آبزیان

شایع ترین بیماری در ماهی های گوپی

شایع ترین بیماری در ماهی های گوپی

روش های مختلفی برای درمان یا پیشگیری از ابتلا ماهی های گوپی به بیماری های مختلف وجود دارد. اما ابتدا باید اطلاعاتی درباره شایع ترین بیماری در ماهی های گوپی کسب کنید. با تشخیص مناسب و صحیح بیماری این ماهی می توان به بهترین شکل نسبت به درمان آن اقدام کرد.

یک قانون کلی درباره آکواریوم داری وجود دارد که می گوید” درمان یک ماهی بیمار بسیار دشوار تر از پیشگیری از بیماری ها در ماهی های سالم است”. پس منطقی است که با کسب اطلاعات صحیح و درست، از بروز بیماری های مختلف در ماهی هایتان پیشگیری کنید.

پیشگیری از بیماری های ماهی گوپی

روش های زیادی برای جلوگیری از ایجاد بیماری در ماهی گوپی وجود دارد. برای حفظ سلامتی ماهی هایتان باید اطلاعاتی را درباره بیماری ها، روش های درمان و پیشگیری از آن ها به دست بیاورید.

یکی از مهم ترین نکات این است که باید همواره کیفیت آب و دمای آن را در حد متعادل نگه دارید. این کار شامل تعمیر و نگهداری منظم آکواریوم نیز می باشد. همچنین باید به صورت منظم با استفاده ‌از کیت تشخیص کیفیت، پارامتر های آب آکواریوم را کنترل کنید.

بهتر است به صورت روزانه آکواریوم تان را بررسی کنید. همچنین در صورت مشاهده ماهی مرده باید فورا آن را از آکواریوم خارج کنید.

قرنطینه کردن ماهی ها. در صورتی که هر یک از ماهیان شما دچار بیماری شوند، باید فورا آن را قرنطینه کنید. همچنین پیش از افزودن ماهی جدید به آکواریوم باید آن را قرنطینه کنید. همه این اقدامات به شما کمک می کنند تا آکواریوم و ماهیان تان را تا حد ممکن سالم نگه دارید!

حذف عوامل استرس زا در آکواریوم. همانند انسان ها، حیوانات نیز ممکن است دچار استرس شوند. استرس باعث کاهش قدرت سیستم ایمنی و افزایش احتمال ابتلا ماهیان گوپی به بیماری های مختلف می شود.

یکی از راه های عالی برای کاهش استرس در آکواریوم، تعبیه اشیا مختلف برای پنهان شدن است. به خصوص اگر در آکواریوم تان ماهی تهاجمی نیز نگه داری می کنید، باید مکان هایی برای فرار و پنهان شدن برای ماهی گوپی فراهم کنید. همچنین حفظ دمای استاندارد آب جزو مهم ترین عوامل سلامتی ماهیان گوپی است.

بیماری ها و روش های درمانی در ماهیان گوپی

شایع ترین بیماری در ماهی های گوپی | دام و پت

در صورتی که امکانات مناسب درمانی در اختیار دارید، می توانید از آن ها برای درمان ماهیان تان استفاده کنید. در غیر این صورت باید با یک دامپزشک تماس بگیرید. در ادامه به تعدادی از مهم ترین بیماری های ماهی گوپی اشاره خواهیم کرد.

بیماری مخملک در ماهی گوپی

این بیماری جزو اختلالات شایع در ماهی ها نیست و تشخیص زودهنگام آن معمولا دشوار است. مهم ترین علامت تشخیصی بیماری مخملک بروز نقاط بسیار ریز طلایی رنگ در سراسر بدن ماهی است. این بیماری بسیار سریع گسترش می یابد و به همین دلیل تشخیص زودهنگام آن دشوار است. این عوامل باعث کشندگی بیماری مخملک می شود.

بهترین درمان بیماری مخملک، استفاده از داروی مس دار Seachem Cupramin  است. باید توجه داشته باشید که این دارو می تواند آبزیانی مانند حلزون یا میگو را از بین ببرد. برای افزایش سرعت بهبود ماهیان بیماری ضروری است که در فاصله های زمانی کوتاه آب آکواریوم تان را تعویض کنید.

بیماری لکه های سفید یا Ick در ماهی گوپی

در صورت تشخیص و درمان به موقع، این بیماری کشنده نخواهد بود. بروز لکه های سفید روی بدن ماهی مهم ترین علامت این بیماری است. برای درمان این بیماری ابتدا باید دمای آب را به تدریج بالا ببرید. سپس از داروهای رایج برای رفع این بیماری که توسط دامپزشک تجویز شده است، استفاده کنید.

افزودن نمک به آکواریوم نیز از جمله روش های افزایش سرعت بهبودی این بیماری است.  در طول بهبود لکه های سفید به تدریج کاهش می یابد. این روند معمولا یک هفته طول می کشد.

پوسیدگی باله و دم در ماهی گوپی

پوسیدگی باله و دم در ماهی گوپی معمولا به دلیل عفونت های باکتریایی رخ می دهد. البته گاهی اوقات کیفیت بد آب نیز می تواند باعث ایجاد این بیماری شود.

اولین کاری که باید انجام دهید این است که ماهی بیمار را قرنطینه کنید. پس از آن باید از یک داروی آنتی بیوتیک استفاده کنید.

اگر ماهی شما به دلیل عوامل قارچی یا سوختگی آمونیاک دچار این مشکل شود، به داروی متفاوتی نیاز خواهید داشت، بنابراین تشخیص علت ایجاد کننده این بیماری بسیار مهم و حیاتی است.

لکه قرمز در ماهی گوپی

شایع ترین بیماری در ماهی های گوپی | دام و پت

به دلیل رنگ قرمز این لکه ها که به راحتی دیده می شوند، تشخیص این بیماری نسبتاً آسان است. در اکثر مواقع علت اصلی بروز این بیماری، تغییر محیط است. به عنوان مثال ممکن است ماهیان جدید نسبت به باکتری های آکواریوم حساس باشند. در ماه اولی که ماهی جدیدی را به آکواریوم تان اضافه می کنید، بروز این بیماری طبیعی است.

در صورت ادامه این اختلال باید با یک دامپزشک برای درمان ماهیان بیمار مشورت کنید. همچنین کیفیت بد آب، مانند افزایش آمونیاک و نیترات نیز ممکن است باعث بروز این بیماری شود.

بیماری گوپی (عامل تک یاخته ای)

بیماری گوپی به این دلیل این گونه نامگذاری شده است که تقریباً همیشه ماهی های گوپی ها را تحت تأثیر قرار می دهد. عامل ایجاد کننده این بیماری در واقع انگلی است که ماهیان گوپی  را آلوده کرده و ابتدا در جریان خون حیوان مشکل ایجاد می کند. حفظ کیفیت آب مهم ترین راه پیشگیری از این بیماری است. بیماری گوپی یک اختلال قابل پیشگیری است. بهتر است به هر قیمتی از ایجاد این بیماری پیشگیری کنید.

اولین قدم برای درمان این بیماری، افزایش دمای آب آکواریوم است. پس از آن می توانید از دارویی مانند مالاشیت سبز استفاده کنید. در صورت پیشرفت بیماری، ممکن است لازم باشد از داروهای مس داری مانند Seachem Cupramine  استفاده کنید.

بیماری استسقاء یا دراپسی در ماهی گومی

دراپسی یا استسقاء بیماری است که باعث می شود شکم ماهی شما نفخ کند. علاوه بر ایجاد مشکلات داخلی، ماهی مبتلا در شنا کردن نیز با مشکل رو به رو خواهد شد. این بیماری بسیار کشنده است. باید در سریع ترین زمان ممکن بیماری دراپسی را تشخیص دهید در غیر این صورت درمان این اختلال معمولا غیر ممکن خواهد بود. به دلیل وجود این عوامل است که پیشگیری از بروز این بیماری بسیار مهم است.

استرس مزمن عامل اصلی بروز این اختلال است. همچنین با حفظ کیفیت آب می توانید به خوبی از بروز این بیماری پیشگیری کنید.

برآمدگی چشم در ماهی گوپی

علل مختلفی می توانند باعث برآمدگی چشم ماهی های گوپی شوند. ممکن است ماهی آسیب دیده در جریان یک مبارزه دچار صدمات فیزیکی شده باشد. در واقع این بیماری نشان می دهد که احتمالا ماهیان تهاجمی آکواریوم تان به ماهیان گوپی شما صدمه می زنند.

کیفیت پایین و کثیف بودن آب نیز ممکن است باعث بروز این بیماری شود. این بیماری ممکن است نهایتا باعث کور شدن ماهی شود. باید هرچه سریع تر به یک دامپزشک مراجعه کنید. هیچ وقت شخصا چشم هی آسیب دیده را دستکاری نکنید زیرا ممکن است باعث ایجاد آسیب های بیشتری شود.

اختلالات مثانه شنا

شایع ترین بیماری در ماهی های گوپی | دام و پت

این اختلال باعث ایجاد مشکل در شنا کردن ماهی مبتلا می شود. در واقع همین اختلالات شنا مهم ترین علامت وجود این بیماری است. مثانه شنا به کنترل شناوری ماهی کمک می کند بنابراین اگر مشاهده کنید که ماهی به شکل غیر عادی یا در یک زاویه غیر معمول شنا می کند، و یا حتی درون آب وارونه شده است، به احتمال زیاد در مثانه شنا خود دچار مشکل شده است.

آمونیاک نیز می تواند باعث ایجاد این مشکل شود. اما مهم ترین دلیل ایجاد این اختلال، انتقال ماهی از آب کم عمق به آب با عمق زیاد است.

سپتی سمی خونریزی دهنده ویروسی

این اختلال یک بیماری ویروسی است و می تواند ماهی های گوپی را نیز مبتلا کند. اگر نگران ابتلا ماهی تان به این بیماری هستید، باید علائم زیر را که نشان دهنده این بیماری هستند، بشناسید:

علائم هشدار دهنده عبارتند از:

 • زخم
 • کاهش اشتها
 • ضایعات پوستی
 • پوسیدگی باله و دم
 • تورم و برجستگی چشم
 • تیره شدن رنگ بدن ماهی

با مراجعه به دامپزشک می توانید داروهای درمان این بیماری را تهیه کنید. همچنین حفظ کیفیت آب برای پیشگیری و تسریع روند بهبود این اختلال ضروری است.

ترماتود آبششی

این بیماری یک بیماری انگلی بوده و در اثر حمله عوامل انگلی به آبشش های ماهی ایجاد می شود. می توان این بیماری را با چشم غیر مسلح تشخیص داد. خونریزی آبشش ها مهم ترین علامت این بیماری است. همچنین ماهی آلوده ممکن است در کف آکواریوم قرار بگیرد.

این بیماری می تواند در اثر افزودن ماهی، گیاه یا اشیا جدید به آکواریوم، بدون انجام قرنطینه، اتفاق بیفتد. هرگز نباید برای افزودن ماهی یا اشیا جدید به آکواریوم عجله کنید. باید پیش از این کار به مدت مناسبی تازه وارد ها را در قرنطینه قرار بدهید.

در صورت تشخیص زودهنگام، می توانید با کمک داروهای مناسب این بیماری را درمان کنید. اما اگر بیماری پیشرفت کرده باشد، درمان این بیماری دشوار و یا غیر ممکن خواهد شد.

کرم داخلی Camallanus

این بیماری به اندازه سایر بیماری ها در میان ماهی های گوپی آکواریومی شایع نیست. در واقع ماهی های گوپی که در طبیعت زندگی می کنند بیشتر از انواع خانگی و آکواریومی به این بیماری مبتلا می شوند.

این بیماری بسیار کشنده است بنابراین پیشگیری امری حیاتی و ضروری است.

ابتدا باید سعی کنید کیفیت آب آکواریوم را متعادل ساخته و در حد استاندارد حفظ کنید. سپس می توانید از دارویی به نام لوامیزول برای درمان این بیماری استفاده کنید.

هگزامیتیازیس یا ایجاد سوراخ در بدن یا سر

در این بیماری سوراخ هایی در سر یا بدن ماهی مبتلا ایجاد می شود. ایجاد سوراخ در سر یا بدن بیماری نادری است که احتمالاً هیچ وقت در ماهیان آکواریومی خود مشاهده نخواهید کرد. علائمی مانند مشاهده مدفوع سفید رنگ رشته ای و کاهش محسوس در اشتها می تواند نشان دهنده ابتلا ماهی به این بیماری باشد.

بهترین روش درمان این بیماری استفاده از داروهای خوراکی است اما اگر اشتها ماهی بیمار کاهش بیابد، این کار دشوار خواهد بود. در این صورت باید دارو را در آب آکواریوم حل کنید. مترونیدازول داروی رایج درمان این اختلال است.

همانند اکثر بیماری های شایع در ماهی گوپی، این اختلال به دلیل مشکلات آب و یا ازدحام آکواریوم، ایجاد می شود. رعایت این دو مورد مهم ترین روش های پیشگیری از بروز این بیماری هستند.

خم شدن ستون فقرات (اسکولیوز)

شایع ترین بیماری در ماهی های گوپی | دام و پت

اسکولیوز اساساً همانگونه که در انسان ظاهر می شود، ماهی ها را مبتلا می کند. خم شدن ستون فقرات ماهی اتفاقی غیر طبیعی است. معمولاً این اختلال به دلیل نحوه پرورش ماهی یا به دلیل ژنتیک خاص خود ماهی اتفاق می افتد.

با ابتلا ماهی به این بیماری، حیوان بیمار نخواهد توانست به خوبی شنا کند و مشکلات دیگری در رشد ماهی ایجاد خواهد شو. ماهی های بیمار به راحتی می توانند این بیماری را از مادرشان به ارث برده باشند. درست است که ایده آل نیست ولی یک ماهی مبتلا به اسکولیوز می تواند به زندگی خود ادامه بدهد.

سخن آخر

روش های مختلفی برای حفظ سلامت ماهی وجود دارد که با کسب اطلاعات در مورد آن ها می تواند سلامتی ماهیان خود را افزایش دهید. حفظ کیفیت آب اولین راه برای ارتقاء سلامتی آبزیان تان است.

باید به صورت روزانه ماهی هایتان را بررسی کنید و در صورت بروز هرگونه مشکل فیزیکی یا رفتاری سعی کنید بیماری احتمالی ماهی را تشخیص دهد.

معمولا با کسب اطلاعاتی درباره بیماری ها می توان تا حدی مشکل ماهی را تشخیص داد. ولی تشخیص قطعی و تجویز دارو بر عهده دامپزشک است.

منبع

https://aquariumfishcity.com/freshwater/livebearers/guppies/diseases/

نوشته های مشابه

2 دیدگاه

 1. با سلام
  ممنون از اطلاعات خوبتون. ببخشید من پریروز دیدم یکی از بچه ماهی هام ادرارش به صورت دایره ای و سفید بود( ماهی ماده بوده و شکمش کاملا خالی شده بوده ). اون رو فورا از بقیه جدا کردم اما امروز دیدم یه بچه ماهی ماده دیگه هم همینطور شده فقط رنگ ادرارش قرمز بوده
  میتونید راهنماییم کنید ؟
  ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا