پرنده ها

ویژگی های فنچ جاوا

ویژگی های فنچ جاوا از رفتارها تا بیماری ها

فنچ جاوا، این پرندگان،کوچک، زیبا و آرام هستند. فنچ جذاب جاوا سالهاست که به عنوان یک پرنده قفسی و لانه ای مرسوم است. این پرندگان به دلیل اینکه صاحبان را خیلی کم درگیر می کنند، انتخاب بسیار خوبی برای مالکان پیر و جوانی هستند که پرنده ای با مراقبت آسان می خواهند. مانورهای پرواز زیبا در قفس و آهنگ های آرامش بخش، آنها را در میان جالب ترین پرندگان  کوچک برای نگهداری و مشاهده قرار داده است. با این حال، ممکن است به دو یا سه مورد نیاز داشته باشید. آنها به هم زیست های دیگری نیاز دارند و قوانین محلی خود را بررسی کنید زیرا برخی از حکومت ها نگه داری این پرنده را ممنوع کرده اند.

  • اندازه بزرگسالان: 5 تا 6 اینچ
  • امید به زندگی: 5 تا 10 سال
  • نام های رایج : فنچ جاوا، فنچ برنج جاوا، گنجشک جاوا، پرنده معبد جاوا، پرنده شالیزار
  • نام علمی: Lonchura oryzivora یا گاهی Padda oryzivora (برخی دانشمندان فنچ جاوا و گنجشک تیمور را  هم گروه می دانند)

همانطور که از نامش پیداست، فنچ جاوا بومی جزایر اندونزی، از جمله جاوا ، بالی و باوین است. همچنین می توان آنها را در سریلانکا، هاوایی ، جامائیکا و پورتوریکو یافت. در جزیره جاوا، این فنچ گونه ای آسیب پذیر است. این فنچ آسیایی به طور معمول به طور دسته جمعی در زمین های چمنزار و دشت های ساوان زندگی می کنند.  این پرندگان همچنین علاقه ای به مزارع کشت شده، به ویژه مزارع کشت برنج دارند. در بسیاری از جزایر بومی آن، کشاورزان این پرنده را آفت می دانند.  این پرندگان در برخی مناطق که بومی نیستند ممنوع هستند. اگر گروه های وحشی از آن ها وجود داشته باشند، تهدیدی برای کشاورزی محلی هستند.

رفتار فنچ جاوا

ویژگی های فنچ جاوا ||دام وپت

به ندرت یافت می شود که فنچ های جاوا  پرندگان اجتماعی  باشند.آن ها  اغلب در تعامل مستقیم با انسان بسیار ترسو هستند. اما برخی از دارندگان حیوانات خانگی از موفقیت خود در ارتباط با فنچ جاوا  خبر داده اند. به طور معمول، آنها به طورجفتی یا دسته ای در یک قفس  نگه داری می شوند.  نباید به صورت انفرادی از این پرندگان  نگه داری کنید. در بیشتر موارد، آنها بدون هم زیستی با  فنچ دیگری افسرده می شوند. علاوه براین، این پرندگان ساکت، منفعل و آرام هستند. آنها می توانند بدون مشکل با گونه های دیگر فنچ، بزرگ و کوچک،کنار بیایند. یک جفت جاوا می تواند یک ترکیب عالی برای یک مرغداری باشد. تنها معمولاً بین دو جاوا نر پرخاشگری وجود دارد آن هم حتی کم است.

قوه ناطقه  و ایجاد صدا

فنچ جاوا دارای صوتی بسیار آرام وآهنگ  تراشه-تراشه ای است. نرها به ماده هایی که با منقارشان صدای تلق  تلق هماهنگ شبیه به طبل ایجاد می کنند؛ ابراز عشق می کنند. این رفتار شبیه بیت باکس ها انسان یا ضربات دست همراه با آهنگ است.

رنگ و نوع فنچ جاوا

آن ها به طور طبیعی دارای کمر خاکستری و پرهای سیاه  و دم مشکی هستند. سینه ها و شکم های آن ها به رنگ  دارچینی  مایل به خاکستری است و لکه های سفید بزرگی روی گونه های خود دارند. برخی از افراد می گویند که آنها را به یاد پنگوئن های کوچک می اندازند. یکی دیگر از ویژگی های متمایز فنچ جاوا حلقه نارنجی نازک اطراف چشم آنها است. آنها همچنین دارای منقار نارنجی مایل به قرمز و پوست  پاهای آن ها نارنجی روشن است. نرها و ماده ها دارای پرهایی  به یک رنگ هستند.

چند روش وجود دارد که می توانید جنسیت ها را از هم تفکیک کنید، اگرچه  این کاربدون مقایسه همزمان آسان نیست. به عنوان مثال، نرها چشمان تیره تر و منقار کمی پهن تر و صاف تری دارند که قسمت بالای آن در فصل جفت گیری متورم می شود. بهترین راه برای اطلاع از رابطه جنسی این فنچ ها این است که ببینیم کدام پرنده آواز می خواند. در حالی که ماده ها با منقارشان سر و صدا در می آورند، نر ها فقط آواز می خوانند. ممکن است آواز برای نر طول بکشد، هرچند برخی از پرنده داران می گویند که بعد از یک هفته انزوا، بیشتر آنها آواز می خوانند. ا

گر گروهی از فنچ ها را نگه دارید تمایز بین آنها دشوار است، اما می توانید این کار را با دقت زیاد انجام دهید. تغیرات مختلف رنگی در فنچ جاوا در تجارت حیوانات خانگی اتفاق می افتد. از جمله اینها می توان به جاوا های رنگارنگ، جاوه های عقیقی، جاوا های سر سیاه، دارچینی یا حنایی، جاوا های کرمی ، جاوه های نقره ای تیره و نقره ای روشن و جاوا های سفید اشاره کرد.

مراقبت از فنچ جاوا

ویژگی های فنچ جاوا ||دام وپت

این فنچ ها به دلیل اندازه جمع و جورشان، در میان کسانی که فضای محدودی دارند و نمی توانند گونه پرندگان بزرگتری را مکان دهند، به پرندگان خانگی بسیار محبوب تبدیل شده اند. اگر به فکر استفاده از فنچ جاوا هستید، ممکن است خود را آماده پذیرش  حداقل دو یا سه عدد کنید. قفس مورد نیاز برای فنچ های جاوا باید به اندازه ای بزرگ باشد که شرایط پرواز را برای آن ها فراهم کند و براساس تعداد پرندگانی که تصمیم دارید نگهداری کنید، متفاوت خواهد بود.

به طور کلی، یک مرغداری با ارتفاع حدود 7 فوت مناسب است. با این حال، اگر نمی توانید با یک مرغداری کنار بیایید، به قفسی نیاز خواهید داشت که عرض آن حداقل 18 اینچ و طول 30 اینچ و ارتفاع  آن 18 اینچ و  حداقل فاصله میله های 4/ 1و 2/1 اینچ باشد. اگر بخواهید  این پرندگان را پرورش دهید، جعبه های لانه سازی لازم است. چند جای نشیمن، نردبان ، تاب و اسباب بازی را برای خوشحال کردن آنها تهیه کنید.

آنها همچنین از استحمام کردن لذت می برند، بنابراین وجود یک ظرف آب برای این منظور بسیار مورد استقبال آن ها  قرار خواهد گرفت. فنچ های جاوا بارورهای قوی هستند و این کار را در تمام طول سال انجام می دهند مگر اینکه هوا خیلی گرم یا خیلی سرد باشد.اگر می خواهید تولید مثل در تالار پزندگان نباشد،  جفت های هم جنس تهیه کنید. به عنوان یک انتخاب، جعبه های تودرتو یا هرگونه تخم گذاری راحذف کنید. برای اطمینان از اینکه ماده با تخمگذاری مداوم برای جایگزین کردن تخمهای “گمشده” سلامتی خود را به خطر نمی اندازد ، تخمهای جعلی را به عنوان طعمه قرار دهید.

شایع ترین بیماری های فنچ جاوا

ویژگی های فنچ جاوا ||دام وپت

فنچ جاوا گونه ای بسیار مقاوم شناخته شده است و در صورت مراقبت صحیح، بندرت بیمار می شود. یک رژیم غذایی متعادل خطر کمبودهای غذایی را کاهش می دهد. آنها، مانند هر پرنده دیگری می توانند به چندین بیماری مرغی از جمله:

  • عفونت های باکتریایی
  • آسپرژیلوز: یک بیماری قارچی است.
  • ویروس پلیوم: ویروسی به شدت کشنده ، مبتلا شوند.

همیشه بهتر است قبل از معرفی یک پرنده جدید به تلار پرندگان خود، پرنده را به مدت شش هفته قرنطینه کنید و بررسی کنید که آیا پرنده جدید شما علائمی از سلامتی دارد.

رژیم و تغذیه فنچ جاوا

اگرچه این پرندگان به دلیل خوردن برنج در طبیعت مشهور شده اند، اما رژیم غذایی همیشگی آنها معمولاً از بذر ها و میوه ها تشکیل می شود. در قفس، فنچ های جاوا باید از مخلوط بذر خوب و با کیفیت تغذیه کنند. هر روز یک تا دو قاشق چای خوری از مخلوط با کیفیت بذر فنچ  به آن ها ها بدهید و یک قاشق چای خوری غذای پلت شده تهیه کنید.

بسیاری از دارندگان فنچ جاوا موفقیت خود را دراستفاده از مخلوط های ساخته  شده برای طوطی کوچک دم دراز به جای غذای فنچ گزارش داده اند. فنچ های جاوا، هر بزری را که نخواهند را جدا می کنند و کثیفی قابل توجهی به جا می گذارند، بنابراین  غذای مورد علاقه آن ها را تهیه کنید. آجیل، سایر غلات، و میوه ها و سبزیجات خرد شده و بدون خطر را به  بذرها و خوراکی های پلت شده آنان اضافه کنید. آن ها همچنین ازخوردن پوسته تخم مرغ یا صدف خرد شده که کلسیم بیشتری را برای بدن آن ها  فراهم می کند؛  لذت خواهند برد. اکثر جاوا ها علاقه ای به استخوان سپیداج  ندارند.

آموزش دادن فنچ جاوا

مانند همه گونه های فنچ، این پرندگان کوچک فوق العاده فعال نیز هستند که به نظر می رسد دارای انرژی بی پایان هستند. یک قفس بلند  به آنها مکانی برای پرواز، بازی کردن، بالاروی، پرش و تمرین می دهد. این پرندگان، مناسب افرادی که وقت کافی برای ارتباط و تعامل با یک طوطی یا پرنده دیگر ندارند؛ هستند. آنها به بازی خارج از قفس نیاز ندارند. آنها در سرگرم کردن خود با یک پرنده دیگر و تعداد زیادی اسباب بازی بسیار عالی عمل می کنند.

مزایا فنج جاوا

  • آهنگ زیبا ونه زیاد بلندی دارد.
  • به زمان خارج از قفس یا تعامل نیاز ندارد.
  • پرنده ای ملایم و غیرتهاجمی که معمولاً با پرندگان دیگر کنار می آید.

معایب فنج جاوا

برای انجام تمریناتی که پرنده پرانرژی به آن احتیاج دارد، به یک قفس بزرگ یا تلار پرندگان احتیاج دارد. زایش راحتی دارند؛ باید با حداقل یک تا دو پرنده همراه باشند.

در مورد منقار پرنده، اختلالات و بیماری ها اطلاعات بیشتری کسب کنید.

فنچ جاوا را از چه مکان هایی بخریم؟

ویژگی های فنچ جاوا ||دام وپت

نگهداری این پرندگان در کالیفرنیا، جورجیا، هاوایی، نوادا، نیومکزیکو، کنتاکی، نیوهمپشایر، فلوریدا، پنسیلوانیا، ویرجینیای غربی، وایومینگ، مین، جزایر ویرجین و پورتوریکو غیرقانونی است. کشور شما ممکن است مجوز مالکیت این گونه را داشته باشد. قانونی در مورد مالکیت حقوقی این پرندگان در چندین ایالت در دست بررسی است. قبل از تهیه فنچ جاوا، با حوزه ماهی و حیات وحش منطقه خود مشورت کنید. پرورش دهندگان ، این فنچ ها را می فروشند.  بعضی اوقات در سازمان های فرزندخواندگی  نیزمی توان آن ها را پیدا کرد.  قیمت آن ها بسته به رنگ آن ها ممکن است از 50  تا 100 دلار باشد.

برای یافتن پرندگان موجود، برخی منابع آنلاین  را می توانید امتحان کنید. اگر می خواهید مسیر پرورش دهندگی را دنبال  کنید، از افرادی  که مدت طولانی  با آن ها کار می کنند  سوال بپرسید. اگر می توانید، اتاق ویژه  آنها را گشت بزنید. به دنبال نشانه هایی از سلامت کلی دسته پرندگان باشید. پرندگان باید با چشمهای روشن، پرهای تمیز و پر، هوشیار و فعال باشند.

در مورد فنچ گلدین + صفر تا صد نگهداری از فنچ گولدین اطلاعات بیشتری کسب کنید.

منبع: . https://www.thesprucepets.com/java-finches-as-pets-390633

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا