سگ ها

علل اسهال سگ در شب چیست؟

اسهال شبانه سگ

دلایل مختلفی برای ابتلا به اسهال شبانه سگ شما وجود دارد. شایع ترین دلیل آن تغییر ناگهانی مواد و رژیم غذایی حیوان خانگی شما می باشد. اگر اخیراً رژیم غذایی خشک حیوان خانگی خود را تغییر داده اید، ممکن است معده آنها به خوبی نتوانند مواد غذایی جدید را هضم کنند. دلایل دیگر اسهال شبانه در سگ می تواند آلرژی غذایی، انگلی، دارو و اضطراب باشد.

علل اسهال شبانه در سگ ها

سگ ها گاهی اوقات در نیمه شب از شل شدن روده و اسهال شبانه رنج می برند. این برای سگ ها عادی است، اما می تواند نشانه ای از موارد شدیدتر باشد. برخی از شایع ترین عللی که سگ شما ممکن است شبانه به اسهال مبتلا شود.

تغییرات اخیر رژیم غذایی

شایع ترین علت اسهال شبانه تغییر ناگهانی در غذای سگ شما است. همیشه تهیه غذای خشک حیوان خانگی شما از یک مارک برای کل زندگی یک سگ امکان پذیر نیست. شاید شرکتی که از آن غذای سگ خود را تهیه کرده اید، دیگر این غذا را تولید نکرده باشد و یا شما دیگر توانایی خرید همان مارک گران قیمت را نداشته باشید، برهمین اساس، احتمال دارد شما مجبور شوید که به طور ناگهانی رژیم غذایی سگ خود را تغییر دهید. تغییر ناگهانی غذا می تواند برای معده سگ مشکل ساز باشد.

همچنین، تغییر رژیم غذای مرطوب توله سگ به غذای خشک می تواند سیستم هضم توله سگ شما را مختل کند. معده و روده آنها نیاز به زمان دارد تا با جذب مجموعه جدیدی از مواد مغذی سازگار شوند. تغییر تدریجی رژیم غذایی می تواند از بروز اسهال شبانه در توله سگ شما پیشگیری کند.

دامپزشکان توصیه می کنند که رژیم غذایی سگ خود را به تدریج تغییر دهید. شما باید غذای جدید را به غذای قدیمی اضافه کنید و آن را به تدریج با رژیم غذایی خود قبلی حیوان مخلوط کنید.

بدین صورت، سیستم گوارشی سگ شما به غذای جدید عادت می کند و آن را به عنوان منبع اصلی غذا می پذیرد. در نهایت مدفوع سگ شما سفت می شود و در طول شب باعث بروز اسهال نمی شود.

عدم تحمل غذا و آلرژی

علل اسهال سگ در شب چیست؟ | دام و پت

مانند انسان ها، سگ ها نیز می توانند از عدم تحمل غذایی و آلرژی غذایی رنج ببرند. نژاد سگ مهم نیست، حیوان خانگی شما نسبت به غذای غنی از گلوتن، چربی یا لبنیات حساسیت زیادی دارد. این حساسیت ممکن است منجر به گاز و اسهال شود.

برخی از نژادها به طور ژنتیکی عدم تحمل غذایی خاصی دارند. به عنوان مثال، Schnauzers تمایل زیادی به تحمل غذا با محتوای چربی بالا ندارد. بهتر است در مورد بهترین رژیم غذایی متناسب با نژاد سگ خود تحقیق کنید و اطلاعات لازم را به دست آورید. وقتی که متوجه شدید توله سگ شما به کدام مواد غذایی حساس است، باید از مصرف آن در رژیم غذایی حیوان خانگی خودداری کنید.

اجتناب از یک ماده خاص ممکن است همیشه آسان نباشد، اما ممکن است منجر به بروز مشکلات گوارشی طولانی مدت و مزمن شود. اگر سگ شما دارای سیستم گوارشی فوق العاده حساس است، باید مکمل های غذایی با افزایش فیبر یا پروبیوتیک را برای رژیم غذای آن در نظر بگیرید.

آلرژی های غذایی معمولاً منجر به اسهال در شب می شوند. اگر سگ شما آلرژی غذایی داشته باشد، ممکن است روی پنجه های خود نیز خراش ایجاد کند یا بیش از حد خودش را لیس بزند.

اگر به آلرژی غذایی مشکوک هستید، دامپزشک احتمالاً حذف مواد غذایی از رژیم غذایی را تا زمان تشخیص علت اصلی آن توصیه می کند. آلرژی غذایی معمول برای سگ ها شامل گوشت خوک، خرگوش، گوشت گاو، لبنیات، گندم، تخم مرغ، مرغ، گوشت بره، سویا و ماهی است.

انگل ها

اسهال شبانه معمولاً به دلیل رژیم غذایی سگ شما ایجاد می شود، اما در برخی شرایط هم می تواند نشانه یک مسئله عمیق تر، مانند عفونت انگلی باشد.

اگر سگ شما از یک منبع آب آلوده را بنوشد، ممکن است به انگلی مانند کرم قلاب، کرم حلقوی، ژیاردیا یا کوکسیدیا مبتلا شده باشد.

توله سگ ها و سگ های جوان با سیستم ایمنی ضعیف به ویژه در برابر این عفونت ها آسیب پذیر هستند. در این وضعیت می توان انگل را در مدفوع یا خاک آلوده تشخیص داد.

به همین دلیل بهتر است که از مصرف مدفوع حیوان دیگر یا نوشیدن آب ساکن در مکان های عجیب سگ خود جلوگیری کنید.

اگر شک دارید که اسهال توسط انگلی ایجاد شده است، مدفوع سگ خود را از نظر وجود انگل های کرم مانند، بررسی کنید. توله سگ خود را (با یک نمونه مدفوع) نزد دامپزشک ببرید تا سگ را معاینه کند. دامپزشک شما می تواند داروی مناسبی را تجویز کند تا انگل ها را از دستگاه گوارش سگ شما از بین ببرند.

بیماری

سایر بیماری های زمینه ای می توانند باعث اسهال شبانه در سگ شما شوند. برخی از این بیماری های زمینه ای خطرناک و جدی هستند. این بیماری ها می تواند چیزی مانند کولیت یا سندرم روده التهابی باشد. حتی برخی از آنها می تواند به اندازه سرطان یا تومورهای موجود در دستگاه روده خطرناک و کشنده باشد. اگر در اسهال سگ شما خون وجود دارد، باید سریعاً از دامپزشک خود کمک بگیرید. اگر اسهال به مدت طولانی ادامه داشت، باید با دامپزشک تماس بگیرید.

آنتی بیوتیک یا دارو

علل اسهال سگ در شب چیست؟ | دام و پت
Doggy Dog Animal Pet Small Sweet Dog Look Fluffy

اگر سگ شما بیمار بوده یا با عفونت تحت درمان با آنتی بیوتیک مبارزه می کند، ممکن است به اسهال در شب مبتلا شود. مشکلات دستگاه گوارش از عوارض جانبی رایج آنتی بیوتیک ها است.

داروها اغلب با از بین بردن باکتری های مضر در بدن توله سگ، عفونت ها را درمان می کنند. متأسفانه، آنها همچنین ممکن است باکتری های خوبی را که به هضم غذا کمک می کنند را از بین ببرند.

آنتی بیوتیک ها همیشه نمی توانند تفاوت بین باکتری های خوب و بد را تشخیص دهند. وقتی این اتفاق میفتد، تعادل بین باکتری های خوب و بد موجود در سیستم گوارشی سگ شما از بین می رود و منجر به درد شکم، مشکلات معده و اسهال در شب می شود. مطمئن شوید که هنگام دادن دارو به ویژه آنتی بیوتیک به سگ خود، از توصیه دامپزشک پیروی می کنید. معمولاً دارو باید همراه با غذا داده شود تا تأثیر منفی بر هضم غذا به حداقل برسد.

اضطراب، استرس یا اضطراب عاطفی

سگ ها موجوداتی احساسی هستند. بدن آنها از چند طریق به استرس واکنش نشان می دهد. در صورت احساس اضطراب، سیستم هضم سگ دقیقاً مانند بیماری انسان، ممکن است با بیماری جسمی واکنش نشان دهد.

اگر سگ شما احساس تنهایی یا بی توجهی کند باز هم ممکن است اسهال در شب را بروز دهد. اطمینان حاصل کنید که به سگ خود عشق زیادی نشان می دهید و به هرگونه تغییر محیطی که اخیراً اتفاق افتاده است توجه کنید.

عفونت ویروسی

علل اسهال سگ در شب چیست؟ | دام و پت

شاید نگران کننده ترین علت اسهال توله سگ، عفونت ویروسی باشد. ویروس پاروویروس و دیستمپر هر دو بیماری بالقوه کشنده ای هستند که توله سگ های واکسینه نشده یا تا حدی واکسینه شده را تحت تأثیر قرار می دهند. ویروس کرونا نیز علت اسهال ویروسی در توله سگ ها است. همه ویروس ها نیاز به توجه پزشکی دامپزشک شما دارند.

عفونت باکتریایی

توله سگ ها از سیستم ایمنی ظریف تری نسبت به سگ های بالغ برخوردار هستند و همین امر باعث حساسیت بیشتر آنها در برابر عفونتهای باکتریایی می شود. سالمونلا، E. coli، کلستریدیوم و سایر باکتری ها می توانند باعث اسهال توله سگ شوند. این بیماری ها جدی هستند و معمولاً با علائم دیگری مانند اسهال خونی، از دست دادن اشتها، تب و استفراغ همراه هستند.

بیماری های گوارشی

توله سگ ها  از زباله گرفته تا گیاهان سمی، چیزهایی را می خورند که نباید بخورند. مصرف زباله، به ویژه زباله های پر از غذا، اغلب منجر به اسهال توله سگ می شود و در بعضی موارد می تواند انسداد ایجاد کند که برای رفع آنها نیاز به مداخله دامپزشکی است. سموم نیز باعث اسهال می شوند. اگر مشکوک شدید که توله سگ شما چیزی مضر خورده است، بلافاصله با دامپزشک تماس بگیرید.

چه زمانی باید نگران اسهال سگ خود باشم؟

علل اسهال سگ در شب چیست؟ | دام و پت

حتی در سالم ترین سگ هم هر چند وقت یکبار اسهال اتفاق میفتد. با این حال، مواردی وجود دارد که می تواند برای سلامت عمومی حیوان نگران کننده باشد.

رایج ترین علامتی که ممکن است به مشورت دامپزشک نیاز داشته باشید این است که اسهال در چند شب ادامه دارد و یا بدتر می شود. اسهال مزمن می تواند باعث کمبود آب بدن و همچنین مشکلات تغذیه ای شود.

اگر متوجه تغییر اشتهای حیوان خانگی خود شده اید، یا حیوان شما آب زیادی می نوشد یا به طور کلی عصبانی است، و در ناحیه شکم احساس ناراحتی می کند   این علائم می تواند نشان دهنده این موضوع باشد که سگ   ممکن است با مسئله ای مانند بیماری، سم یا چیز دیگری روبرو شده باشد. هر زمان اسهال با علائم دیگری بروز پیدا کند بهتر است به دنبال مشاوره با دامپزشک باشید.

اگر متوجه شدید که سگ شما فقط یک یا دو بار دچار اسهال شده است، جای نگرانی نیست.

سخن آخر

اگرچه اسهال در شب طبیعی است و معمولاً جای نگرانی نیست، اما اگر به مسئله عمیق تری مشکوک هستید، سگ خود را برای معاینه نزد دامپزشک ببرید. هرگونه اسهال همراه با استفراغ، خون یا مخاط نیاز به یک به مشاوره با دامپزشک دارد. به دنبال علائم هشدار دهنده مانند از دست دادن اشتها، بی حالی، تب و کم آبی بدن باشید.

منابع:

https://dogdorable.com/why-does-my-dog-have-diarrhea-at-night/

https://www.akc.org/expert-advice/health/puppy-diarrhea/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا