حیوانات خانگی کوچک

فرق خوکچه هندی و همستر

فرق خوکچه هندی و همستر

بسیاری از مردم فرق خوکچه هندی و همستر را نمی دانند و خوکچه های هندی و همستر را با هم اشتباه می گیرند. سالهاست که هر دو این حیوانات به عنوان حیوانات خانگی در سراسر دنیا جزو انتخاب های محبوب بوده اند. اما با وجود اینکه این هر دو این حیوانات جونده اند، با هم کاملاً متفاوت هستند.

همستر و خوکچه هندی هر دو جزو خانواده جوندگان هستند اما خوکچه هندی یک حیوان اهلی و از تیره کاویا است در حالی که همسترها حدود 25 گونه (از جمله همسترهای سوریه، همسترهای کوتوله، همسترهای دستی) در تیره Cricetinae دارند.

به طور کلی، همسترها بیشتر از خوکچه های هندی به موش شباهت دارند. خوکچه های هندی ریشه در آمریکای جنوبی دارند در حالی که همسترها از آسیا و اروپا به کل دنیا معرفی شده اند.

در قلمرو حیوانات گونه های زیادی وجود دارد که ممکن است شبیه همدیگر باشند. در مورد خوکچه هندی و همستر نیز این مورد صادق است. این دو حیوان در نگاه اول شبیه یکدیگر هستند، اما مطالعه بیشتر و دقیق تر آنها در تشخیص ویژگی های گسترده متفاوت بین آنها بسیار مفید خواهد بود. اما ابتدا اجازه دهید به صورت جداگانه با هر یک از آنها آشنا شویم.

خوکچه هندی

خوکچه هندی، با نام علمی Cavia porcellus ، یک حیوان اهلی است که و جز جوندگان آمریکای جنوبی، از خانواده Caviidae است. خوکچه های هندی دارای بدن چاق و پاهای بسیار کوتاه هستند. آنها همچنین به عنوان جوندگان بدون دم طبقه بندی می شوند. طول آنها شش تا ده اینچ است و به طور کلی یک تا دو پوند وزن دارند.

همستر

همستر ،با نام علمی Cricetus cricetus از خانواده Cricetidae، یک جونده دم کوتاه بومی اروپا و آسیا است. بیشتر مردم طرفدار همستر های طلایی ( Mesocricetus auratus ) هستند زیرا به عنوان‌ یک حیوان خانگی کاملاً جذاب به نظر می رسند. غلات غذای اصلی آنها است و در کنار آن از میوه ها، ریشه ها و برگ هایی استفاده می کنند که آنها را با ذخیره کردن در کیسه های بزرگ گونه خود به لانه های خود باز می گردانند. همچنین یکی از ویژگی های آنها فعالیت شبانه آن ها است.

فرق خوکچه هندی و همستر در اندازه و ظاهر

فرق خوکچه هندی و همستر | دام و پت

بارز ترین تفاوت این دو حیوان در اندازه شان است. وزن خوکچه های گینه ای بین 700 تا 1200 گرم و اندازه بدن آنها از 20 تا 32 سانتی متر است در حالی که همسترها تقریباً نیمی از این اندازه ها را دارند.

همچنین خوکچه های هندی از نظر جسمی گردتر (گرد و عریض و گردن کلفت) و بدون دم هستند. همسترها بیشتر ویژگی های معمول جوندگان را دارند. همچنین نوزادان همستر بدون مو و نابینا متولد می شوند.

از نظر رنگ مو، همستر ها و خوکچه های هندی طیف گسترده ای را نشان می دهند. خوکچه های هندی نسبت به همستر از نظر اندازه بزرگتر هستند. این یکی از دلایل اصلی گران بودن خوکچه های هندی نسبت به همستر است زیرا آنها به فضای بزرگتری برای بدن های سنگین خود نیاز دارند.

فرق خوکچه هندی و همستر در رژیم غذایی

خوکچه هندی گیاه خوار است و یونجه، علف و سبزیجات سبز قسمت عمده رژیم غذایی آنها را تشکیل می دهد. از طرف دیگر، همسترها همه چیز خوار هستند و از مواد گیاهی و همچنین حشرات و کرم ها استفاده می کنند. همسترها کیسه هایی در گونه های خود دارند که می توانند مواد غذایی را برای میان وعده ذخیره کنند.

خوکچه های هندی منبع تغذیه دیگری دارند که همسترها از آن برخوردار نیستند. خوکچه های هندی کلپراژ هستند. این بدان معنی است که آنها مدفوع خود را می خورند تا به ویتامین های اضافی (به ویژه ویتامین B و K) و سایر مواد مغذی دسترسی پیدا کنند.

در حقیقت، آنها دو نوع مدفوع تولید می کنند. یکی کوچکتر و به رنگ زرد است. خوکچه های هندی این نوع مدفوع را معمولاً صبح زود یا شب مصرف می کنند.

باید از تامین ویتامین C مورد نیاز خوکچه هندی تان اطمینان حاصل کنید، زیرا بدن آن ها قادر به تولید این ویتامین نیست.

این بدان معناست که شما باید اطمینان حاصل کنید که مقدار زیادی سبزیجات سرشار از ویتامین C مانند اسفناج و کلم بروکلی را در رژیم غذایی خوکچه هندی تان وجود داشته باشد. همسترها می توانند بیشتر ویتامین های مورد نیاز خود را از طریق رژیم غذایی طبیعی خود تأمین کنند.

تفاوت های رفتاری خوکچه هندی و همستر

فرق خوکچه هندی و همستر | دام و پت

خوکچه هندی ماهیتی کاملاً اجتماعی دارد و اگر در انزوا نگهداری شود شاداب و سرحال نخواهد بود. از طرف دیگر، همسترها دارای زندگی انفرادی بوده و غالباً از خشونت بیشتری برخوردار هستند. علاوه بر حیوانات بیگانه اگر سایر همستر ها به قلمرو یک همستر تجاوز کنند، با حمله کردن به آن ها از خود دفاع خواهد کرد.

هم خوکچه های هندی و هم همستر ها باید از دوران کودکی توسط انسان تربیت شوند تا به خوبی اهلی شده و رام شوند. هنگام لمس و بلند کردن این دو حیوان، از خشونت و فشار بیش از حد خود داری کنید.

خوکچه های هندی در صورت عدم عادت به ارتباط با انسان ها، می توانند با مشاهده انسان‌ کاملاً ترسیده و تحریک شوند. همسترها به احتمال زیاد با گاز گرفتن، به موقعیت های استرس زا پاسخ خواهند داد. خوکچه های هندی در طول روز فعال هستند اما همسترها فقط شب هنگام به جنب و جوش در می آیند. خوشبختانه، همسترها در مقایسه با خوکچه های هندی سر و صدای زیادی ندارند بنابراین این معمولاً مشکلی ایجاد نمی کنند.

خوکچه های هندی محکم هر 4 پا خود را روی زمین نگه قرار می دهند در حالی که همسترها هنگام غذا خوردن روی پاهای عقب خود می نشینند و غذا را با پنجه های جلویی خود نگه می دارند.

فرق خوکچه هندی و همستر در مسائل بهداشتی

مانند هر حیوان خانگی دیگر، خوکچه هندی و همستر باید به خوبی مراقبت شوند تا از بروز مشکلات بهداشتی جلوگیری شود. به طور کلی، خوکچه های هندی حیوانات اهلی تری هستند که مراقبت از آنها آسان بوده و دارای مشکلات بهداشتی اندکی هستند. به طور کلی باید آب و غذای شان تامین شده و در مکانی تمیز و خشک نگه داری شوند. امید به زندگی خوکچه هندی بین 5 و 7 سال است .

همسترها ممکن است دچار یک بیماری جد به نام “دم مرطوب” شوند. این بیماری بخصوص در همسترهای “سوری” جوان دیده می شود اما ممکن است در سایر گونه های همستر نیز مشاهده شود. این بیماری با اسهال آبکی بدبو، خیس بودن ناحیه مقعدی و دم، کاهش اشتها و وضعیت نامناسب پوست و عفونت مشخص می شود. در صورت عدم درمان ممکن است به سرعت منجر به مرگ همستر شود.

همسترها همچنین ممکن است به طیف وسیعی از بیماری های پوستی مبتلا شوند. همچنین ممکن است میزبان تعدادی از کرم های انگلی، کنه ها و عفونت های قارچی باشند. همسترها معمولاً بین 2 تا 3 سال زندگی می کنند.

همستر، خوکچه هندی و Gerbils ها ممکن است حامل برخی از بیماری های مشترک بین انسان و دام باشند. این بیماری ها خطری واقعی برای انسان است.

از جمله این بیماری ها عبارت است از:

  • سالمونلا
  • تولارمیا
  • لپتوسپیروز
  • ویروس حنا
  • کوریومننژیت لنفاوی (LCMV)

طبقه بندی خوکچه هندی و همستر

فرق خوکچه هندی و همستر | دام و پت

خوکچه هندی گیاه خوار است، به این معنی که آنها فقط از گیاهان به عنوان غذا استفاده می کنند. با این حال، آنها جزو حیواناتی هستند که مدفوع خودشان را که سرشار از ویتامین و مواد مغذی است، دوباره مصرف می کند. اما همسترها همه چیز خوار هستند، به این معنی که آنها هم گوشت و هم سبزیجات می خورند.

تعداد گونه ها

تعداد گونه های همسترها از خوکچه های هندی بیشتر است، زیرا خوکچه های هندی فقط یک گونه دارند در حالی که همسترها 25 گونه دارند که شامل معروف ترین آنها همستر طلایی است.

فرق همستر و خوکچه هندی در تولید مثل

نوزادان متولد شده توسط همستر به طور معمول نابینا و بدون مو به دنیا می آیند. به طور متوسط ​​تعداد توله هایی که توسط همسترهای ماده به دنیا می آیند 6 تا 12 عدد است، اگرچه گاهی اوقات تا 20 نوزاد هم می توانند به دنیا بیاورند. آنها حدود سه هفته پس از تولد نوزادان شان آنها را از شیر می گیرند. از طرف دیگر، خوکچه های هندی به طور متوسط ​​2 تا 4 خوکچه هندی نوزاد به دنیا می آورند، گاهی اوقات می توانند تا هشت نوزاد به دنیا بیاورند.

فرق همستر و خوکچه هندی در امید به زندگی

فرق خوکچه هندی و همستر | دام و پت

خوکچه هندی حدود 5 تا 7 سال زندگی می کند که در مقایسه با طول عمر همستر که فقط معمولا حدود 2 تا 3 سال طول می کشد، به طور قابل توجهی بیشتر است.

خوکچه های هندی با سایر خوکچه ها و حتی سایر حیوانات معمولا رابطه برقرار می کنند. همچنین این حیوانات معمولاً به ارتباط مداوم با انسان ها نیاز دارند. آنها تمایل دارند که عضو گروه های حیوانی شده و با جنب و جوش و شادابی فعالیت کنند. در مقابل، همسترها می توانند نسبت به دیگر حیوانات بسیار پرخاشگر باشند، مخصوصاً وقتی صحبت از غذا می شود.

سر و صدای تولید شده

خوکچه های هندی به دلیل جیغ های بلند و صداهای جیر جیر تمایل زیادی به تولید سر و صدا دارند. از طرف دیگر، همسترها می توانند به خصوص در شب ها پر سر و صدا باشند زیرا آنها جوندگان شب فعال هستند. اما باید به این نکته توجه داشته باشید که صدای آنها به اندازه صدای خوکچه های هندی بلند نیست.

سخن آخر

خوکچه هندی و همستر هر دو از راسته جوندگان هستند. دندان های هر دو در تمام طول زندگی شان رشد می کند. خوکچه هندی و همستر با وجود خصوصیات فیزیکی مشابه و یا گاها یکسان، کاملاً متفاوت هستند. آنها هر دو جزو راسته Rodentia هستند اما در زمینه اندازه، طبقه بندی، تعداد گونه ها، تعداد نوزادان، امید به زندگی، تعامل اجتماعی و سر و صدای تولید شده با یکدیگر متفاوت هستند. به عنوان یک خلاصه می توانید تفاوت های عمده خوکچه های هندی و همستر ها را در جدول زیر بخوانید.

تفاوت خوکچه هندی همستر
اندازه بزرگتر: طول معمولاً بین 8 تا 12 اینچ است کوچکتر: طول معمولاً بین 5 تا 6 اینچ است
رژیم غذایی گیاه خوار همه چیز خوار
تعداد گونه ها فقط یک گونه در کل 25 گونه
فرزندان نوزادان کاملاً رشد یافته
: متوسط ​​2-4 در هر تولد
نوزادان نابینا و بدون مو. به طور
متوسط: 6-12 کودک در هر تولد
امید به زندگی 5 تا 7 سال 2-3 سال
تعامل اجتماعی با دیگران معاشرت دارند تهاجمی و رقابتی
سر و صدای تولید شده سروصدا های بلند پر سر و صدا اما نه خیلی بلند

منابع:

https://www.coopsandcages.com.au/blog/guinea-pig-vs-hamster/

http://www.differencebetween.net/science/nature/animals-nature/difference-between-guinea-pig-and-hamster/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا