خزندگان

شایع ترین علل آبریزش بینی در لاک پشت ها

چهار دلیل اصلی وجود دارد که ممکن است در بینی لاک پشت پلنگی حباب یا گور مشاهده کنید: برخی بی ضرر، برخی نه. بر همین اساس ما سعی کرده ایم در این مقاله شایع ترین علل آبریزش بینی در لاک پشت ها را بررسی کنیم.

آبریزش بینی لاک پشتی و نوشیدن آب

لاک پشت های پلنگی عاشق آب هستند. آنها با کمال میل در یک استخر کم عمق قدم می زنند و از نوشیدنی خوب روزانه قدردانی می کنند. در واقع، آنها به طور معمول مقدار زیادی را در یک جلسه مصرف می کنند. با این حال، تکنیک نوشیدن یک پلنگ ممکن است برای صاحب جدید عجیب به نظر برسد. این حیوانات وقتی میل به نوشیدنی دارند، سر خود را به زیر آب می برند. در زیر سطح، چشمان خود را بدون پلک زدن باز نگه می دارند. هر چقدر هم که عجیب به نظر می رسد، این به تمیز کردن چشمک زن کمک می کند. در عین حال، این رفتار آب را به سمت بینی بالا می برد.

آیا لاک پشت من در حال نوشیدن است یا در حال غرق شدن؟

هیچ کس دوست ندارد حیوان خانگی تنفسی زیر آب بماند. مطمئن باشید، حیوان خانگی شما در کاسه آب بیهوش نشده است – پلنگ ها وقت خود را می گیرند. به طور دوره‌ای، هنگام قورت دادن، جرعه‌های آب در گلویشان حرکت می‌کند. هنگامی که آنها در نهایت برای هوا بیرون می آیند، حباب ها یا مایعات از سوراخ های بینی خارج می شوند. این طبیعی است و دلیلی برای نگرانی نیست. با نفس کشیدن دوباره خزنده، آب از بینی خارج می شود. با این حال، این نباید برای ساعت ها یا بقیه روز ادامه داشته باشد. حباب های ناشی از نوشیدن باید به سرعت از بین برود و رفتار پلنگ طبیعی و بدون بی حالی باشد.

آیا لاک پشت ها می توانند شیر بنوشند؟

اجسام خارجی و آبریزش بینی در لاک پشت

بینی یک لاک پشت از نظر ماقبل تاریخ سخت به نظر می رسد، اما به همان اندازه که بینی انسان به آسیب های محیطی حساس است. تکه های علف، گرد و غبار، گرده، بستر خیلی خشک یا تعداد بی شماری از اجسام ریز خارجی می توانند باعث التهاب بینی شوند. در حالی که این در ابتدا تهدید کننده زندگی نیست، نمی توان آن را نیز نادیده گرفت.

به طور علامتی، حیوان به رفتار سالم خود ادامه می دهد و اغلب یک برنامه روزانه را حفظ می کند. به عبارت دیگر، می‌خورد، می‌نوشد، می‌چرخد و در یک مکان مورد علاقه می‌چرخد. با این حال، نشانه هایی وجود خواهد داشت که چیزی اشتباه است. گاهی اوقات، لاک پشت ناراحت و آزاردهنده خواهد بود، به خصوص زمانی که قطعه توهین آمیز یک قطعه علف بلند باشد. برای تسکین، ممکن است سعی کند بینی خود را با پای جلویی پاک کند. ناگفته نماند که پلنگ ها انگشتی ندارند که کار را به درستی انجام دهند و به کمک صاحب خود نیاز دارند تا هر آنچه را که در آنجا وجود دارد از بین ببرد.

حباب ها در نتیجه تحریک غشای بینی هستند و اگر علت آن برطرف نشود، ممکن است عفونت ایجاد شود. همانطور که در مقاله به‌زودی توضیح داده خواهد شد، عفونت تنفسی چیزی نیست که نباید به آن ساده نگاه کرد. وقتی لاک‌پشت‌ها دچار مشکلات تنفسی می‌شوند، اوضاع خیلی سریع به سمت پایین می‌رود.

سندرم آبریزش بینی (RNS)

شایع ترین علل آبریزش بینی در لاک پشت ها | دام و پت

RNS، حروف اول مخوف که به صاحبان لاک‌پشت‌های باتجربه‌تر، جیبی‌های هیبی می‌دهد. مخفف «سندرم آبریزش بینی» یک بیماری نیست، بلکه یک عفونت با محرک های مختلف است. علل RNS عبارتند از:

 • چیزهایی در دماغ لاک پشت گیر کرده که نباید آنجا باشد
 • محیط خیلی خشک
 • از طرف دیگر، یک محفظه خیلی مرطوب نیز ناسالم است
 • محفظه ای با نور خورشید خیلی کم
 • رژیم غذایی نادرست
 • نگه داشتن بیش از حد لاک پشت در کنار هم
 • یک زندگی پر استرس
 • رطوبت یا دمای نادرست

متأسفانه، این مشکل دستگاه تنفسی فوقانی اغلب در لاک‌پشت‌های پلنگی رخ می‌دهد و تشخیص (یا حتی تشخیص) در مراحل اولیه دشوار است. برخی از افراد نیز ناقل هستند. آنها سالم می مانند اما سایر لاک پشت هایی را که با آنها در تماس هستند آلوده می کنند. از بین بردن RNS بسیار دشوار است، زیرا این بیماری حتی پس از درمان مجدداً تشدید می شود. در ابتدا به نظر نمی رسد که کشنده باشد. یک اشتباه رایج این است که فکر می کنیم نور خورشید به اندازه کافی می تواند این بیماری را برطرف کند یا اینکه کاهش ترشحات بینی به این معنی است که حیوان در حال بهبودی خود است. RNS به خودی خود از بین نمی رود. کاملاً قادر به کشتن است و باید در اسرع وقت با آنتی بیوتیک درمان شود.

چرا لاک پشت غذا نمی خورد؟

آبریزش بینی در لاک پشت و ذات الریه

شایع ترین علل آبریزش بینی در لاک پشت ها | دام و پت

به بدترین حالت سلام کنید. ذات الریه در شرایط مشابه RNS ایجاد می شود. اگر این سندرم درمان نشود، می تواند تاریک ترین تظاهرات آن نیز باشد. ذات الریه برای هر گونه لاک پشت کشنده است. این چیزی نیست که باید نادیده گرفته شود یا تنها در خانه بدون نظارت متخصص درمان شود.

لاک پشت ها از دو نوع ذات الریه رنج می برند: مزمن و حاد. تا زمانی که علائم ظاهر شوند، باید این واقعیت را بپذیرید که ویزیت دامپزشک در حال حاضر اجتناب ناپذیر است. این بسیار مهم است. ذات الریه چیزی نیست که به خودی خود با درمان های خانگی یا محصولات پت شاپ بدون نسخه بهبود یابد. حیوان خانگی شما به کمک پزشکی متخصص، برنامه دارو و شاید حتی بستری شدن در بیمارستان نیاز دارد. در اینجا علائمی وجود دارد که بین دو سایه ذات الریه متمایز می شود. هر دو قادر به تبدیل شدن به مرگ بسیار سریع هستند.

آیا لاک پشت من ذات الریه مزمن دارد؟

ذات الریه مزمن شایع تر است و متأسفانه اغلب در همه گونه ها دیده می شود.

 • لاک پشت ممکن است در حین تنفس مایع را از طریق سوراخ های بینی دفع کند، ترشحات بینی.
 • بی حالی و ضعف.
 • ممکن است متوجه شوید که حیوان خانگی شما دیگر نمی تواند سر یا پاهای خود را جمع کند. حتی زمانی که لاک پشت می خوابد، این کار را «خارج از غلاف» انجام می دهد.
 • گاهی اوقات چشم ها ظاهری عجیب دارند، تقریباً انگار از حدقه بیرون زده اند یا بیشتر متورم به نظر می رسند.

علائم ذات الریه حاد چیست؟

 • در بیشتر مواقع، دهان حیوان باز می ماند، گویی در تقلای نفس کشیدن است.
 • کشش گردن.
 • مشکلات تنفسی را پاک کنید.
 • امتناع از خوردن یا نوشیدن.
 • افسردگی، هیچ علاقه ای به چیزی نداشتن.
 • یک بینی پوزه.
 • مخاط در دهان.
 • مانند ذات الریه مزمن، لاک پشت نمی تواند به داخل پوسته خود جمع شود.
 • ضعف پا. این یک علامت بحرانی است و اغلب ساعاتی قبل از مرگ ظاهر می شود. حیوان با وجود تلاش دیگر نمی تواند خودش را به جلو حرکت دهد. این به سادگی بیش از حد ضعیف است که نمی تواند پاهای خود را به درستی قرار دهد.

این جوان توانایی سالمی برای جمع کردن کامل سر و اندام های خود نشان می دهد. با ذات الریه، این غیرممکن می شود.

لاک پشت های دریایی، آنچه که باید بدانید.

چگونه آبریزش بینی لاک پشت را درمان کنیم؟

شایع ترین علل آبریزش بینی در لاک پشت ها | دام و پت

زمانی که نوبت به حفظ سلامت و شادی لاک پشت پلنگی شما می رسد، پیشگیری مقدس است. با پیروی از چند دستورالعمل اساسی، می توانید از رنج زیادی برای خود و حیوان خانگی خود جلوگیری کنید. خبرهای خوبی داریم. RNS و پنومونی به راحتی قابل اجتناب هستند. در بیشتر موارد، بانک را نیز خراب نمی کند.

با این چک لیست اساسی از مشکلات جلوگیری کنید:

محیط زندگی آنها را کنترل کنید.

مشکلات تنفسی بیشتر احتمال دارد که لاک پشت هایی را که در فضای باز نگهداری می شوند، بگیرند. مطمئن شوید که پناهگاه آنها خشک است اما گرد و غبار نیست. آیا نور خورشید کافی برای جذب لاک پشت شما وجود دارد؟ بدون نور خورشید، پلنگ به سرعت دچار مشکلات سلامتی زیادی می شود. مطمئن شوید که بستر، گیاهان، دما و رطوبت مناسب را دارید.

با یک حیوان، شانس RNS به میزان خوبی کاهش می یابد. چندین لاک پشت که در کنار هم نگهداری می شوند به یک ساعت نزدیک تری نیاز دارند. هرگز یک لاک پشت جدید بدون دوره قرنطینه اضافه نکنید. اگر دور نگه داشتن حیوانات خانگی خود به مدت شش ماه ناخوشایند به نظر می رسد، عواقب آن را در نظر بگیرید. شما می توانید کل دسته را از دست بدهید زیرا برخی از ویروس ها یا انگل ها از کشتی پریده اند. می تواند و اتفاق می افتد. ثانیا هرگز گونه ها را با هم مخلوط نکنید. که دردسر می خواهد. یک پلنگ ممکن است در برابر عوامل بیماری زا بی دفاع باشد، به عنوان مثال، یک لاک پشت Angulate که به تازگی اضافه شده است و هرگز دوره ای از انزوا را سپری نکرده است. حتی اگر قرنطینه شود، آن Angulate باید محفظه خودش را بگیرد.

رژیم غذایی حیوان خانگی را بررسی کنید.

حشرات سالم یک رژیم غذایی صحیح بسیار مهم است و نه فقط برای جلوگیری از حباب بینی. لاک پشتی که غذاهای نادرست مصرف می کند می تواند سالم به نظر برسد اما در دراز مدت بیشتر مستعد بیماری و مرگ زودرس است. برخی از صاحبان به سگ کیبل غذا می دهند که واقعاً ناسالم – و تنبل است. سایر صاحبان خوش‌نیت‌تر، به لاک‌پشت‌های خود غذای آشپزخانه (پوست، ضایعات سبزیجات) می‌دهند که این نیز ایده خوبی نیست. لاک پشت پلنگی با رژیم غذایی طبیعی از علف ها، گل ها و حتی حلزون های باغچه ای عجیب و غریب رشد می کند.

سطح فعالیت لاک پشت را ارزیابی کنید.

شایع ترین علل آبریزش بینی در لاک پشت ها | دام و پت

لاک پشتی که در تمام روز می خورد، می نوشد و سپس آب می خورد، فقط یک سبک زندگی سالم را تقلید می کند. در طبیعت، لاک پشت ها تمام روز راه می روند و چرا می کنند. این باعث می شود عضلات آنها قوی و سیستم ایمنی بدن آنها در اوج باشد. تعداد زیادی لاک پشت حیوان خانگی در یک مکان (ترجیحاً محل آفتاب گرفتن مورد علاقه آنها) می نشینند و منتظر می مانند تا به آنها خدمت داده شود. در نتیجه، متابولیسم آنها به طور موثر کار نمی کند، که مانع از جذب مناسب مواد مغذی می شود. این به نوبه خود، آن را حتی در برابر عفونت های جزئی بی دفاع می کند.

حرکت دادن کاناپه شما می تواند یک چالش باشد. یک راه عالی این است که یک زیستگاه طبیعی را پرورش دهید تا بتواند برای ناهار خود جستجو کند. این امر مستلزم تحقیق (گونه های گیاهی صحیح) و برنامه ریزی است. اجازه ندهید محدوده پروژه شما را از کار بیاندازد. نگهداری از لاک پشت خانگی مخصوصا گونه بزرگی مانند لاک پشت پلنگی،

هوشیار باشید.

شایع ترین علل آبریزش بینی در لاک پشت ها | دام و پت

RNS یک امکان در تمام طول سال است. به فصل خاصی وابسته نیست. در عوض، همانطور که بحث شد، نتیجه شرایط نادرست یا تماس با یک حامل است. هنگامی که متوجه رطوبت از سوراخ های بینی شدید، مراقب باشید، حتی اگر حیوان خوب به نظر برسد. بسیاری از حیوانات خانگی از دست می‌روند، زیرا علائم کلاسیک را نشان نمی‌دهند، در حالی که در واقعیت، قبلاً بیمار هستند.

استرس و خزندگان با هم مخلوط نمی شوند. لاک پشت ها نیازهای متفاوتی نسبت به نیازهای مثلاً گربه یا سگ دارند. بیشتر آنها فقط می خواهند غذا بخورند و از یک محیط امن لذت ببرند. آنها نمی خواهند با سگ خانواده یا بچه ها بازی کنند. چنین برخوردهایی می تواند یک لاک پشت را به شدت تحت فشار قرار دهد یا به تراژدی ختم شود.

به طور مشابه، گونه های خود می توانند لاک پشت را در زیر آب و هوا احساس کنند. تعداد بیش از حد در یک محفظه می تواند منجر به استرس جمعیت شود. در حالت ایده آل، لاک پشت های پلنگی باید به تنهایی یا به صورت جفت نگهداری شوند. اگر محفظه واقعاً بزرگ باشد، تا زمانی که افراد سالم باشند و تهاجمی نباشند، سه تا چهار باید خوب باشد. گفته می شود پلنگ ها جزو لاک پشت های اجتماعی بخشنده ترین هستند. اگرچه این درست است (آنها با پلنگ های دیگر کنار می آیند)، این بدان معنا نیست که آنها خرچنگ نمی شوند. اگر یک لاک‌پشت جدید به گروه اضافه شود یا اگر دو نفر تمایل به یک جهت داشته باشند و هیچ‌کدام نمی‌خواهند از سر راه خارج شوند، ممکن است برخی از صدف‌ها رخ دهد. یک محفظه خیلی کوچک باعث افزایش پرخاشگری، احتمال آسیب و همچنین عفونت می شود.

سخن آخر

مشکلات تنفسی، به ویژه RNS و ذات الریه، چیزی نیست که فقط در پلنگ رخ دهد. آنها در همه گونه ها ظاهر می شوند. با این حال، برخی تحقیقات نشان می دهد که پلنگ ها آسیب پذیرتر هستند زیرا در کشورهایی با آب و هوای کاملاً متفاوت با ریشه های آفریقایی خود نگهداری می شوند. همانطور که گفته شد، داشتن پلنگ لذت بخش است و زمانی که نیازهای آن درک شود، حیوان خانگی دشواری نیست.

مانند هر حیوان خانگی عجیب دیگری، بیماری یا جراحت می تواند به سرعت فراتر از درمان خانگی پیشرفت کند و بازدید از دامپزشک اغلب به معنای تفاوت بین نجات یا از دست دادن حیوان است. شرایط زیر حتی برای نگهبانان متخصص لاک پشت چالش برانگیز است. اگر مشکوک هستید که با چیزی بدتر از گرد و غبار بینی روبرو هستید، از مراجعه به دامپزشک شک نکنید و حتماً یکی از واجد شرایط را برای درمان خزندگان انتخاب کنید.

آنچه باید درباره عفونت تنفسی لاک پشت بدانید.

منبع
https://pethelpful.com/reptiles-amphibians/Four-Reasons-Your-Leopard-Tortoise-Has-a-Bubbly-Nose

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا