گربه ها

چرا گربه کف سفید استفراغ می کند؟

استفراغ سفید و کف آلود گربه شما می تواند یک منظره نگران کننده باشد. بنابراین، مهم است که بررسی کنید آیا گربه شما معده خود را به طور مداوم یا گهگاهی استفراغ می کند. سایر علائم مرتبط نیز کلید تشخیص دقیق هستند. کف سفید معمولاً به این دلیل ایجاد می شود که معده یا روده گربه ملتهب است.

فوربول ها، انگل ها و آلرژی های غذایی از علل شایع التهاب معده هستند. گاهی اوقات، استفراغ کف آلود گربه با مشکلات سایر اندام ها، مانند پانکراس، یعنی پانکراتیت، مرتبط است. برای جلوگیری از استفراغ مایع سفید گربه، سلامت دستگاه گوارش (GI) گربه (معده و روده) را بهبود بخشید. ما در این مقاله از دام و پت بررسی خواهیم کرد که چرا اکثر موارد استفراغ کف در گربه ها رخ می دهد، چه باید کرد و چگونه از سلامت دستگاه گوارش گربه حمایت کرد.

اگر گربه شما مرتباً استفرغ می کند، این طبیعی نیست. با این حال، بیشتر گربه‌ها گاهی اوقات استفراغ می‌کنند، و استفراغ لزوماً نشانه‌ای از بیماری نیست. استفراغ گاهی اوقات می تواند یک مسئله رفتاری یا روش گربه شما برای دفع مواد سمی باشد. اما شایع ترین علل آن، عبارتند از:

دویدن خیلی سریع بعد از غذا

اگر گربه شما بعد از تغذیه احساس امنیت نداشته باشد، ممکن است این وضعیت اتفاق بیفتد. بچه گربه ها ممکن است خیلی زود بعد از غذا فرار کنند زیرا از بازی کردن لذت می برند.

غذا خوردن خیلی سریع یا پرخوری

یک بیماری زمینه ای گاهی اوقات می تواند باعث پرخوری شود، اما برنامه غذایی نامنظم ممکن است علت اصلی آن باشد. اگر دو یا چند گربه از یک کاسه غذا استفاده کنند، ممکن است غذای خود را سریعتر بخورند.

خوردن یک ماده غیرقابل هضم

گربه ها ممکن است موادی را استفراغ کنند که معده آنها نمی تواند به طور موثر آنها را هضم کند. به عنوان مثال، گربه ها به این دلیل علف، گیاهان و سایر گیاهان را می خورند. گربه‌ها فاقد آنزیم‌های مناسب در سیستم گوارشی خود برای هضم علف‌ها هستند، بنابراین آن‌ها آن را پس می‌زنند.

برخی از کارشناسان بر این باورند که گربه ها علف می خورند تا خز، استخوان یا بقایای معده خود را خارج کنند. بنابراین، گربه ها به دلایل مختلف، نه فقط به این دلیل که از نظر جسمی بیمار هستند، استفراغ می کنند.

مشکلات دستگاه گوارش (GI)

چرا گربه کف سفید استفراغ می کند؟ || دام و پت

دستگاه گوارش از دهان، دندان ها، زبان، حلق، مری، معده، روده کوچک و روده بزرگ تشکیل شده است. اگر قسمتی از دستگاه گوارش ملتهب یا عفونی شود، گربه شما ممکن است یک ماده سفید کف آلود استفراغ کند.

اگر گربه شما کف سفید استفراغ می کند، دامپزشک شما ممکن است گاستریت یا گاستروانتریت را تشخیص دهد. اینها به طور کلی به این معنی است که بخشی از دستگاه گوارش گربه شما ملتهب یا عفونی شده است.

 • گاستریت. این به التهاب یا عفونت معده اشاره دارد.
 • گاستروانتریت. این به التهاب یا عفونت معده و روده اشاره دارد.

مشکلات گوارشی می تواند حاد (ناگهانی و موقت) یا مزمن (مداوم) باشد. این بدان معناست که برخی از موارد استفراغ را می توان به سرعت از بین برد، در حالی که برخی دیگر ممکن است نیاز به مراقبت و پیشگیری طولانی مدت داشته باشند.

انسداد دستگاه گوارش

برای اینکه گربه شما سالم بماند، غذا و آب باید به طور موثر از دستگاه گوارش عبور کند. اگر انسدادی وجود داشته باشد، گربه شما مواد مغذی حیاتی را از غذای خود جذب نمی کند و ممکن است دچار کم آبی شود. انسداد می تواند در معده (انسداد خروجی معده) یا روده ایجاد شود. اگر گربه شما انسدادی در روده خود ایجاد می کند، ممکن است به دلیل انواژیناسیون باشد. طبق AVCA ، انواژیناسیون زمانی اتفاق می‌افتد که بخشی از روده به سمت دیگری می‌لغزد و باعث انسداد می‌شود.

شایع ترین علل انسداد، عبارتند از:

 • فتق
 • جراحت
 • انگل ها
 • تومورها (سرطانی/خوش خیم) روی دستگاه گوارش فشار می آورند و باعث انسداد می شوند.
 • خوردن اجسام خارجی گربه ها ممکن است رشته، روبان و تکه های پلاستیک را ببلعند. موی گربه نیز می تواند باعث انسداد شود.

اگر انسداد گربه شما در معده است و قادر به هضم غذا نیست، ممکن است اسید کلریدریک را در استفراغ خود بیرون بیاورد. این ممکن است بافتی موکوس مانند داشته باشد و معمولاً کمی رنگ زرد دارد. انسداد روده می تواند باعث استفراغ کف آلود، اسهال، تورم شکم و بی حالی شود.

گلوله های مو یا توپ های خز، یکی دیگر از علل استفراغ سفید و کف آلود گربه

گربه ها هر روز با استفاده از زبان خودشان را تمیز می کنند، بنابراین مقداری مو به ناچار وارد دستگاه گوارش می شود. بیشتر موها از مدفوع گربه شما عبور می کنند، اما برخی ممکن است در معده جمع شوند. اگر موی زیادی در معده جمع شود، منجر به التهاب معده می شود.

هنگامی که معده گربه شما ملتهب است، سعی می کند تا گوی خز را سرفه کند. برخی از گلوله های خز به سختی رشد می کنند، بنابراین ممکن است گربه شما چندین روز قبل از ظاهر شدن گلوله مو، صفرا یا مایع آبکی استفراغ کند. توپ های خز می توانند در دستگاه گوارش گربه گیر کرده و باعث ایجاد انسداد شوند.

برای از بین بردن توپ خز به کمک دامپزشک نیاز دارید. اگر انسداد به سرعت برداشته نشود، این وضعیت می تواند تهدید کننده زندگی باشد. اگرچه ما فکر می‌کنیم که استفراغ کردن گلوله‌های خز برای گربه‌ها طبیعی است، شواهد محدودی وجود دارد که نشان می‌دهد گربه‌های وحشی این مشکل را دارند. سرفه کردن گلوله های خز احتمالاً آنطور که ما فکر می کنیم طبیعی نیست، بنابراین باید از این اتفاق جلوگیری کنیم.

حساسیت غذایی

چرا گربه کف سفید استفراغ می کند؟ || دام و پت

اگر گربه شما به دلیل آلرژی، استفراغ می کند، بافت استفراغ اغلب شیری یا کفی است زیرا مخاط معده ملتهب است. علاوه بر کف سفید، ممکن است تکه های غذای هضم نشده را نیز در استفراغ آن مشاهده کنید.

اگر گربه شما واکنش آلرژیک داشته باشد، ممکن است علائم زیر را مشاهده کنید:

 • اسهال
 • آکنه گربه
 • ضعف و بی حالی
 • خراش شدید و یا ریزش مو در سر یا دم

موارد دیگر می توانند این علائم را ایجاد کنند، بنابراین تشخیص آلرژی غذایی دشوار است. هیچ تست تشخیصی قابل اعتمادی برای آلرژی وجود ندارد، اما راه‌هایی وجود دارد که می‌توانید آنها را مدیریت کنید.

برخی از آلرژی های رایج گربه عبارتند از:
 • مرغ
 • ماهی
 • تخم مرغ
 • غلات (کمتر رایج)
 • لبنیات (اکثر گربه ها به لاکتوز حساسیت ندارند)

گربه‌ها به جای غلات به پروتئین‌ های خاص حساسیت دارند، اگرچه برخی از گربه‌ها تحت تأثیر غلات هستند. اگر فکر می کنید گربه شما ممکن است به چیزی در رژیم غذایی خود حساسیت داشته باشد، کارهایی وجود دارد که می توانید برای کمک به آنها انجام دهید:

 • پروتئین هیدرولیز شده. یک غذای گربه تهیه کنید که با پروتئین هیدرولیز شده ساخته شده باشد. این بدان معنی است که پروتئین به قطعات کوچک شکسته شده و برای اکثر گربه ها قابل هضم است.
 • غذای ضد آلرژی گربه. غذاهایی برای گربه وجود دارد که با مواد کمتری تهیه می شود، بنابراین کمتر احتمال دارد که واکنش آلرژیک ایجاد کنند. سازندگان مواد آلرژی زا را برای موادی که اکثر گربه ها می توانند هضم کنند تغییر می دهند. دامپزشک خود را از تغییرات رژیم غذایی مطلع کنید تا بتوانند پیشرفت گربه شما را زیر نظر بگیرند.

مسمومیت غذایی

اگر گربه شما چندین بار متوالی مایع سفید را استفراغ کرده باشد، این احتمال وجود دارد که چیزی سمی خورده باشد. به همین ترتیب، اگر نفس نفس می‌کشد و استفراغ می کند، اما فقط مقدار کمی مخاط خارج می‌شود، ممکن است چیزی مضر را بلعیده باشد. بسیاری از مالکان متوجه نیستند که چقدر خطرات در داخل و اطراف خانه وجود دارد.

محصولات خانگی زیر می توانند برای گربه ها سمی باشند:

 • شکلات. مصرف شکلات می تواند باعث گاستریت شدید در گربه ها شود.
 • گیاهان.  نرگس، دم روباهی و اکالیپتوس نمونه های رایجی از گیاهان مضر برای گربه هستند.
 • نوشیدنی های الکلی. گربه ها ممکن است یک نوشیدنی الکلی بنوشند اگر تنها مایع موجود باشد.
 • سیر و پیاز. برای اکثر گربه ها تجزیه این سبزیجات سخت است. مصرف ادویه برای گربه ها سمی است.

اگر گربه شما چیزی سمی خورده باشد، ممکن است علائم دیگری مانند بیش فعالی، سرگردانی، زوزه کشیدن یا اسهال را مشاهده کنید.

انگل ها

چرا گربه کف سفید استفراغ می کند؟ || دام و پت

بسیاری از انگل ها وارد دستگاه گوارش به خصوص روده بزرگ و کوچک می شوند. بتا 45 درصد از گربه ها در طول زندگی خود “انگلی گوارشی” را تجربه می کنند.

انگل های زیر به احتمال زیاد باعث استفراغ می شوند:

 • کرم های معده. این کرم ها بسیار نادر هستند، اما گربه ها به آنها مبتلا می شوند. آنها می توانند باعث بالارفتن مداوم، خفه شدن و استفراغ سفید کف آلود شوند.
 • کرم‌ های گرد. کرم‌های گرد در روده‌ها زندگی می‌کنند و در صورت عدم درمان می‌توانند بزرگ شوند. گربه ای که کرم گرد دارد اشتهای هوس انگیزی خواهد داشت . به احتمال زیاد اسهال و استفراغ را تجربه خواهد کرد.
 • کک ها. گربه هایی که کک دارند، بیشتر در معرض نظافت هستند. هرچه بیشتر آراسته شوند، خز بیشتری در شکم آنها قرار می گیرد. جای تعجب نیست که گربه های دارای کک اغلب گوی های خز بیشتری را سرفه می کنند.
 • کوکسیدیا. بیشتر گربه ها در طول زندگی خود به کوکسیدیا مبتلا می شوند. با این حال، اگر بچه گربه ها به آن مبتلا شوند، ممکن است به شدت شروع به استفراغ کنند. یک بچه گربه مبتلا به کوکسیدیا می تواند بدون درمان به سرعت دچار کم آبی شود.

اگر انگل ها باقی بمانند، منجر به کاهش وزن، پوشش ضعیف و تغییرات خلقی می شوند.

سندرم روده تحریک‌پذیر

اگر گربه شما مخاط سفید استفراغ می کند و برای رفتن به توالت مشکل دارد (یبوست، نفخ، و اسهال)، دامپزشک شما ممکن است سندرم روده تحریک پذیر (IBS) را تشخیص دهد. این وضعیت زمانی رخ می دهد که روده ها ملتهب می شوند، اما دامپزشکان همیشه نمی دانند که چرا این اتفاق می افتد. IBS یک سندرم است، بنابراین مجموعه ای از علائم ناشی از عوامل مختلف است.

بیماری های دستگاه گوارش (آلرژی ها، انگل ها و غیره) می تواند منجر به تشخیص IBS در برخی گربه ها شود، به خصوص اگر این بیماری ها به خوبی به درمان پاسخ ندهند. با این حال، مشکلات گوارشی همیشه باعث IBS نمی شود.

برخی از دانشمندان بر این باورند که پریشانی روانی یکی از علل اصلی IBS در گربه ها است. این منطقی است زیرا می‌دانیم که گربه‌ها اگر محیطشان نامناسب باشد یا احساس خطر کنند، می‌توانند به راحتی دچار استرس شوند. بنابراین، اگر می خواهید از شرایطی مانند IBS جلوگیری کنید، سعی کنید خانه ای آرام و آرامش بخش برای گربه خود ایجاد کنید.

پانکراتیت

اگرچه بیشتر موارد استفراغ به دستگاه گوارش مرتبط است، استفراغ می تواند نشانه پانکراتیت (التهاب پانکراس) باشد. پانکراس اندام کوچکی است، اما نقش کلیدی در سلامت دستگاه گوارش دارد. پانکراس مایعی آزاد می کند که به گربه در هضم چربی ها، پروتئین ها و کربوهیدرات ها کمک می کند.

در برخی موارد، لوزالمعده مایع کافی آزاد نمی کند (نارسایی برون ریز پانکراس)، یا در برخی موارد، مایع بیش از حد تولید می کند (پانکراتیت). اگر لوزالمعده بیش از حد این مایع را تولید کند، می تواند به داخل پانکراس برگردد و باعث التهاب شود. در هر صورت، مشکلات مربوط به پانکراس معمولاً باعث استفراغ می شود.

آنها ممکن است غذای هضم نشده، مخاط و مایع سفید را استفراغ کنند. دانشمندان دقیقاً مطمئن نیستند که چه چیزی باعث پانکراتیت می شود. با این وجود، تحقیقات نشان می‌دهد که مصرف حشره‌کش‌ها، مصرف بیش از حد چربی در رژیم غذایی، انگل‌ها یا آسیب‌های فیزیکی ممکن است باعث پانکراتیت در گربه‌ها شود.

گربه‌های مبتلا به پانکراتیت اغلب بی‌حال می‌شوند و غذا را امتناع می‌کنند و به سرعت کم آب می‌شوند. در صورت عدم درمان، این وضعیت می تواند تهدید کننده زندگی باشد. به عنوان بخشی از درمان، دامپزشک شما ممکن است آنزیم هایی را برای کمک به گربه شما در تجزیه چربی ها، پروتئین ها و کربوهیدرات ها در دستگاه گوارش تجویز کند.

آیا باید نگران باشم از استفراغ سفید و کف آلود گربه ؟

اگرچه استفراغ گاه به گاه خیلی نگران کننده نیست، اما در حالات زیر به دنبال درمان گربه خود باشید:

 • مشکلات تنفسی
 • اسهال و استفراغ همزمان
 • گربه شما بیش از 24 ساعت استفراغ کرده است.
 • خون ( استفراغ قهوه ای ) یا صفرا سبز در استفراغ
 • گربه شما سعی می کند استفراغ کند، اما چیزی بیرون نمی آید.
 • گربه شما روز بعد از استفراغ قادر به خوردن یا نوشیدن نیست. با این حال، طبیعی است که گربه ها تا 12 ساعت پس از استفراغ از غذا خودداری کنند.

گربه شما مایع کف‌آلود سفید را بیرون می‌ریزد، به خصوص اگر بیش از 3 بار در 24 ساعت رخ داده باشد یا بیش از 24 ساعت طول بکشد. باید توسط دامپزشک بررسی شود. بسیاری از بیماری ها و عوامل سبک زندگی می توانند باعث استفراغ کف سفید شوند که شدت آن از خفیف تا شدید متغیر است.

چگونه می توان استفراغ گربه را درمان کرد؟

چرا گربه کف سفید استفراغ می کند؟ || دام و پت

اگرچه کف استفراغ همیشه نشانه بیماری شدید نیست، اما می تواند منجر به یک بیماری ثانویه مانند کم آبی بدن شود. شما باید از یک گربه به روش زیر مراقبت کنید:

 • اگر گربه شما استفراغ کرد، تمام غذاها را به مدت 12 ساعت بردارید اما آب تمیز و تازه به آن بدهید. اگر به استفراغ ادامه داد، اسهال داشت یا به شدت بی حال شد، گربه خود را فورا نزد دامپزشک ببرید.
 • بعد از گذشت 12 ساعت، 1 قاشق غذاخوری برای گربه به آن بدهید.
 • اگر گربه شما این را می خورد، هر 2 ساعت یک قاشق آن را تا زمانی که یک وعده معمولی خورده است به او بدهید. روز بعد به تغذیه عادی برگردید.
 • اگر گربه شما 12 ساعت پس از آخرین استفراغ نمی تواند چیزی بخورد و بنوشد، یا بیش از 24 ساعت استفراغ داشته باشد، عدم تعادل الکترولیت و کم آبی بدن به یک نگرانی جدی تبدیل می شود.
 • یک گربه کم آب ممکن است شروع به نفس نفس زدن کند، چشمان فرورفته داشته باشد و پوستش شروع به تغییر کند. با فشار دادن آرام پوست گربه در پشت گردن می توانید بررسی کنید که آیا پوست گربه کم آب شده است یا خیر. اگر پوست فوراً به جای خود بازنگردد، این نشان می دهد که گربه شما کم آب شده است.
 • اگر گربه شما گهگاه کف می اندازد، این نشان دهنده سلامت دستگاه گوارش ضعیف است. در حالی که احتمالاً جدی نیست، باید اقداماتی را برای بهبود سلامت گوارش گربه خود انجام دهید.
منبع
https://www.seniorcatwellness.com/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا