گاو و گوسفند

مسمومیت در بزها

مسمومیت در بزها چقدر رایج است؟ چه چیزهایی باعث مسمومیت در بز ها می شوند و چگونه می توان آن را تشخیص داد؟  مهمتر از همه، چگونه می توان از بروز مسمومیت جلوگیری کرد؟ قبل از پرداختن به جزئیات، مهمترین چیزی که باید بدانید این است که اگر شک دارید که بز شما خورده یا در معرض سم قرار گرفته است، باید با دامپزشک تماس بگیرید.

وقتی حیوانی بیمار می شود، اولین چیزی که ممکن است به ذهن صاحبش برسد این است که شاید حیوان چیزی سمی خورده است. اگرچه این یک نگرانی رایج است، اما در واقع از دیدگاه دامپزشک این وضعیت به ندرت اتفاق می افتد. بزها حیواناتی کنجکاو هستند، بنابراین فرصت کافی برای قرار گرفتن در معرض سموم دارند. این سم می تواند یک گیاه سمی یا یک ماده شیمیایی در محیط نگهداری از آنها باشد. رایج ترین رفتار بزها را بشناسید.

علائم مسمومیت در بزها

مسمومیت یک بز با علائم بسیاری همراه است. شدت این علائم از خفیف مانند استفراغ و اسهال تا علائم شدید مانند تشنج یا حتی مرگ به عنوان اولین تظاهر متغیر است. تشخیص این علائم برای تشخیص مشکل و برداشتن قدم بعدی در اسرع وقت ضروری است.

در اینجا لیستی از برخی از علائم مسمومیت وجود دارد که عبارتند از:

 • مرگ
 • تشنج
 • اسهال
 • استفراغ
 • بی حالی
 • دراز کشیدن
 • عدم هماهنگی
 • از دست دادن اشتها
 • ترشح بزاق و بلع مکرر
 • تنفس سریع و پی در پی

علائم بسیار دیگری نیز وجود دارد که می تواند در هنگام مصرف سموم خاص رخ دهند. کف دهان در بزها نشان دهنده چیست؟

نحوه مسمومیت بز ها

مسمومیت در بزها || دام و پت

راه های زیادی برای مسموم شدن یک بز وجود دارد، یکی از آنها غریزه طبیعی آنها برای جست و جو است. اگر بز از نظر فیزیکی به یک منطقه محدود شده باشد، به یک تهدید واقعی تبدیل می شود. جلوگیری از غریزه طبیعی بز برای جست و جو می تواند باعث شود که بز مقدار بالقوه مضری از یک گیاه خطرناک یا ماده شیمیایی را در دسترس آسان خود مصرف کند.

نکته مهم دیگری که باید تشخیص داد این است که مسمومیت بز می تواند در نتیجه سوء تفاهم صاحب آن باشد. به عنوان مثال، عناصری مانند مس و سلنیوم وجود دارد که کمبود آنها می تواند منجر به بیماری های جدی برای بزها شود. اما از طرفی مصرف نادرست و مصرف بیش از حد آنها نیز می تواند باعث مسمومیت شود.

هنگام استفاده از مکمل های ویتامین یا مواد معدنی با بز، همیشه دستورالعمل ها را بخوانید و از خطرات احتمالی آن آگاه باشید. منبع دیگری برای مسمومیت بز وجود دارد که ممکن است توسط مالکان نادیده گرفته شود، درختچه ها و گیاهانی است که توسط مراکز باغبانی به فروش می رسد. ممکن است ناخواسته گیاهی را در دسترس بزهای خود قرار دهید که می تواند آنها را مسموم کند.

یکی از نمونه از آنها گیاه Pieris است که به ویژه برای بزها سمی است. قبل از اینکه گیاهان را در دسترس بزهای خود قرار دهید، باید سمیت آنها را زیر سوال ببرید. پس از مشاهده راه های احتمالی مسمومیت بز، مهم است که فهرستی از سموم احتمالی تهیه کنید، از آنها دوری کنید و در هنگام مشکوک شدن به قرار گرفتن بز خود در معرض یکی از این سم ها از عملکرد صحیح آگاه باشید.

انواع سموم

سموم بزها را می توان به دو دسته کلی سموم گیاهی و سموم شیمیایی طبقه بندی کرد.

سموم گیاهی که می توانند منجر به مسمومیت در بزها شوند، عبارتند از:

سرخدار

معمولاً در حیاط خانه ها می شود، بنابراین اگر بزهای شما در نزدیکی یکی از آنها چرا می کنند، باید مراقب باشید. اگر شاخه ها به تازگی وارد محیط نگهداری از بز شوند، مثلاً پس از طوفان یا اگر بریده شده باشند و روی پرچین یا دیوار پرتاب شده باشند نیش زدن شاخه های سرخدار از روی کنجکاوی می تواند منجر به مسمومیت در آنها شود. سرخدار برای بز بسیار سمی است و حتی پس از خوردن مقدار کمی از آن می تواند بز را به سرعت بکشد. فوراً با دامپزشک خود تماس بگیرید. پادزهر خاصی وجود ندارد، اما می توان درمان حمایتی انجام داد.

رودودندرون و پیریس

آنها متعلق به یک خانواده هستند. پیریس عضو مرگبارتر خانواده است. پس از مصرف این گیاهان، مرگ می تواند به سرعت رخ دهد. دیوید هاروود نویسنده کتاب راهنمای دامپزشکی برای سلامت و رفاه بز، با موردی از یک بوته پیریس 18 اینچی مواجه شد که توسط سه بز مصرف شده بود که دو مورد از آنها به سرعت مردند.

علائم بالینی که ممکن است نشان دهنده مسمومیت رودودندرون یا پیریس باشد شامل بی حالی، ترشح بزاق و بلع مکرر، استفراغ محتوای شکمبه، و در صورت مصرف مقادیر زیاد، خوابیدن و مرگ است. ذات الریه استنشاقی می تواند در نتیجه بلع محتوای شکمبه باشد، بنابراین دادن آنتی بیوتیک بخشی از مدیریت خواهد بود.

Ragwort

به نظر می رسد برای بزها نسبتاً قابل تحمل است. سمیت آن در طول یک دوره تجمعی است. این بیماری عمدتاً کبد را درگیر می کند و علائم آن شامل افسردگی، کاهش اشتها، لاغری، ناهماهنگی و زردی می شود.

گیاهان دیگر

مسمومیت در بزها || دام و پت

غیر از موارد ذکر شده، گیاهان زیادی برای بز سمی هستند. یک منبع خوب برای بررسی سمیت گیاه، پایگاه داده جهانی گیاهان سمی پروژه Open Sanctuary است. در اینجا جدولی وجود دارد که حاوی لیستی از گیاهان سمی برای بزها و علائمی است که ممکن است در بز مسموم ظاهر شود.

این گیاهان و علائم عبارتند از:

گیاه نشانه ها
آسفودل باتلاقی حساسیت به نور
لوبیا کرچک ترشح بزاق، قولنج، علائم قلبی عروقی
دستکش روباهی مرگ ناگهانی، اسهال
علف هرز غول پیکر استوماتیت
زنجیر طلایی علائم عصبی
شوکران علائم عصبی، تنگی نفس شدید، اسهال
گیاهان آپارتمانی سندرم استوماتیت
کلم پیچ کم خونی، هموگلوبینوری، یرقان
شبگرد علائم عصبی، تنگی نفس، برادی کاردی، تحریک دستگاه گوارش
خرزهره تنگی نفس، آریتمی قلبی
کلزا کم خونی، هموگلوبینوری، یرقان
مخمر سنت جان حساسیت به نور
گل شیپور علائم عصبی، تنگی نفس، فروپاشی
قطرات آب مرگ ناگهانی، علائم عصبی

مسمومیت شیمیایی

به طور کلی، مسمومیت شیمیایی غیر معمول است، اما هنوز مواردی وجود دارد که گزارش شده است و علائم می تواند شدید و سریع باشد.

سرب

سرب یکی از رایج ترین مواد شیمیایی است که برای بز سمی است. منابع سرب می تواند درها و پنجره هایی با رنگ های قدیمی باشد که به عنوان مانع در مزرعه استفاده می شود. قوطی‌های رنگ مدفون قدیمی، وقتی به هر دلیلی به سطح می‌آیند، می‌توانند توسط بزهای کنجکاو کاوش و لیسیده و باعث مسمومیت آن‌ها شوند.

باتری های خودرو، منبع غنی از سرب هستند و باید مراقب بود که آنها را از محیط زیست بز دور نگه داشت. علائم مسمومیت با سرب شامل کوری، فشار دادن سر، بی نظمی و درد شکم است. باید فوراً با دامپزشک تماس گرفت زیرا درمان در مراحل اولیه موفقیت آمیزتر است.

مس

کمبود مس می تواند باعث ایجاد نوسان در بزعاله تازه متولد شده شود. برای جلوگیری از آن، می توان مکمل تهیه کرد، اما اگر بیش از حد باشد (مکمل بیش از حد) می تواند مضر باشد. مس در کبد انباشته می شود تا زمانی که مس در جریان خون آزاد می شود به نقطه بحرانی برسد.

هنگامی که مس آزاد می شود، یک بحران همولیتیک با تخریب گسترده گلبول های قرمز (RBCs) رخ می دهد. علائم آن شامل کم خونی، یرقان و درد شکمی است. موفقیت درمان به مقدار و زمان مصرف مس اضافی بستگی دارد، بنابراین هنگام مشکوک شدن به مسمومیت، تماس با دامپزشک ضروری است.

در صورت مسمومیت چه باید کرد؟

مسمومیت در بزها || دام و پت

در صورت شناسایی هر گونه مسمومیت، بز را از منبع سم خارج کنید. اگر می خواهید گیاهی را که بز شما می جود بردارید، این کار را با دقت انجام دهید، زیرا دندان های بز تیز است. در کنار بز خود بمانید و در صورت امکان به حرکت ادامه دهید.

 • اگر قرار است فقط یک کار را انجام دهید، باید فوراً با دامپزشک خود تماس بگیرید.
 • اطلاعات مربوط به سم مشکوک و مقدار مصرف شده را به دامپزشک خود ارائه دهید.
 • دادن مقادیر زیاد چای به بز می تواند مفید باشد، مگر در صورت مسمومیت با بلوط (هر دو حاوی تانن هستند).
 • بیشتر، جراح دامپزشک شما یک درمان حمایتی ارائه می دهد زیرا پادزهرهای خاص بسیار کمی برای سموم وجود دارد.
 • رومنوتومی گزینه دیگری برای درمان بز مسموم با ایجاد برش در پهلو و برداشتن محتویات از شکمبه است.
سخن آخر

برخی از گیاهان و مواد شیمیایی برای بزها سمی هستند. شما باید از آنها آگاه باشید تا بز خود را از بلعیدن آنها جلوگیری کنید. شما باید علائم مختلف مسمومیت بز را بشناسید و در صورت مشاهده آن علائم فوراً با دامپزشک خود تماس بگیرید. در بیشتر موارد درمان حمایتی ارائه خواهد شد.

منبع
https://farmhouseguide.com/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا