گاو و گوسفند

شیردهی در گاو چه زمانی آغاز می شود؟

شیردهی در گاو یکی از دوران مهمی است که کسب اطلاعات بیشتر در مورد روند و دوران شیردادن در گاو ها می تواند به دامداران کمک کند تا بهتر بتوانند از آنها مراقبت کنند. حتی میزان شیر تولیدی گاوهای خود را افزایش دهند. سوالی که شاید بسیاری از افراد آن را از خود می پرسند، است است که آیا گاوها، فقط در زمان بارداری شیر تولید می کنند؟ به طور کلی، مانند انسان، گاوها نیز باید باردار باشند تا تولید و ترشح شیر را انجام دهند. تولید شیر، شامل تعامل پیچیده چندین هورمون مختلف است که در دوران بارداری، وارد عمل می شوند.

گله های گاو شیری، در یک چرخه ثابت بارداری و شیردهی قرار می گیرند. یک گاو شیرده می تواند 90 لیوان شیر در روز تولید کند. به گوساله ماده یک ساله، تلیسه می گویند.

چرخه شیردهی در گاو ها

پس از زایمان، هر گاو یا تلیسه، چرخه شیردهی را طی می کند. شیردهی، دوره ای است که گاو مادر، شیر را از غدد پستانی خود ترشح می کند. چرخه شیردهی، دوره بین یک زایش تا زایش بعدی است. این چرخه، به چند فاز تقسیم می شود. این مراحل، عبارت اند از:

 • اوایل دوره شیردهی
 • اواسط دوره شیردهی
 • اواخر دوره شیردهی
 • دوره خشکی

در یک شرایط ایده آل، گاوها می توانند هر دوازده ماه یکبار زایمان کنند. به طور کلی، گاوها برای تولید شیر، باید زایمان کنند. گاو شیری، یک پستاندار است. پستانداران حیواناتی هستند که مو دارند، خون گرم هستند و بچه های خود را با شیر تغذیه می کنند.

غده پستانی گاو ساختاری جذاب دارد. غدد پستانی قبل از تولد رشد می کنند و زمانی که گاو حامله است، رشد بیشتری پیدا می کنند. معمولاً به غدد پستانی گاو، به عنوان پستان اشاره می کنند. این غدد پوستی در قسمت زیرین گاو، بین پاهای عقب قرار دارند.

آیا گاوها ادرار یکدیگر را می نوشند؟

گاو چقدر شیر می دهد؟

شیردهی در گاو چه زمانی آغاز می شود؟ | دام و پت

عوامل متعددی در تعیین میزان شیردهی یک گاو نقش دارند که عبارت اند از:

 • سن
 • نژاد
 • محیط
 • ژنتیک

یک گاو هلشتاین متوسط، ​​می تواند 9 گالن یا 75 پوند شیر در روز تولید کند. با این حال، این محدوده می تواند از 4 تا 11 گالن در روز متفاوت باشد. گاوها به طور متوسط ​​روزانه 90 لیوان شیر تولید می کنند. یک گاو باید 10 تا 14 ساعت در روز را در طویله دراز بکشد، استراحت کند و شیر تولید کند. فعالیت متوسط، ​​برای حفظ تولید شیر در محدوده بالا، امری مهم است.

گاوهای بالغ حدود 25 درصد بیشتر از گاوهای دو ساله شیر تولید می کنند. تولید شیر تا حدود هشت سالگی افزایش می یابد. گاو نژاد هلشتاین، برجسته ترین نژاد گاو شیری است که حدود 23000 پوند شیر در سال تولید می کند. به ازای هر گالن تولید شیر، تقریباً 400 تا 500 گالن خون از پستان عبور می کند.

یکی از وظایف غده پستانی، گرفتن مواد مغذی از خون گاو و سنتز آن ها به شیر است که سپس، شیر به غدد پستانی ترشح می شود. در پایان بارداری، این غدد تحت فرآیندی قرار می گیرند که ترشح شیر را آغاز می کنند. تولید شیر مستلزم این است که گاو در دوران شیردهی باشد. این دوره، حاصل زایمان است.

بارداری گاو در حدود 279 روز است که اکثریت رشد پستان در این دوره اتفاق می افتد. شیردهی واقعی گاو، از زمان زایمان شروع می شود. این مرحله، نه تنها شامل تولید شیر می شود، بلکه شامل رشد و آغاز عملکرد غده پستانی، وضعیت متابولیک و تولید مثل گاو و رشد گوساله، می شود.

آیا گاوها جفت خود را می خورند؟

آغوز در گاوها

آغوز، اولین ترشحات شیری است که گاو پس از زایمان تولید می کند. ترکیب آغوز با شیر معمولی متفاوت است. زیرا حاوی غلظت بالاتری از آنتی بیوتیک است. شیر منبع اصلی تغذیه گوساله است و از موارد زیر تشکیل شده است:

 • آب
 • چربی
 • لاکتوز
 • ویتامین ها
 • پروتئین ها
 • مواد معدنی

شیر توسط سلول های گروه بندی شده به صورت کره های توخالی و واحدهای ذخیره کوچکی به نام آلوئول تولید می شود. آن ها به صورت ساختارهای کیسه مانند و پوشیده از سلول های اپیتلیال ایجاد می شوند. سلول های اپیتلیال، سلول های ترشحی هستند که در دوران شیردهی، شیر تولید می کنند.

در هر غده پستانی، میلیون ها آلوئول وجود دارد. از آن جایی که آلوئول‌ های زیادی در پستان گاو مادر وجود دارد، تمام شیری که از سلول‌ ها به داخل آلوئول ترشح می ‌شود، به مجاری و مجرای بزرگ ‌تر بعدی، که به مخزن غده پستانی منتهی می ‌شوند، تخلیه می ‌شود.

در اغلب موارد، به چرخه شیردهی یک گاو، مراحلی نسبت داده می شود : اوایل شیردهی، اواسط شیردهی، اواخر شیردهی و دوره خشکی. نیاز به مواد مغذی، با توجه به مرحله شیردهی و بارداری، متفاوت خواهد بود. برنامه تغذیه، می تواند نقش مهمی در تولید شیر و عملکرد تولید مثل گاوهای تان داشته باشد. تولید شیر به طور ناگهانی شروع می شود و در اوایل شیردهی، به صورت روزانه افزایش می یابد.

همانطور که این فرآیند به پیش می رود، مقدار بیشتری از مواد مغذی مورد نیاز خواهد بود. عملکرد بافت پستانی پس از اوج شیردهی، کاهش می یابد که عمدتاً به علت کاهش تعداد سلول های پستانی است. گروه بندی گاوها بر اساس مرحله شیردهی، در تعیین محل نگه داری آن ها در گاوداری، امری رایج است.

مرحله 1- اوایل شیردهی از 14 تا 100 روز: اوج تولید

شیردهی در گاو چه زمانی آغاز می شود؟ | دام و پت

در اوایل دوران شیردهی، تولید شیر با سرعت بالایی شروع می شود که تا سه تا شش هفته پس از زایمان افزایش می یابد . به طور کلی، این مرحله به عنوان مرحله حداکثر تولید شیر شناخته می شود . در 100 روز اول، مصرف خوراک گاو شروع به تاخیر می‌ کند و گاوها ممکن است به علت تولید سریع شیر، در مقایسه با یک گاو ماده خشک، شروع به کاهش وزن کنند.

به این شرایط، تعادل انرژی منفی می گویند. هنگامی که حداکثر مصرف یک گاو ماده خشک به دست آید، گاو از کاهش وزن اجتناب می کند. به طور کلی، مصرف خوراک می تواند تحت تأثیر عوامل متعددی مانند قوام، کیفیت و کمیت خوراک و قابلیت هضم آن باشد.

برای تشویق مصرف، غذای تازه باید همیشه بعد از دوشیدن شیر گاو، در دسترس این حیوان باشد. پروتئین، یک ماده مغذی حیاتی در این مرحله است. در طی این مرحله، گاو باید به طور معمول بین 60 تا 70 روز در منطقه مخصوص دوشیدن شیر، تحت مراقبت قرار گیرد.

مرحله 2 – اواسط شیردهی از 100 تا 200 روز شروع می شود.

در اواسط شیردهی، اهدافی مانند حفظ حداکثر تولید تا زمانی که ممکن است و به حداکثر رساندن مصرف ماده خشک، بسیار مهم هستند. به طور کلی، گاوها باید به میزان ۴ درصد وزن بدن شان، غذا مصرف کنند. تغذیه گاو با علوفه با کیفیت بالا در اواسط شیردهی، امری مهم است. به طور کلی، نیاز به پروتئین در اواسط شیردهی کاهش می یابد.

مرحله 3 – اواخر شیردهی – 200 تا 305 روز

در اواخر شیردهی، تولید شیر همراه با مصرف خوراک، کاهش می یابد. گاوها برای حمایت از جنین در حال رشد و پر کردن بافت از دست رفته از اوایل دوران شیردهی، وزن اضافه می کنند.

دوره خشکی

شیردهی در گاو چه زمانی آغاز می شود؟ | دام و پت

به طور کلی، باید به این نکته توجه داشته باشید که غده پستانی گاو، به دوره خشکی نیاز دارد. دوره خشکی، شامل زمان بین آخرین دوشیدن گاو و زایمان است. دوره خشک توصیه شده 45-60 روز است. اگر دوره خشکی کمتر از 40 روز باشد، تولید شیر کاهش می یابد. همان که برای دوره های خشک بیش از 70 روز، با کاهش شیر رو به رو می شویم.

به طور کلی، تهیه یک برنامه تغذیه جداگانه، برای گاوهای خشک ضروری است.

45 تا 50 روز قبل از زایمان، شیردهی گاو را باید متوقف کنید. بسیاری از تولیدکنندگان، به پستان آنتی بیوتیک تزریق می کنند تا از بروز عفونت پیشگیری کنند. هنگامی که شیر دوشی متوقف می شود و گاو خشک می شود، غده پستانی درگیر می شود. اینولوشن، فرآیند بازگشت رحم به عملکرد طبیعی پس از زایمان است که از حالت باردار به حالت غیر باردار تبدیل می شود.

این فرآیند در درجه اول به علت ترشح هورمون اکسی توسین ایجاد می شود. لاکتوفرین یک پروتئین اصلی است که در ترشحات پستان گاو در طول زمان، یافت می شود و به مقاومت در برابر بیماری های مختلف، کمک می کند. اگر یک‌ گاو، به موقع باردار شود، یک سال پس از تولد اولین گوساله، آن گاو می تواند دوباره زایمان کند.

اثرات کوتاه مدت شیردهی در گاوها

مدیریت ضعیف تغذیه گاوهای شیرده، می تواند مشکلات زیادی ایجاد کند. به عنوان مثال، ممکن است که آنوستروس شیردهی رخ دهد. زیرا گاوها مجبور به استفاده بیشتر از ذخایر بدن خود در اوایل شیردهی هستند. این شرایط می تواند منجر به تولید شیر کم و کاهش طول دوره شیردهی شود.

اگر گاوها، مواد مغذی و خوراک کافی برای حفظ فرآیندهای تولید شیر در بافت پستانی خود را دریافت نکنند، زودتر خشک خواهند شد. در حالت ایده آل، گاوها باید یک دوره خشکی دو ماهه داشته باشند تا بافت پستانی قبل از شیردهی بعدی، بهبود یابد. اگر سوالات بیشتری دارید، با یک‌ دامپزشک تماس بگیرید.

پرورش تلیسه در چه سنی بی خطر است؟

شیردهی در گاو چه زمانی آغاز می شود؟ | دام و پت

پرورش و تولید مثل در تلیسه ها، باید زمانی اتفاق بیفتد که تلیسه به سن بلوغ برسند. بلوغ این حیوانات، تابعی از نژاد، سن و وزن است. اکثر تلیسه ها در سن 12 تا 14 ماهگی به بلوغ می رسند و دچار تغییرات اساسی می شوند و زمانی که برای اولین بار چرخه های فحلی را نشان می دهند، بین 55 تا 65 درصد حداکثر وزن خود را خواهند داشت.

تلیسه های با رشد بیشتر و تلیسه هایی که دارای ترکیب نژادی هستند که درصد بالایی از Bos indicus دارند، زودتر بالغ می شوند و در سن بلوغ، سالمند تر می شوند. در برخی موارد، ماده ‌های گوشتی وجود دارند که در سن کمتر از یک سالگی، چرخه فحلی را تجربه می کنند و باردار می ‌شوند.

به این شرایط، بلوغ ارزشمند می گویند. این ماده ممکن است هنوز به مراقبت و پرستاری نیاز داشته باشد. این شرایط، در اغلب اوقات اتفاق نمی افتد. اما با این حال، ممکن است رخ دهد. این سن برای باردار شدن یک گاو ماده گوشتی، بسیار زودهنگام است، زیرا در هنگام زایمان، این ماده ها معمولاً زایمان سختی دارند. زیرا کانال زایمان در آن ها، به طور کامل توسعه نیافته است.

سخن آخر

هورمون ها و حذف شیر از پستان، دو جزء کلیدی هستند که به حفظ شیردهی یک گاو در محدوده مطلوب، کمک می کنند. برای شروع دوباره شیردهی، گاو باید هر سال برای تولید گوساله آماده شود. بنابراین، شیردهی نتیجه پیروی از یک برنامه باروری موفق است.

چرا گاو ناله می کند؟

منبع
https://www.farmanimalreport.com/2020/09/09/do-cows-only-produce-milk-when-pregnant/

نوشته های مشابه

5 دیدگاه

 1. شیر گاو برای گوساله اوست و نه برای انسان . لطفا به قوانین طبیعت احترام بگذاریم و از حیوانات زبان بسته و بی آزار سوء استفاده نکنیم. از شیرهای گیاهی استفاه نماییم و از مصرف گوشت خودداری نماییم. حیوان نیز مانند انسان حق زندگی دارد و برای خورده شدن توسط ما انسان ها بوجود نیامده.
  با اندکی جست جو درطبیعت به غذای گیاهی کافی دست می یابیم و نیازی نیست حیوانات و فرآورده های آن را بخوریم. در یک واژه آدم باشیم.

  1. باسلام
   نظر شما قابل احترام است ولی این یک چرخه ی طبیعی است
   کمبود ویتامین ب ۱۲ رو هم در نظر بگیرید در ضمن تحقیقات نشان داده گوساله که جدا بشه و شیر و یا ماک پاستورشده بخوره درصد زنده مانی اون خیلی خیلی بالاتره و سایر مباحثی که در این جا فرصت نیست بگیم

   1. مگه میذارن گاو مادر بیچاره با قانون طبیعت صاحب بچه بشه؟؟ گاو مادر رو به روشهای مصنوعی مدام باردار میکنن که بتونن ازش شیر بگیرن. اون ویتامین B12 که شما میگی چرا آدما از طریق مصنوعی دریافت نکنن که بخاطرش اینهمه یه حیوون زبون بسته رو زجر بدن 😡😡

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا