سگ ها

رژیم غذایی برای اسهال سگ

رژیم غذایی برای اسهال سگ، شامل باید و نباید های غذایی در هنگام بروز اسهال در سگ است. قبل از اینکه بتوان در مورد نوع رژیم غذایی به سگ مبتلا به اسهال صحبت کرد، باید وجود هر گونه شرایط اورژانسی را که نیاز به درمان فوری دامپزشکی دارد، را رد کنید. اسهال در سگ ها، گاهی اوقات چیز مهمی نیست، اما گاهی اوقات می تواند شدید یا خطرناک، جدی و کشنده باشد. علائمی که نشان می دهند سگ شما باید توسط دامپزشک معاینه شود، عبارت اند از:

 • تب
 • استفراغ و اسهال
 • از دست دادن اشتها
 • خستگی و ضعف غیر عادی
 • ابتلا به اسهالی که بیش از دو روز طول کشیده باشد.
 • اسهال خونی یا اسهالی که دارای خون هضم شده است(شبیه تفاله قهوه).
 • علائم کم آبی، از جمله خشکی لثه ها و چروک شدن پوست (پوستی که پس از کشیدن، به جای خود باز نمی گردد)
 • علائم شکم درد، مانند نفخ کردن، ناله کردن، نفس نفس زدن و تنفس سریع، عدم تمایل به لمس شدن

در برخی از سگ ها، اسهال همیشه یک وضعیت اورژانسی است. در مورد حیوانات خانگی زیر، در صورت مشاهده اولین نشانه ابتلا به اسهال، با دامپزشک خود تماس بگیرید:

 • توله سگ ها
 • سگ های بزرگسال
 • آنهایی که داروهای جدید مصرف می کنند (که می توانند باعث بروز اسهال شود).
 • سگ هایی که قبلاً به علت ابتلا به بیماری های قبلی مانند دیابت یا بیماری قلبی، بیمار یا ناتوان شده اند.

اگر سگ شما با هر یک از این معیارها مطابقت دارد، فوراً برای مشاوره با دامپزشک خود تماس بگیرید.

چرا سگ من غذا نمی خورد؟

چه زمانی باید به سگ مبتلا به اسهال غذا داد؟

رژیم غذایی برای اسهال سگ | دام و پت

پس از آن که شما تمام وضعیت های اورژانسی احتمالی را رد کردید، باید نسبت به درمان سگ خانگی تان اقدام کنید. ابتدا، باید بدانید که در صورت ابتلا به اسهال، چه غذاهایی را می توانید به حیوان خانگی تان بدهید؟

چه سگ شما برای اولین بار است که به اسهال مبتلا شده یا بارها سابقه ابتلا به این اختلال را داشته است، توصیه های غذایی، یکسان هستند.

شما باید به دستگاه گوارش (GI) سگ خود استراحت دهید. استراحت دادن به دستگاه گوارش با خودداری از مصرف غذا برای مدتی کوتاه، به روده ها اجازه می دهد تا بهبود پیدا کنند، زیرا آن ها مشغول هضم غذا نخواهند بود.

سوال اصلی این است که یک سگ، چه مدت بعد از یک دوره اسهال، باید از خوردن غذا خودداری کند؟ پاسخ این سوال، به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله سلامت کلی، سن و جثه سگ، علت اصلی بروز اسهال و هر دارویی که سگ خانگی در حال مصرف آن است.

برای سگ های سالم و بالغ، سعی کنید حدود 12 ساعت از تغذیه آنها خودداری کنید. بنابراین، اگر سگ سالم و بالغ شما صبح ها یک بار اسهال دفع می کند، به مدت ۱۲ ساعت، به سگ غذا نداده و در زمان شام، مقدار کمی غذای سبک بدهید. اگر سگ شما عصر به اسهال مبتلا شده است، تا آخر عصر از دادن غذا صرف نظر کرده و صبح  یک وعده غذایی کوچک و سبک به حیوان خانگی تان بدهید.

آیا به سگ مبتلا به اسهال، آب بدهیم؟

تا زمانی که سگ شما بتواند آب را تحمل کند و باعث بروز حملات بیشتر اسهال نشود، مصرف آب در سگ مبتلا به اسهال اشکالی ندارد. یک استثنا مهم برای این قانون وجود دارد: از ندادن غذا به سگ هایی که برای زنده ماندن نیاز به تغذیه منظم دارند، خودداری کنید. این سگ ها، شامل موارد زیر هستند:

 • توله سگ ها
 • سگ های پیر
 • حیوانات با بیماری های زمینه ای
 • نژادهای کوچک و ضعیف مانند چیهواهوا و مالتیز

خودداری از غذا دادن به این سگ ها، می تواند منجر به کاهش شدید قند خون و بروز سایر موارد اضطراری شود. در مورد این توله ها  در صورت مشاهده اولین نشانه های بروز اسهال سگ، با دامپزشک خود مشورت کنید.

مدفوع زرد سگ نشان دهنده چیست؟

به سگ مبتلا به اسهال چه غذاهایی باید بدهیم؟

رژیم غذایی برای اسهال سگ | دام و پت

سوالی که احتمالا به ذهن تان رسیده است، این است که به یک سگ مبتلا به اسهال، چه غذاهایی می توان داد؟ به طور کلی، شما باید به دنبال غذاهای سبک و قابل هضمی باشید که برای دستگاه گوارش حیوان خانگی تان، تسکین دهنده باشند. مهم نیست کدام یک از غذاهای زیر را انتخاب می کنید، در هر صورت، باید با مقدار کمی از آن ها، تغذیه سگ را شروع کنید:

 • برای نژادهای کوچک، با یک قاشق غذاخوری غذای مناسب، شروع کنید.
 • برای نژادهای بزرگ، با یک وعده غذا به اندازه توپ گلف، حدود 2 قاشق غذاخوری، شروع کنید.

چند غذای عالی برای سگ مبتلا به اسهال، عبارتند از:

پروتئین بدون چربی

به طور کلی، گوشت های کم چرب برای معده سگ شما مناسب هستند و در عین حال، پروتئین مورد نیاز سگ را تامین می کنند. گوشت هایی مانند موارد زیر، برای سگ مبتلا به اسهال، مناسب هستند:

 • بوقلمون
 • همبرگر بدون چربی
 • سینه مرغ (بدون پوست)

لقمه های کوچک گوشت را خرد کنید، بجوشانید و سپس آبکش کنید. چاشنی، روغن، کره یا نمک اضافه نکنید.

برنج سفید

برنج سفید مرغوب، بهترین گزینه برای سگ خانگی شما است. برای تهیه برنج، می توانید این کارها را انجام دهید: برنج را خوب آبکشی کنید، سپس دستورالعمل روی بسته برنج را دنبال کنید. در دمای اتاق سرو کنید. ممکن است اضافه کردن پروتئین بدون چربی را نیز در نظر بگیرید تا مخلوطی 50/50 از پروتئین بدون چربی و برنج درست کنید.

سیب زمینی

هم سیب زمینی سفید و هم سیب زمینی شیرین، مواد حاوی نشاسته ای هستند که به راحتی قابل هضم بوده و برای سگ های مبتلا به اسهال، ایده آل هستند. اما سیب زمینی خام را برای سگ خانگی تان سرو نکنید. سیب زمینی ها باید پخته شوند. این کار به این علت است که سیب زمینی حاوی ترکیبی به نام سولانین است که می تواند برای سگ ها سمی باشد.

پختن، میزان سولانین موجود در سیب زمینی را کاهش داده و مصرف آن را بی خطر می کند. برای تهیه این غذا، سیب زمینی را به قطعات کوچک برش دهید و جوشانیده یا بپزید. کره، چاشنی یا نمک به آن اضافه نکنید.

کنسرو کدو تنبل

کدو تنبل ساده کنسروی، می تواند برای برخی از سگ های مبتلا به اسهال بسیار مفید باشد. زیرا میزان فیبر بالایی دارد که می تواند به تنظیم هضم غذا کمک کند. به سادگی مقدار کمی از آن را در کاسه سگ خود بریزید. برای سگ های کوچک تا متوسط، 1-3 قاشق چایخوری پیشنهاد می شود. همچنین، برای سگ های بزرگ، 1-3 قاشق غذاخوری پیشنهاد می شود.

غذای سگ نسخه ای

بسیاری از برندهای، غذای سگ دارای اثرات درمانی هستند که مسائل بهداشتی خاصی از جمله اسهال را تحت تاثیر قرار می دهند. رژیم های درمانی برای درمان علت اسهال و رفع آن فرموله می شوند. تهیه این غذاها، معمولاً به تجویز دامپزشک نیاز دارد.

با توجه به علت اسهال سگ شما، حیوان خانگی تان ممکن است از مصرف غذایی که مختص شرایط سلامتی هستند، سود ببرد. به عنوان مثال، مصرف یک غذای ضد حساسیت یا یک غذای پروتئینی جدید ممکن است به بهبود سگ هایی که به علت آلرژی دچار اسهال می شوند، کمک کند.

۱۰ غذای انسانی مفید برای سگ کدامند؟

غذاهای مناسب برای معده های حساس سگ

رژیم غذایی برای اسهال سگ | دام و پت

برخی دیگر از غذاهای تجاری سگ ها، برای کمک به سگ هایی با مشکلات گوارشی فرموله شده و نیازی به تجویز دامپزشک ندارند.

تغذیه سگ خود را تا زمانی که مدفوع حیوان خانگی تان برای دو تا سه روز عادی نشده است، بر اساس یک رژیم غذایی مناسب و سبک، ادامه دهید. در این بین، اگر سگ شما مصرف غذاها‌ را تحمل کند، می توانید به آرامی مقدار غذایی را که به آن ها می دهید، افزایش دهید.

حتما این نکته را به یاد داشته باشید: اگر اسهال سگ شما بیش از دو روز طول کشید، با دامپزشک خود تماس بگیرید.

آنگاه که زمان بازگشت به رژیم غذایی طبیعی سگ خانگی تان فرا رسید، به آرامی، تغییر رژیم غذایی را انجام دهید تا دوباره معده سگ خانگی خود را دچار مشکل نکنید. با مخلوط کردن مقدار کمی از غذای همیشگی سگ خود  با یک نوع غذای سبک، شروع کنید.

در طول سه تا پنج روز، به آرامی نسبت غذای معمولی به غذای سبک را افزایش دهید تا زمانی که رژیم غذایی سگ شما 100 درصد به حالت عادی بازگردد. درباره تغییر غذای سگ خود، می توانید با تماس با یک‌ دامپزشک، اطلاعات بیشتری کسب کنید.

راه حل های دیگر برای درمان اسهال در سگ های خانگی

گاهی اوقات، مصرف غذای سبک برای التیام روده و پیشگیری از ادامه اسهال در سگ ها، کافی نیست. ممکن است برای حل مشکل حیوان خانگی تان، به اتخاذ اقدامات حمایتی اضافی مانند مصرف داروها یا مکمل ها نیاز باشد. اما قبل از اینکه هر یک از موارد زیر را به سگ خود بدهید، ابتدا باید با دامپزشک خود مشورت کنید. آن ها بهترین افراد برای ارزیابی وضعیت سگ شما و تعیین اینکه چه روش های درمانی، می توانند به صورت موثرتر آن را درمان کند، هستند.

استفاده از پروبیوتیک ها

رژیم غذایی برای اسهال سگ | دام و پت

پروبیوتیک ها را به عنوان “باکتری های خوب” در دستگاه گوارش سگ، می توانند اثرات مثبتی ایجاد کنند. وقتی “باکتری های بد” مانند e. کولی یا سالمونلا در داخل روده سگ شما بیش از حد رشد می کنند، می توانند کل نظم سیستم را از بین ببرد و در نتیجه اسهال ایجاد کنند. پروبیوتیک ها باکتری های مفیدی هستند که با بازگرداندن تعادل روده، به رفع اسهال کمک می کنند.

اگر سگ شما آنتی ‌بیوتیک مصرف می‌ کند، زمان مصرف پروبیوتیک‌ ها و آنتی ‌بیوتیک‌ ها را حداقل یک ساعت از هم جدا کنید تا از بی تاثیری پروبیوتیک ‌ها توسط آنتی ‌بیوتیک ها پیشگیری شود. همچنین، پروبیوتیکی را انتخاب کنید که واحدهای تشکیل ‌دهنده کلنی باکتریایی زنده یا CFU را دارا باشند. بسیاری از این محصولات تعداد CFU را دقیقاً روی برچسب مواد تشکیل دهنده ذکر می کنند.

به طور کلی، مصرف میوه در سگ مبتلا به اسهال بعید است به بهبود وضعیت آن ها کمک کند. بسیاری از میوه ها حاوی اسید ها و عناصر دیگری هستند که ممکن است معده سگ شما را بیشتر ناراحت کنند. برای کمک به سگ خانگی تان، از غذای سبک و قابل هضم استفاده کنید.

آیا سبزیجات می تواند به سگ مبتلا به اسهال کمک کند؟

سبزیجات نشاسته ای مانند سیب زمینی، جزو غذاهای سبک بوده و به راحتی قابل هضم هستند. این مسئله، آن ها را به انتخاب خوبی برای تغذیه سگ مبتلا به اسهال تبدیل می کند. مصرف سبزیجات دیگر توصیه نمی شوند، زیرا می توانند معده سگ شما را بیشتر ناراحت کنند.

وقتی سگی به اسهال مبتلا است، مصرف غذاهای متنوع می تواند وضعیت آن را بدتر کند. به طور کلی، رژیم غذایی ساده ای، متشکل از غذاهای سبک و نشاسته ای تهیه کرده و از مصرف ادویه ها، کره یا روغن  اجتناب کنید. همچنین، باید مقدار غذای سگ خانگی تان را کاهش دهید.

علت جویدن پنجه در سگ چیست؟

منبع
https://be.chewy.com/what-do-you-feed-a-dog-with-diarrhea-try-these-6-foods/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا