پرنده ها

چرا طوطی من از قفسش بیرون نمی آید؟

قبل از پاسخ به این سوال چرا طوطی از قفسش بیرون نمی آید؟ لازم است بدانیم که، طوطی ها معمولاً از بیرون آمدن از قفس برای دراز کردن پاهای خود و بال زدن لذت می برند. بنابراین، هنگامی که طوطی از بیرون آمدن از قفس خودداری می کند، باید علائم و شرایط رفتاری پرنده خانگی خود را بررسی کنید. برخی از طوطی ها از ترک قفس خودداری می کنند زیرا از چیزی در محیط زندگی خود می ترسند. این شامل سایر حیوانات خانگی و افراد، فوبیا از فضای باز و آسیب های گذشته است. طوطی های مجروح و بیمار نیز بعید است که از قفس خود بیرون بیایند زیرا احساس خستگی می کنند.

با گذشت زمان، صبر و پشتکار، معمولاً می توانید طوطی خود را با استفاده از تاکتیک های تشویقی از قفس خارج کنید. اگر طوطی شما احساس ناخوشی کند، به محض رفع مشکل، تمایل او به تعامل افزایش می یابد.

چرا طوطی از قفسش بیرون نمی آید؟

اگر طوطی شما از بیرون آمدن از قفس خودداری می کند، چیزی مانع از این کار می شود. این می تواند یک وضعیت سلامتی، یک مشکل محیطی یا یک مشکل روانی باشد که باعث می شود طوطی شما احساس ناراحتی کند. در اینجا برخی از دلایلی وجود دارد که چرا طوطی قفس خود را ترک نمی کند:

چرا طوطی از قفسش بیرون نمی آید؟ به علت فوبیا

فوبیا معمولاً به دلیل غفلت طولانی مدت و عدم اجتماعی شدن توسط مالکانی ایجاد می شود که بیش از حد مشغول هستند و نمی توانند سطح مناسبی از تعامل را به طوطی های خود ارائه دهند. در نتیجه طوطی قفس خود را فضای امن خود می بیند و از ترک آن امتناع می کند. در نتیجه، طوطی برای غلبه بر ترس ریشه‌دار خود به آموزش و تشویق نیاز دارد. مالکان باید با طوطی های خود تعامل داشته باشند تا در حضور آنها احساس راحتی و امنیت کنند.

چرا طوطی از قفسش بیرون نمی آید؟ به علت ضربه

اگر در زمانی که طوطی شما از قفس خارج شده بود، اتفاق آسیب زا رخ داد، ممکن است ترس از بیرون رفتن ایجاد شود. تروما می تواند شامل یک تصادف یا آسیب باشد، مانند پرواز در پنجره یا پنکه سقفی. طوطی همچنین ممکن است توسط یک وسیله پر سر و صدا، مانند جاروبرقی یا تلویزیون، ترسیده باشد.

در نتیجه، طوطی با قرار گرفتن در خارج از قفس خود مفاهیم منفی پیدا کرده است. یک راه بالقوه برای مقابله با این موضوع این است که قفس طوطی خود را به مکان دیگری منتقل کنید که با ترومای گذشته مرتبط نباشد.

آیا باید طوطی ام را از قفس بیرون بیاورم؟

چرا طوطی من از قفسش بیرون نمی آید؟ || دام و پت

غرایز سرزمینی

طوطی ها قفس خود را مانند قفس خود می بینند، آنها از آن دفاع می کنند – درست مانند قفس خود در طبیعت. این به احتمال زیاد در صورتی است که قفس با طوطی دیگری مشترک باشد. ماکائو ها، مرغ عشق‌ ها و طوطی‌ های کواکر بیشتر مستعد رفتارهای سرزمینی هستند و در حین دفاع از قفس خود پرخاشگر می‌شوند. وقتی سعی می کنید طوطی را بیرون بیاورید، پرت می شود و گاز می گیرد. علل گاز گرفتن طوطی و درمان آن را بدانید.

حیوانات خانگی

برخی از طوطی‌ ها، به‌ ویژه گونه‌ های کوچک‌تر، حیوانات دیگر را به‌ عنوان شکارچی می‌ بینند که باعث ترس آن‌ ها و پناه بردن آنها به داخل قفس می‌ شود. گربه ها طوطی ها را شکار می کنند. همانطور که توسط  MDPI توضیح داده شده است، پرندگان یکی از رایج ترین گونه هایی هستند که گربه ها شکار می شوند.

سگ‌ ها کمتر طوطی‌ ها را شکار می‌ کنند، اما بوییدن آنها ممکن است باعث ناراحتی آنها شود. حتی اگر اکثر صاحبان حیوانات خانگی دیگر را در حالی که طوطی آنها در حال ورزش است از اتاق خارج می کنند، برخی از پرندگان نمی توانند خطر را پشت سر بگذارند و از ترک قفس خودداری می کنند.

جراحت

اگر طوطی شما به بال‌ ها، پاها یا ساق‌ هایش آسیبی وارد کند، حس ورزش کردن یا بیرون از قفس را نخواهد داشت. اگر مشکوک هستید که طوطی شما آسیب یا وضعیت سلامتی دارد، این علائم را بررسی کنید:

 • بی حالی
 • بال افتاده
 • صداسازی
 • پرخاشگری
 • چشم های کدر
 • لنگیدن یا لنگش
 • ناتوانی در ایستادن
 • از دست دادن اشتها
 • کیفیت پایین پر یا تغییر رنگ پر

چگونه طوطی را از قفسش بیرون بیاوریم؟

اکنون که تصور می‌کنید چرا طوطی شما از خارج شدن قفس خودداری می‌کند، وقت آن است که سعی کنید آن را بیرون بکشید. می توانید از چندین تکنیک استفاده کنید اما از حرکات آهسته و پیوسته استفاده کنید و با سرعت طوطی خود کار کنید. اگر خیلی سریع حرکت کنید، ممکن است طوطی خود را وحشت زده کنید. در اینجا نحوه بیرون آوردن طوطی از قفس آورده شده است:

نوازش کردن

قبل از اینکه طوطی خود را وارد کنید و از قفس بیرون بیاورید، 5 تا 10 دقیقه آن را نوازش کنید و به او محبت کنید. برای صحبت با طوطی خود از صدایی نرم و بلند استفاده کنید و به او اطمینان دهید که در خطر نیست. هنگامی که سطح اعتماد را ایجاد کردید، سعی کنید به آرامی آن را به سمت در قفس بکشید. اگر طوطی شما تقلا کرد یا تهاجمی شد، آن را رها کنید و زمان دیگری را امتحان کنید.

تقویت مثبت یکی از موثرترین تکنیک های تمرینی است، بنابراین سعی کنید به طوطی خود میوه ها ، مغزها و دانه های مورد علاقه اش را بدهید تا او را تشویق کنید تا از قفس خارج شود. می‌ توانید با دست غذا بدهید یا خوراکی‌ ها را کنار در بگذارید تا طوطی در زمان خودش پیدا کند. گذاشتن دنباله‌ای برای طوطی که دنبالش کند، او را تشویق می‌کند تا بیرون بیاید.

اسباب بازی

از اسباب بازی ها و بازی های مورد علاقه طوطی خود برای تحریک کنجکاوی او استفاده کنید. طوطی ها عاشق مشکلات ذهنی هستند و کنجکاوترین پرندگان نمی توانند در برابر برخی تفریحات و سرگرمی ها مقاومت کنند. می‌ توانید طوطی خود را با اسباب‌ بازی‌ های جدیدی که قبلاً با آنها بازی نکرده است، تشویق کنید تا قفس را ترک کند. اگر طوطی شما به سرعت حوصله اش سر می رود یا اغلب بازی هایش را فریب می دهد ، این کار به خوبی جواب می دهد.

طوطی را نادیده بگیرید.

این روشی است که اکثر صاحبان آن با آن دست و پنجه نرم می کنند، اما برخی از طوطی ها به دلیل سر و صدا و توجه زیاد دچار استرس می شوند. در نتیجه به طوطی خود کمی فضا بدهید تا آنقدر احساس راحتی کند که به تنهایی قفس را ترک کند.

شما می توانید در یک اتاق بنشینید تا آرامش و حمایت را ارائه دهید، اما ساکت بمانید و بی حرکت بمانید تا طوطی از هیچ صدا و حرکتی ترسیده نشود. به محض اینکه طوطی شما قفس را ترک کرد، می توانید بازی با آن را شروع کنید.

قبل از اینکه طوطی شما قفس خود را ترک کند، محیط اطراف باید امن باشد. اگر اینطور نباشد، طوطی هرگز با ورزش کردن در محیط خود احساس راحتی نمی کند. شما باید اتاق را با انجام کارهای زیر طوطی وار کنید:

موانع را بردارید.

چرا طوطی من از قفسش بیرون نمی آید؟ || دام و پت

موانع اتاق که می تواند به طوطی شما آسیب برساند عبارتند از:

 • فر
 • درها
 • بخاری
 • شمع ها
 • پنجره ها
 • رادیاتورها

اگر طوطی شما با این اقلام تماس پیدا کند یا به داخل آن پرواز کند، احتمالاً به خود آسیب می رساند و مفاهیم منفی با محیط بیرون از قفس خود ایجاد می کند.

گیاهان خانگی را حذف کنید.

برخی از گیاهان خانگی برای طوطی سمی هستند. اگر طوطی شما یکی را بگیرد، ممکن است حالش بد شود. در نتیجه گیاهان را از اتاقی که طوطی خود در آن ورزش می کند خارج کنید. گیاهان زیر برای طوطی ها سمی هستند:

 • هالی
 • نرگس
 • پیچک
 • دارواش
 • پوانستیا
 • نیلوفرهای
 • جلال صبح
 • فیلودندرون

برق را خاموش کنید.

اگر سر و صدای زیاد باشد، طوطی شما ممکن است از محیط اطراف خود بترسد و از ترک پناهگاه قفس خودداری کند. تمام وسایل برقی مانند تلویزیون و رادیو را خاموش کنید تا صدایی که ممکن است طوطی شما را بترساند به حداقل برسانید.

سیم‌ها را مرتب کنید.

خانه پر از برق و سیم است که طوطی ها اغلب به داخل آن پرواز می کنند. این خطر سوختگی و آسیب الکتریکی را به همراه دارد، به خصوص اگر طوطی از طریق آنها بجود. اگر این اتفاق بیفتد، طوطی احتمالاً آسیب روانی ناشی از ضربه را تجربه می کند و از بیرون آمدن از قفس خودداری می کند. هر زمان که طوطی شما در اتاق ورزش می کند، تمام سیم ها را دور بریزید یا آنها را به طور کامل بردارید.

حیوانات خانگی را بیرون نگه دارید.

سایر حیوانات خانگی به دلیل رفتارهای شکارچی طوطی ها احساس ناراحتی می کنند. حتی اگر مزاحمش نباشند، طوطی اگر احساس آسیب پذیری کند از قفس بیرون نمی آید.

برای جلوگیری از این اتفاق، همه حیوانات خانگی را از اتاق طوطی خود خارج کنید، صرف نظر از اینکه آنها دوستانه هستند یا نه. بیشتر طوطی‌ها از ترک قفس خودداری می‌کنند، زمانی که حیوانات دیگر در این نزدیکی هستند.

بدترین کاری که می توانید انجام دهید این است که طوطی خود را به زور از قفس بیرون بیاورید. اگر از بیرون آمدن امتناع کرد، باید ذهن طوطی خود را تحریک کنید و ورزش کافی را از طریق توجه منظم، اسباب بازی و سرگرمی عمومی انجام دهید. برای نگهداری از پرنده خانگی خود بهتر است بدانید که چرا طوطی من وزن کم می کند؟

منبع
https://www.allaboutparrots.com/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا