حیوانات خانگی کوچک

شایع ترین بیماری در لاک پشت ها

شایع ترین بیماری در لاک پشت ها

لاک پشت ها حیواناتی مقاوم محسوب می شوند، زیرا می توانند در شرایط سخت زندگی کنند. با این حال، آنها ممکن است بیمار شوند. اگر علاقه مند به نگهداری از لاک پشت ها به عنوان حیوان خانگی خود هستید با انجام اقدامات پیشگیرانه می توانید از ابتلا لاک پشت خود به این بیماری های شایع پیشگیری کنید! اگرچه این مقاله به هیچ عنوان متن کامل و جامعی نیست. اما به چند مورد از شایع ترین و مهم ترین بیماری های لاک پشت اشاره شده است.

بیماری های شایع لاک پشت های خانگی

برخی از شایع ترین بیماری های لاک پشت های خانگی عبارتند از:

 • آبسه
 • تورم پلک
 • کمبود ویتامین A
 • بیماری های تنفسی
 • عفونت های باکتریایی چشم
 • بیماری های پوستی اولسراتیو

برخی دیگر از بیماری ها و اختلالات در سلامتی لاک پشت ها عبارتند از:

 • استوماتیتوس نکروتیک
 • ابتلا به باکتری سالمونلا
 • آسیب لاک ناشی از باکتری، ویروس یا قارچ
 • ابتلا به عوامل انگلی، بخصوص کرم های گرد در لاک پشت های آبزی

همچنین شایع ترین بیماری عفونی ویروسی در اکثر لاک پشت ها ویروس تبخال است.

اگرچه لاک پشت ها در برابر بیماری ها مقاوم‌ هستند. اما این به معنای مصونیت کامل آنها نیست.

شایع ترین بیماری لاک پشت خانگی و تورم پلک

یکی از شایع ترین بیماری ها در لاک پشت، تورم پلک است. شدت تورم‌ پلک می تواند از قرمز شدن خفیف پلک و ملتحمه و ترشح چند قطره اشک تا بسته شدن کامل چشم متغیر باشد. معمولاً این اختلال به دلیل کمبود ویتامین A ایجاد می شود. کمبود ویتامین A یکی از نتایج داشتن یک رژیم غذایی نامناسب است. کمبود ویتامین اغلب به دلیل تغذیه مداوم لاک پشت ها با غذاهای آماده و عدم تنوع در رژیم غذایی ایجاد می شود.

علائم تورم پلک در لاک پشت ها، عبارت اند از:

 • انسداد بینی
 • قرمز و تورم لبه های چشم
 • افزایش حجم پلک نسبت به شرایط عادی
 • ترشحات چشمی، به گونه ای که به نظر می رسد که لاک‌ پشت گریه می کند

در موارد شدید، پلک ها به قدری متورم می شوند که لاک پشت قادر به باز کردن چشمان خود نمی شود.

اختلال تورم پلک معمولاً به راحتی قابل تشخیص است. یک روش آسان برای متعادل سازی رژیم غذایی لاک پشت و بهبود اختلال تورم پلک، افزودن مکمل های ویتامین A به رژیم غذایی آنها است.

پیشگیری تورم پلک در لاک پشت ها

برای جلوگیری از تورم پلک لاک پشت، بهتر است در رژیم غذایی لاک پشت های خود از طیف وسیعی از غذاها استفاده کنید. غذاهای آماده و سایر منابع پروتئینی را به کمتر از 50٪ از سهم غذای روزانه آنها محدود کنید.

با این حال، کیفیت آب آکواریوم لاک پشت شما نیز می تواند منجر به این اختلال شود. کلر زیاد یا فیلتر مسدود شده که نمی تواند آب صاف و تمیز مهیا کند، می تواند باعث تورم پلک ها شود. در چنین شرایطی لاک پشت را از آب نامناسب خارج کرده و آب آکواریوم را تصفیه کنید. با انجام این کار، لاک پشت شما باید ظرف یک یا دو روز بهبود یابد. همچنین این احتمال وجود دارد که لاک پشت با بی دقتی به چشم خود آسیب برساند. وقتی فقط یک چشم لاک پشت دچار تورم می شود، به احتمال بسیار زیاد یک آسیب فیزیکی به چشم او وارد شده است. تورم پلک، یک بیماری شایع، اما به طور معمول قابل درمان در لاک پشت ها است.

عفونت چشم جزء بیماری های شایع در لاک پشت

شایع ترین بیماری در لاک پشت | دام و پت

عفونت چشم لاک پشت ها تقریباً همیشه ناشی از آلودگی توسط باکتری است. بر خلاف بیماری تورم پلک ها که یک اختلال قابل درمان بود، عفونت های باکتریایی چشم، معمولا مشکل ساز تر هستند. نگرانی بزرگ در مورد عفونت های باکتریایی چشم این است که این بیماری ها می توانند به سرعت به بینی و دهان لاک پشت گسترش می یابد. در نهایت منجر به بیماری های تنفسی کشنده شوند.

علائم عفونت چشم باکتریایی معمولا شامل موارد زیر است:

 • برجستگی و التهاب پلک ها
 • قرمز شدن لبه های چشم لاک پشت
 • ترشح مایعات از دهان و بینی و همچنین چشم ها
 • لاک پشت چشمهای خود را به اجسام سخت می مالد.
 • چشم های لاک پشت به گونه ای به نظر می رسد که انگار گریه کرده است.
 • لکه های سفید کوچکی روی قرنیه های لاک پشت ظاهر می شود. در اغلب موارد، لکه های سفید در سراسر چشم پخش می شوند.

اگرچه علائم عفونت باکتریایی چشم بسیار شبیه علائمی است که در اختلال پلک متورم ظاهر می شوند. اما چند تفاوت اساسی بین این دو بیماری وجود دارد که باید از آنها آگاه باشید. توجه به این نکته مهم است که گاهی اوقات عفونت های باکتریایی می توانند از ماهی ها به لاک پشت ها منتقل شوند. بنابراین، باید مطمئن شوید که تمام اطلاعات لازم را برای ایجاد یک زندگی مشترک آرام بین ماهی ها و لاک پشت ها در یک آکواریوم، می دانید.

پیشگیری از عفونت چشم در لاک پشت

تورم پلک ها را با عفونت های جدی باکتریایی چشم اشتباه نگیرید. بزرگترین علامت افتراقی این دو بیماری، ظاهر شدن لکه های کوچک سفید رنگ روی قرنیه لاک پشت، در عفونت های باکتریایی است. این لکه ها می توانند در سراسر چشم پخش شده و حتی منجر به ایجاد زخم شوند.

باید مراقب هر نوع مایعی که از بینی و دهان خارج می شود، باشید! بروز این علامت یعنی این که احتمالاً مشکل لاک پشت فقط اختلال تورم پلک نیست. بلکه یک عفونت باکتریایی چشم است.

عفونت های باکتریایی چشم به علل زیادی رخ می دهند. اما در اغلب موارد به دلیل آب فیلتر نشده یا کثیف ایجاد می شوند. همچنین افزودن لاک پشت ها جدید به آکواریوم یا سایر جانداران، بدون انجام قرنطینه، می تواند عفونت های باکتریایی را گسترش دهد.

برای خلاص شدن از شر عفونت های باکتریایی چشم، ابتدا لاک پشت خود را با مایعات ضد باکتری شست و شو دهید. اگر طی چند روز پس از شست و شو چشم لاک پشت شما خوب نشد، لاک پشت خود را نزد دامپزشک ببرید.

بیشتر اوقات دامپزشک برای درمان لاک پشت شما فقط آنتی بیوتیک های موضعی چشم تجویز می کند. اگر دامپزشک تشخیص دهد که استفاده از آنتی بیوتیک های موضعی می تواند برای لاک پشت خطرناک باشد. از آنتی بیوتیک های تزریقی استفاده خواهد کرد.

هیپویتامینوز یا کمبود ویتامین A در لاک پشت ها

شایع ترین بیماری در لاک پشت | دام و پت

طبق گفته ی مجله انجمن دامپزشکان توانبخشی آمریکا، کمبود ویتامین A شایع ترین بیماری در لاک پشت های خانگی است. هیپویتامینوز A به نام کمبود ویتامین A شناخته می شود. اغلب می تواند با تورم پلک ها یا عفونت جدی باکتریایی چشم اشتباه گرفته شود. بارزترین (و معمولاً اولین) علامت این بیماری، تورم پلک های لاک پشت است.

اما با وجود این که تورم پلک ها و عفونت های باکتریایی چشم علل مختلفی از قبیل آسیب های فیزیکی وارده به چشم تا تماس حیوان با یک شی آلوده به باکتری های بیماری زا در آکواریوم دارد، علت اصلی ابتلا به هیپویتامینوز A تقریباً همیشه کم کاری صاحب حیوان خانگی است. علت اصلی این اختلال کمبود ویتامین A در رژیم غذایی لاک پشت ها است.

چند مورد از علائم کمبود این ویتامین عبارتند از:

 • بی اشتهایی
 • التهاب و پف کردن پلک ها
 • قرمز شدن لبه های چشم لاک پشت
 • عفونت های ثانویه مانند بیماری های تنفسی یا آبسه

پیشگیری از کمبود ویتامین A در لاک پشت ها

با مصرف مکمل های غذایی ویتامین A می توان کمبود غذایی لاک پشت ها را جبران کرد. پیشگیری از کمبود ویتامین A آسان است، اما تشخیص آن اغلب آسان نیست. کمبود ویتامین A در لاک پشت ها اغلب زمانی اتفاق میفتد که صاحبان حیوانات خانگی بیش از حد از غذاهای صنعتی آماده برای تغذیه لاک پشت استفاده می کنند، زیرا اکثر افراد معتقدند که این غذاهای آماده تنها چیزی است که برای تغذیه لاک پشت ها به آن نیاز دارند.

غذاهای آماده لاک پشت اگرچه مغذی و منبع غنی از پروتئین هستند، اما نمی توانند تنها منبع غذایی مورد استفاده برای لاک پشت های خانگی باشند. اکثر لاک پشت های خانگی (و به ویژه لاک پشت هایی که آب زی هستند) با بالغ شدن به یک رژیم غذایی گیاهی و غنی از سبزیجات احتیاج دارند.

تعیین رژیم غذایی مناسب برای لاک پشت، به گونه حیوان بستگی دارد، اما به طور کلی، لاک پشت ها باید رژیم غذایی تشکیل شده از سبزیجات زیر داشته باشند:

 • برگ قاصدک
 • کاهو سبز تیره
 • کاهو برگ قرمز
 • مقادیر کمی سبزیجات مانند خیار، کدو سبز

خوشبختانه، با دادن خوراکی ها یا مکمل های ویتامین A به لاک پشت و همچنین اصلاح رژیم غذایی، درمان و پیشگیری بیماری کمبود ویتامین A آسان است. تشخیص این اختلال اغلب بسیار دشوار است، زیرا تشخیص این بیماری معمولاً با مراجعه به دامپزشک و انجام تست های آزمایشگاهی، مانند آزمایش خون انجام می شود.

اطمینان از تامین نیازهای غذایی لاک پشت خانگی کار بسیار ساده ای است و بهترین و کم هزینه ترین راه جلوگیری از بروز این بیماری است. عدم درمان کمبود ویتامین A می تواند منجر به اختلالات شدید تری شود. در ادامه به یکی از عوارض جدی کمبود این ویتامین اشاره خواهیم کرد.

آبسه، جزء بیماری شایع در لاک پشت خانگی

در بیشتر مواقع، اگر ترشحات رشته ای سفید رنگی از بدن لاک پشت شما خارج شود، نشان دهنده وجود آبسه است. آبسه یکی از عوارض کمبود ویتامین A است. توده های متورم آبسه می توانند در هر جای بدن لاک پشت یا داخل بدن آن ظاهر شوند، اما اغلب در نزدیکی گوش یا چشم ایجاد می شوند. این جوش های چرکی به راحتی قابل درمان نیستند، بنابراین در مورد آبسه، پیشگیری از اهمیت اساسی برخوردار است.

تشکیل آبسه ها معمولا یکی از نتایج کمبود ویتامین A در رژیم غذایی لاک پشت است. با این حال، آبسه ها همچنین می توانند در نتیجه کیفیت پایین آب، مشکلات فیلتراسیون آب یا درجه حرارت یا رطوبت نامناسب برای لاک پشت ها ایجاد شوند‌.

 • خبر خوب این است که اگر آبسه را زود و به موقع تشخیص دهید، گاهی اوقات می توانید با تغییر رژیم غذایی یا اطمینان از استاندارد بودن سطح کیفیت آب، از گسترش و پیشرفت این بیماری جلوگیری کنید.
 • خبر بد این است که اگر آبسه به موقع تشخیص داده نشده و درمان نشود، مراجعه به دامپزشک 100٪ ضروری خواهد بود، زیرا درمان های آنتی بیوتیکی خانگی علیه آبسه بی فایده است و شما خود قادر به درمان آن نخواهید بود.

با تزریق داروی بیهوشی، و سپس با ایجاد برش در توده آبسه، مایعات داخل آبسه تخلیه شده و سپس محل زخم ضد عفونی می شود. ممکن است آبسه ها اختلالاتی خطرناک به نظر بیایند، اما معمولا قابل درمان بوده و با انجام اقدامات درمانی به موقع رفع می شوند و در اغلب موارد کشنده نیستند.

بیماری های تنفسی در لاک پشت های خانگی

شایع ترین بیماری در لاک پشت | دام و پت

بیماری های تنفسی در صورت عدم درمان سریع و صحیح می توانند نهایتا منجر به مرگ لاک پشت های مبتلا شوند. بیشتر اوقات، بیماری های تنفسی توسط باکتری هایی ایجاد می شوند که لاک پشت به آنها از طریق مواد آلوده موجود در آکواریوم مبتلا می شود.

یکی دیگر از علل مهم، نامناسب بودن دمای آب یا اختلال در تنظیم رطوبت مخزن است. اگر لاک پشت شما در آکواریومی زندگی کند که خیلی سرد باشد، معمولا این اختلال اتفاق می افتد. به ویژه گونه های گرمسیری مستعد ابتلا به این بیماری های تنفسی هستند. لاک پشتی که توانایی شناوری خود را از دست داده، احتمالاً از نوعی بیماری تنفسی رنج می برد.

علامت های شایع در عفونت های تنفسی شامل خس خس سینه، دشواری در تنفس، عدم توانایی در شنا کردن مناسب یا ایجاد اختلال در شناوری( آمدن به سطح آب یا رفتن به زیر آب) است.

درمان بیماری تنفسی لاک پشت ها

در صورت مشاهده هر یک از این علائم، اولین کاری که باید انجام دهید اطمینان از مناسب بودن دما و رطوبت آکواریوم است. همچنین گاهی اوقات در مراحل اولیه بیماری، با قرار دادن لاک پشت در برابر نور، می توان عفونت های باکتریایی را سرکوب کرد. با این حال، اگر بعد از نیم روز یا بیشتر، شرایط لاک پشت بهبود نیافت، باید به یک دامپزشک مراجعه کنید.

دامپزشک شما احتمالاً برای تعیین دلیل عفونت ابتدا آزمایش اشعه ایکس و همچنین آزمایش خون انجام خواهد داد. بعد از تشخیص دلیل عفونت، تجویز آنتی بیوتیک، مرحله بعدی درمان این بیماری است. اگر وضعیت لاک پشت پس از تجویز آنتی بیوتیک نیز بهبود نیابد، ممکن است به مراقبت های ویژه بیشتری نیاز باشد.

مهم ترین کارهایی را که می توانید برای جلوگیری از ایجاد هر نوع بیماری تنفسی در لاک پشت خود انجام دهید، عبارتند از:

 • مراقب باشید لاک پشت شما از طریق مصرف یک رژیم غذایی مناسب و مغذی و متنوع، کمبود ویتامین A نداشته باشد.
 • بسته به گونه لاک پشت خود، اطمینان حاصل کنید که دمای آب، دمای آکواریوم و رطوبت در مقدار مناسب تنظیم شده است

بیماری زیر لاک (Shell) اولسراتیو

این بیماری یک بیماری جدی است و بهترین کار این است که با انجام اقدامات مناسب از ایجاد این‌ بیماری پیشگیری کنید. پوسته های خارجی لاک پشت ها از ماده ای به نام کراتین ساخته شده اند. این پوسته های کراتینه که اغلب با بزرگ شدن لاک یا جایگزینی پوسته های جدید به روی لاک قدیمی می ریزند، برای محافظت از استخوان ها و اندام های لاک پشت به هم متصل شده در زیر پوسته اصلی به عنوان یک محافظ عمل می کنند. اگر اتفاقی برای این لایه محافظ بیفتد، لاک پشت در معرض آسیب جدی، عفونت باکتریایی یا بیماری های دیگری قرار می گیرد.

از جمله علائم بیماری زیر لاک اولسراتیو عبارت اند از:

 • خروج حباب از دهان
 • ترشح مایع از دهان و بینی
 • بی تحرکی و بی اشتهایی غیر عادی

بیماری لایه زیر لاک معمولاً به دلیل یکی از دو مورد زیر اتفاق میفتد:

 • از طریق گزش، عفونت یا آسیب دیدگی
 • از طریق زندگی در محیطی مرطوب که لاک پشت قادر به خشک کردن پوسته خود نیست

درمان بیماری لایه زیر لاک

خوشبختانه، درمان نوع خفیف آسیب لایه زیر لاک خیلی دشوار نیست، زیرا تمام آنچه که لازم است انجام دهید این است که لاک پشت را در یک مکان خشک قرار دهید، با معاینه محل آسیب دیده را مشخص کنید، پوسته آن را با دستمال تمیز کنید، از یک محلول بتادین یا ید استفاده کنید و بگذارید لاک پشت چند ساعت بیرون از آب بماند.

این روند را به صورت روزانه تکرار کنید تا پوسیدگی کاملاً از بین برود. در صورتی که آسیب ایجاد شده در پوسته عمیق و غیر قابل درمان با روش های خانگی است، حتما به یک دامپزشک مراجعه کند. در موارد شدید تر این بیماری، لاک پشت احتمالاً به مراقبت هی ویژه و همچنین مراقبت دامپزشک نیاز دارد تا اطمینان حاصل شود که لاک پشت صدمه جدی ندیده و امکان پیشرفت بیماری وجود ندارد.

پیشگیری از بیماری در لاک پشت های خانگی 

شایع ترین بیماری در لاک پشت | دام و پت

 • اطمینان حاصل کنید که لاک پشت شما بیش از حد پروتئین مصرف نکند. به خصوص نباید بیش از حد از غذاهای آماده برای تغذیه لاک پشت ها استفاده کنید.
 • دمای آب، دمای آکواریوم و رطوبت را به گونه ای تنظیم کنید که خیلی زیاد یا خیلی کم نباشد، یعنی متعادل باشد. هرگونه آلودگی باکتریایی یا سایر آلودگی های احتمالی را از بین برده و از ایجاد آنها جلوگیری کنید.
 • اشیا خطرناک احتمالی مانند سنگ های نوک تیز را از آکواریوم حذف کنید. چنین اشیایی می توانند با ایجاد زخم در بدن لاک پشت باعث ایجاد بیماری و عفونت در آنها شوند.
 • به خاطر داشته باشید، پیشگیری بهترین و کم هزینه ترین راه ممکن برای مقابله با بیماری ها است.

منبع:

https://www.turtleholic.com/pet-turtle-diseases/

نوشته های مشابه

2 دیدگاه

 1. سلام خسته نباشین لاک پشت من غذا نمیخوره بی حاله زیر باکس گنگ کرده ولی آبش تمیزه و بدون کلر و پیش نور خورشید سمت آشپزخانه هست بزارمش استرس میگیره چیکار کنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا