پرنده ها

چرا فنچ ها پرهای یکدیگر را می چینند؟

چرا فنچ ها پرهای یکدیگر را می چینند؟

در صورتی که فنچ های خانگی شما، شروع به کندن پرهای یکدیگر کنند، متوجه وجود تکه های طاس بر روی پوست آن ها خواهید شد. همچنین، در کف قفس، پرهای چیده شده را مشاهده خواهید کرد‌. در مورد فنچ ها، چیدن پرها می تواند بسیار نگران کننده باشد. در این مقاله، مطالب مفیدی در باره این که چرا فنچ ها پرهای یکدیگر را می چینند؟ ذکر شده است.

به طور کلی، در اغلب موارد، فنچ ها به دو علت پرهای یکدیگر را می چینند: پرخاشگری و غرایز لانه سازی.

علاوه براین، در شرایطی که فنچ ها مصالح مورد نیاز برای لانه سازی خود را پیدا نکنند، شروع به کندن پر های خود، برای ساخت لانه، می کنند. اگر این رفتار را مشاهده کردید، باید علل ایجاد کننده آن را محدود کنید تا بتوانید نسبت به رفع آن، اقدام کنید.

چرا فنچ ها پرهای یکدیگر را می چینند؟ پرخاشگری

چرا فنچ ها پرهای یکدیگر را می چینند؟ | دام و پت

پرخاشگری، شایع ترین علتی است که باعث می شود فنچ ها پرهای یکدیگر را بچینند. برای پیشگیری از بروز پرخاشگری، بهتر است به این نکات توجه داشته باشید.

همچنین، فنچ‌ های بزرگ ‌تر ممکن است با کندن پرهای خود، پرنده های تازه وارد به قفس را مورد آزار و اذیت قرار دهند.

لانه سازی و چیدن پر در فنچ ها

همچنین، ممکن است که فنچ ها، زمانی که در حال لانه سازی هستند شروع به کندن پرهای یکدیگر کنند. به خصوص اگر به سایر مواد مورد نیاز برای لانه سازی، دسترسی نداشته باشند. هر دو پرنده عضو یک مجموعه مولد، این کار را انجام می دهند و حتی اگر مواد دیگری برای لانه سازی نداشته باشند، پرهای جوجه هایشان را نیز می چینند.

 چرا فنچ ها پرهای یکدیگر را می چینند؟

به طور کلی، انتخاب یک روش موثر برای رفع بروز این رفتار، به علت ایجاد کننده آن بستگی دارد.

جدا کردن یکی از پرندگان، به هر فنچ فضای بیشتری برای پرواز و اکتشاف می دهد. همچنین، ممکن است نیاز باشد که غذای بیشتری برای فنچ ‌های خود تهیه کنید. زیرا رقابت بر سر غذا، علت دیگری است که باعث می ‌شود فنچ ‌ها نسبت به حریم زندگی خود، حساس شوند.

همچنین، فنچ ها، گاهی اوقات برای این که بتوانند یک‌ لانه بسازند، پرهای یکدیگر را می چینند.

بیماری های مختلف و چیدن پر در فنچ ها

چرا فنچ ها پرهای یکدیگر را می چینند؟ | دام و پت

مهمترین بیماری هایی که با ابتلا به آن ها، فنچ ها شروع به چیدن پرهای خود می کنند، عبارت اند‌ از:

 • فشار
 • کسالت
 • سرطان
 • انگل ها
 • آلرژی ها
 • سوء تغذیه
 • بیماری کبدی
 • عفونت قارچی
 • رطوبت کم هوا
 • عفونت باکتریایی
 • کمبود هوای تازه
 • مسمومیت با فلزات سنگین

به عنوان مثال، اگر پرنده تان، در زمانی که وقتی شما نزد آن نیستید، پرهای خود را می کند، ممکن است حیوان خانگی تان احساس استرس و تنهایی و یا حتی تمایل بیشتری به تعامل با شما، داشته باشد.

همچنین می توانید بررسی کنید که آیا هوای اتاق پرنده خانگی تان به اندازه کافی مرطوب است یا خیر. در نهایت، اگر قادر به تشخیص علت بروز این رفتار در پرنده تان نیستید، بهتر است فنچ خود را به کلینیک دامپزشکی ببرید تا دامپزشک، علت اصلی بروز این رفتار را پیدا کند.

به طور کلی، مراجعه زودهنگام به دامپزشک، ضروری است.

روش های رفع رفتار چیدن پر در فنچ ها

چرا فنچ ها پرهای یکدیگر را می چینند؟ | دام و پت

به طور کلی، چندین روش برای رفع بروز رفتار چیدن پر در فنچ ها، وجود دارد. به عنوان مثال، موارد زیر، می توانند به رفع بروز این رفتار در فنچ ها، کمک کنند:

اگر فنچ شما زمانی که از آن دور هستید، پرهای خود را می چیند، سعی کنید زمان بیشتری را با هم بگذرانید تا پرنده خانگی تان، از تنهایی در امان بماند.

سعی کنید با بررسی اینکه ترکیب پلت خوراکی برای فنچ تان مناسب است یا خیر، و نیز، مهیا کردن ترکیبی از میوه ها و سبزیجات تازه، نقص های موجود در تغذیه حیوان خانگی تان را برطرف کنید.

تفاوت بین چیدن پر و پوست اندازی در فنچ ها

چرا فنچ ها پرهای یکدیگر را می چینند؟ | دام و پت

در این قسمت از مقاله، درباره هر کدام از این رفتارها، نکات مهمی ذکر شده است.

به طور کلی، در هر دو این رفتار ها، پرنده خانگی، پرهای خود را از دست می دهد. برای تشخیص تفاوت بین این دو، علائم دیگر پوست اندازی را بررسی کنید.

برخی از این موارد، عبارت اند از:

مشاهده پرهای جدید. وقتی فنچ شما در حال پوست اندازی است، می توانید رشد پرهای جدید را مشاهده کنید.

سطح فعالیت. وقتی فنچ ها در حال پوست اندازی هستند،  برای حفظ انرژی، فعالیت کمتری پیدا می کنند.

زمان. اگر فنچ گلدین دارید، پوست اندازی معمولاً سالی یک بار در طول تابستان، برای حدود 6 تا 12 هفته، اتفاق می افتد. سایر فنچ ها در تمام سال، کم کم پوست اندازی می کنند.

حساسیت به لمس. فنچ هایی که در حال پوست اندازی هستند، آنقدرها دوست ندارند که با بدن آن ها تماس پیدا کنید. زیرا پوست اندازی می تواند پوست ان ها را حساس تر کند.

به طور کلی، بروز رفتار پوست اندازی در فنچ ها، طبیعی است. این فرآیند، نباید هیچ دلیلی برای نگرانی ایجاد کند. با اتمام فرآیند پوست اندازی، فنج ها زیبایی ظاهری بیشتری به دست می آورند.

گاهی اوقات، ابتلا به بیماری های مختلف، می تواند باعث بروز‌ چنین شرایطی شود.

سخن آخر

فنچ ها معمولاً به یکی از دو علت زیر پرهای یکدیگر را می چینند، پرخاشگری یا لانه سازی.

در شرایطی که قفس نگه داری از فنچ ها، شلوغ و مزدحم بوده و یا پرنده ای جدید به قفس اضافه شود، به احتمال زیاد شاهد پرخاشگری پرنده تان خواهید بود.

گاهی اوقات، ابتلا به یک بیماری، باعث بروز این رفتار در فنچ ها می شود. در چنین شرایطی، بهتر است به یک دامپزشک مراجعه کنید.

منبع
https://birdgap.com/finches-pluck-feathers/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا