حیوانات خانگی کوچک

مشکلات تنفسی در موش های خانگی

مشکلات تنفسی در موش های خانگی

 موش ها اغلب به دلیل مشکلات تنفسی در بیمارستان حیوانات دیده می شوند. مشکلات تنفسی در موش های خانگی معمولاً به سرعت بروز می کنند. دانستن اینکه چه مشکلاتی باعث بروز مشکلات تنفسی در موش‌ها می شود، چگونگی پیشگیری از آنها و نحوه ی درمان آنها برای یک صاحب موش مهم است.

 چه عواملی باعث مشکلات تنفسی در موش های خانگی می شود؟

عوامل مختلفی می‌توانند در بروز مشکلات تنفسی در موش‌های خانگی نقش داشته باشند. نوع و وضعیت جای خواب، تمیزی محیطی که موش شما در آن زندگی می کند‌ و بیماری ها و عفونت‌های مختلفی می‌‎تواند باعث ناراحتی تنفسی در موش حیوان خانگی شما شود.

عفونت های باکتریایی:

مایکوپلاسما نوعی باکتری است که تقریبا در همه‌ی موش‌های حیوان خانگی وجود دارد. اگر سیستم ایمنی موش خانگی، به دلیل استرس یا بیماری دیگری ضعیف شود، این باکتری‌ها باعث ایجاد یک بیماری تنفسی به نام مایکوپلاسموز در موش‌ها می‌شوند. در صورت عدم درمان ممکن است به ذات الریه تبدیل شود. استرپتوکوکوس، بوردتلا(همان باکتری‌هایی که باعث می‌شوند سگ شما سرفه کند)، پاستورلا و سایر انواع باکتری‌ها نیز می‌توانند باعث مشکلات تنفسی شوند. اما به اندازه‌ی مایکوپلاسموز جدی نیستند.

عفونت های ویروسی:

برخی عفونت‌های ویروسی وجود دارد که بیشتر در موشهای خانگی شایع است. از جمله کوریومنینژیت انفوتیستیک (LCM) و ویروس سئول LCM که یک بیماری ویروسی نادر است.LCM یک بیماری ویروسی نادر است. از طریق ادارار،مدفوع، بزاق یا سایر مواد قفس موشها(و سایر جوندگان) منتقل می‌شود. ویروس سئول باعث بیماری موش نمی‌شود اما می‌تواند برای انسان بسیار خطرناک باشد. این ویروس  توسط موشهای نروژی منتقل می‌شود. در صورتی که انسانی به ویروس سئول آلوده شود، علائم آن از خیلی کم تا بیماری شدید، متغیر است.

مسائل محل خواب:

ملافه‌هایی که گرد و غبار، کثیفی و تراشه‌های سرو تشکیل شده اند، علت اصلی در بیماری های مربوط به قفس هستند. از تراشه‌های سرو بعنوان لایه‌ی زیر استفاده نکنید . مطمئن شوید که ملافه‌ها تمیز و عاری از گرد و غبار است.

سرد شدن:

موش‌ها به دلیل نزدیک بودن به دریچه‌ی تهویه هوا، پنجره یا درب ممکن است سرما بخورند. هرگونه تغییر دمای ناگهانی می تواند مشکل ساز شود و باعث ایجاد مشکلات تنفسی در موش شود.

تومور:

موش‌ها غالباً در امتداد زنجیره ی پستانی دچار ایجاد تومور می‌شوند.  موش‌های نر و ماده  هردو حساس به تومورهای سینه هستند. این تومور‌ها می‌توانند در سراسر بدن، از جمله ریه‌ها گسترش یافته و باعث مشکلات تنفسی شوند. عکسبرداری با اشعه‌ی ایکس یا سی تی اسکن بهترین روش برای تشخیص تومور در موش شما است.

  درمان مشکلات تنفسی در موش

اگر موش شما در تنفس مشکل دارد صرف نظر از وجود یا عدم وجود ترشحات بینی یا چشمی، از دامپزشک خود کمک بگیرید. درمان را در اسرع وقت شروع کنید. اگر در موش شما بیماری جدی تری نسبت به یک سرماخوردگی ساده تشخیص داده شود، درمان با توجه به مشکل متفاوت خواهد بود.

مایکوپلاسموز:

در حال حاضر هیچ درمانی برای مایکوپلاسموز وجود ندارد. درمان علائم این بیماری تنها کاری است که می‌توانید برای راحت نگه داشتن موش و کاهش سرعت پیشرفت بیماری انجام دهید. تکنیک‌های جدید درمانی به آرامی ظاهر می‌شوند، بنابراین دامپزشک شما ممکن است تصمیم بگیرد با اجازه شما چیز جدیدی را امتحان کند. یا شاید روزی یک واکسن یا درمان پیدا شود. تا آن زمان، موش‌ها می‌توانند پس از تشخیص مایکوپلاسموز تا چندین ماه دیگر زنده بمانند و کیفیت زندگی مناسبی را هنگام استفاده از دارو‌ها حفظ کنند.

سایر عفونت های باکتریایی:

درمان باید بلافاصله شروع شود زیرا عفونت می‌تواند به سرعت به ذات الریه تبدیل شود. موش‌ها اغلب به دلیل عفونت‌های استرپتوکوکوس می‌میرند. اما اگر قبل از ابتلا به ذات الریه در موش خانگی آنتی بیوتیک دادن را شروع کنید، موش را نجات می دهید.

عفونت ویروسی:

اگر موش به ویروس سئول آلوده باشد می‌تواند عفونت را به سایر موش‌ها و افراد انتقال دهد. از این رو مرکز کنترل بیماری(CDC) به مرگی را در این مورد توصیه می‌کند.

مسائل محل خواب:

محیط تمیز کلید اصلی داشتن یک موش سالم است. سعی کنید به جای تراش چوب، از کاغذ‌های خرد شده استفاده کنید. این یک گزینه‌ی اقتصادی است و به راحتی قابل حذف و تعویض است.

سرما خوردن:

در صورت سرما خوردن، دامپزشک بهترین روش درمانی را برای موش شما ایجاد می‌کند. عفونت‌های دستگاه تنفسی فوقانی اغلب به عفونت‌های دستگاه تنفسی تحتانی تبدیل می‌شود و باید بسیار جدی گرفته شود. این نوع مشکلات تنفسی ممکن است به دلیل باکتری‌هایی مانند استرپتوکوکوس یا مایکوپلاسما نباشد. اما هنوز باید آنها را در اسرع وقت با داروهای مناسب و گرما برطرف کرد.

تومور:

دامپزشک شما نوع تومور را شناسایی کرده و یک توصیه‌ی درمانی را ارائه می‌دهد. برخی ممکن است به برداشتن با جراحی نیاز داشته باشند. در حالی که تومور‌های دیگر با دارو قابل درمان هستند. متاسفانه برخی از انواع تومور‌ها ممکن است قابل درمان نباشند.

پیشگیری از مشکلات تنفسی در موش‌ها

بهترین راه برای جلوگیری از بیشتر مشکلات تنفسی در موش، تمیز نگه داشتن محفظه‌ی آنها است. اگر مطمئن نیستید که چه بیماری‌هایی ممکن است به آنها منتقل شود،به موش خانگی خود اجازه ندهید که اطراف موش های دیگر باشد. زیرا موش‌ها بیماری را به راحتی به یکدیگر منتقل می‌کنند. اگر در خانه با موش‌های دیگر در خانه یک موش بیمار دارید، موش آلوده‌ی خود قرنطینه کنید و پس از دست زدن به آن دست‌های خود را کاملا بشوئید.

منبع:

      https://www.thesprucepets.com/pets-rat-breathing-problems-1238496

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا