حیوانات خانگی کوچک

چرا خرگوش من حالت تهاجمی دارد؟

چرا خرگوش من حالت تهاجمی دارد؟

تهاجمی بودن خرگوش ها، درست مانند گربه ها به طور کلی بسیار نادر است. با وجود این که بسیاری از خرگوش ها حیواناتی آرام به حساب می آیند، اما ممکن است برخی از آن ها، حالتی تهاجمی از خود بروز بدهند. به عنوان مثال ممکن است دست صاحب خود را گاز بگیرند.

همچنین، اگر متوجه شده اید که خرگوش تان‌، به طور ناگهانی‌ از خود رفتارهای تهاجمی بروز می دهد، ممکن است بیشتر نگران شوید. به هر حال، حالت تهاجمی خرگوش، به خودی خود به این معنا نیست که مشکلی وجود دارد، اما قطعاً نشان می دهد که چیزی تغییر کرده است.

شما باید منبع ایجاد این تغییر را در اسرع وقت بررسی کنید، زیرا گاهی اوقات ممکن است که همین مسئله ساده، تبدیل به یک مشکل جدی شود. علل بسیاری می توانند باعث بروز پرخاشگری در خرگوش شوند. در این مقاله، به شایع ترین علل پرخاشگری خرگوش ها، اشاره شده است.

پرخاشگری گری خرگوش و بلوغ جنسی

رسیدن به بلوغ جنسی، یکی از علل اصلی پرخاشگری در خرگوش ها است. شخصیت یک خرگوش می تواند به صورت یک شبه، و با رسیدن به بلوغ جنسی، تغییر پیدا کند. البته، رسیدن به بلوغ جنسی، همانند انسان ها، برای خرگوش ها نیز اتفاق سرگرم کننده ای به حساب نمی آید.

با رسیدن به بلوغ جنسی، خرگوش ها از یک بچه خرگوش بی دغدغه به یک خرگوش کامل و بالغ تبدیل می شوند. به عنوان مثال، مسائلی مانند مشکلات سرزمینی و تعیین قلمرو، جفت یابی، اعتماد یا عدم اعتماد به افراد و …، برخلاف گذشته، به مسائل اصلی خرگوش تبدیل خواهند شد. خرگوش های ماده می توانند در سه ماهگی شروع به تولید مثل کنند.

تهاجمی بودن خرگوش با حیوان خانگی جدید

چرا خرگوش من حالت تهاجمی دارد؟ | دام و پت

خرگوش ها، به ویژه در برابر خرگوش های دیگر، تقریباً سرزمینی رفتار می کنند، بنابراین افزودن یک حیوان خانگی دیگر، حتی اگر یکدیگر را نبینند، به احتمال زیاد نوعی واکنش را بروز می دهند. در چنین شرایطی، ممکن است پرخاشگری حیوان خانگی تان، نسبت به قبل، افزایش پیدا کند.

سایر ماده ها نه تنها پرخاشگر تر می شوند، بلکه ممکن است تعدادی از رفتارهای حاملگی، مانند ساختن لانه را، در آن ها مشاهده کنید. حتی اگر عقیم شده باشند، ممکن است چنین رفتارهایی را در آن ها مشاهده کنید. به طور کلی، می توان گفت که آوردن حیوانات دیگر به خانه می تواند برای خرگوش ها استرس زا باشد. استرس می تواند باعث بروز پرخاشگری شود.

سگ و گربه شکارچی هستند و خرگوش برای آن ها، یک طعمه به حساب می آید. بنابراین هنگام معرفی آنها به یکدیگر، همیشه احتیاط کرده و به احساسات و رفتارهای خرگوش خانگی خود، حساس باشید. اگر خرگوش خانگی تان ناراحت و مضطرب بود، این کار را متوقف کنید.

اگر خرگوش شما با گربه یا سگ تهاجمی رفتار کند، حیوان دیگر، هرچند آرام و صمیمی باشد، ممکن است سعی کند از خود دفاع کند. این درگیری می تواند خسارت قابل توجهی ایجاد کند. ملاقات های بین دو حیوان (از هر گونه ای) باید به صورت کنترل شده (ترجیحاً با مانعی بین آنها) انجام شود.

پرخاشگری به خاطر وجود استرس

بسیاری از خرگوش ها موجودات مضطرب، مر استرس و عصبی هستند. البته همه آن ها این گونه نیستند. ولی می توان گفت حدود ۵۰ درصد آن ها چنین روحیه هایی دارند. همچنین، ممکن است چیزی خرگوش شما را تحت فشار قرار دهد و شما از آن خبر نداشته باشید. مثلا ممکن است گاهی اوقات، پرنده ای در جلو پنجره بنشیند. همین امر ممکن است باعث ایجاد استرس در خرگوش خانگی شما شود.

البته، در شرایط پر استرس، خرگوش ها همیشه با پرخاشگری به محرک های محیطی پاسخ نمی دهند. ولی ممکن است گاهی از خود، پرخاشگری بروز دهند. به ویژه، در شرایطی که به شدت احساس خطر کنند، ممکن است بسیار پرخاشگر شده و حالت دفاعی به خود بگیرند.

اگر ابتلا به استرس، یک مشکل مزمن برای خرگوش خانگی است (یا فکر می کنید ممکن است باشد) و نمی توانید منبع ایجاد استرس را مشخص کنید، در مورد استفاده از روش های درمانی گیاهی یا هورمونی با یک دامپزشک صحبت کنید. البته، استفاده از این محصولات، چندان در مورد خرگوش ها رایج نیست. برخلاف خرگوش های، از این محصولات برای سگ ها و گربه ها، به میزان بیشتری استفاده می شود. در هر صورت ابتدا باید با یک دامپزشک تماس بگیرید.

بنابراین دامپزشک شما ممکن است چیزی را که برای خرگوش شما موثر باشد، توصیه کند.

پرخاشگری خرگوش به خاطر احساس درد

چرا خرگوش من حالت تهاجمی دارد؟ | دام و پت

خرگوش ها در طبیعت، جزو حیوانات طعمه به حساب می آیند و تا جای ممکن، از خود ضعف و درد بروز نمی دهند. تقریباً همه می دانند که اگر سگی را دیدید که احساس درد دارد، نباید سعی کنید آن را لمس کنید. زیرا ممکن است سعی کند شما را گاز بگیرد.

در مورد خرگوش ها هم همینطور است. درد به آنها احساس آسیب پذیری می دهد. همین موضوع می تواند باعث پرخاشگری آن ها شود.

اگر مشکوک هستید که خرگوش شما به دلیل داشتن درد زیاد، تهاجمی عمل می کند، حیوان خانگی خود را در اسرع وقت نزد یک دامپزشک ببرید. سعی نکنید علت اصلی بروز این مسئله را خودتان تشخیص دهید، زیرا خطر آسیب بیشتر به هر دوی شما وجود دارد.

گوش های خرگوش چه می گویند + راهنمای زبان بدن

پرخاشگری خرگوش به خاطر رفتار انسان ها

چرا خرگوش من حالت تهاجمی دارد؟ | دام و پت

برخی از خرگوش ها دوست ندارند نوازش شوند. یا ممکن است که آن ها از روشی که شما به سمت آن ها حرکت می کنید، خوششان نیاید. یا ممکن است که می خواهند شما از محل زندگی و سرزمین آن ها خارج شوید.

به هرحال، با وجود این که ممکن است ناراحت شوید، اما باید به این نکته توجه داشته باشید که برخی از خرگوش های خانگی، دوست ندارند که نوازش شوند. خبر خوب این است که شما معمولاً می توانید آنها را متقاعد کنید که با شما رفتارهای تهاجمی نداشته نباشند. اما نمی توانید شخصیت آن ها را تغییر دهید.

هیچ وقت سعی نکنید که به صورت مخفیانه، خرگوش تان را نوازش کنید. چون ممکن است از این رفتار شما خوششان نیاید. در چنین شرایطی، شما می توانید برای برقراری ارتباط با حیوان خانگی تان، با استفاده از خوراکی های مورد علاقه اش، این کار را انجام دهید.

برخی از خرگوش ها ممکن است که غذا خوردن را کنار بگذارند. در این صورت، آن ها را رها کرده و روز بعد دوباره امتحان کنید.

تغذیه دستی یک راه عالی برای پیوند با هر حیوان خانگی است. بسیاری از حیوانات در واقع درکی از دریافت غذا از دست انسان ندارند. آن ها تصور می کنند که از یک کاسه غذا می خورند. اگر حیوانات خانگی خود را با دست تغذیه کنید، متوجه می شوند که به آن ها غذا می دهید. به طور کلی، نزدیک بودن به آن ها یک چیز خوب است.

مشکلات سبیل در خرگوش ها را بشناسید.

نحوه برخورد با یک خرگوش خانگی پرخاشگر

شما هرگز نباید در برابر رفتار تهاجمی خرگوش خانگی تان، بر سر این‌ حیوان داد بزنید. زیرا این کار مشکلی را حل نخواهد کرد. خرگوش ها معنای فریاد را نمی فهمند. در چنین شرایطی، آن ها فقط می ترسند. این ترسیدن، احتمالاً وضعیت را بدتر می کند. پس برای توقف گاز گرفتن خرگوش خانگی تان، نباید بر سر این حیوان داد بزنید.

به جای فریاد زدن، شما می توانید‌ به طور ملایم، در هنگام گاز گرفتن خرگوش تان، کلمه ای مانند “نه” را تکرار کنید. همچنین می توانید همراه‌ با کنار کشیدن دست تان، اسم خرگوش خانگی تان‌ را صدا کنید.

شاید بپرسید آیا این روش موثر است؟ باید گفت که نه واقعا. این تکنیک برای جلوگیری از جویده شدن اشیا توسط خرگوش، بسیار کاربردی است. اما برای این کار نیز شما باید چند ثانیه قبل از شروع جویدن، با یک صدای ملایم، خرگوش تان را از انجام این کار منع کنید.

هنگام آموزش خرگوش، در اغلب اوقات، خرگوش فقط شما را تماشا می کند. اما مفهوم و معنای سخنان و صداهای شما را، به هیچ وجه نمی فهمد.

هنگام گاز گرفتن، می توانید به آرامی سر آنها را به سمت پایین فشار دهید.  البته نباید انتظار داشته باشید که این روش همواره باعث قطع گاز گرفتن خرگوش شود. فشار دادن سر خرگوش به سمت پایین، فقط گاهی اوقات می تواند حیوان خانگی تان را از ادامه این‌ رفتار، منصرف کند.

یکی دیگر از تکنیک های رایج این است که اگر خرگوش تان، شما را گاز گرفت، جیغ بزنید. به این ترتیب است که یک خرگوش می فهمد چه چیزی قابل قبول است و چه چیز دیگری نامطلوب و اشتباه.

خرگوش را نوازش نکنید.

چرا خرگوش من حالت تهاجمی دارد؟ | دام و پت

اگر خرگوش خانگی تان، هنگام نوازش شما را گاز گرفت، از نوازش کردن آن ها دست بردارید. زیرا به احتمال بسیار زیاد، آن ها نوازش شدن را دوست ندارند. در چنین شرایطی، بهتر است که فقط در نزدیکی خرگوش خانگی تان نشسته و به این حیوان غذا بدهید.

با این حال، با توجه به این که ممکن است خرگوش خانگی تان،‌به خاطر وجود یک مشکل در سلامتی خود به این رفتار دامن می زند، پس بهتر است درباره این موضوع، ابتدا با یک دامپزشک تماس گرفته و در صورت جدی بودن این مسئله، به یک کلینیک دامپزشکی مراجعه کنید.

همچنین، باید مطمئن شوید که خرگوش خانگی شما دارای فضایی امن برای پنهان شدن در اوقاتی است که احساس خطر می کند. وارد فضاهای امن خرگوش خانگی تان نشوید. همچنین، باید به این نکته مهم توجه داشته باشید که به هیچ وجه، نباید آن ها را از فضاهای امن شان بیرون کشید.

شما باید به جز در مواقعی که نیاز است، فضای امن خرگوش تان‌ را باز نگه دارید. گاهی اوقات، مانند زمان های گرفتن ناخن، ممکن است برای جلوگیری از فرار خرگوش خانگی تان به مکان های امن، نیاز باشد که با یک‌ تکه مقوا، ورودی های مکان های مخفی شدن خرگوش خانگی تان را مسدود کنید.

علاوه بر این موارد، یکی از علل اصلی پرخاشگری خرگوش ها، احساس اضطراب و ترس از محرک های بیرونی است. شما باید تا حد ممکن، محرک های بیرونی را که باعث بروز استرس می شوند، از محل زندگی خرگوش خانگی تان، دور کنید. اگر خرگوش، در اثر وجود یک عامل استرس زا، احساس خطر کند، به احتمال زیاد رفتارهای تهاجمی از خود بروز خواهد داد.

به طور کلی، بهتر است آرامش خرگوش خانگی تان را حفظ کنید. زیرا به دلیل این که این حیوانات در طبیعت، طعمه به حساب می آیند، به طور کلی پر استرس و مضطرب هستند.

چگونه خرگوش خود را شاد و سالم نگه داریم؟

منبع:

https://houserabbithub.com/why-is-my-rabbit-aggressive-all-of-a-sudden/

نوشته های مشابه

6 دیدگاه

 1. سلام من یه خرگوش ماده دو نژاده دارم یعنی مادرش لوپ پدرش معمولی
  من یع هفته پیشش نبودم و رفتم مسافرت از وقتی اومدم میبینم خیلی عصبیع نزدیکش میشم خرخر میکنه و نمیزاره بغلش کنم و اگه خیلی تلاش کنم بغلش کنم دندونم میگیره
  اماسعی میکنم یواش بهش نزدیک شمو نوازشش کنم کم کم خرخرش تموم میشه و حتی بعد یه مدت لیسم میزنع اما پنج دقیقه بعد دوباره همون رفتارو نشون میده
  خوراکشم نسبت به قبل کمتر شده
  یعنی چون تنهاش گذاشتم عصبیع یا موضوع دیگه ایع؟؟

 2. سلام خرگوش منم نژادش مثل شماس و برای من هم این اتفاق افتاده و خرگوشم مثل خرگوش شما شده
  تا الان خرگوشتون خوب شده یا راهی هست که خوب بشه

 3. س خرگوش من لپ هستش یک ماهه خریدمش الان بهم حمله میکنه و گازم میگیره دلیلش چیه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا