چرا دام و پتخزندگان

بهترین رژیم غذایی برای مار خانگی چیست؟

بهترین رژیم غذایی برای مار خانگی چیست؟

بهترین رژیم غذایی برای مار خانگی، جوندگان هستند اما مارهای خانگی رژیم غذایی مختلفی دارند. برای یادگیری بهترین رژیم غذایی مار خانگی این مقاله را بخوانید. حتما شما هم شنیده اید که مارها چیزهای عجیب و غریبی می خورند. مثلا مشهور است که مارها توپ های گلف، لامپ، گوسفند های بزرگ تر از جثه خود و حتی تمساح ها‌ را می توانند ببلعند! به خاطر همین تنوع اشیا و موجودات است که شاید شما هم از خود بپرسید: “مارها به طور معمول چه چیزهایی‌ را می خورند؟”.

در واقع اگر شما قصد دارید تا از یک‌ مار به عنوان‌ حیوان خانگی نگه داری کنید، در کنار امکانات و تجربه ای که در پرورش حیوانات خانگی‌ دارید، باید به مسائلی همچون ویژگی های رفتاری مارها، تراریوم و محفظه مناسب و نیز رژیم غذایی این خزندگان فکر کنید.

مناسب ترین رژیم غذایی برای مار خانگی

جوندگان جزو غذاهای محبوب یک مار به حساب می آید. با وجود اینکه گونه های مختلف مارها رژیم های غذایی مختلفی دارند، به طور معمول، مارهای خانگی با موش های خانگی تغذیه می شوند. موش ها ممکن است به صورت زنده، تازه کشته شده یا یخ زده باشند.

جوندگان از آن جهت یک گزینه محبوب برای تغذیه مار است که این جانداران به عنوان یک وعده غذایی متعادل و کامل از نظر غذایی برای مارها به حساب می آیند. بسیاری از دامپزشکان و متخصصان پرورش مار توصیه می کنند که به مارها فقط جوندگان کشته شده بدهید.

جوندگان زنده می توانند باعث ایجاد زخم در مارها شوند. همچنین، یخ جوندگان منجمد باید قبل از تغذیه ذوب شوند.

اگر مار خانگی شما علاقه ای به خوردن موش و یا سایر جوندگان نشان ندهد، گزینه های دیگری نیز برای تغذیه مار وجود دارند. در واقع، برخی از گونه های مارها جوندگان را نمی خورند.

از موارد زیر می توانید برای تغذیه این مارها استفاده کنید:
  • ماهی
  • حلزون
  • حشرات
  • تخم مرغ
  • غذای مار آماده موجود در بازار (به شکل سوسیس، که از گوشت حیوانات مزرعه ای ساخته می شود).

قبل از خرید مار، باید از نیازها و الزامات تغذیه ای آن و اینکه آیا گونه مورد نظر شما غذای زنده یا منجمد می خورد یا خیر، اطلاعات کسب کنید. همچنین باید این را بدانید که آیا پار مورد نظر شما جوندگان را می خورد یا خیر. بیشتر غذاهای آماده مار در یخچال نگه داری می شوند. ولی غذاهای منجمد باید تا زمان مصرف در فریزر و به صورت منجمد باقی بماند.

تنها چند ساعت قبل از مصرف غذای منجمد، برای ذوب شدن یخ آن، باید آن را بیرون از فریزر و در دمای محیط قرار بدهید. غذاهای منجمد می توانند برای مار خانگی تان مضر و آسیب زا باشند.

آیا غذای مار باید زنده و متحرک باشد؟

بهترین رژیم غذایی برای مار خانگی چیست؟ | دام و پت

توصیه اکثر دامپزشکان و صاحبان حیوانات خانگی با تجربه این است که بهتر است از طعمه های کشته شده برای تغذیه مارهای خانگی استفاده شود. استفاده از طعمه های زنده می تواند باعث بروز مشکلاتی شود. به عنوان مثال گاهی اوقات ممکن است که مار تمام طعمه ها را نخورد. در این صورت طعمه هایی در تراریوم باقی خواهند ماند.

وقتی یک طعمه به صورت زنده در تراریوم باقی بماند، در واقع از ترس شکار شدن توسط مار، حالت تدافعی به خود خواهد گرفت. جانداری که جان خود را در خطر می بیند، برای حفظ زندگی خود، دست به هر کاری خواهد زد. در چنین شرایطی طعمه می تواند با گاز گرفتن و چنگ انداختن، زخم های جدی در بدن مار ایجاد کند.

در واقع برای حفظ ایمنی و سلامتی مار خانگی تان، بهتر است تا جای ممکن از غذاهای کشته شده برای تغذیه آن استفاده کنید.

همچنین باید به این نکته توجه کنید که در صورت استفاده از طعمه زنده، شما باید شاهد شکار شدن طعمه توسط مار باشید. دیدن صحنه شکار شدن یک‌ طعمه و جست و خیز های آن برای رهایی از دست شکارچی، به هیچ وجه صحنه مطلوبی نیست. پس بهتر‌ است از طعمه های کشته شده برای تغذیه مار خانگی تان استفاده کنید.

در بیشتر فروشگاه های حیوانات خانگی، موش های یخ زده به وفور موجود هستند. شما می توانید این طعمه ها را خریداری کرده و در فریزر قرار بدهید. بر حسب نیاز، می توانید از این طعمه های کشته شده برای تغذیه مار استفاده کنید. همچنین بهتر است غذای مار را از غذاهایی که خودتان مصرف خواهید کرد جدا نگه دارید.

مارها چقدر غذا می خورند؟

بهترین رژیم غذایی برای مار خانگی چیست؟ | دام و پت

مقدار غذایی که یک مار در هر وعده غذایی خود می خورد به سن، اندازه و گونه و نژاد مار بستگی دارد. با یک دامپزشک یا یک فرد با تجربه در نگه داری از مارهای خانگی، در مورد مقدار دقیق وعده غذایی این خزندگان مشورت کنید. همچنین به عنوان یک اصل کلی به یاد داشته باشید که تکه های غذای مارها بهتر است از نصف قطر بدن مار بزرگ تر نباشد. طعمه های کوچک بهتر از طعمه های بزرگ در دستگاه گوارشی مار هضم‌ خواهند شد.

تا زمانی که این قانون کلی را رعایت کنید، می توانید مار خود را با مقدار مناسبی از طعمه تغذیه کنید. اگر غذا کوچک تر از نصف قطر بدن مار بود، نیازی به برش دادن آن به لقمه های کوچکتر نخواهد بود. البته یک مار می تواند طعمه های بسیار بزرگتر از قطر بدنش را نیز بخورد. دلیل این توانایی این است که فک مار مانند فک انسان، مانند استخوان فک بالا ثابت نیست، بلکه متحرک است.

در واقع استخوان های فک به یک رباط متصل می شوند. اتصال به این رباط باعث می شود که فک بسیار انعطاف پذیر بوده و چرخش آن به صورت عمودی و افقی امکان پذیر باشد. به همین دلیل مارها قادر به خوردن طعمه های بزرگ تری نیز هستند. ولی بهتر است اندازه طعمه کوچک تر از نصف قطر بدن مار باشد.

آیا مارها آب می نوشند؟

بله، مارها نیز مانند سایر حیوانات آب می نوشند. باید یک کاسه بزرگ و کم عمق را به عنوان ظرف آبخوری مار در محفظه یا تراریوم قرار بدهید. البته اینگونه نیست که مار فقط از آب ظرف برای نوشیدن استفاده کند. مار می تواند بدن خود را گاهی اوقات در آن ظرف خیس کند. و حتی ممکن است در آن ادرار و مدفوع خود را دفع کند.

مارها برای داشتن بهترین عملکرد خود، به میزان مناسبی از رطوبت احتیاج دارند. به عنوان مثال، مارها برای اینکه بتوانند به صورت کامل پوست اندازی کنند، به مقداری رطوبت در هوای محیط زندگی خود نیاز دارند. با قرار دادن ظرف آب در محفظه مار، علاوه بر تامین آب مصرفی این خزنده، می تواند رطوبت هوای تراریوم را نیز افزایش داد.

مارها حیوانات پرخوری نیستند. این خزندگان معمولاً فقط یک بار در هفته و یا هر دو هفته یک وعده غذایی مصرف می کنند. حتی برخی از مارها می توانند در بازه های زمانی طولانی تر از دو هفته نیز یک وعده غذایی بخورند. مارهای کوچکتر و جوان ممکن است دو بار در هفته و مارهای بزرگسال ممکن است حتی برای هفته ها یک بار غذا نخورند.

علائم گرسنه بودن مار خانگی چیست؟

بهترین رژیم غذایی برای مار خانگی چیست؟ | دام و پت

برای تشخیص گرسنه بودن مار، می توانید دنبال چند نشانه ای باشد که معمولا مارهای گرسنه از خود بروز می دهند. یک مار گرسنه بسیار فعال تر از شرایط عادی می شود. به عنوان مثال ممکن است شروع به بالا رفتن از کناره های تراریوم یا محفظه خود کند. در واقع مار با این کار به دنبال غذا می گردد.

همچنین باید زمان دفع مدفوع مار را نیز در نظر داشته باشید. احتمال دارد که یک‌ مار پس از دفع مدفوع گرسنه شود.

نکات مهم و اساسی در مورد تغذیه مار

دامپزشکان و صاحبان حیوانات خانگی که تجربه زیادی در پرورش خزندگان دارند، توصیه می کنند که محل تغذیه مار مکانی جدا از تراریوم و محفظه اصلی نگه داری از این‌ خزنده باشد. انجام این کار می توان از پرخاشگری مار کاسته و از بروز تهاجم و حملات ناشی از گرسنگی توسط مار، جلوگیری کند.

علاوه بر این، شما باید ۴۸ ساعت پس از غذا دادن به مار، خزنده خانگی تان را تحت نظر داشته و رفتار و اعمال آن‌ را بررسی کنید. مارها نیز ممکن است همانند انسان ها، تحت تاثیر عوامل محرک محیطی قرار گرفته و دچار استرس شوند. مار مضطرب می تواند با مشکلات متعددی رو به رو شود.

در صورتی که مار استرس زیادی داشته باشد، ممکن است در هضم غذا با مشکل رو به رو شود. اگر هضم غذا به خوبی انجام نشود، محتویات باقی مانده در لوله گوارشی با استفراغ به بیرون از بدن دفع خواهد شد. استفراغ نوعی واکنش دفاعی برای حفظ سلامتی کلی جانداران به حساب می آید.

در صورت داشتن هرگونه تماس فیزیکی با مارها، باید دست خود را به خوبی بشویید. در واقع باید در طول تعاملات تان با مارها، تمام نکات بهداشتی را به دقت رعایت کنید. مثلا برای لمس بدن مار خانگی، باید همواره دست کش به دست داشته باشید. با رعایت نکات بهداشتی می توان از بروز بیماری ها پیشگیری کرد.

بسیاری از خزندگان می توانند ناقل باکتری سالمونلا باشند. باکتری سالمونلا، میکروارگانیسمی خطرناک برای انسان است که از حیوانات خانگی به انسان منتقل شود. برعکس، هر ماده شیمیایی موجود در دست شما (به عنوان مثال، مرطوب کننده ها، لوسیون ها، ضدعفونی کننده های دست و غیره) می تواند به پوست مار شما منتقل شود. برخی از مواد شیمیایی می توانند باعث تحریک‌ پوست مار در محل تماس شوند.

غذای رایج مارهای خانگی

بهترین رژیم غذایی برای مار خانگی چیست؟ | دام و پت

به طور کلی، اگر شما می خواهید از یک مار به عنوان خانگی نگه داری کنید، به احتمال زیاد باید به تهیه موش هایی برای تغذیه این خزنده اقدام کنید. اکثر مارهای خانگی به خوبی با موش ها به عنوان غذا کنار می آیند. مارها حیواناتی گوشتخوار هستند و به طور کلی، موش ها برای آن ها یک وعده غذایی کامل و متعادل به حساب می آید.

البته مارها فقط از موش به عنوان غذا استفاده می کنند. بسته به جثه، بزرگی و نژاد مار، این خزندگان می توانند حیوانات مختلفی را به عنوان طعمه شکار کرده و بخورند. به عنوان مثال، نژادهای مختلف مارها می توانند حشرات، قورباغه ها و دوزیستان، کرم های خاکی، تخم مرغ، سایر خزندگان، الاغ ها (نژاد های بزرگتر می توانند حیوانات بزرگ را بخورند) و حتی پرندگان را بخورند.

سخن آخر

مارها می توانند حیوانات خانگی خوبی باشند. باید تمام نیازهای مارها را پیش از خرید آن ها به خوبی مطالعه کرده باشید. تغذیه یکی از نکات اساسی در نگه داری از یک مار خانگی است. بسته به نوع، جنس نژاد و سن مار، این خزندگان مقدار غذای متفاوتی مصرف می کنند.

البته نکته مشترکی که بین قریب به اتفاق مارها وجود دارد، علاقه آن ها به خوردن جوندگان است. از میان جوندگان، پوش ها رایج ترین غذایی است که مارها می خورند. اگر شما هم به تازگی مسئولیت نگه داری از یک‌ ما را بر عهده گرفته اید، پیشنهاد می کنیم برای آغاز کار به مار خانگی تان موش های منجمدی که در فروشگاه های حیوانات خانگی به فروش می رسند، بدهید.

البته قبل از قرار دادن غذا در مقابل مار، باید یخ طعمه آب شود.

منبع:

https://www.petmd.com/reptile/nutrition/what-do-pet-snakes-eat

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا