گربه ها

ساعت خواب گربه ها چگونه است؟

ساعت خواب گربه ها چگونه است؟

ساعت خواب گربه ها، با ساعت خواب ما انسان ها ممکن است تداخل داشته باشد. اما برخی گربه ها در شب نمی خوابند و فعالیت آنها حتی در شب بیشتر می شود. به طور کلی، طبیعی است که صاحبان حیوانات خانگی، گربه های فعال و پر تحرک را دوست داشته باشند. اما در صورتی که یک گربه خانگی، شب هنگام و زمانی که شما خواب هستید، شروع به فعالیت کرده و سر و صدا به پا کند، طبیعتا آرامش شما را به هم خواهد ریخت. پس اگر‌ گربه تان شب ها نخوابد، چه کار باید کنید؟

گربه ها به طور ژنتیکی برای شکار در شب تکامل پیدا کرده اند. اما شما به عنوان صاحب حیوان خانگی، می توانید با انجام اقداماتی، این غریزه گربه را تغییر دهید. یعنی می توانید گربه خانگی تان را، با الگوی خواب خودتان، سازگار کرده و کاری کنید که شب ها بخوابد.

یکی از مهمترین چیزهایی که هر حیوان خانگی و صاحب آن حیوان خانگی به آن احتیاج دارند، تامین نیازهای حیوان خانگی است.” همه رفتارهای آزار دهنده گربه، مانند گاز گرفتن، دویدن و سر و صدا به پا کردن زیاد، علائمی هستند که نشان می دهند نیازهای اساسی حیوان خانگی، تا حدی برآورده نشده اند.

تاثیر بیماری و اضطراب و ساعت خواب در گربه ها

ساعت خواب گربه ها چگونه است؟ | دام و پت

اگر گربه شما به طور ناگهانی، انجام رفتارهای عجیب و غریبی را در شب آغاز کرده است، اولین قدم این است که زندگی گربه را تجزیه و تحلیل کنید تا ببینید آیا عوامل استرس زای جدیدی وجود دارد که ممکن است این تغییر رفتارها را ایجاد کرده باشند یا خیر.

به عنوان مثال، تولید سر و صدای بیش از حد در نیمه شب ممکن است نشانه ای از وجود اختلال شناختی، به خصوص در گربه های سالمند باشد. علاوه بر این، چنین رفتارهایی می توانند نشان دهنده وجود درد در قسمت های مختلف بدن گربه خانگی تان باشند.

همچنین، بیماری جسمی می تواند یکی از عوارض ناراحتی های روانی و اضطراب مزمن باشد. اضطراب طولانی مدت می تواند باعث بروز بیماری های جسمی، از جمله بیماری های عفونی و مزمن شود، بنابراین، ویزیت گربه توسط دامپزشک می تواند برای تشخیص مشکل احتمالی گربه خانگی، مفید باشد.

باید به این نکته توجه داشته باشید که حتی ایجاد تغییرات کوچک در خانه، می توانند برای گربه ها استرس زا باشند. به عنوان مثال، می توانید به دنبال پاسخ سوالات زیر باشید:

 • آیا نقل مکان کرده اید؟
 • آیا افراد جدیدی وارد زندگی گربه خانگی شما شده اند؟
 • آیا اخیراً تغییری در اعضای خانواده تان ایجاد شده است؟

حتی بروز تغییر در رایحه یک انسان که از گربه خانگی نگه داری می کند، می تواند بینی گربه را تحریک کرده و باعث ایجاد تغییر در رفتار این گربه شود. گربه ها به سر و صدا و بو بسیار حساس هستند، بنابراین عوامل زیادی وجود دارند که باید در نظر بگیرید.

استرس و اختلال در ساعت خواب گربه ها

به طور کلی، در صورتی که عامل اصلی ایجاد کننده استرس شناسایی و رفع شود، ممکن است که گربه شب بیداری های خود را به اتمام برساند.

توجه به این نکته مهم است که نباید از مجازات یا اقدامات منفی برای پرورش گربه خود استفاده کنید. گربه ها به اقدامات منفی پاسخ نمی دهند. در واقع، گربه ها بین رفتار نامناسب خود و واکنش های منفی شما ارتباطی ایجاد نمی کنند. با این حال، آنها رفتارهای خود را با جلب توجه از طرف شما مرتبط می کنند.

توبیخ گربه در زمانی که به فرش شما چنگ می اندازد، بیش از حد سر و صدا به پا می کند و یا با فعالیت های خود، شب ها شما را بیدار نگه می دارد، ممکن است حیوان خانگی تان را تشویق به ادامه این رفتار کند، زیرا شما با مجازات، توجه گربه را جلب می کنید.

حالت ایده آل این است که گربه خانگی تان را نادیده بگیرید. همچنین، هر کاری که انجام می دهید، نباید با غذا پاسخ دهید. زیرا گربه عادت می کند که با تکرار رفتار خود، غذا بگیرد. به گربه خود آموزش دهید تا در شب آرامش خود را حفظ کند

اگرچه بسیاری از مردم به این موضوع شک دارند، اما گربه ها را می توان آموزش داد. اثبات شده است که گربه ها و به خصوص بچه گربه ها، پذیرای انواع آموزش ها هستند. برای ریشه یابی رفتار گربه خود، یک رفتار شناس حیوان خانگی یا یک دامپزشک، می تواند به تعیین علل رفتار عجیب گربه شما و اینکه آیا آموزش تاثیر گذار است یا نه، کمک کند.

فعالیت شبانه گربه ها و بی خوابی

چرخه خواب و بیداری گربه ها متفاوت از سایر حیوانات است. گربه ها، در حالت طبیعی، اغلب شب ها فعال هستند. فعالیت شبانه در گربه ها، به این دلیل است که گربه ها کرپوسکولار هستند، به این معنی که آنها شکار می کنند. گربه ها، عصر یا صبح زود نیز فعال هستند.

این رفتار گربه در شب، گاهی اوقات دیوانگی شبانه نامیده می شود و ممکن است باعث کم خوابی صاحبان گربه شود. اگر گربه شما اجازه نمی دهد بخوابید، مواردی وجود دارد که می توانید به آنها کمک کنید تا شب ها، براساس الگوی خواب شما، آن ها نیز بخوابند.

علائم فعالیت شبانه در گربه ها

گربه شما ممکن است رفتارهای متفاوتی داشته باشد که به شما اجازه نمی دهند شب ها بخوابید. این رفتار گربه های خانگی، ممکن است از عصر شروع شده یا شما را در نیمه شب بیدار کنند. علائم بیداری شبانه در گربه ها، ممکن است که شامل موارد زیر باشند:

 • راه رفتن در اطراف شما در شب
 • سر و صدا به پا کردن در زمانی که خوابیده اید

علل فعالیت شبانه در گربه ها

ساعت خواب گربه ها چگونه است؟ | دام و پت

گربه ها، گاهی شب ها یا صبح های زود فعال تر می شوند. این معمولاً ناشی از غریزه طبیعی گربه ها برای شکار و حرکت در این زمان ها است. اما ممکن است عوامل دیگری نیز بر شدت فعالیت شبانه گربه های خانگی تان بیفزایند، از جمله:

تنها بودن در خانه

ممکن است گربه خود را در طول روز، و در حالی که در محل کار یا مدرسه هستید، تنها بگذارید. در این مدت، گربه شما ممکن است بیشتر روز را در خواب یا استراحت بگذراند. استراحت در طول روز می تواند منجر به فعالیت گربه خانگی تان در شب شود.

بی حالی و خستگی

اگر گربه شما بیشتر روز تنها باشد، ممکن است خسته شده و به دنبال تعامل و توجه بیشتری باشد. گربه ها حیوانات اجتماعی هستند. در چنین شرایطی، گربه شما ممکن است انرژی بیشتری داشته باشد یا شما را برای جلب توجه، از خوب بیدار کند. این رفتار، می تواند نوعی تعامل اجتماعی برای گربه شما باشد.

گرسنگی

گربه ها، در اغلب اوقات، شب ها برای تغذیه از خواب بیدار می شوند، که با غریزه طبیعی آنها برای شکار در ساعات گرگ و میش مطابقت دارد.

افزایش سن

تغییر در الگوی خواب، با افزایش سن گربه ها شایع است. با افزایش سن، ممکن است متوجه شوید گربه شما در شب فعال تر شده است، که می تواند ناشی از وجود مشکلات مختلف در سلامتی گربه، به عنوان بخشی از فرایندهای طبیعی پیری باشد.

بیماری

برخی از بیماری ها ممکن است باعث شوند گربه شما بیش فعال، خسته، یا شب فعال شوند. این اختلالات می توانند شامل موارد زیر باشند:

 • درد
 • اضطراب
 • زوال عقل
 • حافظه ضعیف
 • اختلالات خواب
 • پرکاری تیروئید
 • بیماری های مزمن

بهتر است در صورت فعالیت شدید شبانه گربه خانگی‌ تان، با یک دامپزشک تماس گرفته و درباره این موضوع، با او مشورت کنید.

چگونه گربه خود را در شب بخوابانیم؟

ساعت خواب گربه ها چگونه است؟ | دام و پت

اول از همه، صاحب حیوان خانگی باید نیازهای اولیه گربه خانگی شان را برآورده کنند. این کار با تهیه غذای خوب و مناسب، آب تمیز فراوان و جعبه بستری تمیز در مکانی امن، برای گربه خانگی شان، شروع می شود. با تامین نیازها، گربه کمتر از قبل شما را آزار خواهد داد.

همچنین، گربه های خانگی، نیازی اساسی برای تعامل با صاحبان خود دارند و برای برآوردن این نیاز به صاحبان شان تکیه می کنند. اگر گربه ای در تمام طول روز تنها بماند و وقتی صاحب اش به خانه برمی گردد، نادیده گرفته شود، گربه ممکن است در خارج از جعبه بستر مدفوع کند و صاحب خود را گاز بگیرد و در غیر این صورت، شب ها به عنوان راهی برای جلب توجه مورد نیاز خود، بیدار مانده و سر و صدا به پا کند.

گربه ها نیاز زیادی به تخلیه انرژی دارند. 

وقتی فعالیت های مناسب مانند اختصاص دادن زمانی برای بازی، ساختارهای عمودی برای صعود و پرش و مکان هایی برای کشش و مالیدن عضلات، به آن ها داده نشود، می توانند نسبت به افراد یا سایر حیوانات خانگی واکنش پذیر و حتی تهاجمی شوند.

پس در صورتی که شما به عنوان صاحب حیوان خانگی، زمان کافی برای بازی کردن و یا حتی غذا دادن به گربه خانگی خود اختصاص ندهید، ممکن است گربه شما احساس کند که به حد کافی به آن توجه نمی کنید. در این صورت، ممکن است شب ها بیدار مانده و سر و صدا به پا کند.

این طبیعی است که صاحبان حیوان خانگی، به دلیل وجود مشغله های فراوان، در طول روز، زمان کافی برای وقت گذرانی با گربه خانگی شان نداشته باشند. در چنین شرایطی، مهم است که با انجام اقداماتی، زمان های تنهایی گربه خانگی تان را غنی کنید.

صاحبان حیوانات خانگی باید ساختارها و ابزارهایی را برای گربه های خود فراهم کنند که به آنها اجازه صعود، خراشیدن و نشستن را فراهم کند. به عنوان مثال، می توان از توپ های رنگی روشن و سایر اسباب بازی های متحرک، برای غنی تر کردن اوقات گربه های خانگی، استفاده کرد.

همچنین، می توانید تلویزیون را روشن کرده و صدای آن را کم کنید. در این شرایط، گربه سرگرم خواهد شد. همچنین، شما می توانید در ساعات نزدیک شب، مانند عصر، یک وعده غذایی به گربه خود بدهید. گربه ها نیز مانند انسان ها، پس از خوردن وعده های غذایی سنگین، خواب آلوده می شوند.

ویروس نقص ایمنی در گربه ها چیست؟

برنامه غذایی گربه خانگی تان را تغییر دهید. 

ساعت خواب گربه ها چگونه است؟ | دام و پت

شما می توانید گربه خود را با کمی تعامل در طول روز، آموزش داده یا تشویق کنید تا شب بخوابد. مهمترین بخش این آموزش، این است که به رفتارهای شبانه گربه تان، با توجه پاداش ندهید و در عوض بازی و تغذیه روزانه با گربه خود را برنامه ریزی کنید. گربه خود را با بازی بیدار نگه دارید. وقتی از محل کار یا عصر به خانه بر می گردید، وقت خود را با گربه خود بگذرانید.

گربه ها اغلب بعد از غذا خوردن به خواب می روند. تغییر مقدار غذا و غذا خوردن بیشتر در طول روز، می تواند گربه شما را فعال نگه دارد. می توانید از فیدر اتوماتیک، با ارائه مقادیر کمتر غذا در زمان های مختلف، اما با تعداد وعده های بیشتر، در طول روز استفاده کنید.

تغییر نوع غذا و جابجایی وعده های غذایی عصرانه به دیر هنگام نیز ممکن است گربه شما را قبل از شب به خواب ببرد. اگر گربه شما تمایل دارد زود برای غذا بیدار شود، برای صبح زود یک برنامه غذایی تنظیم کنید. اما اجازه ندهید که گربه تان در نیمه های شب غذا بخورد، زیرا این کار به گربه شما می آموزد که برای غذا خوردن بیدار بماند.

منابع:

https://www.petmd.com/cat/behavior/treating-cat-wont-sleep-night

https://pets.webmd.com/cats/guide/nighttime-activity-cats

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا