گاو و گوسفند

چرا گوسفندها دندان قروچه می کنند؟

چرا گوسفندها دندان قروچه می کنند؟

چرا گوسفندها دندان قروچه می کنند؟ اگر گوسفندها دندان قروچه را از خود بروز می دهد، این علامت برای گله گوسفندان نشانه خوبی نیست و خطرناک خواهد بود. اگر این وضعیت را احساس می کنید، باید بدانید که گوسفندان از بیماری یا درد رنج می برند. در گوسفند ها احتمال دارد درد به عنوان یک نتیجه از بسیاری بیماری ها مانند صدمات سم  و التهاب پستان باشد. برخی از شیوه های دامپروری، مانند اخته کردن، که در چندین کشور انجام می شود، نیز دردناک است. مالزینگ (بریدن پوست پشم دار و چروکیده از ناحیه پرینه و ربع مجاور گوسفند) در گوسفند مرینوس استرالیایی برای پیشگیری از مگس زدن انجام می شود و دردناک است.

مدیریت درد در گوسفند و دندان قروچه

مدیریت درد در گوسفند اغلب چالش برانگیز است، و یکی از دلایلی که دامپزشکان برای عدم تجویز مسکن به گوسفندان دردناک بیان می‌کنند، مشکل شناسایی و ارزیابی درد در این گونه است. بنابراین، داشتن شاخص‌های معتبر، قابل اعتماد و امکان‌پذیر از درد در گوسفند، به طور قابل‌توجهی به درمان بهتر درد کمک می‌کند و می تواند آگاهی از درد را به عنوان یک موضوع رفاهی عمده در بین دامپزشکان و تولیدکنندگان افزایش دهد.

درد را می توان با استفاده از شاخص های رفتاری و فیزیولوژیکی ارزیابی کرد. شاخص های فیزیولوژیکی شامل پردردی و غلظت پلاسمایی کورتیزول و پروتئین های فاز حاد است. پردردی افزایش پاسخ درد به یک محرک مضر است و با اعمال یک محرک مکانیکی که به تدریج در فشار افزایش می یابد تا زمانی که حیوان با حرکت پاسخ دهد، اندازه گیری می شود.

ابزارهای ارزیابی درد عمدتاً بر تغییرات کلی در رفتار متکی هستند، زیرا آنها شاخص های حساس و غیرتهاجمی درد هستند. تغییرات اخیر در حالت چهره بسیار مفید است. علاوه بر این، سیستم های امتیاز دهی التهاب پستان و لنگش نیز برای استفاده در گوسفند موجود است.

شایع ترین علل ریزش پشم در گوسفندان چیست؟

تغییرات کلی در رفتار گوسفندان و دندان قروچه

چرا گوسفندها دندان قروچه می کنند؟ | دام و پت

تغییرات رفتاری مانند پیچاندن لب‌ها، لرزش، صدا دادن و وضعیت‌های غیرعادی در بره‌هایی که تحت دم کردن یا اخته شدن قرار می‌گیرند، دیده می شود. به طور کلی، درد گوسفند می تواند علائم زیر را نشان دهد:

 • عدم تمایل به حرکت
 • کاهش مصرف خوراک و نشخوار
 • لیسیدن، مالش، یا خاراندن نواحی دردناک
 • دندان هایشان را به هم می سایند و لب هایشان را حلقه می کنند.
 • تغییر تعاملات اجتماعی. برای پیشگیری از حرکت یا ایجاد تماس با ناحیه دردناک بدن، وضعیت خود را تغییر دهید.

چهره

سیستم امتیاز دهی بیان صورت برای ارزیابی درد در گونه های مختلف از جمله جوندگان آزمایشگاهی، خرگوش ها و اسب ها ایجاد شده است. این سیستم ها شاخص های معتبر و قابل اعتمادی از شدت درد در حیوانات هستند و به حداقل زمان نیاز دارند.

اخیراً، مقیاس بیان صورت درد گوسفند (SPFE) ایجاد شده است. SPFE می تواند درد ناشی از التهاب پستان یا پوسیدگی پا را که گوسفند رنج می برند، شناسایی کند. نویسندگان به این نتیجه رسیدند که SPFE یک روش در برگه جدید  قابل اعتماد و موثر برای ارزیابی درد در گوسفند پس از حداقل آموزش ارائه می دهد.

SPFE

SPFE شامل پنج صفت است که هر کدام به عنوان 0 (حالا وجود ندارد)، 1 (تا حدی وجود دارد)، یا 2 (حالا) امتیاز داده می شود:

 • سفت کردن اربیتال: اگر گوسفندان شما در حال سفت کردن مداری هستند احساس درد می کنند. سفت شدن اربیتال شامل بسته شدن شکاف کف دست توسط پلک ها و باریک شدن روزنه چشم است.
 • سفتی: شکل محدب تری به گونه در ناحیه عضله ماستر وجود دارد.
 • وضعیت غیر طبیعی گوش: گوش به طور کامل به صورت شکمی و دمی می چرخد.
 • نیمرخ لب و فک غیر طبیعی: نمایه فک ،مستقیم تا مقعر به نظر می رسد.
 • شکل غیر طبیعی سوراخ بینی و فیلتروم: یک شکل V بین روزنه سوراخ های بینی وجود دارد.

لنگش

این وضعیت به ناهنجاری حرکت اشاره دارد. لنگش یک مشکل رایج در گوسفند و عفونت سم باعث بیشتر موارد آن می شود. حتی نشان می دهد که گوسفندان احساس درد می کنند و چندین بررسی نشان داده اند که لنگش باعث پردردی می شود. این وضعیت را می توان با یک مقیاس 4 امتیازی که نرمی حرکت را در نظر می گیرد، وجود ضربه سر، طول گام، و عدم تمایل به ایستادن یا حرکت، نمره گذاری کرد.

التهاب پستان

ماستیت وجود عفونت در پستان میش شیرده است و باعث درد و پردردی می شود. ماستیت را می توان با استفاده از یک مقیاس 3 درجه ای ارزیابی کرد که وجود ضایعات و توده ها  و همچنین تشخیص قرمزی یا سختی در پستان را در نظر می گیرد.

استرس در گوسفندان و دندان قروچه

چرا گوسفندها دندان قروچه می کنند؟ | دام و پت

گوسفندها وقتی استرس داشته باشند دندان قروچه خواهند کرد. استرس می تواند از هر نوعی باشد. کلا استرس، استرس تغذیه ای، استرس برشی و غیره را مدیریت می کند.

شایع ترین بیماری چشم در گوسفند را بشناسید.

چگونه استرس تغذیه ای را کاهش دهیم؟

راه های زیر برای کاهش استرس تغذیه ای در گوسفندان وجود دارد:

 • تامین نیازهای تغذیه ای مناسب و مدیریت خوراک
 • محصولات را از طریق مسیرهای ترجیحی و در مکان دلخواه مدیریت کنید.
 • همیشه برای گله گوسفندان خود آب و غذای تمیز تهیه کنید. اگر گوسفندان را با تجهیزات حمل می کنید، پس همه این تجهیزات باید تمیز باشند.
 • کوکسیدیوز را کنترل کنید. برای کنترل کوکسیدیوز، باید محل بستر گله گوسفندان خود را همیشه خشک نگه دارید.
 • کنترل انگل‌های داخلی و خارجی : برای کنترل انگل‌های خارجی باید هر هفته حشره‌کش اسپری و ایورمکتین ضد انواع انگل‌های خارجی را تزریق کنید. برای کنترل انگل های داخلی باید کرم زدایی به درستی انجام شود.

مدیریت استرس در بارداری گوسفندان

در دوران بارداری باید تا حد امکان کمتر با گوسفندها ارتباط برقرار کنید. هنگامی که میش ها باردار هستند، باید از حرکت سگ به سمت انبار گوسفند خودداری کنید. از بازدیدکنندگان و رفت و آمد به سمت انبار گوسفندان خودداری کنید. تعداد افراد مختلف را که کارهای خانگی انجام می دهند به حداقل برسانید.

زبان آبی گوسفندان چیست و چه علائمی دارد؟ 

مدیریت استرس در هنگام شیر گرفتن

قیچی هایی را انتخاب کنید که از بریدن گوسفند اجتناب کنند. قبل از بره دادن غذای اضافی در هوای سرد مورد نیاز است. زمان برش باید به درستی مدیریت شود. باید گوسفندان خود را حداقل یک ماه قبل از زایمان بره کنید. 7 تا 10 روز قبل از شیر گرفتن، میش ها را به علوفه ای با کیفیت پایین تغییر دهید و تغذیه میش ها را با دانه خاتمه دهید. میش ها را روی علوفه با کیفیت پایین نگهداری کنید و حداقل 10 تا 14 روز پس از شیرگیری از دست زدن به آنها خودداری کنید. در صورت امکان، محلی را که میش ها در آن به شدت استراحت می کنند با کاه بپوشانید تا بستر نرمی برای میش ها ایجاد شود.

میش ها را از دید و صدا خارج کنید. آنها را در همان محیط نگهداری کنید. ده روز قبل، واکسیناسیون را انجام دهید. بعد از یک هفته رژیم غذایی را به تدریج تغییر دهید.

کاهش استرس هنگام نگهداری از گوسفند

چرا گوسفندها دندان قروچه می کنند؟ | دام و پت

با گوسفندان به آرامی رفتار کنید و از مدیریت مناسب امکانات و حمل و نقل برای پیشگیری از استرس، کبودی و آسیب در حین جابجایی حیوانات استفاده کنید. گوسفندان دارای محدوده دید هستند که به آنها امکان می دهد بدون برگرداندن سر خود پشت سر خود را ببینند. آنها به شدت به دید خود وابسته هستند.

همه گوسفندان دارای یک منطقه مبارزه هستند که می توان از آن در هنگام جابجایی آنها استفاده کرد. هنگامی که شخصی وارد منطقه مبارزه با گوسفندان می شود، حیوان تمایل به دور شدن دارد.

روشنایی امکانات حمل و نقل یک واقعیت مهم است که باید در نظر گرفته شود. گوسفندها تمایل به حرکت به سمت نور دارند و با جذب نور پراکنده می شوند. گوسفندها به سر و صدا بسیار حساس هستند. سر و صدای بیش از حد و سردرگمی باعث می شود که آنها از بین بروند. گوسفندها باید تا حد امکان بی سر و صدا نگهداری شوند.

گوسفندها می توانند تجربیات بد را به خاطر بسپارند. رسیدگی به مشکلات تنها در صورت استفاده از تکنیک های نامناسب با گذشت زمان افزایش می یابد.

دندان قروچه گوسفندها در انتروتوکسمی

چرا گوسفندها دندان قروچه می کنند؟ | دام و پت

انتروتوکسمی در گوسفند می تواند کشنده باشد. این در نتیجه آزاد شدن ناگهانی سموم توسط باکتری کلستریدیوم پرفرنجنس نوع D در دستگاه گوارش گوسفند است. انتروتوکسمی، گوسفندان را در تمام سنین تحت تاثیر قرار می دهد، اما در بره های زیر شش هفته که از میش های شیرده سنگین شیر می خورند و در بره های از شیر گرفته شده در مراتع سرسبز یا در پروارها شایع است. در بره های پرواری واکسینه نشده، می توان انتظار داشت که تقریباً 1 درصد از بره ها در اثر این بیماری بمیرند که میانگین آن حدود 2 تا 3 درصد است. در شیوع شدید، تلفات می تواند بین 10 تا 40 درصد باشد.

باکتری هایی که باعث بیماری می شوند به طور معمول در روده اکثر گوسفندان وجود دارند. تحت شرایطی که معمولاً با تغذیه سنگین ایجاد می شود، کلستریدیوم پرفرنجنس نوع D از طریق دیواره روده جذب می شود. مرگ معمولاً در عرض چند ساعت رخ می دهد، اغلب قبل از اینکه صاحب حیوان بیمار را مشاهده کند.

گاهی اوقات، حیوانات احتمال دارد برای چند ساعت قبل از مرگ بیمار مشاهده شوند. بره‌های مبتلا اغلب علائم عصبی نشان می‌دهند، سرشان را به عقب می کشند و حرکات سایشی تشنجی دندان‌ها، احتقان غشای مخاطی چشم و کف کردن دهان را نشان می‌دهند. همچنین، اسهال می تواند کمی قبل از مرگ وجود داشته باشد.

درمان انتروتوکسمی در گوسفندان

هیچ درمان رضایت بخش برای این رنج نیست، اما برخی از اقدامات پیشگیرانه وجود دارد. قبل از قرارگیری بره ها در پروار، آنها را با باکتری کلستریدیوم پرفرنجنس نوع D یا توکسوئید واکسینه کنید. حداقل ده روز پس از واکسیناسیون فرصت دهید تا ایمنی ایجاد شود. تحت شرایط خاصی، دو یا چهار هفته بعد تزریق تقویت کننده لازم است.

بره های زودبازده در حال چرای مرتع یا خوراک خزش شاید  در سن 6 تا 8 هفتگی نیاز به واکسیناسیون داشته باشند. اگر به جیره های پر غلات ادامه دادند، پس از از شیرگیری دوباره آنها را واکسینه کنید. در بره های جوان تا 6 هفته با واکسینه شدن میش در دوران بارداری می توان از تلفات پیشگیری کرد. میش هایی که قبلا واکسینه شده اند باید دو بار به فاصله دو تا چهار هفته واکسینه شوند. واکسیناسیون دوم دو تا چهار هفته قبل از زایمان انجام و یک تقویت کننده سالانه دو تا چهار هفته قبل از زایمان توصیه می شود.

بیماری اسکرپی و دندان قروچه

اسکرپی یک بیماری پیشرونده گوسفند است که مغز و بافت عصبی را تحت تاثیر قرار می دهد. این یکی از آنسفالوپاتی های اسفنجی شکل قابل انتقال که دوره کمون طولانی دارد و یک بیماری قابل اطلاع در انگلستان است.

این بیماری در زمان بره زایی در مایعات جفت منتشر می شود و بنابراین بره هایی که تازه به دنیا می آیند از یک میش آلوده می توانند بیماری را در بدو تولد بروز دهند. عامل ایجاد کننده احتمال دارد از طریق دهان یا تنفس و احتمالاً از طریق مدفوع نیز منتقل شود. این بیماری در همه نژادهای گوسفند ثبت و در یک برگه جدید باز می شود. اگرچه برخی از آنها شیوع بیشتری نسبت به سایرین دارند، این احتمال دارد به دلیل مقاومت ژنتیکی یا حساسیت به بیماری باشد.

درصدی از گوسفندان در هر فرصتی دندان قروچه می کنند و از راه دور می توانید بشنوید. گوسفندان مبتلا، دندان های خود را به هم می سایند و دهان خود را می بندند. اگرچه تصور می شود که این نشانه ای از درد در حیوانات باشد، به نظر نمی رسد که موارد اسکرپی درد دائمی داشته باشند، اما آسیب به سیستم عصبی می تواند باعث ناراحتی کنترل نشده شود. گوسفندانی که دندان قروچه می کنند خوب غذا نمی خورند و وزن کم می کنند.

منبع
https://www.farmanimalreport.com/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا