اسب ها

سن مناسب برای سوارکاری در اسب ها

به طور کلی، بالغ شدن اسب ها زمان زیادی می برد. به طور متوسط، اسب ها تا سن 4-5 سالگی به قد کامل خود نمی رسند. بنابراین، یکی از سوالاتی که مطرح می شود این است که سن مناسب برای سوارکاری در اسب ها چیست؟ حقیقتاً، این سن بر اساس نژاد اسب متفاوت است. مهم تر از همه، رشد کامل چندین ویژگی فیزیکی و همچنین بلوغ عاطفی، نکات قابل توجهی هستند. در این مقاله از دام و پت، اطلاعات مفیدی درباره سن مناسب برای سوارکاری در اسب ها به دست خواهید آورد.

هیچ اسبی نباید قبل از بالغ شدن کامل، بدنش دچار سختی ناشی از سوارکاری شود. این حیوانات با سرعتی بسیار متفاوت از مثلاً یک گربه یا سگ خانگی رشد می کنند. برای اطمینان از عدم آسیب به روند رشد اسب، باید یک اسب حداقل دو سال سن داشته باشد. با این حال، بسیاری از علاقه مندان و متخصصان اسب سواری موافق هستند که بهتر است بین سه تا چهار سال قبل از شروع فرآیند سوارکاری صبر داشته باشید. زمان واقعی سوارکاری بین نژادها متفاوت است. زیرا آن ها با سرعت کمی متفاوت، بالغ می شوند.

تغییرات فیزیکی اسب ها

وقتی تصمیم به اسب سواری می گیرید، هرگز نباید تنها به سن اسب تکیه کنید. اسب ‌ها قبل از اینکه سوار آن‌ ها شوید، باید زانوهای مستحکمی داشته باشند. اگر اسب شما زانوهای ضعیفی دارد، به این معنی است که هنوز به طور کامل رشد نکرده اند. فشار اضافی روی مفاصل می تواند تأثیرات جدی بر رشد داشته باشد.

صفحات رشد در بالا و پایین مفاصل قرار دارند تا استخوان رشد کرده و بلند شوند. هنگامی که زانوها دارای صفحات بسته در نظر گرفته می شوند، به این معنی است که صفحات رشد به شکل نهایی استخوان تغییر پیدا کرده است. زانوها تقریباً همیشه تا سه سالگی بسته می ‌شوند، اما به هر حال باید اندکی احتیاط کنید. همچنین بهتر است آسیب های رایج اسب و نحوه درمان آنها را بشناسید.

تغییرات روانی اسب ها

اسب برای اینکه کاندیدای خوبی برای سوارکاری شوند، باید آماده پیروی از دستورالعمل ها باشد. سوارکاری با برخی از نژادها یا اسب ها ممکن است کمی چالش برانگیز باشد، بنابراین باید صبر و حوصله لازم را در نظر بگیرید. اینکه اسب ها چقدر زود به تمرین پاسخ می دهند، مسئله مهمی است. برخی از نژادها قبل از دیگران آماده سوارکاری می شوند. برخی نژادها تمایل به بلوغ بسیار آهسته دارند، بنابراین برای مدت طولانی تری آماده نخواهند بود.

خطرات سواری زودرس در اسب ها

سن مناسب برای سوارکاری در اسب ها || دام و پت

به علت حساسیت بدن در طول دوره‌ های رشد، بهتر است علل بروز آسیب‌ ها را بدانید چون سواری زودرس در اسب ها ممکن است منجر به بروز برخی عوارض شود، از جمله:

تحمل بار اضافه

از آنجایی که وزن اضافی به مفاصل اسب فشار وارد می کند، می تواند باعث بروز مشکلات مادام العمر شود که ممکن است دردسر ساز باشند. این آسیب ها حتی می توانند اسب را غیرقابل سوار شدن کنند، که برای بسیاری از اسب ها سرنوشت غم انگیزی است.

این وضعیت می تواند باعث بروز بیماری ارتوپدی رشدی در اسب های جوان شود و همچنین به بروز آرتریت اسب های نوجوان کمک می کند. درمان این نوع اختلالات می تواند به طور دردناکی دشوار باشد، بنابراین بهتر است به طور کلی از این کار اجتناب کنید. علائم مشکلات مفصلی در اسب های جوان، عبارت اند از:

اگر درباره هر کدام از این علائم سوالی دارید، با یک دامپزشک تماس بگیرید.

مشکلات آموزشی

اگر سعی کنید قبل از بلوغ ذهنی سوار یک اسب شوید، حداقل می ‌توان گفت که این کار می ‌تواند بسیار چالش برانگیز باشد. به سادگی هرگز آن طور که شما فکر می کنید، اسب سواری آسان نیست. همچنین ممکن است به علت ناهماهنگی‌های احتمالی، در درازمدت تمرین برای آنها کمی سخت ‌تر شود. حتی اگر اسب شما از نظر فیزیکی سالم و آماده برای سواری به نظر برسد، نگرش ذهنی کلی آنها عامل تعیین کننده واقعی است. شاید برایتان جالب باشد که بدانید اسب ها چقدر عمر می کنند؟

آماده سازی اسب برای سواری

سن مناسب برای سوارکاری در اسب ها || دام و پت

به طور کلی، قبل از اینکه بخواهید اسب سواری را آموزش دهید، باید از دامپزشک حیوان خانگی خود بخواهید اسب تان را بررسی کند. هنگامی که آن ها یک معاینه فیزیکی انجام می دهند، اگر فکر کنند اسب شما آماده است، می توانند به شما اجازه آموزش اسب سواری را دهند.

قدم بعدی آشنایی اسب با افسار و زین است. ممکن است کمی طول بکشد تا اسب شما به این ابزار عادت کند. اما هنگامی که آنها به این دو قطعه عادت کردند، می توانید در حین حرکت، همه موارد را به آنها معرفی کنید. هنگامی که اسب شما تجهیزات را پذیرفت، یک مربی اسب به شما کمک می کند که آموزش را شروع کنید.

بنابراین، اکنون می دانید که سوار شدن بر اسب بعد از دو سال قابل قبول است. اما این مسئله تمام چیزی نیست که باید در نظر بگیرید. نژاد و تمایل کلی برای یادگیری، به همان اندازه درباره زمانی که اسب شما آماده است، وابسته است. قبل از سوار شدن بر هر اسبی، دامپزشک حیوان خانگی شما همیشه باید ابتدا وضعیت اسب را بررسی و تایید کند.

برای پیشگیری از بروز مشکلات سلامتی در آینده، مطمئن شوید که صفحات رشد زانوهای اسب شما محکم است. همچنین، به یاد داشته باشید که بلوغ ذهنی و آمادگی به همان اندازه بلوغ جسمی ضروری است، بنابراین اجازه دهید اسب شما زمانی که آماده است، سوارکاری را یاد بگیرد. چگونه اعتماد به نفس اسب را افزایش دهیم؟

چه سنی برای سوارکاری اسب دیر است؟

تشخیص اینکه چه زمانی اسب شما برای سوار شدن خیلی پیر محسوب می شود، دشوار است. بنابراین سوال این است که چند سال سن برای سوارکاری با یک اسب زیاد است؟ به طور کلی، تماس با دامپزشک و دریافت ویزیت منظم در همه اقدامات مربوط به اسب های سالمند، اهمیت زیادی دارد.

اما، هنوز هم مفید است که بدانید برخی از نشانه‌های شایع و روش‌های مفید در تعیین اینکه اسب شما برای سوار شدن خیلی پیر شده است یا نه، کدام اند. در ادامه، درباره توقف اسب سواری، درباره برخی از علائم شایع که نشان دهنده زمان توقف اسب سواری هستند، و برخی از اقداماتی که در تعیین زمان توقف اسب سواری مفید هستند، بحث خواهیم کرد.

سن توقف سوارکاری با اسب ها

اکثر اسب ها را می توان برای اکثر سال های عمر خود برای سوارکاری استفاده کرد. اسب ها معمولاً از 4 تا 5 سالگی می ‌توانند سوارکاری را یاد بگیرند. بنابراین، اگر همه چیز خوب پیش برود، باید تا بالای بیست سالگی، و حتی گاهی 30 سالگی، بتوانند سواری بدهند.

البته در این محدوده سنی استثناهایی وجود دارد. برخی از مربیان ترجیح می دهند آموزش سوارکاری به اسب های خود را قبل از 4 یا 5 سالگی شروع کنند. برخی از اسب ‌ها قبل از بیست سالگی متحمل آسیب‌ های تمام ‌عیار می ‌شوند و باید زودتر از موعد از سوارکاری بازنشسته شوند.

با وجود این که بعید است، اما حوادث و شرایط دامپزشکی رخ می دهند که باعث می شوند اسب ها زودتر از حد معمول از سوارکاری بازنشسته شوند.

اسب ها چند سال می توانند سواری بدهند؟

سن مناسب برای سوارکاری در اسب ها || دام و پت

جدای از حوادث، مدت زمانی که می توان یک اسب را برای سوارکاری استفاده کرد، اغلب به شدت تمرینات و سوارکاری آن اسب در طول عمر خود بستگی دارد. به عنوان مثال، اسب‌ هایی که در سال‌ های جوانی از ارتفاع بالایی می ‌پرند، معمولاً زودتر از اسب‌هایی که تا زمان بلوغ از ارتفاع‌ های کمتر می ‌پرند، دچار ضعف و مشکل مفصلی می شوند.

مثال‌های مختلفی از این موضوع وجود دارد، اما نکته اصلی این است که بدن اسب، مانند بدن انسان، تنها می‌ تواند فرسودگی محدودی را تحمل کند. اگر این وضعیت در طول عمر اسب، و به تدریج وجود داشته باشد، احتمالاً آنها می توانند مشکل را برای مدت طولانی تری تحمل کنند.

اگر آسیب ها برای مدت کوتاهی با شدت بالا رخ دهد، احتمالاً در مدت زمان کوتاه‌ تری از نظر فیزیکی فرسوده می ‌شوند. پس به طور کلی می توان گفت که هیچ سن قطعی برای تعیین زمان بازنشستگی اسب برای سوارکاری وجود ندارد. وقتی صحبت از بازنشستگی اسب ‌ها می‌شود، شرایط دقیق و قطعی وجود ندارد.

علاوه براین، زمانی که صحبت از توقف اسب‌ سواری به میان می ‌آید، سن قطعی وجود ندارد. اما، برخی از علائم شایع وجود دارند که باید مراقب آنها باشید. زیرا می توانند به شما در تصمیم گیری کمک کنند.

زمان بازنشستگی از سوارکاری در اسب ها

اول از همه، شما باید اسب خود را بشناسید. چه چیزی را دوست دارد، چه چیزی را دوست ندارد، به چه چیزی عادت کرده است و چه چیزی برای اسب تان غیرعادی است. اسب‌ها با داشتن برنامه منظم و روتین درست مانند انسان ها رشد می ‌کنند. درک اینکه اسب شما از چه چیزهایی لذت می برد و به چه چیزهایی عادت کرده است، ابزار مفیدی برای درک اینکه چه زمانی دیگر از این چیزها لذت نمی برد، است.

به عنوان مثال، شاید یک اسب مسن همیشه صاحبش را در درب غرفه اش ملاقات کند و به این ترتیب بداند زمان سواری فرا رسیده است. مثالی از تغییر در رفتار این است که اسب به جای ملاقات با صاحبش، در گوشه پشتی غرفه باقی می ماند. این رفتار می تواند نشان دهد که اسب دیگر از کار خود لذت نمی برد.

رفتارهای ظریفی از این دسته را فقط افرادی که با اسب های خاصی کار می کنند، می توانند بشناسند. اما، این رفتارها به یک ویژگی مشترک اشاره دارد. اسب دیگر از هر وضعیتی که دارد لذت نمی برد یا علاقه ای به آن پیدا نمی کند. گاهی اوقات این رفتارها لزوماً به این معنا نیست که دیگر نمی توان سوار یک اسب شد.

بسته به موقعیت، معنای رفتار آن ها، می تواند به این معنی باشد که شاید برنامه یا نظم روزانه اسب شما باید تغییر کند. این مسئله می تواند شامل سواری کمتر در هفته، پریدن از ارتفاع کمتر یا حتی کنار رفتن از مسابقات برای تبدیل شدن به یک اسب تریل باشد.

تصمیم به توقف اسب سواری به علت سن، تصمیمی است که بین اسب، مالک و دامپزشک گرفته می شود. اما، شناخت اسب خود و بررسی بروز تغییرات در رفتارهای کوچک به شما کمک می کند تا بدانید چه زمانی ممکن است آن زمان فرا برسد.

تمرین های مفید برای اسب ها

کارهای زیادی وجود دارد که می توان به منظور حفظ یا نگهداری یک اسب سالمند انجام داد تا سال های سواری اسب تان را تا انتهای زندگی حیوان افزایش دهید. اگر این روش‌ها حفظ شوند، احتمال بیشتری وجود دارد که اسب شما مجبور نباشد آن‌ طور که انتظار دارید از سوارکاری کناره ‌گیری کند.

سخن آخر

شما باید همیشه مطمئن شوید که اسب شما معاینات معمول دامپزشکی را دریافت می کند. حتی قبل از اینکه اسب، یک حیوان مسن و پیر محسوب شود. دامپزشکان می توانند روش ها و استفاده از محصولات زیادی را توصیه کنند که می توانند به حفظ و نگهداری اسب شما کمک کنند.

دامپزشکان همیشه بهتر از ما وضعیت سلامتی اسب را می دانند و اگر به حرف آنها گوش دهیم و به حرف های آنها توجه کنیم، می توانند طول عمر مفید اسب های مان را افزایش دهند.

منبع
https://petkeen.com/https://www.besthorserider.com/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا