گاو و گوسفند

علت سقط جنین در میش چیست؟

علت سقط جنین در میش چیست؟

سقط جنین در میش، با علل عفونی، اغلب پس از روز 100 بارداری شایع است. در حالی که سقط جنین در میش ها با سایر علل مانند روش های جابجایی آنها هم مرتبط است. بیش از دو درصد سقط جنین در میش ها نشان دهنده علت عفونی است. بر همین اساس، معاینات دامپزشکی در مراحل اولیه بارداری برای پیشگیری از بروز سقط جنین در میش ها کاملا مهم و ضروری است. گونه های توکسوپلاسما گوندی و کمپیلوباکتر باعث بیش از 80 درصد شیوع سقط جنین در میش ها می شود.

عوامل موثر بر سقط جنین در میش ها

امنیت زیستی و محیط زیست واژه های پر سر و صدا در کشاورزی هستند اما اغلب در هنگام پرورش و حتی خرید بره ها این دو مسئله کاملا نادیده گرفته شده و حتی فراموش می شوند. در حالی که در نظر گرفتن چنین اصول صحیحی، در موفقیت و سودآوری مزرعه کاملا ضروری است و هرگز نباید نادیده گرفته شود.

نگهداری از یک گله و کاهش و پیشگیری از ورود بیماری های جدید به مزرعه از منابع خارجی یکی از راهکارهایی اساسی در پیشگیری از اکثر عوامل عفونتی است که احتمال دارد منجر به سقط جنین در میش ها شود.

در صورت بروز عوامل عفونی که منجر به سقط جنین می شود، باید میش های سقط شده جدا شوند و مواد سقط شده و ملافه های آلوده برداشته و از بین بروند تا از شیوع بیماری در مزرعه شما جلوگیری شود. میش هایی که بره های مرده و یا ضعیف به دنیا می آورند نیز باید جدا شوند.

باید بر همه افرادی که در مزرعه شما گوسفند حضور دارند، در مورد احتمال آلوده شدن انسانها نسبت به عفونت های مشترک بین انسان و حیوانات تأکید شود.

برای تشخیص علل سقط جنین در میش ها، محتویات جنین یا معده جنین، یک قطعه جفت و نمونه سرم مادر است که توسط جراح دامپزشک به عنوان بخشی از تحقیقات آنها جمع آوری شده کاملا لازم و ضروری است. علاوه بر آن، چنین اطلاعاتی هنگام تدوین استراتژی های درمان، کنترل و پیشگیری می تواند ضروری و حیاتی باشد.

علل شایع سقط جنین در میش ها

علت سقط جنین در میش چیست؟ | دام و پت

برخی از شایع ترین علل اصلی سقط جنین در میش ها، عبارتند از:

سقط کلامیدیایی، Chlamydophila abortus، سقط جنسی میش ها (EAE)

گونه های توکسوپلاسما گوندی و کمپیلوباکتر باعث بیش از 70 درصد شیوع سقط در انگلستان می شود. میش های باردار در معرض خطر جدی عفونت C. abortus (عفونت مشترک بین انسان و حیوان) هستند. علیرغم وجود واکسن بسیار موثر EAE  هنوز  عامل اصلی سقط جنین در انگلستان است. این بیماری از قرار گرفتن گوسفند حساس در سطوح بالای ترشحات آلوده رحمی و مواد سقط شده ایجاد می شود. عفونت، منجر به سقط جنین در آن دوران بارداری نمی شود. بلکه عفونت در گوسفند پنهان باقی می ماند و در حاملگی بعدی باعث سقط می شود.

علاوه بر آن، کلیه خوراک گوسفندان، باید در مراکز حفاظت، از جانوران موذی نگهداری شوند تا از آلودگی توسط گربه ها و حیوانات موذی جلوگیری شود.

عفونت، معمولاً منجر به سقط جنین یا تولد بره های تازه مرده و یا ضعیف در سه هفته آخر بارداری می شود. میش بیمار نیست و ممکن است فقط با ترشحات قرمز رنگ قرمز یا قهوه ای رنگ پشم در اطراف دم پرینه و شکم شناسایی شود. بره های زنده به ندرت با وجود مراقبت حمایتی بیش از چند ساعت زنده می مانند.

درمان سقط کلامیدیایی

در صورت بروز این عفونت، تزریق اکسی تتراسایکلین طولانی مدت (20 میلی گرم در کیلوگرم) کل گله یک اقدام اضطراری است واکسیناسیون ممکن است تعداد سقط های ناشی از عفونت C. abortus را کاهش دهد. اما چنین درمانی نمی تواند آسیب جفت را معکوس کند. در نتیجه بره ها به ترم نزدیکتر حمل می شوند اما ضعیف باقی می مانند.

هنگام مرگ و میر بالا هنگام تولد استفاده از آنتی بیوتیک ها در گل گله ضروری است و تزریق کل گروه تنها می تواند به عنوان یک اقدام اضطراری توجیه شود و سپس واکسیناسیون باید انجام شود.

به طور مشترک در تمام موارد علل عفونی سقط، میش های سقط شده باید جدا شوند و مواد سقط شده و ملافه های آلوده برداشته و از بین بروند. میش هایی که بره های مرده یا ضعیف به دنیا می آورند نیز باید جدا شوند. بره های پرورش یافته برای میش های سقط شده نباید برای پرورش در آینده نگهداری شوند.

رهایی از عفونت C. abortus به بهترین وجه با حفظ یک گله تمیز بسته با اقدامات ایمنی بیولوژیکی سخت به دست می آید، اگرچه موارد نادری وجود داشته است که مواد آلوده بین مزارع مجاور توسط پرندگان یا روباه ها منتقل شده است.

واکسیناسیون برای سقط کلامیدیایی

واکسیناسیون، راهکاری عالی برای کنترل مزارعی است که گله خود را از منابع غیر معتبر و در گله هایی که مشکل بومی C. abortus دارند، خریداری می کنند. واکسیناسیون گوسفندانی که قبلاً با C. abortus آلوده شده اند از همه سقط جنین جلوگیری نمی کند اما می تواند میزان بروز را کاهش دهد.

هزینه واکسیناسیون علیه C. abortus 2-3 پوند در هر دوز است، اما این هزینه باید در طول عمر میش تقسیم شود (حداقل سه بارداری). هزینه سقط جنین به ازای هر میش سقط شده 85 پوند متغیر است.

گونه های کمپیلوباکتر علت شایع سقط جنین هستند، به ویژه در مواردی که گوسفندان به شدت تحت مدیریت قرار می گیرند و منجر به آلودگی شدید مراتع در اواخر بارداری می شوند.

توکسوپلاسموز

علت سقط جنین در میش چیست؟ | دام و پت

افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند ممکن است در معرض خطر بیماری قرار بگیرند. عفونت زنان در دوران بارداری می تواند منجر به عفونت جنینی و در نهایت آسیب جدی چشم و مغز می شود.

 توکسوپلاسموز در نتیجه عفونت گوسفندان حساس با انگل تک یاخته ای Toxoplasma gondii ایجاد می شود. چرخه جنسی در گربه ها اتفاق می افتد. در حالی که چرخه غیرجنسی می تواند در طیف وسیعی از گونه ها از جمله گوسفند رخ دهد.

عفونت در اوایل بارداری ممکن است به صورت از دست دادن زودهنگام جنین ظاهر شود. عفونت توکسوپلاسما در اواسط حاملگی منجر به سقط یا تولید بره های ضعیف زنده می شود.

تشخیص توکسوپلاسموز معمولاً بر اساس شناسایی تغییرات اسپفیک در جفت همراه با تشخیص سطوح بالای آنتی بادی در خون میش است. حتی ممکن است آنتی بادی در مایعات جنین وجود داشته باشد. همچنین در بره های تازه متولد شده قبل از مکیدن آغوز تشخیص داده شود. نمونه گیری خون از میش به تنهایی کافی نیست. زیرا یک نتیجه مثبت فقط نشان دهنده عفونت قبلی است نه اینکه سقط فعلی به دلیل توکسوپلاسموز باشد.

تمام خوراک گوسفند باید در مراکز ضد حشرات موذی نگهداری شود تا از آلودگی توسط گربه ها و سایر حیوانات موذی جلوگیری شود. واکسیناسیون، ایمنی بسیار خوبی در برابر عفونت طبیعی ایجاد می کند. حتی باید حداقل سه هفته قبل از فصل تولید مثل انجام شود. هنگام تزریق واکسن باید از میش ها مراقبت کرد. دستورالعمل های ایمنی دقیق ارائه شده توسط سازنده باید به دقت دنبال شود. هزینه واکسن 3 پوند برای هر دوز است.

کمپیلوباکتریوز

علت سقط جنین در میش چیست؟ | دام و پت

کمپیلوباکتریوز، علل شایع سقط جنین، به خصوص در گوسفندانی می شود که در محیط های غیربهداشتی نگهداری شده اند. منبع اصلی کمپیلوباکتریوز، گوسفند خریداری شده ای است که ناقل این بیماری است. علائم رایج آن، سقط جنین در اواخر بارداری است، اگرچه برخی از بره ها به صورت کامل به دنیا می آیند و ضعیف متولد می شوند و بلافاصله پس از تولد از بین می روند.

همه میش های سقط شده باید بلافاصله جدا شوند و در صورت امکان گله اصلی به محل اسکان یا مراتع دیگر منتقل شود. گزینه های درمانی برای آن محدود است زیرا عفونت در حال حاضر به سرعت در سراسر گله تا زمان تشخیص اولین سقط ها انتشار یافته است.

گوسفند باید در محیط های تمیز نگهداری شود و به ویژه در اواخر حاملگی تحت شرایط غیربهداشتی قرار نگیرد. توجه ویژه باید به حوضچه ها و مناطق تغذیه آنها شود. گوسفندهای خریداری شده، باید تا بعد از زایمان به صورت گروهی جداگانه مدیریت شوند.

سقط سالمونلا در میش ها

ابتلا به سالمونلا دوبلین و سالمونلا تیفیموریوم با سقط جنین و مرگ در میش های باردار ارتباط دارند. در این شرایط ممکن است گوسفندها را مرده یافت. در حالی که بره های پوسیده هنوز در رحم وجود دارند.

منابع بالقوه سالمونلا در گروهی از گوسفندان از جمله خوراک و آبهای آلوده، سرریز پساب فاضلاب، گاو ناقل و لاشه وجود دارد.

همه خوراک گله ها باید در سطل های ضد حشرات موذی ذخیره شوند، اما این امر به ندرت در بسیاری از مزارع رعایت می شود. گوسفندها باید در مخازنی تغذیه شوند که بلافاصله پس از تغذیه از آنها دور شده و جابجا شوند. هنگامی که گوسفندان با استفاده از علف زار تغذیه می شوند، باید هر روز از یک منطقه تمیز از مزرعه استفاده شود، اما این توصیه اغلب نادیده گرفته می شود. در صورت امکان، آب باید از منبع اصلی با حوضچه ها و آبهای سطحی حصار بندی شده تأمین شود. در صورت امکان گوسفند باردار باید جدا از گاو نگهداری شوند.

در موارد مشکوک یا تأیید شده سالمونلوز، خطر ابتلا به حیوان مشترک وجود دارد. بنابراین ضروری است که از روشهای بهداشت شخصی دقیق در حین و پس از حمل گوسفندان بیمار استفاده شود:

 • تعداد افرادی را که با چنین گوسفندی تماس دارند به حداقل برسانید.
 • بعد از دست زدن لباس بیرونی را جدا کرده و ضد عفونی کنید.
 • بعد از دست زدن، دست ها و صورت را کاملاً بشویید و تمیز کنید.

طبق توصیه دامپزشکی، تزریق اکسی تتراسایکلین طولانی مدت (20 میلی گرم در کیلوگرم) ممکن است تعداد سقط جنین را در زمان شیوع سالمونلوز در گوسفندان کاهش دهد. اما این فقط یک اقدام اورژانسی است و باید از سایر روش های پیشگیری استفاده کرد. استفاده از آنتی بیوتیک ها در مزرعه تنها زمانی باید مورد استفاده قرار گیرد که سایر روشهای پیشگیری به کار گرفته شود.

راه های پیشگیری از سقط جنین در میش ها

علت سقط جنین در میش چیست؟ | دام و پت

برخی راهکار ها برای پیشگیری از سقط جنین در میش ها، عبارتند از:

 • همه میش های سقط شده باید فوراً جدا شوند.
 • گوسفند باید در محیط های تمیز نگهداری شود.
 • گله بیمار را تا جایی که امکان دارد نگهداری کنید.
 • در صورت امکان گوسفند باردار باید جدا از گاو نگهداری شوند.
 • همه خوراک ها باید در سطل های ضد حشرات موذی ذخیره شوند.
 • هزینه سقط جنین بین 85 پوند برای هر میش سقط شده متغیر است.
 • آب باید از منبع اصلی با حوضچه ها و آبهای سطحی حصار بندی شده تأمین شود.
 • میزان سقط بیش از دو درصد نشان دهنده علت عفونی است و بررسی دامپزشکی ضروری است.
 • بسیاری از عوامل عفونی سقط نیز می توانند انسان را آلوده کنند. (عفونت مشترک بین انسان و حیوان)
 • مواد سقط شده و ملافه های آلوده باید برداشته شوند و از بین بروند تا از شیوع بیماری در مزرعه جلوگیری شود.
 • هرگز گوسفندهای پیر باردار را خریداری نکنید. آنها به ندرت معامله می شوند و همیشه خطر بیماری زیادی دارند.

منبع:

https://www.nadis.org.uk/disease-a-z/sheep/abortion-in-ewes/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا