اسب ها

چگونه اعتماد به نفس اسب را افزایش دهیم؟

اعتماد به نفس در اسب و حتی اعتماد به شما، به عنوان صاحب اسب، برای حفظ آرامش و پیشگیری از بروز ترس و اضطراب در این حیوانات، ضروری است. پس بهتر است راهکار افزایش اعتماد به نفس در اسب را یادبگیریم. متغیر های زیادی بر عملکرد اسب ها تاثیر می گذارند. اگر یک اسب در طول یک مسابقه، آرامش خود را از دست بدهد، طبیعتا شما به عنوان سوار کار، نخواهید توانست که فستیوال را به انتها برسانید.

چرا اعتماد به نفس در اسب مهم است؟

برای این که اسب ها بتوانند به بهترین شکل ممکن در تمرینات و مسابقات مختلف شرکت کنند، داشتن اعتماد به نفس و آرامش، مسئله ای بسیار مهم است. متأسفانه، برخی از اسب ‌ها به طور طبیعی، عصبی و مضطرب هستند. علاوه براین، چنین اسب هایی وقتی از محیط آشنای خانه خود دور می ‌شوند، اعتماد به نفس خود را از دست می دهند.

اسب ها، معمولا در برابر محرک های محیطی، واکنش هایی از خود بروز می دهند. این شرایط، به این علت بروز پیدا می کند که اسب ها، در طبیعت، حیواناتی طعمه به حساب می آیند. به همین علت، کوچک ترین عامل محرک و ترسناک محیطی، می تواند باعث بروز ترس، اضطراب و پریشانی، در یک اسب شود.

در صورتی که شما به عنوان صاحب اسب، بتوانید به خوبی از عهده پرورش این حیوان برآیید، اسب تان باید به شما اعتماد کند. در چنین شرایطی، در زمان هایی که شما در کنار اسب هستید، این حیوان احساس ترس و اضطراب نخواهد داشت. به عبارت دیگر، اسب به شما اعتماد خواهد کرد‌. در این حالت، عملکرد اسب، بسیار بهتر از زمانی خواهد شد که این حیوان، دچار استرس و ترس می شود.

مهمترین ویتامین برای اسب کدامند؟

راهکارهای اصلی اعتماد به نفس در اسب

چگونه اعتماد به نفس اسب را افزایش دهیم؟ || دام و پت

عدم اعتماد به نفس، می تواند به صورت ترسیدن و عدم حرکت بروز پیدا کند. اگر این حالت بروز پیدا کند، طبیعتا مسابقه و تمرین را از دست خواهید داد. به همین علت، باید روی اعتماد به نفس اسب تان کار کنید. پس سوال اصلی این است که برای افزایش اعتماد به نفس اسب خود، چه کاری می توانید انجام دهید؟

استرس، ممنوع!

اولین قدم، این است که شما به عنوان صاحب اسب، استرس نداشته باشید. اگر دچار استرس شوید، اسب شما نیز دچار استرس خواهد شد. در این صورت، آن عملکردی را که از اسب تان انتظار دارید، مشاهده نخواهید کرد. برای داشتن یک‌ رقابت خوب، اسب تان باید آرام باشد.

به یاد داشته باشید که رقابت اسب ها، قرار است سرگرم کننده باشد. این مسابقه، فرصتی برای شما است تا آن چه را که شما و اسب تان می توانید انجام دهید، ارائه دهید. در غیر این صورت، اگر اسب تان نتواند عملکرد معمول خود را داشته باشد، طبیعتا بسیار ناراحت خواهید شد.

شما می توانید اعتماد به نفس خود و اسب تان را با اطمینان از اینکه شما و اسب تان به خوبی آماده شده اید و این که در مسابقاتی شرکت می کنید که در محدوده توانایی شما و اسب تان است، افزایش دهید. همچنین، پیش از انجام مسابقه، باید سعی کنید که اسب تان را آرام کنید.

به طور کلی، اسب‌ ها به‌ عنوان حیواناتی طعمه، به‌ طور طبیعی تمایل دارند از اشیاء و صداهای ناآشنا دوری کنند. هنگامی که عنصر ترس را از یک موقعیت یا فعالیت حذف کردید، به سرعت، این حس اسب، با کنجکاوی جایگزین می شود و سپس اعتماد به نفس، جای هر دو را می گیرد. زیرا اسب متوجه می شود که موقعیت و فعالیت پیش رو، هیچ گونه خطری ندارد.

غلبه بر ترس در اسب ها

چگونه اعتماد به نفس اسب را افزایش دهیم؟ || دام و پت

در اغلب موارد، بروز حوادث و وقایع غیر منتظره، باعث ایجاد اضطراب در اسب ها می شود. به عنوان مثال، قرار دادن گلدانی از گل‌ های رنگارنگ در کنار یکی از غرفه های اسب های تان، می تواند باعث بروز استرس در آن ها شود. تا زمانی که اسب شما متوجه شود که این دسته گل، بی خطر است، ممکن است از خود بی قراری نشان دهد‌.

حتی موسیقی پس‌ زمینه و سر و صدای جمعیت نیز می ‌توانند برای برخی اسب ‌ها آزاردهنده باشد. شرطی کردن اسب ها برای پذیرش اشیاء ناآشنا، تا حد زیادی با اعتماد اسب به شما به عنوان رهبر گله و صاحب، ارتباط دارد. در محل زندگی اسب، با قرار دادن اشیاء ناآشنا در اطراف میدان یا زمین تمرین، سعی کنید اسب تان را نسبت به آن ها آشنا کنید.

می ‌توانید کل تمرین را با ساختن یک مسیر مانع از گلدان‌ ها، پرچم ‌ها، بادکنک ‌هایی که به حصار بسته شده ‌اند، برزنت ‌هایی برای راه رفتن و هر چیز دیگری که فکر می ‌کنید ممکن است اسب شما را به چالش بکشد، به یک بازی تبدیل کنید. تمرین را زیر زین تکرار کنید، وسایل را در اطراف میدان حرکت دهید تا اسب شما آنها را از زوایای مختلف ببیند. تا زمانی که اسب بدون مقاومت یا تردید از کنار ابزار ها عبور می کند، به تمرین ادامه دهید.

چگونه یک اسب را تربیت کنیم؟

اسب را مجبور به کاری نکنید!

هرگز سعی نکنید به زور اسب تان را با شرایط نامساعد آشنا کنید‌. اگر اسب شما عقب نشینی کرد و آشکارا ترسید، به آن زمان بیشتری برای تحقیق و سازگاری با شرایط، بدهید. به جای اینکه اسب را مستقیماً به سمت شیئی که از آن می ترسد، حرکت دهید، در عوض سعی کنید که اسب از کنار آن بگذرد. ابتدا در یک فاصله امن، و سپس هر بار کمی نزدیک تر، این کار ‌را انجام دهد.

بسته به ویژگی های اسب، این فرآیند آماده سازی می تواند هفته ها طول بکشد، بنابراین صبور باشید و سعی نکنید کارها را با عجله انجام دهید. علاوه براین، برای این که بتوانید بهترین نتیجه ممکن را به دست بیاورید، باید از مربیان با تجربه برای آموزش اسب تان استفاده کنید.

القای اعتماد به نفس در اسب ها

چگونه اعتماد به نفس اسب را افزایش دهیم؟ || دام و پت

اگرچه اسب ها درک زیادی از واژگان ندارند، اما احساسات منتقل شده از طریق ترکیبی از صداها و تماس فیزیکی را درک می کنند. همانطور که اسب به سمت شیئی بالقوه ترسناک حرکت می کند، تماس خود را با افسار کم کنید و آرام با اسب خود صحبت کنید. لحن صحبت خود را پایین و یکنواخت نگه دارید. با مالش ملایم گردن اسب، اطمینان کلامی خود را تقویت کنید.

عمیق و آهسته نفس بکشید تا بدن خود را تشویق کنید تا آرام شود و هر گونه تنش و اضطرابی را که اسب شما ممکن است از طریق پاها، بازوها یا دستان شما تشخیص دهد، از بین ببرید‌. به طور کلی، باید با حرکات و رفتار خود، اسب تان را آرام نگه دارید.

اسب‌ هایی که بیشتر عمر خود را در اصطبل می ‌گذرانند و فقط محیط داخلی محوطه خانه ‌شان را می ‌بینند، می ‌توانند به علت عدم اعتماد به نفس، وقتی برای شرکت در یک مسابقه، به مکانی ناآشنا منتقل شوند، دچار مشکل می شوند. بنابراین یک راه خوب دیگر برای آموزش اسب و افزایش اعتماد به نفس، این است که اسب تان را با محیط های ناآشنا، آشنا کنید.

صبور باشید، عجله نکنید!

در نتیجه، شما می توانید اعتماد به نفس اسب خود را از طریق کار منظم و صبورانه، بهبود بخشید. ممکن است یک شبه شاهد بهبودی نباشید، اما زمانی که شما و اسب تان بتوانید بدون ترس از کنار اشیاء نا آشنا بگذرید، می توان گفت که در رسیدن به هدف تان، یعنی افزایش حس اعتماد به نفس و اطمینان از حضور شما به عنوان صاحب، موفق شده اید.

آیا اسبی دارید که در مورد همه شرایط بدبین است؟ شاید اسب تان، جوان است. یا ممکن است که از یک موقعیت بد و خطرناک، نجات یافته باشد. راه هایی برای ایجاد اعتماد به نفس در اسب ها وجود دارد. صبر، تعامل مثبت، و زمان، اجزای اصلی تمام روش های تربیت یک اسب هستند.

فراموش نکنید که با اسب خود صحبت کنید. هرچه این رابطه قوی تر باشد، ایجاد اعتماد به نفس در اسب تان، آسان تر خواهد بود. زیرا وجود یک رابطه صمیمی، به این معنا است که اسب به شما اعتماد پیدا کرده است. بنابراین، در حضور شما، کم تر دچار استرس خواهد شد. در صورت وجود یک‌ رابطه مستحکم، شما و اسب تان، در مسابقات، بهترین عملکرد را خواهید داشت.

کدام نژاد اسب بیشتر عمر می کند؟

تعامل مثبت با اسب

چگونه اعتماد به نفس اسب را افزایش دهیم؟ || دام و پت

اولین قدم برای ایجاد اعتماد به نفس در یک اسب، تعامل مثبت و پایدار است. اسب ها باید به این نکته اعتماد کنند که صاحب شان، آن ها را در موقعیت هایی قرار نمی دهد که به آن ها صدمه وارد شود. آن ها همچنین باید این مسئله را باور کنند که اگر صاحب شان نترسد، پس دلیلی برای ترسیدن وجود ندارد. در واقع، باید به صاحب خود اعتماد داشته باشند‌.

مانند کودکی که هنگام راه رفتن در یک خیابان شلوغ می ترسد و دست پدر و مادرش را می گیرد. پس از این کار، اوضاع برای کودک، چندان بد به نظر نخواهد رسید. زیرا این کودک به رهبری و توانایی والدین خود برای ایمن نگه داشتن او، اعتماد دارد. اسب های شما نیز باید همین اعتماد را به رهبری تان داشته باشند.

کنترل زمان و مکان

اولین قدم برای ایجاد این تعامل مثبت، کنترل زمان و مکان حرکت اسب است. در یک گله، رهبران به دیگران می گویند که چه زمانی و کجا می توانند حرکت کنند. برای چندین دهه است که مربیان از این نظریه استفاده می کنند و از تکنیک های آموزشی مناسب، برای ایجاد نقش رهبری مثبت در اسب ها، بهره می گیرند.

اگر اسبی مورد آزار قرار بگیرد، در اغلب اوقات هیچ گونه تماس انسانی را قبول نخواهد کرد. بعد از اینکه نقش رهبری خود را برای اسب اثبات کردید، می توانید اعتماد به نفس اسب را افزایش دهید. با قرار دادن یک افسار روی صورت اسب شروع کنید. شما باید بتوانید صورت آن ها را لمس کنید تا یک افسار قرار دهید.

می ‌توانید زمانی را با اسب در خارج از اصطبل بگذرانید و سعی کنید توجه اسب را به سوی خود جلب کنید. این کار می تواند موفقیت آمیز باشد، اما بسیار بیشتر از زمان مورد نیاز طول می کشد. بهتر است وقت گذرانی با اسب را با آموزش انجام رفتارهای مناسب، ترکیب کنید.

سخن آخر

روش های مطرح شده در این مقاله، جزو روش های ابتدایی کار با اسب ها هستند. به طور کلی، از روش های مختلفی برای آموزش اسب ها استفاده می شود. شما می توانید از مربیان با تجربه، درخواست کنید که اسب شما را آموزش دهند. به هر حال، داشتن یک‌ اسب آموزش دیده و مطیع، نیازمند صرف زمان است.

اگر سوالات بیشتری درباره آموزش های مختلف اسب ها دارید، با یک دام پزشک تماس گرفته و با او مشورت کنید.

اسب ها چی می خورند؟ + بهترین رژیم غذایی آنها چیست؟

منبع
https://ihearthorses.com/how-to-build-your-horses-confidence/https://howtodressage.com/troubleshooting/improve-horses-confidence/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا