آبزیان

شایع ترین علل قارچ پنبه ای ماهی

شایع ترین علل قارچ پنبه ای ماهی

قارچ پنبه ای ماهی، نوعی بیماری است که به طور معمول روی ماهیان آکواریومی با سیستم ایمنی ضعیف تأثیر می گذارد. این بیماری همچنین با نام “بیماری پنبه” شناخته می شود، که با رشد پنبه در قسمت های مختلف ماهی آسیب دیده مشخص می شود.

اگرچه این قارچ کاملاً رایج است، اما بهتر است قبل از اینکه آسیب زیادی به ماهیان آکواریومی شما ایجاد کند، به این بیماری رسیدگی شود. همچنین این بیماری بدون مراقبت مناسب،  می تواند تمام ماهیان موجود در مخزن را به دلیل ماهیت مسری بودن خودش از بین ببرد.

چه عواملی باعث ایجاد قارچ پنبه ای در ماهی می شود؟

شایع ترین علل قارچ پنبه ای ماهی | دام و پت

مسائل مختلفی می تواند باعث ایجاد قارچ باله پنبه ای شود. اگر مخزن خود را از نظر قارچ باله پنبه ای ارزیابی می کنید، مهم است که با ارزیابی هر یک از عوامل موثر در این کار شروع کنید. فقط در این صورت است که می توانید به مشکل خود رسیدگی کرده و به طور کامل از شر بیماری خلاص شوید.

دلایل مختلفی از قارچ پشم پنبه ای وجود دارد و برای متخصصان آبزی بسیار مهم است که هر یک از عوامل موثر در این بیماری را شناسایی کنند. فقط با شناسایی عوامل موثر بر این بیماری می توان مشکل را برطرف کرد، امیدواریم که این بیماری به طور کامل درمان شود.

همانطور که از نامش پیداست، این بیماری از قارچ ها ناشی می شود. با مراقبت صحیح از آکواریوم، باید میزان قارچ ها را حداقل رساند، اما این بیماری به طور کامل ریشه کن همیشه نمی شوند.

در بیشتر موارد، قارچ ها به علت عملکرد مناسب سیستم ایمنی بدن ماهی، از آنها دور می شوند. اما برخی از عوامل، احتمال تکثیر و انتشار این قارچ ها را در مخزن افزایش می دهند، از جمله:

ضعیف بودن خود ماهی ها

گاهی اوقات تنها عامل موثر بر انتشار بیماری، وجود یک ماهی ضعیف و آسیب پذیر است. حتی اگر مخزن شما عالی باشد و به طور کامل و موثر از آن نگهداری کنید، باز هم ممکن است ماهی های قدیمی و یا ماهی  های آسیب پذیر منجر به شیوع قارچ ها در مخزن شوند و در نهایت سایر موارد موجود در آکواریوم را تحت تأثیر قرار دهند.  توجه داشته باشید که ماهی های قلدر یا ماهی هایی که به نظر می رسد بیشتر به دنبال دعوا هستند نیز می توانند به راحتی با این مشکل روبرو شوند.

کیفیت پایین آب

شایع ترین علل قارچ پنبه ای ماهی | دام و پت

کیفیت پایین آب می تواند منجر به چندین بیماری در بین ماهی های آکواریومی شما شود. از سلامت آب آکواریوم و کیفیت مناسب آن برای پیشگیری از رشد قارچ ها مطمئن شوید. این موارد شامل کنترل دما، اکسیژن  مواد شیمیایی تمیز کننده اضافه شده و البته فیلتر مناسب آن است. این فیلتر بخصوص نیاز به توجه دارد.

نظافت نامناسب

مخزن آب خود را چند بار تمیز می کنید؟ شما باید اکسیژن، دما و pH را کنترل کنید تا مطمئن شوید که آب در پارامترهای ایده آل ماهی شما تنظیم شده است. وقتی می خواهید محیط مناسبی برای ماهیان خود ایجاد كنید، نباید تمام آب مخزن خود را بردارید. این می تواند سیستم ایمنی ماهی آسیب پذیر شما را شوکه کرده و منجر به مشکلات مختلفی شود. در عوض، شما باید یک برنامه تمیزکاری منظم داشته باشید که شامل تمام قسمت های آکواریوم – از جمله فیلتر – باشد، اما بدون آن که یکباره آب را عوض نکنید.

تجزیه مواد

تجمع و تجزیه موادی که در آکواریوم ها دیگر کاربردی ندارد، می تواند منبع خوبی برای رشد قارچ ها باشد. بهتر است که این مواد را از آکواریوم بیرون آورده و آنها را دور بیاندازید. مواد غذایی تجزیه شده در آکواریوم یک منبع غذایی برای رشد قارچ ها و پس از آن است که باعث رشد قارچ ها و انتشار آنها به ماهی های دیگر می شود.

علائم جسمی قارچ پنبه ای چیست؟

شایع ترین علل قارچ پنبه ای ماهی | دام و پت

بارزترین نشانه قارچ باله پنبه ای، رشد پنبه مانند در بدن ماهی است. پنبه معمولاً از هر زخم باز یا لایه آسیب دیده پوست شروع می شود. در نتیجه، با ضعیف شدن ماهی، می تواند به سرعت به سایر اعضای بدن انتشار یابد، و سرایت بیماری را به اطراف آسانتر می کند. به غیر از این، هیچ نشانه جسمی دیگری از این بیماری وجود ندارد.

قارچ باله پنبه ای علائم کاملاً واضحی را نشان می دهد. در ابتدا متوجه رشد ماهی پنبه مانند بدن ماهی خود می شوید. این وضعیت می تواند در یک زخم باز یا قسمت آسیب دیده پوست شروع شود. سپس ماهی ضعیف شده و توانایی مبارزه در برابر بیماری را به بقیه بدن نیز منتقل می کند. این ضعیف شدن تدریجی ماهی شما باعث می شود که قارچ به راحتی در بدن ماهی شما منتشر شود.

علائم رفتاری بیماری پشم پنبه

مشکل اصلی بیماری پشم پنبه این است که هیچ علائم رفتاری ندارد. در بیشتر موارد، ماهیان مبتلا تا زمانی که پشم پنبه در واقع در سطح پوست ظاهر نشود، خوب عمل می کنند.

برخی علائم رفتاری مقدماتی ممکن است مانند کم اشتهایی و فقدان تحرک لازم باشد. اگر موفق به دیدن این تغییرات رفتاری شوید، این احتمال وجود دارد که بتوانید تشخیص دهید که ماهی شما از یک مشکل اما نه لزوما بیماری پشم پنبه رنج می برد.

به همین دلیل لازم است که همیشه مراقب ماهی های خود باشید. حتی وقتی آنها سالم هستند. آشنایی با ماهیان و شخصیت فردی آنها ساده ترین راه برای تشخیص علائم بیماری ها است که درمان آنها را برای شما آسان می کند.

قارچ پنبه ای چگونه درمان می شود؟

متأسفانه، تنها در صورت آشکار شدن شرایط می توان درمان را شروع کرد. از این رو، قبل از بروز مشکلات واقعی سلامتی، هیچ راهی برای “برطرف کردن” مشکل وجود ندارد. اما خوشبختانه چندین روش درمانی وجود دارد که می توانید از داروهای طبیعی و بدون نسخه استفاده کنید.

همچنین داروهایی وجود دارد که می توانید آنها را از فروشگاه آکواریوم محلی خود خریداری کنید. داروهای مایع رایج ترین داروها هستند و آنها می توانند قارچ باله پنبه ای را خیلی سریع برطرف کنند. شما می توانید یک درمان ضد باکتری انتخاب کنید که در موارد مختلفی در صورت ظهور بیماری پس از اولین درمان استفاده شود.

ماهی بیمار را جدا کنید. بدیهی است که اولین قدم شما در اینجا جداسازی و قرنطینه ماهی آلوده است، با توجه به اینکه این قارچ کاملا مسری است. هنگامی که موفق به جدا کردن ماهی آلوده شدید، وقت آن است که روش های مختلف درمانی را امتحان کنید.

روغن درخت چای برای قارچ پنبه ای

شایع ترین علل قارچ پنبه ای ماهی | دام و پت

روغن درخت چای یک داروی ضد قارچ عالی است اگرچه نتایج حاصل از آن زیاد مطمئن نیستند. با این حال، بررسی ها نشان می دهد که افزودن چند قطره روغن درخت چای به مخزن نگهدارنده روزانه می تواند در از بین بردن قارچ موثر باشد.

روغن درخت چای همچنین می تواند به عنوان یک اقدام پیشگیرانه بر روی مخزن سالم مورد استفاده قرار گیرد. اهمیت این درمان این است که بر گونه های حساس ماهی تأثیر نمی گذارد.

نمک درمانی برای قارچ پنبه ای

قارچ ها، قادر به تحمل نمک آکواریوم نیستند بنابراین افزودن مقداری نمک در آب به تدریج رشد قارچ ها را از بین می برد. با این حال مراقب باشید. میزان نمک را باید متناسب با مقدار آب مخزن خود اضافه کنید. به خاطر داشته باشید که گونه های مختلف ماهی دارای سطح تحمل متفاوتی با نمک هستند.

ماهی قرمز بسیار ایمن است و می تواند مقادیر زیادی سدیم مصرف کند، اما گونه های دیگر تحمل کمتری دارند و ممکن است بجای بهبودی از نمک، از بین بروند. با توجه دقیق به نژاد ماهی خود، باید از میزان نمک مناسب استفاده کنید.

رعایت بهداشت

البته، فراموش نکنید که به اصول اولیه برگردید. به طور خاص، تمیز کردن مخزن و اطمینان از سالم ماندن محیط برای ماهی ها می تواند تاثیر زیادی در پیشگیری از بروز بیماری ها در ماهی های آکواریومی داشته باشند. هنگامی که حیوانات خانگی شما علائم قارچ باله پنبه ای را بروز می دهند، بهتر است تمام منابع را بررسی کنید تا مطمئن شوید که آیا هنوز قارچی در آکواریوم وجود دارد یا نه، به خصوص روی فیلترها.

نتیجه گیری

این بیماری یک بیماری شایع در میان ماهیان آکواریوم به ویژه آنهایی که دارای سیستم ایمنی بدن هستند. این بیماری باعث می شود که رشد و نمو های پشمی در قسمت های مختلف ماهی شما ظاهر شود.

همانطور که از نام آن مشخص است، قارچ باله پنبه ای مربوط به وجود قارچ در مخزن است. اگر از مخزن خود مراقبت می کنید و شرایط مناسبی را فراهم می کنید، اصلاً نباید نگران آن باشید. اگر ماهیان سیستم ایمنی سالم داشته باشند، اغلب قارچ ها قادر به رشد نیستند. اگر، به هر حال، آنها به نوعی سیستم ایمنی آنها به خطر بیفتند، احتمال زیادی وجود دارد که قارچ باله پنبه ای و علائم مشکل ساز مربوط به آن را در مخزن خود مشاهده کنید.

قارچ باله پنبه ای بیماری مهلکی است که به محض ظهور باید برطرف شود. به خاطر داشته باشید که وقتی صحبت از بیماری های مخزن می شود، قطعاً پیشگیری بهتر از درمان است. از این رو، وقت بگذارید و به محض مشاهده علائم، به جای اینکه این بیماری را نادیده بگیرید، از راه های پیشگیری های طبیعی مانند روغن درخت چای استفاده کنید.

تخم های ماهی همچنین ممکن است به قارچ باله پنبه ای آلوده شود. اگر این اتفاق بیفتد، هیچ درمان شناخته شده دیگری وجود ندارد. بنابراین فقط مطمئن شوید که تخمها دور انداخته می شوند.

منابع:

https://fishkeepingadvice.com/cotton-fin-fungus/

https://iere.org/cotton-fin-fungus/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا