آبزیان

شوری آب آکواریوم و سلامت ماهی ها

شوری آب آکواریوم می تواند برای ماهی ها مضر باشد بر همین اساس بهتر است سطح نمک در آکواریوم را بررسی و اندازه گیری کنید. ماهی های آب شور برای رشد به محیطی متعادل نیاز دارند. آب مورد استفاده باید دارای pH، محتوای مواد معدنی، درجه حرارت و محتوای نمک یا شوری متناسب با نوع ماهی ساکن در آن باشد. یک محیط هیپوسالینیک می تواند باعث ایجاد انواع مختلفی از مسائل مرتبط با سلامتی، چه منفی و چه مثبت، شود.

آب، همیشه از یک منطقه با غلظت بالا به یک منطقه با غلظت کم جریان می یابد تا تعادل املاح را پیدا کند. در شرایط اقیانوسی، ماهی ها مقدار قابل توجهی آب می نوشند. زیرا دائماً آن را به سمت غلظت کمتر آب شور اطراف از دست می دهند. آنها همچنین باید نمک اضافی را از طریق کلیه های خود دفع کنند.

اندازه گیری شوری آب آکواریوم

به طور کلی، شوری به محتوای نمک آب اشاره دارد. به عبارت ساده، شوری مقدار نمک اندازه گیری شده در آب است. شوری اغلب بر حسب وزن مخصوص یا مقدار نمک محلول اندازه گیری می شود. به طور کلی، ماهی ها در وزن مخصوص متوسط ​​بین 1.023 تا 1.025 رشد می کنند. بر اساس مطالعه ‌ای که روی ماهی های اقیانوس اطلس انجام شد، شوری بیش از حد یا وجود نمک زیاد، برای رشد ماهی، خطرناک ‌تر از کمبود املاح است.

با این حال، مزایای کوتاه مدتی برای کاهش وزن مخصوص (یعنی 1.001 تا 1.002) وجود دارد.

مزایای کاهش شوری آب آکواریوم

شوری آب آکواریوم و سلامت ماهی ها || دام و پت

مانند همه موجودات، ماهی ها مستعد ابتلا به عفونت های انگلی مانند ich دریایی هستند. این اختلال در درجه اول خود را با لکه های سفید مشخصه روی ماهی نشان می دهد، اما همچنین شامل مشکلات تنفسی، بی حالی و وجود ناهنجاری در باله ها، چشم ها و فلس ها نیز می شود.

نشان داده شده است که کاهش شوری، یک روش درمانی موثر است. کاهش وزن مخصوص به 1.009 تا 1.010 در دمای 78 تا 80 درجه فارنهایت به مدت دو هفته با اجازه دادن به ماهی برای التیام، بدون ایجاد نارسایی اندام ها و مرگ، ich را ریشه کن می کند.

عوارض کاهش شوری آب آکواریوم

در حالی که کاهش شوری فواید کوتاه مدتی برای مبارزه با انگل ها دارد، محیط کم نمک در دراز مدت می تواند برای اکثر ماهی ها یک عامل استرس زا باشد. ماهی ها برای حفظ تعادل درونی املاح بدن خود آب می نوشند و نمک اضافی را از سیستم جسم خود خارج می کنند و این روند را به طور مداوم تکرار می کنند.

اما اگر آب اطراف وزن مخصوص کمی داشته باشد، کلیه ماهی ممکن است از کار بیفتد. همیشه بهتر است قبل از استفاده از روش درمانی کاهش شوری با یک دامپزشک مشورت کنید. زیرا ارگانیسم های خاصی حتی در کوتاه مدت نمی توانند این شرایط را تحمل کنند.

ماهی ها و سایر اشکال آبزیان زمانی بهترین عملکرد را دارند که آنها را در محیطی نزدیک به آنچه که در طبیعت وجود دارد، نگهداری کنید. این مسئله به این معنی است که برای آنها گیاهان، مکان هایی برای مخفی شدن و شاید ماهی های دیگری را مهیا کنید.

همچنین، این نکته به این معنی است که باید مطمئن شوید که آبی که در آن زندگی می کنند، تمیز و از نظر شیمیایی متعادل است تا ماهی شما بتواند عمر طولانی و توام با سلامتی داشته باشد. هنگامی که پارامترهایی مانند قلیاییت خیلی کم یا خیلی زیاد می شود، ممکن است مشکلات جدی ایجاد شود.

قلیایی بودن آب آکواریوم

قلیایی بودن اساساً نشان می دهد که چه مقدار بی کربنات در آب آکواریوم وجود دارد. همچنین این پارامتر نشان می دهد که آب از نظر PH چقدر پایدار است، زیرا آبی که حداقل قلیایی متوسط ​​است معمولاً تغییرات ناگهانی در pH را تجربه نمی کند مگر اینکه قلیاییت آن کاهش یابد.

سطح مناسب قلیایی بودن، به ویژه برای یک آکواریوم صخره ای حیاتی است، زیرا مرجان ها برای بقا به در دسترس بودن بی کربنات بستگی دارند. آکواریوم دار ها باید قلیائیت را به طور منظم اندازه گیری کنند و سطح مناسبی برای نوع ماهی موجود مهیا کنند. میزان قلیائیت بسته به گونه می تواند بسیار متفاوت باشد.

ماهی های آکواریومی ممکن است به دلیل قلیایی بودن زیاد آب ‌آکواریوم، دچار مشکلات جدی شوند. اگر این پارامتر برای مدت طولانی بالا بماند، می تواند لایه مخاطی محافظی را که معمولا ماهی ها را می پوشاند، در خود حل کند و آنها را در برابر حمله باکتریایی و عفونت آسیب پذیر کند.

آبی که خیلی قلیایی است باعث سمی شدن آمونیاک غیر سمی می شود. ماهی ممکن است مشکل تنفس داشته باشد. همچنین می ‌تواند روی باله‌ ها و دم ماهی‌ ها تأثیر بگذارد و به رشد آن ‌ها آسیب وارد کند و ظاهر آن‌ها را نامطلوب نشان دهد. در نهایت، ماهی در یک محیط بسیار قلیایی ممکن است رشد نکند و در نهایت بمیرد.

قلیایی بودن آب و جذب کلسیم در ماهی ها

در بیشتر موارد، ساکنان یک آکواریوم می توانند سطح نسبتاً بالایی از قلیایی بودن را تحمل کنند. برخی ماهی ها حتی سطح pH را به عمد افزایش می دهند تا مرجان های خود را به سمت رشد سریع تر سوق دهند. مشکل اصلی سطح قلیایی بالا این است که می تواند در جذب کلسیم توسط ماهی ها اختلال ایجاد کند.

در برخی موارد که قلیاییت خیلی زیاد است، مواد جامدی مانند کلسیم ممکن است در آب رسوب کنند و برای هر هدفی از جمله رشد، در دسترس ساکنان آکواریوم قرار نگیرند.

علاوه بر مشکلاتی که قلیاییت بالا برای ماهی ها ایجاد می کند، ممکن است برای خود آکواریوم و تجهیزات موجود در آن نیز مشکل ایجاد کند. هنگامی که کلسیم اضافی در آب رسوب می کند، در نهایت داخل آکواریوم، بخاری، پمپ و فیلترها را می پوشاند.

این وضعیت می تواند دید شما را به داخل آکواریوم مسدود کند و همچنین ممکن است به تجهیزاتی که داخل آکواریوم وجود دارد، آسیب برساند، پمپ ها را بسوزاند و جریان فیلترها را مسدود کند. حفظ تعادل آب، جامدات را به صورت محلول نگه می دارد و از بروز هرگونه آسیب پیشگیری می کند.

ماهیان و مرجان های آب شور تکامل یافته اند تا در آبی با غلظت خاصی از نمک یا شوری زندگی کنند. بیشتر ماهی ها و مرجان ها می توانند تغییرات جزئی در شوری را تحمل کنند. با این حال، هرچه تغییر شوری بیشتر باشد یا شوری از حد توصیه شده کم تر باشد، استرس بیشتری ایجاد و در نهایت منجر به مرگ ماهی ها می شود.

محدوده بهینه شوری آب آکواریوم چقدر است؟

شوری آب آکواریوم و سلامت ماهی ها || دام و پت

انواع مختلف آکواریوم های آب شور به سطوح مختلف نمک نیاز دارند. از جمله این مقادیر در برخی مناطق جهان، عبارت اند از:

باتلاق نمک در ساحل ویرجینیا

غلظت نمک در صخره های اقیانوس بسته به مکان آن متفاوت است. کمتر از 1.023 و بالاتر از 1.028 به طور کلی برای مرجان ها بی خطر در نظر گرفته می شوند، با این حال، اکثر افراد شوری آب آکواریوم خود را در محدوده 1.024-1.026 (32-35 ppt) نگه می دارند.

آکواریوم دارای ماهی: 1.019 – 1.023

به طور کلی این مقدار فقط برای آکواریوم هایی با ماهی های آب شور استفاده می شود. زیرا شوری برای اکثریت قریب به اتفاق مرجان ها بسیار کم است. ماهی ها معمولاً این سطوح شوری پایین را تحمل می کنند. با این حال، انگل ها و سایر آفات شرایط سخت تری برای مقابله با این سطح از غلظت نمک دارند. در مورد ماهی های مبتلا به ich، شوری را می توان تا 2 هفته تا 1.010 کاهش داد تا عفونت ich ریشه کن شود.

آکواریوم های آب شور: محدوده معمولی: 1.002 – 1.022

زیستگاه آب‌ شور به مناطقی گفته می شود که آب شور اقیانوس با منبع آب شیرین مانند رودخانه مخلوط می ‌شود. غلظت نمک می تواند به طور گسترده ای متفاوت باشد، اما به ندرت میزان شوری آن به میزان آب دریا است.

چگونه آکواریوم آب شور بسازیم؟

هنگام تصمیم گیری برای ساخت یک آکواریوم دریایی یا آب شور، اولین چیزی که ممکن است به آن فکر کنید این است که چگونه آب شور درست کنید؟

مراحل ساخت یک محیط آب شور، عبارت اند از:

مخلوط نمک را انتخاب کنید. برندهای مختلفی از نمک در بازار وجود دارد. نمکی را انتخاب کنید که برای نیازهای آکواریوم شما مناسب باشد. به عنوان مثال، اگر مخزن صخره ‌ای دارید، ترکیبی از صخره ‌ها را با سطوح مناسب کلسیم و سطح قلیایی انتخاب کنید.

آب شیرین درست کنید. اضافه کردن آب لوله کشی به آکواریوم توصیه نمی شود. زیرا حاوی ناخالصی های زیادی است که می تواند برای ساکنان مخزن مضر باشد. آب تصفیه شده RO-DI بهترین گزینه در نظر گرفته می شود و می توان آن را در خانه با استفاده از فیلتر RO-DI تهیه یا از یک فروشگاه آکواریوم محلی خریداری کرد.

مرحله مخلوط کردن. پس از انتخاب نمک مورد نظر خود، به سادگی نمک را به آب تازه RO-DI اضافه کنید و با یک پمپ مخلوط کنید تا نمک کاملا حل شود. پس از حل شدن تمام نمک، آب باید کریستالی شفاف باشد.

آزمایش آب. قبل از افزودن آب نمک به آکواریوم، غلظت نمک را آزمایش کنید. شایع ترین روش، اندازه گیری وزن مخصوص است و باید در محدوده 1.023 تا 1.028 برای یک مخزن صخره ای قرار گیرد. اگر پارامتر به صورت PPT اندازه گیری شود، باید در محدوده 34-36 قرار گیرد. (35 PPT همان وزن مخصوص 1.026 است). اگر شوری کم است، نمک اضافه کنید و مخلوط کنید تا کاملا حل شود.

چگونه شوری آب آکواریوم را متعادل کنیم؟

شوری آب آکواریوم و سلامت ماهی ها || دام و پت

برای جلوگیری از ایجاد تغییر در شوری آب، روش های زیر را توصیه می کنیم:

به منظور رفع تبخیر، آکواریوم را فقط با آب تازه RO-DI پر کنید. برای مخازن با سطوح تبخیر بالا، توصیه می کنیم از یک سیستم تخلیه خودکار آب استفاده کنید. هنگام ساخت آب شور جدید، شوری آب فعلی را مطابقت دهید. هر زمان که آب شور حذف شد، همیشه همان مقدار آب را به مخزن اضافه کنید.

این قانون برای تغییرات آب ضروری است و همچنین می تواند هنگام اضافه کردن یا برداشتن ماهی ها و مرجان های جدید، مهم باشد. راه های زیادی برای مخلوط کردن و اندازه گیری آب شور در آکواریوم ها وجود دارد. امیدواریم این بررسی اجمالی به شما یک درک اساسی از این اصول داده باشد تا تصمیمات آگاهانه ای در مورد خرید خود بگیرید.

سخن آخر

در یک آکواروم، باید به پارامترهای مختلفی توجه داشته باشید. یکی از این پارامترها، شوری آب آکواریوم است. با تنظیم شوری آب، می توانید زندگی سالمی را برای ماهی ها رقم بزنید. روش های مختلفی برای تنظیم شوری آب آکواریوم وجود دارد. با توجه به نوع ماهی ها و امکانات تان، می توانید از روش های مناسب استفاده کنید‌.

در صورتی که سوالات بیشتری درباره شوری آب آکواریوم ها دارید، می ‌توانید با یک دامپزشک تماس بگیرید و با او مشورت کنید. به طور کلی، شوری آب آکواریوم، از پارامترهای مهم برای حفظ سلامتی ماهی ها است.

منبع
https://animals.mom.comhttps://www.atinorthamerica.com/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا