حیوانات خانگی کوچک

چرا خرگوش بوی پیاز می دهد؟

آیا به تازگی متوجه شده اید که خرگوش خانگی شما بوی پیاز می دهد؟ گاهی اوقات امکان دارد که متوجه شوید خرگوش خانگی تان بوهای نامطلوبی از خود متساعد می کند. اگر شما هم با این وضعیت رو به رو شده اید، احتمالا از خودتان می‌ پرسید که چگونه می توان آن را رفع کرد؟ پس سوال اصلی این است که چرا خرگوش خانگی من بوی پیاز می دهد؟ بوی پیاز احتمالاً از غدد بو بدن خرگوش خانگی شما متساعد می شود. این غدد شکاف های کوچکی هستند که در قسمت های مختلف بدن قرار دارند. این غدد یک ماده مومی با بوی بد و قوی آزاد می کنند. این بود یا برای علامت گذاری قلمرو یا آزاد کردن فرمون برای جذب جفت استفاده می شود.

در برخی از زمینه‌ ها، خرگوش خانگی شما ممکن است برای تمیز کردن غدد بویایی خود نیاز به کمک شما داشته باشد. به طور کلی، متساعد شدن بوی پیاز از بدن خرگوش های خانگی، مسئله ای شایع است که بسیاری از صاحبان این حیوانات خانگی با آن رو به رو می شوند.

این امر به ویژه در خرگوش هایی که حدود 5/6 ماه سن دارند، شایع است. به زودی خواهید دید که چرا این اتفاق می افتد. اما این واقعیت که شما بوی پیاز را به طور خاص در نزدیکی قفس حیوان خانگی خود تشخیص داده اید، نشان می دهد که احتمالاً این وضعیت مربوط به غدد بویایی است و هیچ علت جدی برای نگرانی وجود ندارد.

با این حال، ممکن است موضوع چیز دیگری باشد. بنابراین شما باید به علل دیگر متساعد شدن بوی بد توجه داشته باشید.

چرا خرگوش خانگی من بو می دهد؟

خرگوش ها به علل عادی و نامطلوب می توانند بو ایجاد کنند. این بو می تواند در نتیجه آزاد شدن ترشحات غدد رایحه طبیعی، محصول جانبی رژیم غذایی آن ها، مراقبت ناکافی و عدم تمیز کردن قفس، یا نتیجه یک اختلال در سلامتی مانند بوی بد دهان (هالیتوزیس) ناشی از آبسه یا عفونت باشد. در حقیقت، همه خرگوش ها، حتی سالم ترین آن ها تا حدی بو می دهند.

بنابراین تا حدودی باید انتظار داشت که این حیوانات بو داشته باشند. بعضی بوها لزوماً نشان دهنده این نیستند که چیزی اشتباه است. با این حال، زمانی است که بو به طور خاصی تند می شود، ممکن است لازم باشد کمی بیشتر وضعیت حیوان خانگی تان را بررسی کنید و ممکن است نیاز به مداخله وجود داشته باشد.

اگر این بو به طور ناگهانی ایجاد شده است یا علائم دیگری نیز بروز‌ پیدا کرده اند، باید وضعیت سلامتی خرگوش خانگی تان را دقیق تر بررسی کنید. حال اجازه دهید هر یک از علل احتمالی را بررسی کنیم.

بوهای متساعد شده از غدد بویایی در خرگوش های خانگی

بوهای متساعد شده از غدد بویایی، شایع ترین و محتمل ترین علت برای توضیح وضعیت خرگوش هایی است که «بوی پیاز» می دهند. خرگوش ها برای تعامل با محیط خود و سایر خرگوش ها به طور غریزی بو آزاد می کنند. و این کار کاملاً هدفمند است. ترشح مولکول های بو دار یک رفتار مبتنی بر تکامل است که خرگوش ها را قادر می سازد تا بر آسیب پذیری خود به عنوان حیوانات طعمه غلبه کنند، با موفقیت در زیستگاه خود زندگی کنند و غذا بخورند.

آن ها این کار را از طریق غدد بویایی که در سرتاسر بدنشان، از جمله زیر چانه و اطراف مقعدشان قرار دارد، انجام می دهند. به این ترتیب می توانند ایمنی و سلامتی خود را تا حد زیادی حفظ کنند. مولکول های بو دار در غدد آپوکرین تخصصی (غدد ترشح کننده مواد در فولیکول های مو) در نزدیکی مقعد خرگوش ساخته می شوند و رایحه آن به صورت یک “عطر” پیچیده از مواد معطر و فرمون است.

این مواد، هورمون هایی هستند که باعث واکنش بین حیوانات از همان گونه می شوند. غدد رایحه خرگوش ها در درجه اول مسئول دو چیز هستند: علامت گذاری قلمرو و جذب جفت.

علامت گذاری قلمرو در خرگوش های خانگی

چرا خرگوش بوی پیاز می دهد؟ || دام و پت

خرگوش ها در درجه اول از طریق غدد چانه، در قلمرو خود علامت گذاری می کنند. آن ها برای علامت گذاری خرگوش های دیگر و حتی اشیاء بی جان نیز این کار را انجام می دهند. این کار به این علت است که خرگوش ‌ها رفتار بسیار سرزمینی دارند و می‌ خواهند قلمرو خود را با گذاشتن یک نشانه و علامت واضح در محیط خود علامت ‌گذاری کنند.

براساس اصول تکامل، خرگوش ها این کار را به خاطر هدفی انجام می دهند. با این کار، خرگوش ها زیستگاه خود را علامت گذاری می کنند تا منابع غذایی به طور عادلانه در بین خرگوش های مختلف تقسیم شوند.

جذب جفت در خرگوش های خانگی

هنگامی که خرگوش ها به بلوغ جنسی می رسند، یعنی وقتی در حدود 5/6 ماه سن دارند، شروع به انتشار بو از یک جفت غدد کیسه مانند (غدد اینگوینال) می کنند که در اطراف چشم آن ها قرار دارند. بوی منتشر شده توسط این غدد (توسط هر دو جنس) حاوی پیش هورمون ها است و به عنوان روش های جاذب جنسی برای جنس مخالف عمل می کند.

مقداری مایعی که به کمک آن خرگوش علامت گذاری می کند تا حد زیادی به سطح فعالیت و شرایط جنسی حیوان بستگی دارد (مثلاً اگر خرگوش هایی از جنس مخالف حضور داشته باشند مقدار بیشتر خواهد بود). با این حال این مسئله مشخص است که نرها بیشتر از ماده ها علامت گذاری می کنند. در عین حال، خرگوش عقیم شده احتمالاً بویی آزاد می کند که شدت کمتری دارد. روش های تعیین جنسیت در خرگوش را بشناسید.

بوهای غذا در خرگوش های خانگی

برخی از گیاهان و سبزیجات، به ویژه سبزیجات چلیپایی (کلم بروکلی، کلم، کلم پیچ، گل کلم) حاوی مقادیر زیادی گوگرد هستند و می توانند علت تولید گازهای بدبو باشند. بسیاری از این سبزیجات، یا سایر سبزیجات، می ‌توانند منجر به بروز عدم تعادل باکتری ‌های سالم روده (دیسبیوز) شوند. این وضعیت منجر به دفع مدفوع مرطوب و بدبو می‌ شود.

بنابراین، ضروری است که خرگوش خانگی تان مقدار زیادی یونجه دریافت کند و این خوراکی بخش عمده رژیم غذایی را تشکیل دهد.

آلودگی قفس خرگوش های خانگی

چرا خرگوش بوی پیاز می دهد؟ || دام و پت

همیشه این احتمال وجود دارد که قفس، کلبه یا محفظه عمومی نگه داری خرگوش خانگی شما فقط نیاز به تمیز کردن داشته باشد! در واقع، تمیز کردن قفس خرگوش باید روزانه به صورت نقطه ای تمیز شود و حداقل هر هفته یک دو نظافت عمیق تر انجام شود. در غیر این صورت، خرگوش خانگی شما ممکن است بوی غذای فاسد، مدفوعی که در معرض آن قرار می گیرد و می تواند در خز حیوان جمع شود و غیره‌ بدهد.

وضعیت سلامتی و بوهای مختلف در خرگوش های خانگی

بوهای بسیار تند یا شدید معمولاً نشان دهنده وجود یک مشکل در سلامتی یا بیماری های جدی تری است. به عنوان مثال، بوی بد دهان معمولا به این معنی است که خرگوش از پوسیدگی دندان یا بدتر از آن، آبسه و عفونت دهان به علت تجمع باکتری ها رنج می برد. حال، اگر خرگوش خانگی شما این نوع بو را دارد، باید فورا حیوان خانگی تان را معاینه کنید. بوی تند اغلب با علائم دیگری مانند ناراحتی و درد آشکار همراه است.

آیا باید غدد بویایی خرگوش ها را تمیز کنیم؟

در خرگوش های سالم، نیازی به تمیز کردن غدد بویایی آن ها نیست. خرگوش های دارای اضافه وزن یا سالمند تر ممکن است نیاز به کمک داشته باشند. با این وجود، باید به طور معمول غدد بویایی خرگوش خانگی خود را بررسی کنید تا مطمئن شوید که ماده مومی شکل قابل توجهی در آن تجمع ندارد.

در بیشتر موارد، خرگوش ها اقداماتی را برای تمیز نگه داشتن غدد بویایی خود انجام می دهند. آن ها به طور غریزی خود را همانطور که احساس نیاز می کنند و به آن نیاز دارند، اصلاح می کنند. با این حال، در برخی زمینه ها، خرگوش ها نمی توانند خود را تمیز کنند.

این وضعیت معمولاً در خرگوش های دارای اضافه وزن یا آنهایی که مشکلات حرکتی دارند (معمولاً در خرگوش های سالمند تر) مشاهده می شود. در این شرایط، ترشح بوی تند یا عفونت ‌های احتمالی می ‌توانند با تجمع و دفع نشدن موم ایجاد شوند. و در این مرحله، شما (یا یک دامپزشک) ممکن است نیاز داشته باشید که با دقت و به آرامی برنامه نظافت منظمی را انجام دهید.

اینکه چگونه می توانید این کار را با خیال راحت انجام دهید، اکنون مورد بحث قرار خواهد گرفت.

چگونه غدد بویایی خرگوش خانگی خود را تمیز کنیم؟

چرا خرگوش بوی پیاز می دهد؟ || دام و پت

برای تمیز کردن غدد بو دار خرگوش  خود، باید موم را با دقت و به آرامی با یک سواب یا یک تکه پنبه تمیز با استفاده از آب ولرم پاک کنید. در حالی که این کار چندان خوشایند نیست، خوشبختانه می ‌توان آن را خیلی سریع انجام داد و در حالت عادی نباید به خرگوش شما آسیب برساند. با این حال، این کار می تواند کمی مشکل باشد.

این نکته را در نظر بگیرید که روش زیر در مورد غدد بویایی مقعدی است. در بیشتر موارد، شما نباید غدد بویایی چانه خرگوش  خود را تمیز کنید.

با این وجود، می توانید از روش زیر استفاده کنید:
  • لوازم را آماده کنید. تنها چیزی که نیاز دارید یک جفت دستکش، سواب یا گلوله پنبه ای، یک کاسه آب ولرم و چند حوله کاغذی یا پارچه ای است. مکانی آرام، راحت و ساکت برای انجام نظافت پیدا کنید. جایی مثل حمام ایده آل است. فقط برای نگه داشتن آنها، دقت کافی داشته باشید.
  • خرگوش خود را محکم و در عین حال به آرامی ثابت نگه دارید. شما باید آنها را روی پشت قرار دهید. خرگوش شما ممکن است مشکل داشته باشد و لازم باشد قبل از تلاش مجدد مدتی را برای آرام کردن آنها صرف کنید. هنگامی که توانستید آنها را روی پشت خود نگه دارید، با دقت و به آرامی خز اطراف مقعد را از هم جدا کنید. به دنبال مجموعه ای از “موم” تیره و قهوه ای رنگ باشید.
  • یکی از سواب ها یا گلوله های پنبه را در کاسه آب فرو کنید و به آرامی و به تدریج موم را پاک کنید. این کار را تا زمانی که موم از بین برود ادامه دهید، ممکن است برای این کار به چندین سواب پنبه ای نیاز داشته باشید. با خیال راحت خرگوش خانگی خود را به قفس، کلبه یا محفظه خود برگردانید.
  • سخن آخر

محتمل ترین علتی که خرگوش خانگی شما به خاطر آن ممکن است بوی پیاز دهد، ترشحات طبیعی غدد بویایی است. در بیشتر موارد، متساعد شدن این بوها، یک اتفاق عادی و معمولی است و زمانی اتفاق می افتد که خرگوش نر (یا ماده) به بلوغ جنسی رسیده است.

با این حال، اگر بوی ترشح شده توسط حیوان خانگی تان بسیار تند و غیر قابل تحمل است، برای تشخیص مشکل احتمالی باید با یک دامپزشک مشورت کنید. در بعضی از موارد ممکن است حیوان خانگی شما با مشکل و اختلالی رو به رو شده باشد که نیاز به درمان دارد.

منبع
https://peteducate.com/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا