حیوانات خانگی کوچک

چرا خرگوش بوی بدی می دهد؟

مشکلات بهداشتی در خرگوش بد بو

اگر هر چند وقت یکبار قفس خرگوش را تمیز می کنید و بازهم قفس بو می دهد، شاید علت اصلی آن ابتلا به یک بیماری زمینه ای در خرگوش باشد. برخی مشکلات بهداشتی در خرگوش بد بو وجود دارد که می توانند علت اصلی بد بویی حیوان پشمالو شما باشد.

شایع ترین بیماری که باعث بدبویی خرگوش می شوند؟

برخی از این بیماری ها در ابتدا توسط یک قفس کثیف ایجاد می شوند، بنابراین تمیز نگه داشتن قفس خرگوش به جلوگیری از برخی از این مشکلات کمک می کند. اما شایع ترین آنها عبارتند از:

 • بیماری های دندانی. این می تواند باعث بوی بد دهان شود.
 • استاز دستگاه گوارش. این می تواند منجر به اسهال و کثیف شدن قفس شود.
 • عفونت های مجاری ادراری. این موارد گاهی اوقات باعث ایجاد بوی بد ادرار می شوند.
 • سوزش ادرار (شاید منجر به هجوم مگس ها شود). این می تواند خز را مرطوب و بدبو کند.
 • شکستگی /آرتروز /گرمازدگی. به این معنی که آنها نمی توانند خود را مرتب کنند. به نوبه خود، این می تواند منجر به سوزش ادرار شود.
 • استرس. خرگوشها موجوداتی بسیار حساس هستند. استرس (چیزی به سادگی تغییر موقعیت قفس) می تواند باعث شود که نظافت آنها متوقف شود.

آیا خوشبو کننده هوا بوی خرگوش را از بین می برد؟

چرا خرگوش بوی بدی می دهد؟ | دام و پت

اگر خانه شما بوی بد می دهد، ممکن است چند دستگاه خوشبو کننده هوا بخرید تا از شر آن خلاص شوید. مشکل اینجاست که خوشبوکننده ها فقط بو را پنهان می کنند. علاوه بر این، خوشبو کننده هوا می تواند باعث خفه شدن خرگوش (مشکلات تنفسی) شود. بنابراین، آیا جایگزینی وجود دارد؟

 • تهویه. ممکن است واضح به نظر برسد، اما تهویه هر اتاق در خانه بهترین گزینه است. باز ماندن هر پنجره می تواند به از بین بردن بوی بد کمک کند. اما به یاد داشته باشید که قفس خرگوش خود را در یک پیش نویس قرار ندهید.
 • یونیزرهای هوا. یونیزرهای هوا با شارژ الکتریکی مولکول های هوا، هوا را تصفیه می کنند. آنها به ویژه برای افرادی که دارای حیوانات خانگی بد بو یا حساسیت دارند مفید هستند زیرا می توانند ذرات و بوی آلرژن را از هوا حذف کنند. این سیستم های تصفیه هوا حتی ممکن است به جلوگیری از خرخر خرگوش کمک کند، اگرچه هیچ شواهد بالینی برای اثبات این ادعا وجود ندارد.

چگونه از بوی بد قفس خرگوش پیشگیری کنیم؟

حمام کردن خرگوش بد بو

اگر خرگوش شما بوی بسیار بدی دارد، ممکن است با خود فکر کنید که آیا زمان حمام کردن آنها فرا رسیده است. بر اساس PETA، شما فقط باید در صورت لزوم یک خرگوش را حمام کنید. به عنوان مثال، اگر:

 • سوزش ادرار وجود دارد و خطر هجوم مگس ها وجود دارد.
 • خرگوش شما دارای پاهای بسیار کثیف است (باز هم، خطر هجوم مگس ها وجود دارد).
 • خرگوش شما دارای پاهای کم پشت یا ضعیف است و برای آراستگی به کمک نیاز دارد.

اگر چنین باشد، احتمالاً خرگوش شما از حمام مرطوب سود می برد. برخی افراد ترجیح می دهند اجازه دهند دامپزشک این کار را انجام دهد، اما اگر می خواهید آن را در خانه امتحان کنید، مراحل آن در زیر شرح داده شده است.

چگونه می توان یک خرگوش بدبو را حمام کرد؟

حمام کردن خرگوش ها به روش زیر امکان پذیر است:

 1. سینک ظرفشویی را با 2 اینچ آب گرم پر کنید. مقداری شامپو مخصوص خرگوش اضافه کنید.
 2. از شخص دیگری بخواهید که خرگوش شما را بالای سینک ظرفشویی نگه دارد، در حالی که شما پاهای خرگوش را کف کرده، فقط تا جایی که لازم است بشویید و سعی کنید آب را به صورت خرگوش نریزید.
 3. پس از مالیدن شامپوی خرگوش، یک کوزه آب ولرم بردارید و بشویید.
 4. خرگوش خود را با یک حوله میکروفیبر خشک کنید.

برخی از خرگوش ها حمام خیس در خانه را تحمل نمی کنند، در این صورت بهتر است به دامپزشک یا متخصص خرگوش مراجعه کنید.

بیضه خرگوش ، بیماری ها و علائم آن را بشناسید.

آیا خرگوش بد بو باید در فضای باز زندگی کند؟

چرا خرگوش بوی بدی می دهد؟ | دام و پت

اگر خرگوش داخل خانه شما بوی بد می دهد، اولین واکنش شما این است که او را به خارج از خانه منتقل کنید. زندگی خرگوشی در بیرون هیچ ایرادی ندارد، اما باید دلیل موجهی برای جابجایی او داشته باشید. اگر خرگوش خود را بدون بررسی بوی آن به خارج از خانه بفرستید، ممکن است برای شما شوم و نحس باشد. همچنین، احتمالاً متوجه خواهید شد که خرگوش شما باز هم در خارج از منزل بو می دهد. بوته های بیرون خانه بوی بدتری دارند زیرا از چوب ساخته شده اند. چوب ادرار را جذب می کند. بنابراین، به هر حال، اجازه دهید خرگوش شما در خارج از خانه زندگی کند. اما، ابتدا علت بوی خرگوش خود را بررسی کنید.

از بین بردن بوی خرگوش

در اینجا خلاصه ای از موارد ایمن و غیر ایمن هنگام برخورد با بوی خرگوش آمده است:

درست نیست
مناسب است
قفس را با سفید کننده یا سایر پاک کننده های سخت تمیز کنید.
سینی بستر و قفس را با آب گرم و مواد شوینده ملایم (یا پاک کننده آنزیمی) تمیز کنید. با مخلوط سرکه سفید و آب ضد عفونی کنید.
برای مقابله با این مشکل غذاهای ضروری (یونجه، سبزیجات سبز یا آب) را کنار بگذارید.
رژیم غذایی سرشار از فیبر ارائه دهید. این به معنی یونجه علفی نامحدود، چند فنجان سبزی سبز تازه و آب نامحدود است.
غذاهای دارای کربوهیدرات بالا (موسلی، بیسکویت، قرص های زیاد و غیره) به خرگوش بدهید.
گشنیز را از رژیم غذایی خرگوش خود حذف کنید.
استفاده از مکمل کلروفیل (یا هر مکمل دیگر) بدون تایید دامپزشک. این امر به ویژه در مورد عصاره یوکا صدق می کند ، زیرا در مورد ایمنی این مکمل اختلاف نظر شدید وجود دارد.
به خرگوش خود اجازه دهید تا در صورت امکان از علف در حال رشد استفاده کند (کلروفیل ممکن است از بوی بد بو جلوگیری کند).
خرگوش خود را به دلیل دفع در مکان اشتباه تنبیه کنید. این می تواند منجر به استرس شدید شود.
به آرامی ظرف ادراررا به خرگوش خود آموزش دهید.
خرگوش را به خارج از منزل منتقل کنید تا بتوانید بو را از خانه حذف کنید.
سعی کنید از قفس بهداشتی تری استفاده کنید. به عنوان مثال: یک قفس پلاستیکی انتخاب کنید. سینی زباله را جابجا کنید یا اندازه قفس را افزایش دهید. به یاد داشته باشید که هرگونه تغییری را به تدریج انجام دهید زیرا خرگوش ها برای سازگاری به زمان نیاز دارند.
استفاده از بطری آب زیرا ظرف دائماً سرنگون می شود. بیشتر خرگوش ها یک کاسه آب را ترجیح می دهند ، بنابراین سعی کنید آن را در دسترس قرار دهید.
یک کاسه آب سنگین پیدا کنید و آن را دور از ظرف زباله قرار دهید.
بسترهای توده ای ، خاک رس ، تراش کاج یا سرو ، یا بسترهای خوشبو/معطر.
خوشبو کننده پودر حاوی بیکینگ پودر.
از بستر جاذب و ایمن برای خرگوش استفاده کنید. به عنوان مثال: گلوله های کاغذی ، گلوله های اجاق گاز چوبی یا روزنامه.
استفاده از خوشبو کننده هوا ، عطرها یا پخش کننده های اسانس.
خانه را تهویه کنید. برای از بین بردن بوها از یونیزه کننده هوا استفاده کنید.
حمام های غیر ضروری استحمام باعث ایجاد استرس می شود ، بنابراین فقط در مواقع ضروری باید انجام شود.
 اگر خطر هجوم مگس وجود دارد ، خرگوش خود را حمام کنید. حمام باید با احتیاط انجام شود.  می توانید از دامپزشک یا آرایشگر خرگوش بخواهید تا به شما حمام کردن خرگوش را نشان دهد.

 

خرگوش ها طبیعتاً حیوانات بسیار تمیزی هستند، بنابراین از بین بردن بوی خرگوش نباید خیلی سخت باشد. همانطور که انتظار دارید، موثرترین راه برای از بین بردن بوی خرگوش این است که قفس را بی عیب و نقص نگه دارید. اما، اگر هنوز بوی آن ادامه دارد، خرگوش را در جای بزرگتر نگه دارید. نباید بو را نادیده بگیرید. در عوض، به ریشه مشکل برسید. به این ترتیب، یک خرگوش سالم تر و شادتر خواهید داشت.

چگونه خرگوش خود را تربیت کنیم؟

چرا خرگوش بوی بدی می دهد؟ | دام و پت

اگر خرگوش شما برای قفس آموزش نبیند، قفس را کثیف می کند. اگرچه خرگوش های آموزش ندیده هر بار در یک گوشه ادرار می کنند، اما شستن این گوشه دشوار است مگر اینکه کل قفس را تمیز کنید. اما، اگر یک ظرف ادرار قابل جابجایی دارید، می توانید آن را به محض اینکه بوی نامطبوعی پیدا کرد، تمیز کنید. بنابراین، چگونه می توانید تمیز بودن را به خرگوش آموزش دهید ؟ خوب، مراحل زیر باید دنبال شود:

 1. کلبه را تمیز کنید تا آثار ادرار از بین برود. ملافه آغشته به ادرار را کنار بگذارید.
 2. در محلی که معمولاً خرگوش شما ادرار می کند، یک ظرف زباله بگذارید. روی ظرف ، تکه ملافه آغشته به ادرار را بگذارید. خرگوش خود را چند ساعت در قفس بگذارید.
 3. خرگوش شما ممکن است بلافاصله در ظرف زباله ادرار یا مدفوع کند. در غیر این صورت، ظرف را به هر جایی که خرگوش ادرار می کند، منتقل کنید. پشتکار داشته باشید، اما بر سر خرگوش خود بخاطر کثیف کردن قفس فریاد نزنید.
 4. اگر خرگوش شما بیرون از ظرف زباله می نشیند، فضولات را داخل ظرف زباله ببرید و او را برای مدتی در آنجا بگذارید.
 5. در واقع، هر گونه مدفوع را به مدت 24 ساعت در سینی بگذارید تا خرگوش شما یاد بگیرد کجا مدفوع کند.

بعضی از خرگوش ها بیشتر از بقیه طول می کشد تا تربیت شوند. غالباً تربیت بستر خرگوش پس از عقیم شدن آسان تر است.

چگونه خرگوش خود را شاد و سالم نگه داریم؟

عقیم سازی خرگوش

ممکن است دلیل بوی بد قفس، سالم بودن خرگوش شما باشد. خرگوش های دست نخورده دارای تغییرات هورمونی هستند که می تواند بوی پای آن ها ناراحت کننده باشد. همچنین، نرهای سالم بیشتر احتمال دارد که اسپری کنند، بنابراین باعث بوی بدتر می شوند. عقیم سازی برای یک زندگی طولانی و سالم حیاتی است. نه تنها سم پاشی و بوی بد ادرار را کاهش می دهد، بلکه از سرطان رحم (در زنان) و سایر بیماری ها نیز محافظت می کند.

رژیم غذایی مناسب

چرا خرگوش بوی بدی می دهد؟ | دام و پت

اگر خرگوش شما مدفوع یا بوی بد بو دارد، ممکن است رژیم غذایی متناسب با گونه اش نداشته باشد. به طور خاص، اگر خرگوش ها رژیم غذایی کم فیبر داشته باشند، ممکن است از موارد زیر رنج ببرند:

 • نفخ
 • اسهال
 • استاز دستگاه گوارش
 • بیماریهای مجاری ادراری
 • انتروتوکسما (عفونت باکتریایی تهدید کننده زندگی روده ها)

بنابراین، برای جلوگیری از این شرایط، مطمئن شوید که خرگوش شما به اندازه کافی فیبر می خورد. حداقل میزان غذای مناسب همه خرگوش ها باید دارای موارد زیر باشند:

 • آب نامحدود
 • یونجه چمن نامحدود – تیموتی یونجه یک گزینه عالی است
 • سبزیجات برگ دار – 1 فنجان به ازای هر پوند وزن بدن در روز

علاوه بر اصول اولیه، می توانید چند غذا را از رژیم خرگوش خود برای کنترل بوی بد حذف یا اضافه کنید.

گشنیز

اگرچه شواهد زیادی برای اثبات آن وجود ندارد، اما برخی معتقدند که گشنیز باعث ایجاد بوی بد می شود. اگر خرگوش شما از این گیاه می خورد، سعی کنید آن را با ریحان، نعناع یا جعفری جایگزین کنید.

کلروفیل

تصور می شود که کلروفیل بوی ادرار خرگوش را کاهش می دهد. کلروفیل در چمن سبز فراوان است، بنابراین سعی کنید خرگوش خود را بر روی علف در حال رشد چرا بگذارید. بهتر است از مکمل کلروفیل خرگوش خود استفاده نکنید زیرا مصرف بیش از حد آن سبک است، و ما نمی توانیم مطمئن باشیم که آیا آنها برای خرگوش ها مفید هستند یا خیر. قبل از افزودن هرگونه مکمل به رژیم غذایی خرگوش خود با دامپزشک خود صحبت کنید زیرا خرگوش ها موجودات بسیار حساسی هستند. حتی تغییرات کوچک رژیم غذایی می تواند زندگی خرگوش را تهدید کند.

آیا استرس برای خرگوش کشنده است؟

منبع
https://www.rabbitcaretips.com/how-to-keep-a-rabbit-cage-from-smelling-bad/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا