مرحله زندگی گربه خود، دلایل متداول برای بردن گربه خود به دامپزشک و نحوه آماده سازی گربه خود برای بازدید آنها بیشتر بدانید.

آیا گربه ها به دامپزشک نیاز دارند؟

یک قانون خوب این است که هر سال گربه خود را برای معاینه نزد دامپزشک ببرید. اما بسته به مرحله زندگی گربه شما، معاینات سالانه دامپزشک ممکن است ضروری نباشد. اگر گربه شما فقط در داخل خانه است و بین 2 تا 8 سال سن دارد، ممکن است بتوانید گربه خود را یک سال در میان برای معاینه ببرید. ابتدا با دامپزشک خود صحبت کنید!

بازدید از دامپزشک بسیار مهم است، به خصوص با افزایش سن گربه. به این دلیل که دامپزشک شما می خواهد یک معاینه فیزیکی کامل انجام دهد. ما می خواهیم برخی از علل رایج کاهش وزن، افزایش استفراغ، توده های بزرگتر ادرار و افزایش تشنگی در گربه را بررسی کنیم. همه اینها علائم بیماری های رایج در گربه های مسن مانند دیابت شیرین، پرکاری تیروئید و نارسایی مزمن کلیه است.

بیایید آنچه را که معمولاً برای بازدید از دامپزشک توصیه می شود، بسته به مرحله زندگی گربه شما، تقسیم کنیم.

زمان مراجعه بچه گربه ها به دامپزشک

کی گربه را نزد دامپزشک ببریم؟ | دام و پت

چند ماه اول زندگی یک بچه گربه با مراجعه به دامپزشک پر خواهد شد. به این دلیل که بچه گربه ها معمولاً قبل از شش ماهگی نیاز به کرم زدایی، آزمایش، واکسیناسیون و عقیم سازی یا عقیم شدن دارند.

 • در 6-8 هفتگی، بچه گربه ها باید اولین مجموعه واکسیناسیون خود را دریافت کنند، برای FIV/FeLV آزمایش شوند و کرم زدایی شوند (بسته به نتایج نمونه مدفوع).
 • در هفته های 9-12، بچه گربه ها باید مجموعه بعدی واکسیناسیون خود را دریافت کنند. این ممکن است شامل واکسیناسیون هاری باشد یا دامپزشک شما ممکن است تا 16 هفته صبر کند تا آن واکسن را انجام دهد.
 • اگرچه گربه ها را می توان در هر سنی عقیم یا عقیم کرد، اما برای جلوگیری از بارداری زودرس، بچه گربه ها باید قبل از پنج ماهگی ثابت شوند. بسیاری از دامپزشکان در سن دو ماهگی عقیم یا عقیم می کنند.

زمان مراجعه گربه های بالغ به دامپزشک

گربه های بالغ سالم باید سالانه توسط دامپزشک ویزیت شوند. (گربه‌هایی که فقط در داخل خانه بین سنین 2 تا 8 سال قرار دارند ممکن است بتوانند یک سال در میان از دیدن دامپزشک خلاص شوند – اما ابتدا با دامپزشک خود صحبت کنید.)

 • گربه شما هر 1 تا 3 سال یکبار تقویت کننده واکسن دریافت می کند.
 • دامپزشک شما ممکن است انجام کارهای آزمایشگاهی (مانند آزمایش خون) را سالانه پس از 5 سالگی توصیه کند.
 • اگر گربه بالغ شما یک بیماری مزمن پزشکی مانند دیابت یا بیماری کلیوی دارد ، ممکن است لازم باشد بیش از یک بار در سال به دامپزشک مراجعه کنید.

زمان مراجعه گربه های مسن به دامپزشک

پس از 10 سالگی، دامپزشک شما ممکن است توصیه کند که گربه سالخورده خود را دو بار در سال برای معاینه بیاورید.

 • غربالگری منظم سلامت در این مرحله بسیار مهم است. ممکن است متوجه شوید که بچه گربه شما انرژی یا تحرکش کاهش یافته است، اما تصور نکنید که این کاملا طبیعی است. گربه شما ممکن است آرتریت تشخیص داده نشده یا بیشتر داشته باشد. بهتر است از دامپزشک خود آن را بررسی کنید.
 • دامپزشک شما همچنین می خواهد سالی یک یا دو بار کار آزمایشگاهی را برای بررسی عملکرد کلیه و کبد گربه، شمارش خون، سلامت ادرار و موارد دیگر انجام دهد.
 • حتی برای گربه‌های سالخورده، نگه‌داشتن واکسن ضد هاری گربه‌تان طبق قانون الزامی است.

چرا گربه ها به دامپزشک نیاز دارند؟

کی گربه را نزد دامپزشک ببریم؟ | دام و پت

اکنون که به این سوال پرداختیم که چند وقت یکبار گربه را نزد دامپزشک می برید، بیایید نگاهی به برخی از رایج ترین دلایل مراجعه به دامپزشک بیندازیم.

چکاپ سلامتی

چکاپ سلامتی بخشی از چکاپ سالانه دامپزشک گربه شما است و ممکن است شامل مواردی مانند تقویت کننده واکسن، معاینه فیزیکی، درمان کک و موارد دیگر باشد. با این حال، اگر متوجه شدید که گربه‌تان غیرعادی عمل می‌کند یا علائمی نشان می‌دهد که ممکن است مشکلی پیش نیاید، بیش از یک بار در سال برای بررسی سلامتی برنامه‌ریزی نکنید.

مشکلات جعبه بستر

یکی از رایج ترین دلایل برای بردن گربه خود به دامپزشکی خارج از بررسی سلامتی این است که آنها مشکلات جعبه زباله را تجربه می کنند. اگر گربه خانگی شما در خارج از جعبه بستر مدفوع می کند؟ و یا مشکات دیگری دارد، بهتر است از دامپزشک مشورت بگیرید.

استفراغ یا اسهال

اکثر والدین حیوانات خانگی متوجه نیستند که استفراغ گربه طبیعی نیست . اگر گربه شما بیش از 1-2 بار در ماه استفراغ می کند، بهتر است با دامپزشک خود صحبت کنید تا مطمئن شوید که دلیل آن مشکل پزشکی نیست. همین امر در مورد اسهال نیز صدق می کند: اگر (به آهستگی) انتقال گربه به نوع جدیدی از غذای گربه به اسهال کمک نمی کند، وقت آن است که به دامپزشک خود مراجعه کنید.

کاهش وزن یا اشتها

اگر اینجا و آنجا یک پوند از دست بدهید، چیز مهمی نیست. اما اگر گربه شما یک پوند وزن کم کرد، زمان مراجعه به دامپزشک فرا رسیده است. کاهش وزن گربه شما می تواند ناشی از دلایل زیادی باشد که برخی از آنها به راحتی قابل درمان هستند. دیگران، کمتر. فوراً به دامپزشک خود مراجعه کنید،

زیرا هر چه زودتر تشخیص داده شود، زودتر درمان می شود! به طور مشابه، اگر متوجه شدید که گربه خود برای چند روز غذا نمی خورد، سعی کنید در اسرع وقت به دامپزشک خود مراجعه کنید. این به این دلیل است که گربه‌ها فقط می‌توانند چند روز بدون غذا بمانند تا اینکه تغییرات چربی در کبدشان ایجاد شود. این بیماری لیپیدوز کبدی نامیده می شود که در صورت عدم درمان می تواند تهدید کننده زندگی باشد.

چاقی

متأسفانه، چاقی در بین گربه های خانگی رایج است. اگر نمی‌توانید به راحتی دنده‌های گربه‌تان را احساس کنید، یک خط کمر واضح را از بالا مشاهده کنید، یا شکم‌تان را از پهلو مشاهده کنید، ممکن است گربه شما اضافه وزن یا چاق داشته باشد. چاقی گربه ها را مستعد ابتلا به بسیاری از مشکلات پزشکی می کند: گربه های چاق 4.5 برابر بیشتر در معرض ابتلا به دیابت، 7 برابر بیشتر در معرض ابتلا به مشکلات اسکلتی عضلانی و 2 برابر احتمال مرگ در سنین پایین تر هستند. دامپزشک شما می تواند توصیه هایی در مورد بازگرداندن گربه به وزن مناسب ارائه دهد.

افزایش نوشیدن / تشنگی بیش از حد

اگر متوجه شدید که گربه‌تان در اطراف کاسه آب آویزان است، در حالی که هنوز کم‌آبی به نظر می‌رسد نوشیدنی بیش از حد می‌نوشد، یا توده‌های غول‌پیکر ادرار را در جعبه زباله می‌گذارد، بهتر است به دامپزشک مراجعه کنید. اینها می تواند نشانه هایی باشد که به بیماری کلیوی ، پرکاری تیروئید و موارد دیگر اشاره دارد.

تغییر در تحرک یا کاهش فعالیت

کی گربه را نزد دامپزشک ببریم؟ | دام و پت

همانطور که قبلاً اشاره کردیم، گربه های مسن اغلب آرتروز تشخیص داده نشده دارند. حتی گربه بالغ شما (غیر مسن) ممکن است با این مشکل دست و پنجه نرم کند. مراقب تغییرات در تحرک، تغییر راه رفتن، کندتر پریدن، سفت بودن و به طور کلی کاهش فعالیت باشید. اگر متوجه این علائم در گربه خود شدید، با دامپزشک خود تماس بگیرید.

مسائل رفتاری

گاهی اوقات فقط علائم فیزیکی نیستند که نیاز به معاینه دارند. اگر گربه شما به طور ناگهانی پرخاشگرتر یا ترسناک تر به نظر می رسد، یا به نوعی رفتار می کند، وقت آن است که از دامپزشک خود مشاوره بگیرید. این می تواند مربوط به یک عضو جدید خانواده در خانه (چهار پا یا دو پا)، یک بیماری زمینه ای و غیره باشد.

چرا گربه من دامپزشک را دوست ندارد؟

بیشتر گربه‌ها بازدید از دامپزشک را استرس‌زا می‌دانند – اگر کاملاً آسیب‌زا نباشند. بین ماشین سواری در کریر آنها، قرار گرفتن در معرض سگ های عجیب و غریب و گربه های گریان، و نوک زدن و تحریک شدن توسط دامپزشک، آیا می توانید آنها را سرزنش کنید؟

دکتر جاستین لی، دامپزشک مقیم، نکاتی را در مورد نحوه آماده سازی گربه برای بازدید از دامپزشک ارائه می دهد:

 • با تنظیم آن یک یا دو هفته قبل از ویزیت دامپزشک، آنها را به حامل خود عادت دهید. روزی یکبار مقداری دمنوش و خوراکی در کریر بپاشید تا گربه خود را ترغیب کنید تا به میل خود وارد شود.
 •  دکتر لی عاشق محصول طبیعی فرمونی آرام کننده گربه به نام Feliway است. یا با دامپزشک خود در مورد تجویز یک داروی بی خطر به نام گاباپنتین صحبت کنید.

چه زمانی گربه فورا نیاز به دامپزشک دارد؟

کی گربه را نزد دامپزشک ببریم؟ | دام و پت

از آنجایی که گربه‌ها دارای طبیعت رواقی هستند، اغلب علائم بالینی بیماری را تا زمانی که بیماری شدید نباشد نشان نمی‌دهند. و از آنجایی که گربه ها علائم خود را پنهان می کنند، حتی علائم ظریف (مانند پنهان شدن) نیاز به مراجعه اضطراری به دامپزشک اورژانس دارد.

دکتر جاستین لی این دستورالعمل‌های کلی را در مورد زمانی که نیاز به مراجعه فوری به دامپزشکی دارید ارائه می‌دهد – حتی اگر در نیمه‌شب باشد.

 • مخفی شدن در مکان های غیر معمول
 • گریه از درد
 • فلج حاد بودن
 • هر ضربه ای
 • هر گونه مسمومیت
 • آبریزش بیش از حد یا کف در دهان
 • هرگونه فعالیت تشنجی
 • سفرهای متعدد به جعبه زباله بدون خروج ادرار (به خصوص اگر برای بیش از 24 تا 36 ساعت اصلاً ادرار در جعبه زباله وجود نداشته باشد!)
 • استفراغ شدید (مانند بیش از 6-12 بار در یک دوره 12-24 ساعته)
 • چند روز غذا نخوردن
 • هر رشته ای که از هر روزنه ای آویزان است (لطفاً آن را نکشید – این کار را به متخصصان دامپزشکی بسپارید)

آیا گربه ها باید هر سال به دامپزشک مراجعه کنند؟

یک قانون خوب این است که هر سال گربه خود را برای معاینه نزد دامپزشک ببرید. اما بسته به مرحله زندگی، شیوه زندگی و عادات سلامتی گربه شما، معاینات سالانه دامپزشک ممکن است ضروری نباشد. با دامپزشک خود در مورد اینکه چه چیزی برای گربه شما بهتر است صحبت کنید.

اکنون می‌دانید که ویزیت سالانه دامپزشک یک قانون سرانگشتی خوب است – اما دلایل بی‌شماری دیگر برای مراجعه بیشتر به دامپزشک وجود دارد.

حرف آخر

در بیشتر موارد، گربه ها حیوانات خانگی بسیار کم مشکلی هستند. اما اگر برای اولین بار است که می خواهید از گربه در خانه نگهداری کنید، یا فقط گاه به گاه گربه هایی در فضای باز داشته اید، ممکن است در مورد اینکه چند وقت یکبار و کی باید گربه را نزد دامپزشک ببریم؟ تصور اشتباهی داشته باشید. برای پاسخ به این سوال ، کی باید گربه را نزد دامپزشک ببریم؟

منبع
https://www.litter-robot.com/blog/2021/08/09/how-often-do-you-take-a-cat-to-the-vet/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا