حیوانات خانگی کوچک

علائم هشدار دهنده مرگ خرگوش

علائم هشدار دهنده مرگ خرگوش

علائم هشدار دهنده مرگ خرگوش خود را بشناسید تا در صورت بروز آنها بتوانید زمان مرگ خرگوش را تشخیص داده و به تسکین علائم هشدار دهنده مرگ خرگوش کمک کنید. اگر خرگوش شما پیر شده یا بیمار بوده، ممکن است نگران علائم هشدار دهنده مرگ خرگوش خود باشید. در طول زمان و با مراقبت و پرورش خرگوش، خواهید فهمید که کدام رفتارهای خرگوش طبیعی و کدام یک غیرطبیعی اند. هرگونه تغییر در مجموعه رفتار های طبیعی خرگوش، نشان دهنده اختلال در سلامتی و حتی مرگ حیوان خانگی شما است.

طول عمر یک خرگوش خانگی بین 6 تا 12 سال است. علائم نزدیک بودن مرگ یک خرگوش شامل امتناع از خوردن غذا، بی حالی بیش از حد و غیر طبیعی، دشواری در تنفس یا تغییر ناگهانی علائم حیاتی است. دمای بدن یک خرگوش در این وضعیت ممکن است بین 100 و 104 درجه فارنهایت و همچنین ضربان قلب او باید بین 180 تا 250 بار در دقیقه باشد.

بیماری های پوستی مانند میازیس یا ” فلایستر” نیز نشانه هایی از وجود خطر احتمالی مرگ برای خرگوش شما است. همچنین بسیاری از خرگوش ها در آخرین ساعات زندگی، اسپاسم های عضلانی غیر ارادی را نیز تجربه می کنند.

همانطور که دوست داشتن و علاقه به یک خرگوش یک امر طبیعی است، مرگ خرگوش نیز بخشی طبیعی از زندگی حیوان خانگی شما است. بسیار مهم است که علائم اصلی نشان و هشدار دهنده نزدیک بودن مرگ خرگوش را بدانید. این آگاهی به شما کمک می کند که بدانید چه موقع خرگوش خود را برای انجام مراقبت های ویژه به دامپزشک ببرید و شما را برای رویارویی با بدترین شرایط ممکن، یعنی از دست دادن خرگوش تان، آماده می کند.

چگونه بفهمیم که یک خرگوش در حال مرگ است؟

علائم هشدار دهنده مرگ خرگوش | دام و پت

خرگوش ها می توانند به طور طبیعی، یک زندگی سالم و نسبتا طولانی داشته باشند. خرگوش ها، اگر در خانه نگهداری شوند، می توانند بین 6 تا 12 سال زندگی کنند.

عمر خرگوش هایی با جثه کوچک، از خرگوش های بزرگتر بیشتر است. رکورد جهانی پیرترین خرگوش زنده به طور شگفت آوری متعلق به یک خرگوش خاکستری مینیاتوری (کوتوله) 16 ساله است.

همزمان که خرگوش شما به پایان زندگی خود نزدیک می شود، شرایط فیزیولوژیک بدن حیوان خانگی شما تغییر می کند. از طریق این تغییرات می توانید متوجه نزدیکی مرگ خرگوش شده و اقدامات لازم را انجام دهید. بروز هر یک از این علائم به تنهایی احتمالاً نشانه بیماری است و لزوماً نشانه ی مرگ قریب الوقوع خرگوش شما نیست.

با این حال، اگر بیش از یکی از این علائم در خرگوش وجود داشته باشد، ممکن است نشان دهنده نزدیک بودن مرگ خرگوش شما باشد. شناختن علائم مرگ خرگوش به شما کمک می کند تا بتوانید پایان زندگی خرگوش خانگی خود را کنترل کنید.

امتناع از خوردن غذا

علامتی که به راحتی قابل مشاهده است، امتناع خرگوش از خوردن غذا است. یک خرگوش برای تأمین نیازهای غذایی خود باید مقدار زیادی یونجه، علف و سبزیجات سبز بخورد. اگر خرگوش شما اصلاً غذا نمی خورد، ممکن است مشکلی پیش آمده باشد.

طبق گفته دامپزشکان دانشگاه ادینبورگ، می توان انتظار داشت که یک خرگوش بزرگسال، کمتر از یک خرگوش جوان غذا بخورد. یک خرگوش در حال رشد به انرژی بیشتری نیاز دارد و می تواند تا دو برابر بزرگسالان غذا بخورد.

اگر خرگوش بزرگسال شما به اندازه دوران جوانی و کودکی خود غذا نمی خورد، لزوماً جای نگرانی نیست. یک حیوان سالم برای دریافت مواد مغذی مورد نیاز برای زنده ماندن به صورت ناخود آگاه غذا می خورد و در صورت دریافت غذای مورد نیاز روزانه، نیازی به وادار کردن خرگوش برای خوردن غذای اضافه نیست.

با این حال، اگر خرگوش شما دیگر هیچ اشتهایی ندارد، می تواند نشانه بیماری یا نزدیک بودن مرگ آن باشد. بسیاری از بیماری ها، چه جسمی و چه روانی، می توانند اشتهای خرگوش را سرکوب کنند. کمبود اشتها همچنین می تواند نشانه پیری باشد. اگر نگران تامین مواد مغذی مورد نیاز خرگوش در اثر کمبود اشتها هستید، با یک دامپزشک مشورت کنید.

خرگوش ها به طور معمول از نظر جسمی فعال هستند. البته، میزان فعالیت بدنی می تواند بین خرگوش های مختلف متفاوت باشد. در طول زمان و با نگهداری و پروش خرگوش تان، خواهید دانست که میزان فعالیت طبیعی خرگوش تان چه قدر است.

اگر خرگوش شما به طور غیرطبیعی از فعالیت دست بکشد، علاقه خودش را به بازی کردن از دست بدهید و به هیچ وجه تمایلی به انجام فعالیت بدنی نداشته باشد، این می تواند نشانه نزدیک بودن مرگ خرگوش شما باشد.

توجه!

بی حالی ناگهانی نیز ممکن است نشانه استرس باشد. برای فهمیدن اینکه بی حالی خرگوش تان تا چه اندازه جدی است، خرگوش خود را به محیطی آرام و خالی از عوامل استرس زا مانند گرما و سر و صدای زیاد ببرید. اگر خرگوش شما آرام شد و دوباره شروع به فعالیت و بازی کرد، پس بی حالی آنها به دلیل استرس بوده است.

اما اگر خرگوش تحت هیچ شرایطی به فعالیت علاقه ای نشان ندهد، ممکن است حیوان خانگی شما بیمار یا نزدیک به مرگ باشد. بهتر است در این شرایط او را در پتو بپیچید و سعی کنید به مقدار کمی آب از طریق سرنگ به آن بدهید تا بنوشد. اگر خرگوش شما از نوشیدن آب امتناع کرد، او را مجبور به این کار نکنید، چون ممکن است خفه شود.

اختلالات پوستی

علائم هشدار دهنده مرگ خرگوش | دام و پت

خرگوش ها در تمیز نگه داشتن نظافت خود بسیار خوب و با وسواس عمل می کنند. با این حال، خرگوشی که احساس خوبی ندارد و سلامتی حیوان خانگی با مشکل روبه رو شده است، به نظافت خود اهمیت کمتری می دهد. یک خرگوش سالم دارای پوست سالم و نرم و تمیز است، اما خرگوشی که بیمار می شود ممکن است دارای خز بیش از حد چرب یا کدر باشد. این عدم مراقبت از خز می تواند نشانه اولیه بیماری پوستی باشد.

خرگوش ها در برابر انواع بیماری های پوستی آسیب پذیر هستند. این موارد شامل بیماری های انگلی، بیماری های عفونی و تومورهای پوستی است. برخی از این اختلالات پوستی می توانند منجر به مرگ شوند.

علائم این بیماری های پوستی شامل لکه های طاسی، شوره سر و همچنین پوسته پوسته شدن پوست است.

میازیس

یکی از بیماری های پوستی به طور بالقوه کشنده برای خرگوش ها، میازیس است که معمولاً “فلای استرایک” نامیده می شود. این بیماری از تخمگذاری مگس ها در پوست خرگوش ناشی می شود. اگر خز خرگوش با ادرار یا مدفوع آلوده شود، بدن خرگوش خیس شود، یا هنگامی که خرگوش بیش از حد عرق کند، احتمال بروز این اختلال بیشتر می شود.

تخم های مگس در اثر تجمع رطوبت، مدفوع یا ادرار روی پوست خرگوش شما ساکن می شوند. گره های مشکی تخم های مگس قابل مشاهده بر روی پوست خرگوش شما، یکی از مهم ترین نشانه های نزدیکی مرگ است.

اگر متوجه وجود تخم مگس یا کرم روی پوست خرگوش خود شدید، بلافاصله آن را نزد دامپزشک ببرید. این یک مشکل جدی است و نیاز به مراقبت های دامپزشکی دارد.

میازیس با آنتی بیوتیک قابل درمان است. با این حال، اگر درمان این بیماری زود آغاز نشود، مرگ خرگوش وجود دارد.

تغییر در علائم حیاتی

علائم هشدار دهنده مرگ خرگوش | دام و پت

وقتی خرگوش به زمان مرگ نزدیک می شود، علائم حیاتی حیوان از محدوده طبیعی خارج می شوند. علائم حیاتی حیوانات شامل درجه حرارت (دمای بدن) و ضربان قلب است.  میزان مناسب علائم حیاتی طبیعی برای یک خرگوش سالم، عبارتند از:

 • دما:100-104 درجه فارنهایت
 • زمان پر شدن مویرگی:2 ثانیه یا کمتر
 • تعداد تنفس:بین 30 تا 60 تنفس در دقیقه
 • ضربان قلب:بین 180 تا 250 ضربان در دقیقه

می توانید دمای بدن خرگوش را با یک دما سنج بسنجید. تعداد ضربان قلب و تنفس را می توان با شمارش دقیق و تایمر تعیین کرد.

برای آزمایش زمان پر شدن مویرگی، به آرامی لثه های خرگوش را فشار دهید. با وارد شدن فشار، رنگ پوست روشن می شود. بعد از اینکه فشار را برطرف کردید، مدت زمانی که طول می کشد تا لثه به رنگ طبیعی خود برگردد، زمان پر شدن مویرگی است.

اگر تغییری در علائم طبیعی خرگوش مشاهده کرده اید، به خصوص اگر این تغییر ناگهانی بوده است، سریعا با یک دامپزشک تماس بگیرید.

دشواری در تنفس

خرگوش ها بیش تر از بینی تنفس می کنند تا دهان. تنفس دهانی می تواند نشانه ی یک مشکل در سلامتی خرگوش باشد.

این بدان معنی است که گرفتگی بینی علامت بیماری است. علائم مشکلات تنفس شامل موارد زیر است:

 • تنگی نفس
 • سرفه کردن
 • تنفس دهانی
 • عطسه کردن
 • آبریزش بینی
 • نفس نفس زدن
 • خس خس سینه

همچنین خرگوش ها در هنگام استرس بیشتر نفس می کشند. دلایل ایجاد استرس در یک خرگوش می تواند شامل شنیدن صداهای بلند، ازدحام بیش از حد، حضور شکارچیان و تحت تعقیب قرار گرفتن باشد.

سعی کنید علل اصلی استرس را از بین ببرید و سپس ببینید آیا تنفس خرگوش شما به حالت طبیعی باز می گردد یا خیر. در غیر این صورت، ممکن است دلیل جدی تری برای این مشکل وجود داشته باشد. یک خرگوش که نزدیک مرگ است، تنفس پر سر و صدا و آشفته دارد.

تغییر در ادرار یا مدفوع

علائم هشدار دهنده مرگ خرگوش | دام و پت

مراقب تعداد دفعات دفع ادرار و مدفوع خرگوش تان و رنگ و شکل آنها باشید. تغییر در ادرار یا مدفوع می تواند علامت نشان دهنده ی یک خرگوش در حال مرگ باشد. درمورد مدفوع مراقب تغییر در بافت، رنگ یا بوی آن باشید.  مشاهده هرگونه اثری از خون در ادرار، می تواند علامتی هشدار دهنده باشد.

اگر مدتی است خرگوش شما مدفوع نمی کند، این امر ممکن است نشان دهنده ایستایی دستگاه گوارش حیوان باشد.

در چنین شرایطی، خرگوش شما مواد غذایی کافی از رژیم غذایی خود دریافت نمی کند و علائم امتناع از خوردن غذا را نشان می دهد. یک خرگوش برای زنده ماندن به سیستم گوارشی متحرک و فعال نیاز دارد. اگر خرگوش شما بیش از 6 ساعت مدفوع یا ادرار نکرده است، باید با دامپزشک تماس بگیرید تا تشخیص داده شود که آیا درمان لازم است یا خیر.

اسهال یا مدفوع بیش از حد شل و آبکی، بخشی از علائم خرگوشی است که به پایان زندگی خود نزدیک می شود. این علامت نشانه کم آبی بدن است. شناخته شده است که خرگوش چند دقیقه قبل از مرگ روده های خود را به طور غیرقابل کنترل آزاد می کند.

صداهای غیرمعمول

اگر خرگوش شما صداهای غیرمعمولی تولید می کند، می تواند نشانه بدحالی حیوان باشد. خرگوشی که بد حال است، ممکن است دچار دندان قروچه شود. یا هنگامی که احساس درد دارد، به خصوص اگر ترسیده باشد، فریاد می کشد. هنگامی که یک خرگوش به پایان زندگی خود نزدیک می شود، به خصوص اگر یک بیماری بخشی از علت مرگ حیوان باشد، ممکن است صدای ناله یا صدای جیر جیر غیر ارادی تولید کند.

صداهای ناشی از مشکلات تنفسی شامل عطسه، خرخر کردن، نفس نفس زدن و خس خس است.

لرزش بدن

اگر خرگوش شما حتی با وجود گرم بودن هوا، می لرزد، می تواند به شوک مبتلا شده باشد. همچنین اگر خرگوش با نزدیک شدن به لحظه ی مرگ، ترسیده باشد، می لرزد. این ترس ممکن است به دلیل یک عامل استرس زای خارجی باشد، اما ممکن است پاسخی به علائم خود خرگوش باشد. علائم مرگ یک خرگوش می تواند برای خرگوش به همان اندازه که برای یک‌ انسان ناراحت کننده است، باشد.

می توانید یک پتو نازک روی خرگوش خود بکشید تا به حیوان کمی آرامش دهد. با این حال، خرگوش را با پتو محصور نکنید. در صورت نیاز اجازه دهید تا جا به جا شود.

اسپاسم های غیر ارادی

یک خرگوش نزدیک به مرگ غالباً دچار اسپاسم های غیر ارادی می شود و بدنش به شکل غیرقابل کنترل حرکت می کند.

در صورت بروز اسپاسم، ممکن است خرگوش با اشیا یا دیوار برخورد کند. برای راحتی خرگوش، بهتر است حیوان را به یک فضای باز ببرید و محلی را برای آرامش آن ایجاد کنید.

خرگوش همچنین کنترل اندام خود را از دست بدهد یا دچار عدم هماهنگی ناگهانی شود. مثلا قادر به راه رفتن مستقیم نخواهد بود، و ممکن است به اشیا برخورد کند. غالباً وقتی خرگوش به این مرحله می رسد، سعی می کند در هر مکانی که ممکن است پنهان شود. این یک غریزه خوب برای در امان ماندن حیوان مریض از دست شکارچیان در طبیعت است. اگرچه با این کار ممکن است پیدا کردن حیوان خانگی برای شما دشوار شود.

مراقبت از خرگوش، باید در تمام طول زندگی و تا آخرین لحظات حیات ادامه پیدا کند. با شناخت رفتارهای طبیعی خرگوش و این علائم، نزدیک بودن مرگ خرگوش را خواهید دانست. ایجاد آرامش و مهیا کردن محیطی امن، آخرین اقداماتی هستند که باید برای او انجام دهید.

منبع:

https://www.rabbitcaretips.com/rabbit-is-dying-signs/

نوشته های مشابه

112 دیدگاه

  1. سلام لاشه خرگوش را بلافاصله باید دفن کرد چون امکان دارد باعث بیماری در سایر خرگوش ها و انسان گردد.

   1. سلام خرگوش من دیشب خوب بود گذاشتمش تو حموم امروز اومدم بیارمش بیرون دیدم راه نمیره و زهرش ترکیده نمیدونم ازچی ترسیده خیلی نگرانم

    1. سلام. ممکنه از آب و حمام و نحوه حمام کردن استرس بهش وارد شده باشه.

  2. سلام، من یه خرگوش لوپ دارم ک حدودا الان حدودا 6/7 ماهشه
   امروز که داشت می‌خوابید تو حالت جمع طوری بودش که خب این عادیه اما تعادل نداشتش و انگار میخواد بیفته ولی خودشو نگا می‌داشت
   از نظر فعالیت کردن خیلی شاده ولی الان اوکیه این حرکتش چون حالت دراز کشیده هم که بودش هی سرش میخواست بیفته انگار
   میتونین کمکم کنین لطفا؟

   1. باسلام
    آیا از ارتفاع افتاده؟یا بلند کردنش توسط ی شخص دیگه به روش غ معمول انجام شده؟

    1. سلام ببخشید من یه خرگوش دارم پاهاش خود به خود برعکس میشه وقتی راه میره بعد یه هو میخوابه پاهاش قفل میکنه خیلی هم میلرزه چیکار باید بکنم ترو خدا بگین??

  3. سلام خرگوش من میلرزه و از دیروز هرچی بهش غذا میدم نمیخوره و یجا فقط نشسته و تکون نمیخوره چند وقته خیلیم لاغر شده
   چیکار کنم؟

    1. سلام خرگوش‌میکنم بی حال شده و کامل افتاده غذاهم‌ نمیخوره.۹ سالشه از زمان دنیا اومدنش دارمش.میشه کمک کنید؟دکتر هم بردم فقط سروم و ماسک اکسیژن گذاشتن با یه مقدار سروم‌خوراکی.چیکار‌ کنم☹️

  4. درود و سلامت باش خدمت سرپرستان حیوانات عزیز ،،بچه ها من بمدت ده ساله از خرگوش ها توی خونه نگهداری میکنم و همه مورد تجربه تا سختی هاشو کشیدم به همه هم در این مورد در تمام ساعتی ک بتونم کمک میکنم فقط هم سلامتی پت شما مهمه کاملا رایگان ،،جهت سرپرستی و مشاوره ی رایگان میتونید با این شماره تماس بگیرید ،،مورد اورژانسی هر ساعتی باشه حتی سه شب زنگ بزنید 09118476989 احسان صالح نژاد ،شماره واتس اپمم همینه ،،ب امید سلامتی و شادی تمام موجودات زنده ی روی زمین

  5. درود و سلامت باش خدمت سرپرستان حیوانات عزیز ،،بچه ها من بمدت ده ساله از خرگوش ها توی خونه نگهداری میکنم و همه مورد تجربه تا سختی هاشو کشیدم به همه هم در این مورد در تمام ساعتی ک بتونم کمک میکنم فقط هم سلامتی پت شما مهمه کاملا رایگان ،،جهت سرپرستی و مشاوره ی رایگان میتونید با این شماره تماس بگیرید ،،مورد اورژانسی هر ساعتی باشه حتی سه شب زنگ بزنید ۰۹۱۱۸۴۷۶۹۸۹ احسان صالح نژاد ،شماره واتس اپمم همینه ،،ب امید سلامتی و شادی تمام موجودات زنده ی روی زمین

 1. سلام من تازه خرگوش رو خریدم که سرش یکم باد داره و موهای سرش کمه و همش سرش رو تکان میده یعنی چشه

   1. سلام
    خرگوشم امروز صبح زایمان کرده ۶ تا بچه آورده زایمان اولش هم بوده
    ولی هنوز کمی خونریزی داره موقع ادراد هم خونریزی داره
    آیا این طبیعی هست ؟

  1. سلام امروز داشتم میرقصیدم خرگوشمو ندیدم و به لحظه پام رفت روش اول ازم خیلی ترسید ازم فرار میکرد اما الان باهام دوسته میاد بغلم و اینکه هنوز راحت راه میره و مشکلی نداره اما میترسم

    1. سلام وقتتون بخیر
     خرگوش من دوروزه که خیلی دراز میکشه و تحرکش نسبت به قبل کم تر شده و از دیروز هم میلرزه اما غذا و ادرارش اینا مشکلی نداره و اینکه محیطش و مواد غذاییش تغییر نکرده و تو محیط گرم هم نیست که گرمازده بشه.میخواستم ببینم مشکلی داره و باید دامپزشک ببرمش؟
     و اینکه گاهی اوقات کاه های زیر پاشو میخوره،براش مشکلی ایجاد نمیشه؟

     1. سلام اگه غذا میخوره خیر محیط باید هم دمای اتاق باشه

 2. سلام من خرگوشم 2 روزه بیحال هست و با من بازی نمیکن و از بغل کردن بیزار شده اما اجازه میده ک نوازش بشه حودشو تمیز میکنه و غذاهم میخوره اما خیلیمیخوابه بیشتراز همیشه و من خیلی نگرانشم میتونین بهم کمک کنین لطفاااااا

  1. سلام
   به نظر رفتاری است ولی غشو کردن یادتون نره همچنین اگ خودشو خیلی لیس میزنه استفاده از ملین رو در دستور کار قرار بدین

   1. سلام ببخشيد من خيلي ب كمك شما نياز دارم خرگوشم الان يك ساعته از جاش بلند ميشه يك ثانيه دراز ميكشه دوباره باند ميشه سريع اونوري ميشه هي اينو تكرار ميكنه هي ميخوايه هس جاشو عوض ميكنه دو س روز هم كمتراز قبلش غذا ميخوره چيكارش كنم خيلي نگرانم

 3. سلام خداقوت خرگوش من ۶ماهشه خودش سرشو گرفته روی شمع و فقط سبیلاش سوخته براش مشکلی پیش نمیاد سبیلاش رشد میکنن یا نه نگرانشم

 4. سلام خرگوشه من از موقعی که اوردمش حال نداره و کسله و ۲ روزه دستشویی نکرده و خیلی بغل گردنش هم خیلی میخارونه میشه بگید چشه من خیلی نگرانم ؟??

  1. باسلام احتمال توپ مویی هست از لاکتولوز استفاده کنید
   علایم بیشتری نیازه بگین تا راهنمایی کنم

 5. سلام وقتتون بخیر
  خرگوش من یک ماهشه امروز پاهاش خیلی کثیف بود یکم پاهاشو شستم بعد ک با حوله خشکش مردم خیلی سرحال بود
  بعد این ک خشک شد یهو شدیداً بی‌حال شده و تکون‌ نمیخوره اصلا فقط یهو ی تکون هایی میخوره
  چش شده خیلی نگرانشم خوب میشه؟

  1. سلام وقت شمام بخیر
   آیا آبریزش بینی هم داره؟ تغییری درخوراک داشتین؟مدفوع تغییر کرده؟

  2. خرگوش اصلا و به هیچ وجه شستشو نکنید باعث مرگش میشید انشالا تا الن زنده مونده باشه از دست شما ?

 6. سلام وقت بخیر خرگوشم تقریبا یک روزه چیزی نمیخوره بیحاله ولی با سرنگ غذای میکس شده بهش میدم ادرار و مدفوع میکنه
  تروخدا کمک کنید بچه نمیره منم باهاش میمیرم

 7. سلام خسته نباشید،خرگوش من حدود ۳سالشه از بعد از ظهر نه اب میخوره نه غذا،بازی نمیکنه کلا ی جا نشسته بعضی موقع هام پشتشو میکنه،راهنمایی میفرمایید مشکل از چی میتونه باشه

 8. سلام وقت بخیر دو تا خرگوش دارم یکی یک ساله و دومی دو سه ماهه چند روزی کوچکتره شروع ب عطسه کرد بعد دومی هم عطسه کرد الان کوچیکه خس خس میکنه
  بزرگه یکم دندونش بلند شده لطفا راهنماییم کنید تو شهر ما دامپزشکی ک با خرگوش سر و کار داشته باشه نیست خیلی براشون نگرانم

 9. سلام وقت تون بخیر .خرگوش من کوچیک هست و حدود یک ماهه.چند روز هست گردنش به سمت چپ کج میشه و تعادل نداره میشه راهنمایی کنین.

 10. سلام وقت بخیر .خرگوش من سه ماهه اس تقریبا سه هفته اس که به طور متناوب دو تا دستاش شدیداً میلرزن و شدت لرزه ها بیشتر شده .کلا بی حاله و فقط یه جا میشینه .اشتهاش خوبه .پیش دامپزشک بردم گفت گوش هاش قارچ داره ولی علت لرزشش و تشخیص نداد .براش آنتی بیوتیک و ویتامین تزریق کرد ولی خوب نشد .خیلی براش ناراحتم میشه راهنماییم کنید.

 11. سلام میشه جوابم رو بدید
  من امروز یک بچه خرگوش ۱ماهه گرفتم و بهش یکی لز اسپره هایی که دامپزشک گفت رو زدم بعد از اون موقع باهام قهره و هی جلو و عقب
  میشه میشه بگید چشه؟؟??

  1. سلام. من خرگوشمو از یه سنی به بالا از یه آدمی که هیچ اهمیتی بهشنمیداد گرفتم و اونم نمیدونه چند سالشه.
   ولی به نظر میاد یکی دوساله باشه.
   یه چند روزیه خیلی کلشو تکون میده. اشتهاش عالیه و بازی میکنه حالشم بد نیست. ولی یه مقدار هم بعضی مواقع مدفوعش یکم از حالت سفتی در میاد و شل میشه. یه وقتایی هم یه صدای خیلی آروم از خودش مثل صدای(ویژ ویژ) میده.
   یکم نگرانشم اگه ممکنه راهنماییم کنید لطفا

 12. سلام من خرگوشم دو سالشه و نره و جدیدا خیلی عصبی شده
  امروز برادرم وقتی بغلش کرده بود و سرپا وایساده بود خودش رو از بغلش انداخت و سفت از پهلو خورد تو میز (ولی لبه میز نبود ، به قسمت طولیش برخورد کرد )و بعد اومد زمین
  اول یکم ترسیده بود و زیر میز نشست اما یه دیقه هم نشد بلند شد و الان باز با همه خوبه بجز من
  به من حمله میکنه و میخواد گاز بگیره
  ممکنه چیزی شده باشه و اتفاقی براش بیوفته؟
  البته بگم کلا این چند وقت همش میخواد حمله کنه به من اما بعد افتادنش خیلی این کارش شدید تر شده

 13. سللم،از یکسال پیش از خرگوشم نگهداری میکردم، آب و یونجه و سبزی و همه چی داشت. وقتی از دانشگاه اومدم دیدم لاغر لاغر شده و کم غذا میخوره. فکر کردم افسردگی گرفته که زیاد چیزی نمیخوره. تا دیشب هم خوب بود، فقط یهو میومد پیشم خودشو پهن زمین میکرد تا نازش کنم در صورتی که باید کلی نازش میکردم تا ایندحالت بهش دست بده.هیچ نشونه ای هم نداشت که مریضی پوستی داره یا نه.
  سنش یکسال و دو ماه اینا بود. به نظر شما چه اتفاقی افتاد که مرد؟

  1. سلام ستایش خانم وقتی بعضی‌وقتهاتوحالت‌استراحت‌ اونطوری‌میشه‌سرش‌یه‌وری‌ میوفته علامت اعتمادبیش ازحدبه شماست چرا؟اگه شمانباشین‌کنارش‌احساس‌امنیت‌نکنه‌حالت‌جمع‌شده‌نصف چشم‌باز‌میخوابه‌ولی بعدازمدتی بهتون‌اعتمادکرد‌دیگه‌وضعیت خوابش کنارشمافرق میکنه ضمنانوازش هم‌میخوادازتون‌براهمینه که‌ سرشو یه وری میکنه یعنی توی‌اون حالت بهترین وارامش ترین خوابش روداره تجربه میکنه

 14. سلام وقت بخیر. خرگوش من تقریبا یک سال داره. امروز از ظهر چیزی نمیخوره و بیحاله. و فقط میشینه. میشه راهنمایی کنید؟

 15. سلام لطفا کمک کنیدخرگوشم دیروزحالش خیلی خوب بود امروزصبح که اومدم سرش دیدم بی حال یه جاافتاده تا جایی که نمیتونه دستوپاشو تکون میده گاهی هم ادرارمیکنه چیزیم نمیخوره حدودا 2ماهشه ادرارش رنگش ابکی شده

   1. سلام خرگوش من ۱۶ فروردین خریدیمش و همش بهش کاهو و بعضی وقت ها هم هویج سبزی و خیلی سر حال بود ولی هفته پیش پاهاش گیر کرد به بندی نمیتونست بدوه و جیغ کشید و بعدش ۳ روز هیچکس بهش سر نزد فقط غذا میدادیم و وقتی دیدیمش دیدیم خیلی بی حال کم اشتها شده و انگاری حال راه رفتن نداره تعادلش انگار از دست داده بود و جدیدا خیلیییی قلبش تند تند میزنه میلرزه مخصوصا تو گرما و چند روز مو های دست پاش کنده شده ریخته و دست پاش صورتی شده انگار و خیلی زیر شکمش کثیفه با اینکه شستیمش بازم کثیف شد بعد ۱ ساعت اینا میدونید مشکلش چیه این چند وقت خیلی نگرانم

    1. سلام
     تروما این بلا رو سرش اورده و استرس گرمایی هم داره اذیتش میکنه
     محیط رو عوض کنید و شرایط رفاهی بیشنری براش تهیه کنید

     1. سلام جناب دکتر خسته نباشید وقت بخیر.
      من یه خرگوش دارم که دوماهشه
      فوق العاده شاد و فعاله..
      امروز غذا بهش دادم و طبق معمول داشت بازی میکرد که پای خواهر خیلی کوتاه بهش برخورد کرد.
      پای راستش رو تو هوا نگه میداره و یکم حرکاتش کاهش یافته ولی فقط همین مشکل رو داره.
      بنظرتون پاش شکسته؟
      من اینقدر گریه کردم که چشمام جلومو بزور میبینه میشه کاریش کرد؟

 16. سلام وقت بخیر من یک خرگوش دارم که نزدیک به یک ماهه زایمان کرده ۵تا بچه زاییده الان دوتا از بچه‌اش موندن کلا سه روزی هست همش ی گوشه کز می‌کنه خیلی خیلی کم غذا میخوره و بیرون روی هم داره مدفوعش قهوه‌ای روشن هستش و خیلی شل هست بعد گفتن باید شربت مترونیدازول روزی شش قطره هر دوازده ساعت بهش داد که دارم میدم خیلی کیجو منگ هستش بعدم تعادل به هیچ وجه نداره سمنشو نمی‌دونم چقدره میتونید راهنماییم کنید اگر واتس اپم دارید عکسهاشو ارسال کنم ببینید کمکم کنید بچه‌اش هنوز شیر میخورن کمی هم غذا دو سه روزه اصلا به بچه‌اش شیر نداده از یک پله کوتاهم نمیتونه بالا بره ممنون میشم کمکم کنید

  1. سلام
   احتمال درگیری با سپی سمی هست میتونید از سفازولین استفاده کنید شماره واتس اپ بنده ۰۹۱۳۴۵۹۶۶۰۴

   1. سلام ببخشید بچه خرگوش من امروز یهویی مرد با اینکه خیلی سرحال بود یکدفعه دیدم افتاده وقتی نگاه کردم قسمت مقعدش ورم پیدا کرده و دستشویی چسپیده بود

 17. سلام ببخشید خرگوش من وفتی در قفس هست بی حاله اما بیرون از قفس خیلی میدوعه. اب ریزش بینی داره و خیلی بزاغ ترشح میکنه و از سینه تا نوک انگشتای دستش زرد و خیس شده و پاک نمیشه. باید چیکار کنم؟

 18. سلام من دوتا خرگوش داشتم که یکی مرد اون موقعه ها بوی بدی ازش میومد بعد مرد من فکر میکردم که خرگوش ها دوتاشونم بو میدن بعد دیدم یوی مورد بو دیگه رفته و یک سوال الان خرگوشی که زنده بعضی وقت ها خود به خود میپره بعد خودشو این ور اون ور میکنه سرشو میچرخونه آیا امکان داره بمیره؟

 19. سلام من دوتا خرگوش داشتم که یکی مرد اون موقعه ها بوی بدی ازش میومد بعد مرد من فکر میکردم که خرگوش ها دوتاشونم بو میدن بعد دیدم یکی
  مورد بو دیگه رفته و یک سوال الان خرگوشی که زنده بعضی وقت ها خود به خود میپره بعد خودشو این ور اون ور میکنه سرشو میچرخونه آیا امکان داره بمیره؟

  1. وقتی خرگوش خوشحاله و باصطلاح شنگوله این حرکتو میزنه ینی از زندگیش خیلی راضیه حرکت پینکی

 20. سلام … من دوتا خرگوش دارم که چهار روزه خریدمشون … بعدش الان یکیشون خیلی شیطونه ولی یکیشون همش بیحاله وقتیم که وایمیسه دستاش لیز میخورن و انگار با دستاش صد و هشتاد میزنه
  دیشب خیلی حالش بد شد یبعنی تا حدی که یهو شروع کرد به لرزیدن تو هوای گرم … بعد من سرشو بردم بالا لرزشش قطع شد … بعد گذاشتم که بخوابه … نصفه شد که رفت بالای سرش دیدم شبیه خرگوش مرده افتاده … بعد مادرم تکونش داد چشماشو باز کرد و نگاهمون کرد … امروزم بی حاله ولی حالش بهتره … میشه راهنمنایی کنید چشه ؟ … غذاشم هموناییه که تو متنه … یعنی من هعر چیزی که باید رعایت کنم رعایت میکنم ولی چرا اینطوری میشه ؟

 21. سلام خسته نباشید .عوض میخوام خرگوشم‌تو جای تنگ گیر کرده بود هی دستو پا زد ک به بیضه هاش فشار اومد یا ضربه وارد شد .الانم قرمز شدهو دورور التش انگار چروک شدهو روش یه چیزایی مث چرک بدن انسان جمع شده .حالش زیاد بد نیس ولی درد داره چشماشو میبنده رو بیضه هاشم نمیتونه بشینه چیکارش کنم؟لطفا کمکم‌کنید

 22. سلام ببخشید خرگوش من از دیروز تا الان خیلی اشتها نداره و اسهال هم داره… از دامپزشک پرسیدم دوتا داروی مترونیدازول و کوتریماکسازول براش تجویز کرده
  از نظر غذایی چی بهش بدم بهتره؟…

 23. سلام تو رو خدا کمک کنین خرگوشم از صبج ناگهانی افتاده نمیتونه بلند شه چشاش هم بسته است فقط هر چندی همینطور که بیحاله پاهاشو تکون میده ولی نمیتونه بلند شه چکار کنم یکی بهم گفت سکته کرده درسته؟

   1. سلام وقتتون بخیر
    من سه روز خرگوش خریدم امروز از صبح تحرکش کم شده
    از دهنش یه چیزی حالت مث مدفوع استفراغ کرد
    غذا هم کم میخوره
    موهای اطراف صورتش هم جمع شدن باز نمیشه
    خیلی نگرانشم میشه راهنماییم کنید

   2. سلام
    خرگوشم امروز صبح زایمان کرده ۶ تا بچه آورده زایمان اولش هم بوده
    ولی هنوز کمی خونریزی داره موقع ادراد هم خونریزی داره
    آیا این طبیعی هست ؟

  1. سلام خسته نباشید
   من یه خرگوش دارم ۵۰ روزشه
   داشتم در یخچال رو باز میکردم و یک لحظه حواسم پرت شد دیدم سرش لا یخچال گیر کرد ولی سریع در آوردم، بعد که در آوردم هی در خودش غلت میزد و با دهن نفس می‌کشید. من بهش تنفس مصنوعی دادم یکم بهتر شد با سرم هم یخورده آب داد خورد بهتر شد ولی هی گردنشو بالا میگیره. الان با دو تا بالشت گردنشو کاور کردم. انگار یکم بهتره ولی باز خیلی میترسم

 24. سلام‌ خرگوش من یک یه ساعتی هست که متوجه شدم دور دهنش اب میده….صبح بهشون خیار داده بودم…
  مشکل‌ خاصی نداره ولی دور دهنش اب میده چند تا خرگوش قبلا داشتم ب خاطر همین اتفاق مردن!
  اگه‌ میشه زودتر جواب بدید خیلی نگرانشم:)

 25. سلام .خسته نباشید چند تا خرگوش دارم ۲ روزه ۲ تاش مردن حالت تشنج بهشون دست میده درمانگاه دام پزشکی پنج شنبه و جمعه تعطیله چیکار کنم

 26. سلام خرگوش از دست بچه ام افتاده روی پارکت و الان پاهای عقب کلا انگار فلج شده و یه دست جلو هم آسیب دیده بردیم دام پزشک گفتن شاید لگنش شکسته الان چکار کنیم ممنون میشیم از کمکتون

 27. وقتی خرگوش خوشحاله و باصطلاح شنگوله این حرکتو میزنه ینی از زندگیش خیلی راضیه حرکت پینکی

 28. سلام خسته نباشید
  امروز خرگوشمو که بغل کرده بودم منو چنگ گرفت از دستم پرت شد چون ارتفاع زیاد بود پای سمت چپش اسیب دیده بلندش کردم و پاهاشو نگاه کردم وقتی تکونش میدم پای سمت راستش کاملا محکم و اوکیه ولی پای سمت چپش که اسیب دیده کاملا تکون میخوره شل شده انگار
  در رفتگیه؟

 29. سلام امروز خرگوشم از ارتفاع زیاد افتاد بعد الان دیدم خون دماغ شده چیزیم نمیخوره ولی پاهاش اینا مشکل نداره و میدوعه ولی میترسم میشه راهنمایی کنید

 30. سلام امروز خرگوشم از ارتفاع زیاد افتاد بعد الان دیدم خون دماغ شده چیزیم نمیخوره ولی پاهاش اینا مشکل نداره و میدوعه ولی میترسم میشه راهنمایی کنیددد

 31. سلام خرگوش من یک هفته است مدفوع خودش رو میخوره ( نه سکوتروپ) و غذاش هم کمتر شده . آیا مشکلی داره ؟ مشکلش چیه ؟ باید چیکار کنم ؟

 32. سلام وقتتون به خیر خرگوشم تازه دو روزه اومده به خونمون بعد خیلی شیطونه و بازی میکنه زیاد جیش نمیکنه و امروز که فکر کردم تو توالتش جیش کرده متوجه شدم یه ماده ی مخاطی زرد رنگ دفع کرده خیلی نگرانم ولی پی پیش طبیعیه بررسی هم کردم طبیعی بود ولی این منو ترسونده میشه راهنماییم کنید؟

 33. سلام خرگوشم یک سال و هفت ماهشه 2 کیلو هست امروز بغلم بود و دست و پا زد و از فاصله یک و نیم متری پرت شد روی سرامیک. همون لحظه پا شد و بعد که آوردمش توی اتاق بازی می کرد و خیلی این طرف اون طرف می پرید و در راه رفتنش مشکلی ندیدم، امکان داره چیزیش شده باشه و بعدا خودشو نشون بده؟

  1. سلام در عرض ۱۲ نهایت ۲۴ ساعت نشون میدخ نگران نباشید ان شالله نشکل خاصی نیست

 34. سلام
  من امروز خرگوشم خیلی یهویی مرد
  حالش خیلی خوب بود به مدت یه ساعت یهو بی حال شد و از جاش تکون نمی خورد .
  به نظرتون دلیلش چی بوده
  البته از قفسش فرار کرده بود صبح که بیدار شدم امکان داره وقتی از قفس پریده بیرون اسیب دیده باشه؟؟؟😔😭

 35. سلام خرگوش من 1 سالشه و یه مدتیه که هی کلشو تکون میده و بعضی وقتا هم یه ذره مدفوعش شل میشه و یه وقتایی هم صدای ‌قژ قژ میده.
  ولی همه چیز دیگش عالیه. سر حاله و غداشم عالی میخوره و بازی میکنه.
  میشه بگید اگر مشکلی داره. نگرانش شدم

 36. سلام خرگوشم حامله بود و چنتا بچه سقط کرد و یکی توی شکمش مونده ک باید سقط کنه ولی از دیشب نمیتونه و ناله میکنه و یکم ازش خون اومده و دامپزشکی بردیم برای سقط جنینش بهش امپول زده چیکار کنم ؟ ممکنه بمیره؟

  1. امپول زدن بی فایدس در صورتی ک جنین ب اصطلاح بگنده بله

 37. باسلام
  من خرگوشمو در حیاط نگهداری میکنم واینکه گاهی میارمش داخل منزل کنار خودم ولی از مهر ماه به بعد خیلی مو میریزه البته جایی از بدنش تاس نشده موهاشم زیاد ولی وقتی میگیرمش بغل مموهاش خیلی میریزه رو بدنم یا رو قالی وقتیم نوازش میکنم باز موهاش مثل غبار در هوا معلقمیشه قبلا اینجوری نبود و فکر نکنم بیمار باشه چون خیلی چابک و بازیگوشم هست ممنون میشم بگید ایا مشکلی داره یا راه حلی؟

  1. نه مشکلی نداره این نشانه ی خوبیه این یعنی با محیط اطراف راحته و بسیارخسته است.من دوتا خرگوش دارم هر دوتاشون به پشت بیشتر موقع ها میخوابن.

 38. سلام خرگوش من 3سالشه چند روزیه که بیحاله و پای راستش یکم زخمه (زخم روی پاشه موی اون قسمت هم کامل ریخته)و به گفته دکتر دامپزشک که بردم کلا پای راستش درد میکنه و تو مفاصلش التهاب داره. یکسری دارو و مولتی ویتامین و گیلیسیرین دارویی برای زخم پاش داده که من همه رو به موقع بهش میدم پاشم پانسمان میکنم.امروز کلا زیاد برنج و یونجه ای که براش گذاشتم بخوره نخورده ولی خیلی آب میخوره و شدیدا پوپ میریزه(امروز تقریبا ۷بار جاشو تمیز کردم در صورتی که تو روز معمولا ۲یا ۳بار مقدار پوپی که میریزه رو جمع میکنم)الانم کاهو یا برنج نزدیک دهنش میکنم روشو میکنه اونور و نمیخوره. بازم بیحال شده و اصلا بازی نمیکنه حتی وقتی کنارش میشینم بلد نمیشه یا لیسم نمیزنه. دندوناشم بلند بود چوب گذاشتم براش دندوناشو کوتاه کرده و برای جوویدن غذا اندازه دندوناش مناسبه ولی از بعد ازظهر تا الان که ۱۲شبه چیز زیادی نخورده و خیلی پوپ کرده. باید چیکار کنم

 39. سلام خرگوشم افتاد تو اب الان نمیتونه رو پاش وایسه همش میوفته انگار فلج شده و یا یهوو ی تکون شدید میخوره و میپره هیچیم نمیخوره الانم دسرسی ب دامپزشک ندارم چیکار کنم تروخدا کمکم کنید🥺🥺

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا