حیوانات خانگی کوچک

چرا خرگوشم دنبالم می کند؟

دنبال کردن در خرگوش ها معمولا دلایل بسیار متعددی دارد. ممکن است خرگوش بخواهد با شما بازی کند یا فقط مقداری از محبت شما را به خودش جلب کند. در مواقع دیگر ممکن است خرگوش شما را به عنوان منبعی از خوراکی ها تشخیص داده باشد و به خاطر غذا شما را دنبال کند.

در هر صورت، دنبال کردن نشانه اعتماد و امنیت برای خرگوش ها است، بنابراین جای نگرانی نیست! خرگوش ها حیوانات خانگی بسیار باهوشی هستند. گاهی انجام برخی رفتارها در این حیوانات ممکن است باعث تعجب شما شود. به عنوان مثال یکی از این رفتارها عادت به دنبال کردن است. خرگوش‌ها معمولاً وقتی صاحبان خود را دنبال می‌کنند، با این کار می‌خواهند توجه صاحبشان را به خود جلب کنند.

در صورتی که از یک خرگوش خانگی مراقبت می کنید. باید با زبان بدن خرگوش خود آشنا باشید. این کار در برقراری پیوند قوی تر و درک نیازهای خرگوش کمک بسیار موثری به شما می کند.

دنبال کردن خرگوش ها به چه معناست؟

دنبال کردن در خرگوش ها یک رفتار کاملا طبیعی و از روی غریزه است. خرگوش ها درست مانند سگ ها عاشق دیدن کاری هستند که انجام می دهید و با دنبال کردن فقط می خواهند به شما نزدیک شوند. همچنین خرگوش ها وقتی هیجان زده هستند صاحب خود را دنبال می کنند.

همچنین خرگوش گاهی به این امید که تکه های غذای افتاده بر روی زمین را بخورد موقع غذا شما را دنبال کند.

اگر خرگوش خانگی شما به بلوغ جنسی رسیده است. دنبال کردن شما نشان می دهد که این حیوان در تلاش برای جفت گیری است. خرگوش به خصوص هنگامی که میل به تولید مثل دارد، دائم خودش را به پاهای شما می مالد و یا در میان پاهای شما می چرخد. درک زبان بدن خرگوش به شما کمک می کند تا نیازهای این حیوان را به خوبی بفهمید. به عنوان مثال هنگامی که خرگوش خانگی شما گوش های خود را بالا نگه می دارد. با این کار نشان می دهد که دوست دارد به شما نزدیک شود.

اگر گوش‌ها به سمت پایین یا رو به عقب باشند، معمولاً نشانه‌ای از آزرده ‌شدن یا تحریک خرگوش است.

آیا باید به خرگوش اجازه بدهم دنبالم کند؟

چرا خرگوشم دنبالم می کند؟ || دام و پت

خرگوش‌ حیوان خانگی بسیار باهوشی است. می توانید به خرگوش خود اجازه بدهید که در طول روز شما را دنبال کند. این رفتار باعث می شود که ذهن خرگوش شما با صداها و محیط های مختلف تحریک شود.

همچنین دنبال کردن یک راه مفید برای انجام ورزش روزانه در خرگوش خانگی شما است.

خرگوش ها، مانند بسیاری از حیوانات، و حتی انسان ها می توانند به راحتی دچار افزایش وزن و چاقی شوند. وقتی خرگوش خانگی تان شروع به دنبال کردن شما می کند با این کار مقداری از کالری اضافه خود را می سوزاند. بنابراین دنبال کردن راهی عالی برای کمک به حفظ سلامت و شادابی خرگوش خانگی شما است.

کلسیم مازاد دریافتی در خرگوش ها از طریق کلیه دفع می شود. متأسفانه، این بدان معنی است که خرگوش ها مستعد ابتلا به بیماری سنگ مثانه هستند.

دویدن و دنبال کردن در خرگوش ها در پیشگیری از ابتلا به سنگ مثانه بسیار موثر است. دویدن باعث می شود که کلسیم زمان لازم برای ته نشین شدن در کلیه ها را نداشته باشد.

پیشگیری از دنبال کردن در خرگوش ها

گاهی شما می خواهید یک دقیقه آرامش داشته باشید در حالیکه خرگوش با دویدن به دنبال شما مانع این استراحت می شود. حتی گاهی نگران این هستید که به طور تصادفی روی خرگوش خود پا بگذارید. اما خوشبختانه راهکارهای زیادی وجود دارد که به کمک آن می توانید به راحتی خرگوش را از دنبال کردن خود منع کنید.

خرگوش ها بسیار باهوش هستند. بنابراین می توانید این حیوانات را برای پیروی از دستورات خاصی آموزش دهید.

روش‌های ساده ای مانند صدا زدن اسم خرگوش و نه گفتن می تواند ترفند موثری برای پیشگیری از رفتار دنبال کردن در خرگوش ها باشد.

همچنین ضربه ملایم زدن به پای خرگوش راه دیگری است که به کمک آن می توانید نارضایتی خود را به حیوان خانگی تان نشان بدهید. با این حال، اگر این روش‌ها جواب نداد، تسلیم نشوید!

خرگوش ها موجودات بسیار اجتماعی هستند. بنابراین خرگوشی که به دنبال شما می دود، را از سایر خرگوش ها جدا کنید. این کار باعث می شود تا خرگوش خانگی ما بفهمد که از رفتارش ناراضی هستید.

به خرگوش خانگی خود آب بپاشید.

اگر خرگوش خانگی تان سرسخت است و هنوز به دنبال کردن شما ادامه می دهد، می توانید از یک بطری آب پاش استفاده کنید. اما با این حال مراقب باشید و هرگز آب را به سمت چشم یا گوش خرگوش ها نگیرید.

اگر این روش ها جواب نمی دهد، استفاده از تقویت رفتار مثبت ممکن است کلید آموزش خرگوش شما باشد تا دیگر شما را دنبال نکند.

دادن اسباب‌بازی‌های زیادی به خرگوش برای بازی کردن باعث تحریک ذهنی این حیوان می شود. در نتیجه خرگوش شما موقع سرگرمی با اسباب بازی های خود دیگر به دنبال شما نمی دود. نکته مهمی که باید به آن دقت کنید این است که توقف هر گونه رفتار ناخواسته در حیوانات خانگی، از جمله دنبال کردن، به زمان و صبر نیاز دارد.

فقط در آموزش خود ثابت قدم بمانید. پشتکار شما باعث می شود که یک خرگوش مطیع داشته باشید که پرسه زدن در فضای آزاد بیرون را به دنبال کردن شما ترجیح می دهد.

مراقب باشید که هرگز برای آموزش دادن به خرگوش خود از صداهای بلند استفاده نکنید. خرگوش ها حیوانات ضعیف و آسیب پذیری هستند که به راحتی تحت استرس قرار می گیرند. استرس بیش از حد در این حیوانات می تواند کشنده باشد.

چگونه متوجه شوید که خرگوش شما را دوست دارد؟

چرا خرگوشم دنبالم می کند؟ || دام و پت

طبیعتا خرگوش ها نمی توانند صحبت کنند. بنابراین فهمیدن اینکه آیا خرگوش شما را دوست دارد یا خیر، می تواند برایتان تا حدودی مشکل باشد. اما با این حال نشانه های زیادی وجود دارد که از روی آن می توانید به علاقه و محبت خرگوش خانگی تان نسبت به خود پی ببرید. برخی از مهمترین این نشانه ها عبارتند از:

نشان دادن شکم

وقتی خرگوش در اطراف شما می دود، علاقه اش را با این رفتار به شما نشان می دهد. بنابراین ارتباط خوبی با خرگوش خود دارید. وقتی خرگوش به پشت یا پهلو دراز می کشد و شکم خود را نشان می دهد به این معنا است که به شما اعتماد کامل دارد و در کنار شما احساس امنیت می کند. شکم خرگوش هنگامی که در معرض دید قرار دارد، فوق العاده آسیب پذیر است، بنابراین مراقب حیوان خانگی خود باشید.

لیس زدن

این عمل معمولاً در اکثر حیوانات نشانه محبت است. خرگوش ها نیز در این مورد تفاوتی با سایر حیوانات ندارند. علاوه بر آن این عمل نشانه تسلیم است. خرگوش ها صاحب خود را به خوبی می شناسند و با این عمل نشان می دهند که مطیع صاحب خود هستند.

اگر خرگوش لباس شما را لیس می زند، می تواند نشانه ای از محبت باشد اما همزمان عدم علاقه خرگوش به تسلیم شدن را نشان می دهد.

صدای خرخر

خرگوش ها وقتی دندان های خود را بهم می مالند صدای خرخر مانندی از خود تولید می کنند. خرگوش ها معمولا این رفتار را زمانی انجام می دهند که به آرامی نوازش می شوند. خرخر خرگوش صدای بسیار آرامی است، پس باید گوش های خود را کاملا تیز کنید تا بتوانید این صدا را به خوبی بشنوید.

حلقه زدن دور پای شما

زمانی که خرگوش شما دور پاهای شما حلقه می زند، می خواهد نشان بدهد که شما را دوست دارد. خرگوش ها اغلب این رفتار را در فصل جفت گیری انجام می دهند. عقیم کردن خرگوش بهترین کاری است که می توانید برای متوقف کردن این رفتار در خرگوش خانگی خود انجام بدهید.

درخواست نوازش

گاهی ممکن است خرگوش خانگی شما آرام در کنار شما بنشیند. این یکی از روش های خرگوش برای درخواست نوازش سر است. خرگوش ها حیوانات حساسی هستند و به توجه کافی صاحبان خود نیاز دارند. با نوازش سر خرگوش می توانید ارتباط عاطفی قوی تری را با این حیوان برقرار کنید.

سایر رفتار خرگوش ها

چرا خرگوشم دنبالم می کند؟ || دام و پت

دقت به رفتارهای خرگوش یکی از راههایی است که به شما نشان می دهد این حیوان خوشحال یا عصبانی است. به عنوان مثال:

غرغر کردن. تولید این صدا نشان می دهد که خرگوش شما از یک انسان و یا یک خرگوش دیگر عصبانی است. معمولاً به دنبال عصبانیت خرگوش کمی خراش و گاز گرفتن وجود دارد، پس مراقب باشید.

دندان قروچه. نشانه دیگری از یک خرگوش ناراضی است. همچنین دندان قروچه علامتی است که نشان می دهد خرگوش خانگی شما در حال تحمل پریشانی یا درد زیادی است.

راست بودن دم. تکان خوردن دم خرگوش، می‌تواند جذاب به نظر برسد. اما در واقع خرگوش از اینکار به عنوان راهی برای برقراری ارتباط استفاده می کند. اگر دم خرگوش راست باشد، به معنای عصبانی بودن این حیوان شما است.

نشان دادن پلک سوم. خرگوش ها دارای سه پلک هستند. این پلک اضافه مانع دیگری برای محافظت از چشم است. اگر خرگوش شما پلک سوم خود را نشان می دهد، به معنای ترسیدن شدید این حیوان است.

دویدن آزادانه خرگوش در فضای خانه

شما می توانید اجازه دهید خرگوش آزادانه در فضای خانه پرسه بزند. این تصمیم بستگی به این دارد که چقدر می توانید خانه خود را برای خرگوش خانگی خود ایمن کنید. اگر می خواهید خرگوش خود را در خانه آزاد بگذارید حتما به نکات زیر توجه کنید:

دویدن خرگوش خانگی را به مناطق خاصی از خانه محدود کنید. اگر به خرگوش اجازه پرسه زدن در خانه را داده اید، مراقب باشید که تمام در و پنجره ها کاملا بسته باشند. خرگوش ها معمولا حیوانات کنجکاوی هستند. بنابراین ممکن است به راحتی در مکان هایی گیر کنند که حتی فکرش را هم نمی کنید.

خرگوش ها عاشق جویدن هستند. بنابراین محافظت از کف های چوبی در معرض دید، به ویژه در گوشه های منزل ضروری است.

اگر قصد دارید گاهی خرگوش خود را در خانه تنها بگذارید. ابتدا سبک زندگی آزادانه را در این حیوان ایجاد کنید. پس از آن می توانید خرگوش را برای دوره های زمانی کوتاه در خانه تنها بگذارید.

منبع
https://peteducate.com/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا