پرنده ها

مشکلات بینی در طوطی

مشکلات بینی طوطی شامل ترشحات بینی، عفونت سینوسی، عطسه، گرفتگی سوراخ بینی و آبریزش بینی است. ممکن است که سوراخ ‌های بینی‌ طوطی، متورم و ملتهب شده یا ترشح داشته و دچار خونریزی شود. منقار طوطی ممکن است در موارد بسیار، بد تغییر شکل بدهد. همچنین، ممکن است که تغییر رنگ بروز پیدا کند.

این مسائل معمولاً در اثر ابتلا به عفونت، نقایص مادرزادی، تروما و کنه ها ایجاد می شوند. همچنین، طوطی ها ممکن است به آلرژی مبتلا شوند که منجر به بروز عطسه و آبریزش بینی شود. هوای خیلی خشک می تواند بینی و مجاری تنفسی طوطی های بومی محیط های مرطوب را تحریک کند.

گرد و غبار، کپک، هاگ قارچ ها و اجسام خارجی می توانند در بینی طوطی گیر کرده یا باعث بروز احتقان شوند.

طوطی ‌ها ممکن است مشکلاتی در سوراخ ‌های بینی خود داشته باشند که باعث بروز مشکلات بیشتر در منقار آن ها شود. همه این مسائل، جدی، خطرناک یا کشنده نیستند، اما همچنان می توانند ناراحت کننده باشند. خبر خوب این است که با مراقبت مناسب، داشتن یک قفس تمیز و یک رژیم غذایی متعادل، پیشگیری از اکثر این مشکلات، کاری نسبتا آسان است.

مدفوع طوطی و نکاتی که نمیدانید!

ترشحات بینی و عفونت سینوس در طوطی

این علائم می توانند به علت ابتلا به عفونت های باکتریایی یا سینوسی ایجاد شوند. به عنوان مثال، پسیتاکوز توسط باکتری کلامیدیا پسیتاکی ایجاد می شود. به گفته کلینیک های بیماری های عفونی، این بیماری آن قدر شایع است که به آن تب طوطی می گویند.

عفونت باکتریایی مختلف، ممکن است بینی، دم و سینوس طوطی شما را هدف قرار دهند. این عفونت ها، حتی می توانند از چشم ها به بینی و سینوس ها سرایت کنند و باعث بروز عوارض زیر شوند:

 • التهاب
 • تحریک
 • عفونت های سینوسی

در بیشتر موارد، این عفونت ها به علت شرایط غیربهداشتی یا عوامل محیطی مانند موارد زیر، بروز پیدا می کنند:

 • کوچک و کثیف بودن قفس طوطی خانگی
 • زندگی در یک محیط بیش از حد خشک و نامطلوب

به طور کلی، پیشرفت عفونت منجر به بروز مشکلاتی در منقار و سوراخ های بینی طوطی می شوند.

عطسه طوطی و انسداد سوراخ بینی

مشکلات بینی در طوطی || دام و پت

انسداد سوراخ های بینی، معمولاً توسط اجسام خارجی مانند پرها، پوسته دانه ها و کثیفی و آلودگی ایجاد می شود. این اجسام خارجی، در مجاری تنفسی و بینی طوطی، گیر می کنند. واکنش طوطی به این حالت، عطسه کردن خواهد بود. اگر عطسه نتواند جسم را از مجرای خارج کند، این اجسام خارجی در جای خود باقی خواهند ماند.

این آلودگی ها، می توانند بینی و مجرای بینی طوطی خانگی را تحریک کنند. تجمع گرد و غبار می تواند منجر به ایجاد توده های موکوس چسبناک یا خشک شود. قرار گرفتن مزمن در معرض این آلودگی ها، می تواند منجر به بروز گرفتگی سوراخ های بینی شود. تماس با محرک های جزئی، ممکن است منجر به ایجاد عطسه و مالیدن منقار توسط طوطی ها شوند.

ممکن است به علت عطسه بیش از حد، پوسته ای در اطراف سوراخ های بینی ایجاد شود. جسم ممکن است به مجاری تنفسی طوطی برود و باعث بروز آسیب بیشتر شود یا جریان هوا را محدود کند و منجر به بروز موارد زیر شود:

 • سرفه کردن
 • دشواری در تنفس
 • صدای سوت هنگام تنفس

دام پزشک طوطی خانگی شما، به صورت دستی جسم را بر می دارد یا از یک محلول مخصوص، برای بیرون کشیدن آن استفاده می کند. اگر آلودگی ایجاد شده، در قسمتی عمیق ایجاد شده باشد، طوطی ممکن است نیاز به مصرف آرام بخش داشته باشد تا برای یک جراحی جزئی آماده شود.

چرا رنگ پرهای طوطی من تغییر می کند؟

گرفتگی سوراخ های بینی در طوطی های خانگی

به طور کلی، نقایص مادرزادی، می توانند هر حیوانی را تحت تاثیر قرار دهند. این نکته اصلا مهم نیست که پرورش دهندگان، تا چه میزانی اصل و نسب حیوانات را با دقت بررسی می کنند. گاهی اوقات، در طول رشد یک پرنده، مشکلات متعددی بروز پیدا می کنند.

آترزی Choanal، یکی از این نقص ‌ها است که در آن، حفره بینی قادر به تشکیل شدن به صورت طبیعی نیست. جدای از نقایص مادرزادی، منقار، ممکن است به طور دائمی، در اثر آسیب، تغییر شکل دهد. منقار طوطی، ترکیبی از استخوان و کراتین است.

مانند ناخن و موی انسان، منقار نیز دائما در حال رشد است. آسیب به منقار، از جمله سوراخ های بینی، می تواند منجر به ایجاد زخم شود. این کار، از رشد صحیح کراتین جلوگیری می کند و منجر به رشد بیش از حد کراتین می شود. این شرایط، باعث مسدود شدن منقار می شود. همچنین، ممکن است باعث کاهش استحکام منقار شود.

همچنین، شرایطی وجود دارد که در آن، رشد منقار به صورت معیوب رخ می دهد. مواردی مانند هیپرتروفی، از جمله این موارد هستند. زمانی که کراتین به علت وجود پروتئین یا استروژن اضافی، ایجاد می شود، این اتفاق در طوطی ها بروز پیدا می کند. این رشد بیش از حد، تا زمانی که سوراخ های بینی به طور کامل مسدود شوند، ادامه پیدا می کند.

رشد جزئی کراتین را می توان با مصرف پماد درمان کرد. پماد های مخصوص باعث می شوند که کراتین اضافی به راحتی از بین برود. درمان رشد بیش از حد کراتین، یا مواردی که باعث مسدود شدن مجاری تنفسی می شوند، به ابزارهای تخصصی نیاز دارد. در واقع، در شرایطی که پرنده با اختلال شدیدی رو به رو است، باید از یک دام پزشک کمک بگیرید‌.

چرا طوطی من نمی خوابد؟

آبریزش بینی در طوطی های خانگی

مشکلات بینی در طوطی || دام و پت

آبریزش بینی در طوطی ‌ها، می ‌تواند به علت عطسه بیش از حد ناشی از آلرژی، ایجاد شده باشد. برخی از عواملی که باعث بروز‌ آلرژی در طوطی ها می شوند، عبارت اند از:

 • گرده
 • گرد و خاک
 • غذای خاص
 • تمیز کردن وسایل خانه
 • دئودورانت آئروسل شده

در کنار عطسه و آبریزش بینی، سایر علائم آلرژی، عبارت اند از:

 • قرمز شدن چشم
 • بروز التهاب یا تورم
 • اختلالات پوستی خارش زا

این موارد می توانند علائم بیماری های دیگری نیز باشند، بنابراین ممکن است برای تشخیص مشکل اصلی طوطی خانگی، نیاز به تشخیص دامپزشکی باشد. روش درمانی مناسب، بستگی به عامل ایجاد آلرژی دارد. تغییرات فصل، غذا و هر چیز دیگری که طوطی شما ممکن است در معرض آن قرار گرفته باشد را پیگیری کنید.

در صورت مشکوک بودن به یک نوع غذای خاص، ممکن است نیاز به آزمون و خطا داشته باشید. برای اینکه طوطی بهبود یابد، ممکن است که مصرف محصولاتی مانند آنتی هیستامین ها و لوسیون ها یا اسپری های موضعی برای تسکین علائم، تجویز شوند.

پیشگیری از آلرژی، شامل از بین بردن آلرژن است. متأسفانه، به علت وجود ذرات معلق در هوا، مانند گرد و غبار یا گرده، همیشه این امکان وجود ندارد. با تمیز نگه داشتن خانه و محوطه زندگی طوطی، قرار گرفتن طوطی در معرض آلرژن را محدود کنید. به عنوان مثال، تعویض فیلتر هوا و تمیز کردن فیلترهای واحدهای تهویه مطبوع، ممکن است یک راه حل مناسب باشد.

علت فریاد زدن طوطی چیست؟

تورم و التهاب سوراخ بینی طوطی

بسیاری از عفونت های ویروسی می توانند بر بینی و توانایی تنفس طوطی های خانگی تأثیر بگذارند. ترشحات خارج شده از سوراخ بینی، علائم بسیاری از بیماری ها هستند، اما اگر ویروسی مسئول بروز این شرایط باشد، به ندرت به تنهایی بروز پیدا می کنند. از جمله این علائم، عبارت اند از:

 • بی حالی
 • ژولیده شدن پرها
 • دشواری در تنفس
 • از دست دادن اشتها
 • تنفس پر سر و صدا
 • از دست دادن پر ها

سه عفونت ویروسی که باعث ایجاد مشکلاتی در سوراخ بینی طوطی می شوند، عبارت اند از:

 • بیماری نیوکاسل
 • برونشیت عفونی
 • آنفولانزای مرغی

همه این عفونت ها بسیار مسری هستند و به سرعت در محیط پخش می شوند. برای درمان این اختلالات، طوطی ممکن است نیاز به بستری در کلینیک دامپزشکی داشته باشد. برای پیشگیری از ابتلا طوطی شما به این ویروس، به موقع واکسیناسیون انجام دهید. همچنین طوطی های جدید را قبل از معرفی به یکدیگر، به مدت یک ماه قرنطینه کنید.

خونریزی بینی طوطی

مشکلات بینی در طوطی || دام و پت

کنه ها می توانند باعث آسیب به سوراخ بینی طوطی شوند. تورم و ایجاد ترشحات در سوراخ های بینی، از علائم آلودگی با انگل های مختلف هستند. کنه های صورت فلس دار می توانند به منقار و سوراخ بینی طوطی آسیب برسانند. این کنه‌ های ریز در پوست فرو می ‌روند و کراتین تشکیل ‌دهنده منقار و دم طوطی را مصرف می کنند.

سایر انگل ها مانند Syngamus trachea طوطی را از داخل بدن آلوده می کنند و باعث بروز عفونت های تنفسی و ترشحات بینی می شوند. انتقال پرنده به پرنده، شایع ترین روشی است که طی آن، انگل ها به پرندگان سالم حمله می کنند. تماس مستقیم یا نزدیک، به انگل ها امکان می دهد میزبان جدیدی پیدا کنند و حتی می توانند از طریق پرها و فضولات، به دیگران منتقل شوند.

برای درمان هجوم انگل ها، داروهای ضد انگلی، به صورت هدفمند یا عمومی، تجویز می شوند. در طول درمان، برای پیشگیری از بروز عفونت مجدد، باید قفس را ضد عفونی کنید. شما باید پرندگان جدید را قرنطینه و در صورت ابتلا به انگل، درمان کنید.

تومورهای سرطانی منقار در طوطی

این عارضه، در اثر رشد سلولی بدخیم است. چنین شرایطی، باعث رشد تومورهای مختلف در بدن طوطی شود. سرطان ممکن است در منقار و روی آن ایجاد شود. علاوه بر کاهش وزن و بی حالی، سایر علائم سرطان، عبارت اند از:

 • رشد تومور
 • تغییر رنگ منقار

اگر تومور به صورت زودهنگام زود تشخیص داده شود، درمان آن امکان پذیر است. تومورها را می ‌توان با جراحی برداشت و همچنین، از دوره ‌های شیمی‌ درمانی، برای مدیریت رشد تومورهای بدخیم که قابل برداشتن نیستند، استفاده می ‌شود. استفاده از یک رژیم غذایی متعادل، فعالیت و ورزش، باعث حفظ سلامتی طوطی می‌ شود.

چرا طوطی های خانگی پرواز و فرار نمی کنند؟

درمان و پیشگیری از بروز مشکلات بینی در طوطی

مصرف داروهای آنتی بیوتیکی، همراه با استفاده از درمان های حمایتی، برای بهبودی طوطی، توسط دام پزشک تجویز خواهد شد. ممکن است نیاز به شستشوی بینی طوطی خانگی با محلول های خاص وجود داشته باشد. این محلول، آلودگی های بینی را برطرف خواهد کرد.

ممکن است نیاز به تمیز کردن طولانی مدت بینی باشد. دام پزشک به شما نحوه تمیز کردن سوراخ های بینی طوطی را آموزش خواهد داد. شما نمی توانید به طور کامل از بروز عفونت های باکتریایی پیشگیری کنید، اما می توانید با انجام موارد زیر، احتمال بروز این اختلالات را کاهش دهید:

 • یک برنامه منظم برای تمیز کردن قفس پرنده داشته باشید.
 • فیلترهای هوا را در اتاق نگه داری طوطی خانگی تان نصب کنید.
 • غذای باقی مانده را از قفس نگه داری طوطی خانگی تان خارج کنید.
 • مدفوع خشک شده طوطی را قبل از اینکه در هوا پخش شود، پاک کنید.

اگر ذراتی مانند گرد و غبار، در محل زندگی طوطی خانگی شما وجود دارد، این ذرات توسط فیلترها به تله خواهند افتاد. اگر طوطی شما بومی مناطق گرمسیری است (مانند ماکائو)، باید در محل زندگی پرنده خانگی تان، هوای مرطوبی را، مشابه محیط طبیعی زندگی طوطی، فراهم کنید.

در شرایطی که هوای تازه به محل زندگی طوطی خانگی تان وارد نشود (مانند شرایط فصل زمستان یا تابستان)، نیازمند استفاده از تهویه مطبوع و بخاری خواهید بود. برای افزایش رطوبت خانه می توانید از یک‌ دستگاه مخصوص تولید بخار، که باعث افزایش رطوبت محیط می شود، استفاده کنید.

منبع
https://www.allaboutparrots.com/parrot-nostril-problems/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا