خزندگان

چگونه از مارهای خانگی در خانه مراقبت کنیم؟ + راهنمای مبتدیان

چگونه از مارها در خانه مراقبت کنیم؟ 

اولین قدم راهنمای مراقبت از مار خانگی، آن است که قبل از تهیه یک مار و آوردن آن به خانه، ابتدا آمادگی های لازم را کسب کنید. باید مطمئن شوید که تمام اعضای خانواده تان با نگه داری یک مار به عنوان حیوان خانگی، مشکلی نخواهند داشت. اگر در خانواده شما شخصی وجود دارد که از مار می ترسد و یا اینکه در یک خانه اجاره ای زندگی می کنید، ابتدا باید از این افراد اجازه نگه داری از یک‌ مار را بگیرید.

مارها گوشتخوارانی هستند که می توانند طعمه های خود را کامل ببلعند. به توجه به شیوه تغذیه خاص مار، پیش از خرید یک مار و نگه داری از آن به عنوان حیوان خانگی، باید درباره منابع تغذیه این خزنده بیندیشید. در ادامه این مقاله، به نکات مهمی درباره نگه داری از یک‌ مار خانگی اشاره شده است.

تجهیزات ضروری برای نگه داری از یک مار خانگی

مار های خانگی، به یک‌ محفظه یا تراریوم (به عنوان یک‌ لانه) و یک مخفی گاه درون این محفظه احتیاج دارند. البته بر خلاف سایر حیوانات خانگی، محفظه یا تراریوم بزرگ لزوما برای مار ها مناسب نیست. مار های کوچک وقتی با خانه ای خیلی بزرگ روبرو می شوند، اضطراب می گیرند.

به طور کلی، مار های درختی به تراریوم یا محفظه هایی با ارتفاع زیاد و مار های ساکن در زمین به یک لانه وسیع(از نظر مساحت سطح) احتیاج دارند. قبل از خرید محفظه، باید نوع ماری را که مایل هستید از آن به عنوان حیوان خانگی نگه داری کنید، انتخاب کنید. پس از انتخاب نوع مار، محفظه یا تراریوم مناسب برای آن را بخرید.

محفظه یا تراریوم مناسب برای مارها

فروشگاه های حیوانات خانگی که لوازم نگه داری از خزندگان و دوزیستان را می فروشند، مجموعه ای از تراریوم های عالی همراه با روکش (“سایبان”) مخصوص و طراحی شده برای مارها را می فروشند. تراریوم مناسب برای مار خود را انتخاب کرده و سپس مواد مناسبی را برای پوشش کف محفظه تهیه کنید.

از مواد مختلفی برای پوشش کف تراریوم استفاده می شود. شن، ماسه و مالچ از جمله مواردی هستند که می توانند زیستگاه طبیعی مار را تا حدود زیادی شبیه سازی کنند. این مواد، برای پوشش کف تراریوم ایده آل هستند. با چندین لایه روزنامه نیز می توانید این کار را تکمیل کنید. تمیز و خشک نگه داشتن کاغذ روزنامه و تعویض آن آسان بوده و به طور قابل توجهی ارزان تر از سایر مواد است.

با این وجود، تراریوم نگه داری از یک مار، هر چقدر شبیه به زیستگاه اصلی این خزنده باشد. در حفظ سلامتی این حیوان در طولانی مدت موثر تر خواهد بود. سنگ، شاخه هایی برای صعود، بوته های مختلف و غیره را با توجه به نوع مار انتخابی خود تهیه کنید. مارهای پایتونان کوچک ساکن زمین، به سنگ و شاخه هایی برای صعود احتیاج دارند.

بعضی از انواع دیگر مارها، علاوه بر صعود، برای پنهان شدن به شاخه ها، برگ ها و بوته های زیادی احتیاج دارند. صرف نظر از نوع مار، همه آن ها به یک‌ مخفیگاه احتیاج دارند. مخفیگاه ممکن است به صورت یک غار ساخته شده از سنگ، یا یک تکه مقوا تمیز باشد که مار در آن قرار می گیرد. مار به مکانی احتیاج دارد که برای استراحت و آرامش، در آن احساس امنیت کند.

روشنایی مناسب برای مار

راهنمای مراقبت از مار برای مبتدیان | دام و پت

بعضی از مارها به نور ماوراء بنفش  (UVB) احتیاج دارند. در حالی که بعضی دیگر‌ به این‌ نور احتیاج ندارند. گونه هایی از مارها، با قرار گرفتن در برابر تابش مستقیم خورشید به صورت روزانه، و به مدت نیم ساعت به خوبی نیاز های خود را رفع می کنند. پیش از خرید این حیوان خانگی، باید جزئیات نیازهای مختلف مار انتخابی خود را بررسی کنید. همه مارها به قرار گرفتن در معرض نور خورشید نیاز دارند.

دما و رطوبت محفظه نگه داری از مار

برای تامین راحتی مار در تراریوم، شما به مجموعه ای از دماسنج ها و رطوبت سنج ها (دستگاه هایی که رطوبت هوا را اندازه گیری می کنند) نیاز خواهید داشت. برخی از این ابزار های سنجشی برای کف و برخی دیگر برای دیواره های تراریوم مورد نیاز است.

گرمای تراریوم مار

محفظه نگه داری از همه مارها باید دارای سیستم گرمایش کف تراریوم باشد. البته در این مورد باید دقت زیادی به خرج بدهید. این گونه نیست که یک دستگاه گرمایشی را به زیر تراریوم چسبانده و آن را روشن کنید تا دمای محفظه بالا برود. وسیله گرمایشی‌ باید به اندازه ای کوچک باشد که بخشی از کف، یعنی زیر قسمت مخفیگاه را گرم کند.

این کار باعث بروز پدیده ای می شود که “گرادیان گرما” نام دارد. این بدان معناست که یک قسمت از کف تراریوم، و ترجیحا زیر مخفیگاه، باید دمای بالایی نسبت به سایر نقاط سطح تراریوم، داشته باشد.

به عنوان مثال، اگر درجه حرارت مناسب برای مار شما 85 درجه فارنهایت است. باید یک نقطه دیگر از تراریوم، یعنی در قسمت کف مخفیگاه باید کمی گرمتر و دارای دمای 87 درجه فارنهایت باشد. همچنین سایر قسمت های تراریوم نیز باید دماهای متفاوتی داشته باشند. به این ترتیب، مار می تواند دمای بدن خود را با حرکت در قسمت های مختلف تراریوم تنظیم کند. دمای ایده آل برای یک مار باید در قسمت مخفیگاه تراریوم باشد.

تجهیزات‌ دمایی مورد نیاز برای تراریوم مار

برای گرم کردن قسمت های خاصی از محفظه، صرفا نمی توان از لامپ استفاده کرد. همچنین، دماسنج ها علاوه بر اینکه باید در دیواره تراریوم نصب شوند، نیاز است که با قرار گرفتن در کف محفظه، دمای سطح تراریوم را نیز تعیین کنند. قبل از قرار دادن مار در خانه جدید خود، دمای کف تراریوم، دمای هوا و میزان رطوبت را چند بار در روز و چند بار در شب و حداقل یک هفته اندازه گیری کنید. اگر این پارامتر ها‌ نامتعادل و اشتباه باشند، مار شما رنج خواهد برد.

ورزش و فعالیت مار خانگی

راهنمای مراقبت از مار برای مبتدیان | دام و پت

مارهای خانگی به ورزش و فعالیت زیادی احتیاج ندارند. صرفا با مهیا کردن تجهیزات لازم برای صعود، می توان فعالیت و تحرک مورد نیاز یک مار را تامین کرد. همچنین درمورد بعضی از مارهای بزرگ، بهتر است گاهی اوقات اجازه دهید تا در یک استخر شنا کنند.

تغذیه مار خانگی

همه مارها گوشتخوار هستند. تمامی مار ها، بدون استثناء، گوشت می خورند. در واقع، مارها طعمه های خود را، به صورت کامل، یعنی تمام گوشت و استخوان آن ها را می بلعند. بسیاری از انواع مارهای خانگی با خوردن موش علاقه زیادی دارند. برخی از خزندگان دیگر، دوزیستان را می خورند. کوچکترین مارها ممکن است حشرات بزرگ را نیز بخورند.

خوشبختانه بسیاری از مارهای خانگی طعمه های مرده را نیز می خورند. اگر از طعمه های برای غذا دادن‌ به مار خانگی خود استفاده می کنید، بهتر است یک‌ فریزر مخصوص برای نگه داری آن ها تهیه کنید. موش های مرده بسته بندی شده را می توان‌ از فروشگاه های حیوانات خانگی تهیه کرد.

برای رعایت نکات بهداشتی، غذای مارها را باید جدا از غذای خود و خانواده تان‌ نگه داری کنید. مقدار غذایی که مارها در هر وعده غذایی می خورند، بسته به نوع و نژاد مار متفاوت خواهد بود. اما بهتر است که همواره، دوازده بسته طعمه مخصوص مار در فریزر مخصوص نگه داری کنید.

اگر مار خانگی شما به خوردن طعمه های مرده علاقه ای نشان نمی دهد، باید هنگام دادن غذا به مار ، طعمه را تکان بدهید. در این صورت مار گمان خواهد کرد که یک طعمه زنده به لانه او آمده است.

حتی اگر با انجام‌ این کار نیز، مار خانگی تان‌ به طعمه مرده نزدیک نشود، مجبور هستید که از طعمه های زنده استفاده کنید. این کار علاوه بر پیچیدگی، می تواند باعث آزرده خاطر شدن شما و خانواده تان شود. در چنین شرایطی شما باید شکار کردن مار و کشتن طعمه ها را تماشا کنی. البته این کار می تواند برای مار هم خطرناک‌ باشد، زیرا طعمه وحشت زده برای دفاع از خود دست با هر کاری می زند.

آب آشامیدنی مار خانگی

راهنمای مراقبت از مار برای مبتدیان | دام و پت

همانند سایر حیوانات، داشتن یک‌ تمیز و کافی از آب برای مار ها ضروری است. کاسه آب مار خانگی تان را حداقل دوبار در هفته تمیز و پر کنید.

پوست اندازی مار خانگی

یکی از غرایز مارها، پوست اندازی در اوقات مشخصی است. اگر دما و رطوبت تراریوم مناسب باشد و اگر همه چیز خوب پیش برود، مار خودش از عهده پوست اندازی بر می آید. معمولاً هر ماه یکبار، مارها پوست اندازی می کنند. معمولا روند پوست اندازی بیش از یک هفته طول می کشد. اگر مشکلی وجود داشته باشد، و یا برای طولانی مدت، مار پوست اندازی نکرده باشد، احتمال برای انجام این کار به کمک نیاز خواهد داشت.

علت عمده بروز مشکل در فرآیند پوست اندازی، خشک بودن هوا است. برای رفع این مشکل، رطوبت موجود در هوای تراریوم را بالا برده و جعبه ای پر از حوله های کاغذی مرطوب، خزه یا سایر مواد نرم و مرطوب را، در محفظه مار قرار دهید.

انجام این اقدامات ممکن است برای حل مشکل کافی باشد. اگر مار خانگی تان، در هر صورت قادر به پوست اندازی نباشد، بهتر است به یک‌ دامپزشک مراجعه کنید.

تعامل با یک‌ مار خانگی

راهنمای مراقبت از مار برای مبتدیان | دام و پت

مارهای خانگی، تنها در صورتی با حیوانات دیگر در یک محیط زندگی می کنند که از آن ها به عنوان طعمه استفاده کنند! حتی اگر یک مار، مقدار زیادی غذا خورده باشد، نباید برای رام کردن این حیوان‌ تلاش کنید. قبل از اینکه بخواهید مار را با دست تان لمس کنید،  صبر کنید تا دست از غذا خوردن بردارد.

کار را به آرامی شروع کنید، و هر دو دست خود را زیر شکم مار قرار دهید تا وزن حیوان را خنثی کند. فقط یک سوم میانی بدن مار را لمس کنید، مگر اینکه یک دامپزشک به شما دستور دهد که خلاف این کار را انجام دهید. گاهی اوقات نیاز است که سر یا دم یک‌ مار را در دست گرفت. به عنوان مثال، برای تمیز کردن صورت مار نیاز است که قسمت ابتدایی بدن این حیوان‌ با دست کنترل شود.

سخن آخر

پیش از اینکه یک مار خانگی تهیه کرده و به خانه تان بیاورید، ابتدا باید شرایط خانه تان را بررسی کنید. اگر در یک‌ خانه اجاره ای زندگی می کنید، برای نگه داری از یک مار خانگی ابتدا باید با صاحب خانه تان مشورت کنید. اگر تمام شرایط برای نگه داری از یک مار در خانه مهیا بود، باید ابتدا با کسب اطلاعات کافی، نسبت به انتخاب نوع و نژاد مناسب اقدام کنید.

پس از انتخاب نوع و نژاد مناسب مار، باید یک محفظه یا تراریوم متناسب با جثه و نیاز های مار خانگی تان تهیه کنید. تجهیزات لازم برای کنترل پارامتر های تراریوم را نصب کرده و درجه حرارت و رطوبت را به مدت یک هفته بررسی کنید. تا از مناسب بودن شرایط تراریوم یا محفظه نگه داری از مار مطمئن شوید.

پس در صورتی که شرایط برای نگه داری از یک‌ مار مهیا بود. باید ابتدا یک محفظه یا تراریوم مناسب برای نگه داری از مار تهیه کنید. پس از آماده کردن محفظه است که می توانید مار مورد نظرتان را خریده و به خانه بیاورید.

اطلاعات بیشتری در مورد مارگزیدگی کسب کنید.

منبع:

https://www.vetbabble.com/reptiles/snake-care/?amp

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا