گربه ها

شیر گربه ها کی خشک می شود؟

گربه ها جزو حیوانات پستاندار هستند. به این معنی که تا زمانی که بچه گربه های شان از شیر گرفته شوند و بتوانند به تنهایی غذا بخورند، به بچه های خود شیر می دهند. اما سوال اصلی این است که یک گربه مادر چه مدت به بچه های خودش شیر ​​می دهد و شیردهی در گربه ها چگونه هست؟

بارداری و شیردهی در گربه ها

گربه ها می توانند قبل از یک سالگی باردار شوند و حدود دو ماه باردار باشند. شیردهی زمانی شروع می شود که آن ها در شرف زایمان هستند. گربه ها معمولاً هشت پستانک دارند و همگی شیر تولید می کنند. گربه هایی که باردار نیستند و حتی عقیم می شوند، می توانند شیر تولید کنند و به این حالت حاملگی کاذب یا شبه حاملگی می گویند.

گربه‌ های باردار تقریباً در نیمه‌ بارداری، دچار تورم در نوک پستان می ‌شوند. اما تا چند روز قبل از زایمان شروع به شیردهی نمی ‌کنند. علاوه براین، اشتهای آن ها در دوران بارداری افزایش می یابد تا به تامین مواد مغذی اضافی که بدن آن ها برای تولید شیر نیاز دارد، کمک کند.

باید بدانید که پس از زایمان، بچه گربه ها باید اولین تولید شیری را که گربه مادر تولید می کند و به نام آغوز معروف است، دریافت کنند. آغوز سرشار از مواد مغذی و آنتی بادی هایی است که به حمایت از سیستم ایمنی نابالغ یک بچه گربه، کمک می کند.

از شیر گیری بچه گربه ها

پس از این که بچه گربه ها حدود یک ماه شیر مصرف کردند، شروع به از شیر گیری از مادر خود می کنند. به همین علت، یک نوع غذای مایع، باید به این بچه گربه ها بدهید. در حالی که آن ها هنوز توانایی مصرف شیر را از مادر خود دارند، می توانید غذای مناسبی برای آن ها مهیا کنید.

در طول 6 هفته آینده، بچه گربه ها به آرامی غذای بیشتری، به غیر از غذاهای مایع قبلی، می خورند و کمتر شیر می نوشند. به عنوان مثال، با گذشت زمان، غذای بچه گربه ها از حالت مایع به کنسرو های آبکی تبدیل می شود. سپس از غذاهای کنسرو معمولی استفاده می کنند. پس از آن در ۱۲ ماهگی، آن ها آماده جدا شدن از مادر خود می شوند.

باید به این نکته توجه داشته باشید که اگر بچه گربه ای می تواند به خوبی غذاهای مختلف را مصرف کند، باید زمان مصرف شیر مادر را کاهش دهید. به عبارت دیگر، اگر همزمان با مصرف غذاهای دیگر، بچه گربه تان از شیر مادر نیز به میزان زیادی استفاده می کند، باید زمان مصرف شیر را تا حد متعادلی کاهش دهید.

تامین شیر گربه مادر

شیر گربه ها کی خشک می شود؟ || دام و پت

مصرف یک رژیم غذایی مناسب و کافی برای یک گربه مادر، مسئله ای مهم است. زیرا باید بتواند شیر کافی برای همه بچه گربه های خود تولید کند. گربه‌ های مادر معمولاً حدود پنج بچه گربه در هر بار زایمان به دنیا می‌آورند، اما اگر گربه ‌ای دارای تعداد بیشتری بچه گربه است، ممکن است برای کمک به بدن خود برای تولید شیر کافی برای بچه‌ گربه ها، به مصرف مکمل نیاز داشته باشد.

در صورت نبود امکان تولید شیر کافی، اگر بچه گربه‌ ها زمان کافی برای تغذیه ندارند، ممکن است به مصرف مکمل نیاز داشته باشند. با این همه گربه های مادری که در حال شیردهی هستند، باید به یک رژیم غذایی سرشار از کالری، چربی و کلسیم دسترسی داشته باشند تا استرس اضافی شیردهی بچه گربه ها و انرژی مورد نیاز دوران شیردهی را برطرف کنند. شایع ترین علل ترس ناگهانی در گربه ها را بشناسید.

اگر در مورد نیازهای تغذیه ای یک گربه مادر نگران هستید، با دامپزشک درباره این موضوع که چه کاری می توانید انجام دهید، مشورت کنید. علاوه براین، در صورت نیاز، می توانید با یکی از دامپزشکان دام و پت تماس بگیرید و با او درباره سوالات تان مشورت کند.

در هفته های سوم یا چهارم شیردهی، گربه مادر در پر استرس ترین و پر تنش ترین زمان دوره شیردهی خود قرار دارد. به عبارت دیگر، در این زمان، بدن گربه مادر حدود یک ماه است که به طور مداوم شیر تولید می کند، اما سرعت آن نیز در حال کاهش است. از آنجایی که بچه گربه ها در این زمان شروع به از شیر گیری می کنند، شیر کمتری برای آن ها مورد نیاز خواهد بود.

پایان شیردهی در گربه ها

به طور کلی، گربه های مادر تا زمانی که بچه گربه هایی برای غذا داشته باشند، به شیردهی ادامه می دهند. اگر بچه گربه های یتیمی دارید که نیاز به تغذیه دارند و توسط مادرشان رها شده اند، پایان زودهنگام دوره نیاز به مصرف شیر، حالتی مفید است. اما اگر فقط بچه گربه هایی دارید که در حال حاضر غذای جامد می خورند، پس نگرانی زیادی وجود نخواهد داشت.

هنگامی که بچه گربه ها غذای جامد می خورند، معمولاً سعی نمی کنند شیر بنوشند، بنابراین تولید شیر به طور چشمگیری در گربه مادر کاهش می یابد. علاوه براین، تولید شیر باید بعد از چند هفته کاملاً خشک شود. اما خشک شدن شیر، یک روند تدریجی است.

با پایان دوره شیردهی در گربه مادر، پستانک ها همچنان در ابتدا متورم می شوند و شیر تولید می کنند. سپس تولید شیر از بین می رود، تورم کاهش می یابد و بعد از یک تا دو هفته دیگر نباید غدد پستانی زیر پستانک ها متورم شوند.

مشکلات بعد از شیردهی در گربه ها

شیر گربه ها کی خشک می شود؟ || دام و پت

اگر بعد از یک هفته شیردهی، پستانک گربه مادر بزرگ، قرمز و متورم شده است، باید از دامپزشک بخواهید آن ها را بررسی کند. ورم پستان یک بیماری جدی و دردناک (در صورت عدم درمان) است و ممکن است نیاز به مصرف دارو داشته باشد. بنابراین، در صورت مشاهده این علائم، باید سریعا با یک دامپزشک مشورت کنید.

با وجود این که در اغلب موارد، فرآیند زایمان و نگه داری از بچه گربه های تازه متولد شده، به خوبی و بدون هیچ مشکلی پایان می یابد، با این حال ممکن است که گاهی اوقات مشکلاتی به وقوع بپیوندد. بنابراین بهتر است که همواره با یک دامپزشک در تماس باشید.

بچه گربه ها خیلی سریع بزرگ می شوند. از زمانی که آن ها از شیر گرفته شده اند و غذای جامد می خورند، تنها چند هفته طول می کشد که یک گربه مادر تولید شیر را متوقف کند. به طور کلی این دوره، زمان مهمی برای یک گربه مادر خانگی است. بنابراین مراقب آن باشید تا مطمئن شوید که حیوان خانگی تان سالم باقی مانده است.

نگه داری بچه گربه های تازه متولد شده

اگرچه بچه گربه ها در بدو تولد، از نظر تغذیه ای 100 درصد به شیر مادر متکی هستند، اما این موجودات از 3 یا 4 هفتگی، می توانند شروع به خوردن غذای جامد کنند. برخی از بچه گربه ها بلافاصله نوشیدن شیر را متوقف می کنند. اما اکثر آنها به تدریج تغییر می کنند.

برخی از بچه گربه ها ممکن است تا زمانی که در سن 7 یا 8 هفتگی به سر می برند بارها و بارها شیر پستان مادرشان را امتحان کنند. تا پایان هفته هشتم زندگی، بیشتر بچه گربه ها به مصرف غذای جامد روی می ‌آورند. پایان شیردهی معمولاً یک فرآیند است نه یک نقطه توقف آنی. در هفته ‌های بعد، ممکن است متوجه بروز تغییراتی در گربه مادر شوید. زیرا شیردهی آن ها کم می ‌شود و میزان شیر تولیدی شروع به کاهش می‌ کند.

وضعیت گربه مادر در زمان زایمان

شیر گربه ها کی خشک می شود؟ || دام و پت

وقتی یک گربه باردار برای زایمان بچه گربه هایش آماده می شود، اشتهای حیوان معمولاً افزایش می یابد. علت افزایش اشتها در این زمان، معمولا این است که گربه ها برای تولید شیری که برای فرزندانش حیاتی است. به کالری و مواد مغذی بیشتری نیاز دارد.

با این حال، این نیازهای غذایی با شروع از شیر گیری بچه گربه ها، به ویژه در هفته های هفتم و هشتم زندگی، کاهش می یابد. پس از آن، گربه ‌های مادر کمتر غذا می ‌خورند، نسبت به بچه‌ گربه ‌هایی که به تلاش برای نوشیدن شیر از آن ها ادامه می ‌دهند، پرخاشگر می ‌شوند و تولید شیر را متوقف می ‌کنند.

پس از حدود دو هفته از این زمان، شیر بیشتر گربه‌ های مادر خشک می‌شود. این نکته بدان معنا است که شیر یک گربه مادر سالم، معمولاً تا سن 10 هفتگی بچه گربه ها خشک نمی شود. هر چه بچه گربه ها به طور فعال شیر بنوشند، این جدول زمانی بیشتر به تاخیر کشیده می شود.

تغییرات احتمالی در شیردهی گربه های مادر

باید به این نکته توجه داشته باشید که چرخه شیردهی یک گربه مادر، ممکن است از نظر زمانی، دچار تغییراتی شود. اگر تولید شیر یک گربه مادر به طور ناگهانی قبل از 9 هفتگی بچه گربه هایش متوقف شود یا بعد از خوردن غذای جامد در هفته 11 ادامه یابد. ممکن است گربه مادر دچار مشکلاتی در سلامتی خود شود.

با دامپزشک به خصوص در مورد توقف زودهنگام شیردهی تماس بگیرید. زیرا در این حالت، بچه گربه ها هنوز برای تغذیه به شیر گربه مادر وابسته هستند. این مسئله نیز غیرعادی نیست که بچه گربه ها گهگاه سعی کنند از مادرشان در انتهای فرآیند از شیر گیری، حتی بعد از اینکه مادر شیردهی خود را متوقف کرده است، شیر بنوشند.

در چنین وضعیتی، گربه های مادر ممکن است تهاجمی شوند و خش خش کنند یا حتی فرزندانش را از خود دور کند. نگران نباشید. این رفتارها طبیعی هستند. اما اگر بلافاصله پس از تولد بچه گربه ها این اتفاق بیفتد، ممکن است یک مشکل دامپزشکی در آن ها وجود داشته‌ باشد. بنابراین با یک دامپزشک تماس بگیرید.

ناهنجاری های شیردهی در گربه ها

شیردهی غیرطبیعی گربه های مادر می تواند نشان دهنده تعدادی از مسائل دامپزشکی باشد. به همین علت مهم است که در اسرع وقت با دامپزشک حیوان خانگی خود تماس بگیرید. شیر مادر گربه سانان می تواند آبکی باشد، به خصوص در دوران شیردهی، اما باید همیشه سفید باشد.

شیر مایل به زرد، قهوه ای و حتی خونی می تواند نشان دهنده ورم پستان یا عفونت غدد پستانی باشد. برجستگی های سفت و بدون درد روی قفسه سینه یا شکم گربه مادر ممکن است نشان دهنده هایپرپلازی غدد پستانی، رشد بافت خوش خیم یا حتی سرطان باشد.

قطع زودهنگام تولید شیر ممکن است به معنای انسداد غدد باشد یا می تواند عارضه ای مرتبط با تعدادی از بیماری های مختلف باشد. ادامه شیردهی ممکن است به معنای حاملگی دیگر یا حتی حاملگی پسرو باشد. روش‌های تشخیصی و گزینه‌ های درمانی برای گربه ‌های مادری که هنوز در حال شیردهی هستند، متفاوت است. زیرا سلامتی و میزان شیر آنها بر بچه گربه ‌های شان نیز تأثیر می ‌گذارد.

منبع
https://www.thesprucepets.comhttps://animals.mom.com

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا