گربه ها

چرا گربه ها یکدیگر را لیس می زنند؟

چرا گربه ها یکدیگر را لیس می زنند؟ وقتی صحبت از نظافت می شود، گربه ها متخصص این کار هستند. به طور کلی، باید به این نکته توجه داشته باشید که گربه ‌ها، در مورد تمیزی و نظافت، سخت ‌گیر هستند. گربه سانان انعطاف پذیر، تا 50 درصد از ساعات بیداری خود را برای نظافت، خم شدن و کشش می گذرانند تا مطمئن شوند که تمام خز آن ها، از نوک گوش تا انتهای دم، کاملاً مرتب شده است.

در خانواده ‌های چند گربه ‌ای، برخی از گربه‌ ها یکدیگر را نظافت می ‌کنند. در واقع، آن ها‌ به یکدیگر کمک می کنند تا بدنی‌ تمیز و پاکیزه داشته باشند. به طور کلی، نظافت یک رفتار ضروری در گربه ها است. گربه سانان خود را اصلاح می کنند تا خاک و آلودگی ها را از خز خود پاک کنند.

با نظافت، گربه ها روغن ها را در پوست خود پخش می کنند تا پوشش آن ها ابریشم مانند و صاف بماند. با نظافت کردن، سلول های مرده پوست از بین رفته و انگل ها نابود می شوند. همچنین، با نظافت کردن، جراحات تمیز نگه داشته شده و از ایجاد عفونت پیشگیری می شود. در مورد گربه‌ های غیر اهلی، نظافت به از بین بردن بوهایی که می ‌توانند محل آن ‌ها را برای شکارچیان احتمالی نشان دهند، کمک می‌ کند.

آرام شدن

همچنین، نظافت کردن در گربه ها، رفتاری آرامش بخش است. از آنجایی که گربه ها هم برای سلامتی و هم برای بقا به نظافت وابسته هستند، زبان آن ها برای این کار طراحی شده است. گربه ها، بر روی زبان خود پاپیلا دارند. پاپیلا ها، موهای قلاب‌ دار هستند که به زبان‌ شان حالت کاغذ سنباده را می ‌دهد. پاپیلا ها، به‌ عنوان موهایی تکامل پیدا کرده ‌اند که برای «شانه کردن» خز گربه ها استفاده می شوند. علاوه براین، پاپیلا ها به جدا کردن آلودگی های موجود بر روی خز، کمک بسیار زیادی می کند.

به طور کلی، گربه های مادر از بدو تولد، شروع به نظافت بچه گربه های خود کرده و زبان زبر خود را بر روی نوزاد تازه متولد شده خود حرکت می دهند تا تنفس و حرکات روده را تحریک کنند. گربه مادر، بچه گربه ‌ها را نه تنها برای تمیز نگه ‌داشتن، بلکه برای آموزش نظافت، برای زمانی که بزرگ‌ تر می‌ شوند، انجام می دهد.

به طور کلی، نظافت بچه گربه ها توسط گربه مادر، زمانی متوقف می شود که بچه گربه ها، نظافت و آراستن خود را برعهده بگیرند. یکی از علل این مسئله که گربه ها یکدیگر را نظافت می کنند، ممکن است مربوط به اهداف عملی باشد. گربه ها تمایل دارند نظافت متقابل را در اطراف سر و گردن متمرکز کنند. سر و گردن، نقاطی هستند که دسترسی به آن ها برای گربه ها دشوار است.

ابراز محبت و مهربانی

همچنین، گربه ها به عنوان راهی برای نشان دادن محبت، یکدیگر را نظافت می کنند. نظافت متقابل، در گربه هایی که با هم خویشاوند بوده یا پیوندهای اجتماعی قوی دارند، رایج است. وجود احتمال بالاتر نظافت متقابل در میان گربه‌ های خویشاوند، محققان دانشگاه جورجیا را بر آن داشت تا پس از تحقیق، بیان کنند که کسانی که بیشتر از یک گربه را به فرزندی قبول می ‌کنند (یا یک گربه دیگر را به خانه خود بیاورند) تمایل بیشتری به انجام این رفتار اجتماعی و پیوندی مهم دارند.

وجود نظافت متقابل در میان گربه‌ هایی که در پناهگاه ‌ها زندگی می کنند، غیر معمول است، اما گربه‌ هایی که در یک خانواده زندگی کرده و با هم فامیل نیستند، اما با یکدیگر راحت هستند، ممکن است در مواردی همدیگر را نظافت کنند.

آیا گربه ها بعد از نظافت با یکدیگر دعوا می کنند؟

چرا گربه ها یکدیگر را لیس می زنند؟ | دام و پت

در صورتی که گربه‌ ها همدیگر را نظافت کرده و سپس دعوا ‌کنند، این شرایط نشانه‌ ای از تسلط، رفتار جفت ‌گیری، یا اقدام سرزمینی نیست، این «دعوا» ممکن است اصلاً دعوا نباشد. وقتی گربه ‌ها بعد از نظافت با هم دعوا می ‌کنند، ممکن است به این دلیل باشد که یکی از گربه‌ ها می ‌خواهد تنها بماند.

یا ممکن است که این رفتار، اصلاً دعوا نباشد. ممکن است که گربه ها، در واقع در حال بازی باشند. گربه ها دوست دارند کشتی بگیرند و این بخش مهمی از نحوه یادگیری شکار و دفاع در میان گربه ها است. رفتارهای این چنینی، تا بزرگسالی ادامه می یابد. چرخه نظافت-کشتی-مبارزه، رفتاری طبیعی بوده و نیازی به دخالت برای متوقف کردن آن نیست.

نظافت متقابل در گربه ها

چرا گربه ها یکدیگر را لیس می زنند؟ | دام و پت

به طور کلی، باید به این نکته توجه داشته باشید که اگر نگرانی دامپزشکی وجود نداشته باشد، این رفتار طبیعی است و نیازی به متوقف کردن آن وجود نخواهد داشت.

اگر چندین گربه در خانه دارید، احتمالاً در مواردی نظافت متقابل را دیده اید. وقتی گربه های این کار را انجام می دهند، بدون شک شما نیز از بروز این رفتار در گربه های تان لذت برده اید. وقتی یکی از گربه ها شروع به لیسیدن و نظافت دیگری کرد، احساس خوبی در شما به وجود می آید.

قبل از شروع به پاسخ دادن به این سوال که “چرا گربه ها یکدیگر را نظافت می کنند؟” در مورد این رفتار گربه ها باید اطلاعاتی به دست بیاورید. دانشمندان، این رفتار مطلوب گربه ها را همسان سازی می نامند. اما چرا گربه ها یکدیگر را نظافت می کنند؟

شهود انسانی ما به ما می گوید که این رفتار، ممکن است نشانه ای از محبت بین گربه ها باشد، اما علل بروز این رفتار، به این سادگی نیست. دو راه دیگر عبارت اند از آلروبینگ و انتقال سیگنال های بو.

نظافت متقابل در گربه ها به عنوان یک پیوند اجتماعی

محققان مشاهده کردند که گربه هایی که نظافت متقابل انجام می‌ دهند، معمولاً همکاری بالایی دارند. آن ها سر خود را کج کرده و یا می چرخانند تا دسترسی را به گربه دیگر، فراهم کنند. گربه ‌ها ممکن است با نزدیک شدن به گربه دیگر، خم کردن گردن، نمایان کردن بالای سر یا پشت گردن خود، از گربه دیگر درخواست کنند که آنها را نظافت کنند.

در واقع، ناحیه سر و گردن، بخشی از بدن گربه ها است که نمی ‌توانند به راحتی آن مناطق را نظافت کنند. بنابراین، محققان دریافتند که این رفتار، می تواند برای جبران عدم دسترسی گربه ها به ناحیه سر و گردن شان انجام شود. نیازهای عملی، می تواند باعث بروز این رفتار در گربه ها شود‌

نکته جالب دیگری که باید آن را بدانید، این است که محققان، مشاهده کردند که گربه ‌هایی که پیوند نزدیک ‌تری با یکدیگر دارند، معمولاً بیشتر همدیگر را نظافت می کنند. این نظافت می تواند متقابل بوده و یا نباشد. محققان، به عنوان مثال از یک گربه ماده و بچه گربه های خود نام می برند.

با دانستن این نکات، ما بهتر می ‌توانیم یاد بگیریم که چگونه با گربه‌ های خود رفتار کنیم، چرا که این روابط، به روابط آنها با انسان‌ ها نیز منتقل می‌ شوند. بنابراین وقتی سر و گردن گربه ‌های خود را نوازش کرده و یا می ‌خارانیم، به نوعی در حال نظافت بخش هایی از بدن آن‌ ها هستیم که معمولاً یکدیگر را نظافت می ‌کنند.

پرخاشگری ناشی از نوازش کردن

چرا گربه ها یکدیگر را لیس می زنند؟ | دام و پت

ممکن است متوجه شده باشید که گربه ها وقتی صاحب شان، گردن و سر آن ها را نوازش می کنند، احساس خوبی پیدا می کنند. گاهی اوقات، ممکن است نواحی دیگری از بدن گربه ها را نوازش کنیم. محققان نتیجه گرفتند که این کار می تواند عاملی در بروز پرخاشگری ناشی از نوازش کردن در گربه ها باشد.

یک مطالعه بریتانیایی در سال 1998 از دانشگاه ساوتهمپتون، به نام عملکرد نظافت در گربه‌ های خانگی (Felis silvestris catus) همچنین به این نکته اشاره کرد که در نظافت متقابل، گربه ها معمولاً ناحیه سر و گردن یکدیگر را مرتب می ‌کنند. این محققان همچنین مشاهده کردند که گربه‌ های رده ‌بالا، گربه ‌های رده پایین ‌تر را بیشتر مرتب می‌ کنند.

همچنین، گربه های نظافت کننده، اغلب پس از نظافت گربه دیگر، رفتار توهین آمیز از خود نشان دادند. در اصل، به جای درگیری، شروع به نظافت گربه دیگر می کند.

سخن آخر

به طور کلی، فرضیه های متعددی درباره بروز رفتار نظافت در گربه ها وجود دارد. با تکیه بر نتایج حاصل از پژوه ها، به نظر می رسد که رفتار نظافت متقابل، نشانه ای از پذیرش اجتماعی و ارتباط باشد. گربه ها نه خودشان گردن و سر را تمیز می کنند و نه از غریبه ها درخواست نظافت می کنند.

به طور کلی، از آن جایی گه یک گربه، امکان دسترسی به ناحیه سر و گردن خود را ندارد، برای تمیز گردن این نواحی، به کمک سایر گربه ها نیاز دارد‌. همچنین، باید به این نکته توجه داشته باشید که گربه ‌ها، این رفتار را از مادرشان یاد می ‌گیرند، بنابراین غریزه مادری احتمالاً در این امر نقش دارد.

نظافت متقابل، حتی ممکن است سلسله مراتب اجتماعی را نشان دهد. گربه مسلط، به جای این که مبارزه کند، با نظافت متقابل، سلطه خود را نشان می دهد.

نکته دیگری که باید هنگام فکر کردن به این سوال که “چرا گربه ها یکدیگر را نظافت می کنند؟” در نظر بگیرید، این است که وقتی بچه گربه ها به دنیا می آیند، با مادر خود، ارتباط عمیق‌ خاصی برقرار می کنند. بچه گربه ها برای همه چیز، از جمله حمام کردن، به مادرشان تکیه می کنند. این رفتار هم نشانه محبت و هم نشانه محافظت از بچه گربه ها است.

گربه مادر، بلافاصله پس از تولد، نوزادان خود را تمیز می کند. زیرا بوهای مرتبط با تولد یک بچه گربه، می توانند شکارچیان را به خود جذب کنند. تا سن 4 هفتگی، بچه گربه ها می توانند خودشان را تمیز کنند. به طور کلی، گربه ها 50 درصد از زمان زندگی خود را صرف تمیز نگه داشتن خود می کنند.

منابع:

https://www.greatpetcare.com/cat-behavior/why-do-cats-groom-each-other/

https://www.catster.com/cat-behavior/why-do-cats-groom-each-other

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا