پرنده ها

رنگ های تاج مرغ و خروس

 رنگ های تاج مرغ و خروس، اگر دچار تغییر رنگ شود، اغلب به این معنی است که مشکلی پیش آمده است. وقتی تاج مرغ کم رنگ تر از حد معمول به نظر می رسد و یا رنگ دیگری به خود می گیرد، نشانه وجود اختلال در این پرندگان است. چرا تاج مرغ و خروس من رنگ پریده یا آبی شده است؟ تاج رنگ پریده در مرغ ها معمولاً نتاج این است که مرغ یا خروس شما با کم خونی یا کمبود اکسیژن رو به رو است. این مسئله می تواند به علت وجود انگل های داخلی زیاد، مشکلات کبدی یا قلبی باشد که می تواند باعث آبی شدن تاج شود. اگر تاج خروس یا مرغ شما رنگ پریده است، مهم است که علائم یک تاج سالم را درک کنید تا بدانید که باید مراقب چه علائم دیگری باشید.

نقش تاج مرغ چیست؟

عملکرد اصلی تاج مرغ در تولید مثل است. مطالعات نشان می ‌دهند که هر چه تاج مرغ بزرگ‌ تر باشد، توجه و اسپرم بیشتری از خروس ‌های غالب دریافت می ‌کند. محققان دانشگاه لینشوپینگ در سوئد همچنین ارتباط بین وزن تاج مرغ و تراکم استخوان و تولید تخم مرغ را کشف کردند. آنها به این نتیجه رسیدند که هر چه تاج سنگین تر باشد، مرغ بازدهی بیشتری دارد.

البته همه چیز در مورد تولید مثل نیست. مرغ ها هومیوترمیک یا خونگرم هستند. به این ترتیب، آنها می توانند دمای بدن خود را تنظیم کنند. آنها عرق نمی کنند اما از تاج ها، بال ها و پرهای خود برای حفظ محدوده دمایی مناسب استفاده می کنند. به طور کلی، پف کردن پرها راهی برای گرم نگه داشتن بدن مرغ است.

از سوی دیگر، افزایش جریان خون به تاج و واتل، مرغ را قادر می سازد تا گرما را از دست بدهد. نژاد های مرغ مدیترانه ای، مانند اندلس و لگهورن، تاج های بزرگتری برای افزایش این توانایی در دفع گرما ایجاد کرده اند.

شایع ترین علل تغییر رنگ تاج خروس

رنگ های تاج مرغ و خروس || دام و پت

خروسی که افزایش تستوسترون را تجربه می کند، ممکن است این افزایش را به صورت تیره شدن تاج خود منعکس کند. با افزایش جریان خون، خون بیشتری به داخل تاج وارد و باعث می شود که تیره تر از حد معمول به نظر برسد. اگر ظاهر تاج هنوز چاق و محکم است، احتمالاً جای نگرانی نیست.

با این حال، اگر تاج خروس خشک یا پوسته پوسته شود و همچنین رنگ آن تغییر کند، خروس شما ممکن است از یکی از شرایط زیر رنج ببرد:

پوست اندازی خروس ها

 پوست اندازی خروس ها می تواند باعث رنگ پریدگی تاج شود. تاج کم رنگ یا حتی آبی همیشه به این معنی نیست که خروس مشکلی دارد. در برخی از خروس ها هنگام پوست اندازی تاج کم رنگ تر می شود، اما پس از تکمیل پوست‌ اندازی، به رنگ قرمز معمول خود باز می ‌گردد.

انگل ها

در واقع انگل ها بر سلامت خروس و رنگ تاج تأثیر می گذارند. انگل های داخلی سیستم بدنی خروس را تحت فشار زیادی قرار می دهند. با از دست دادن سلامتی، تاج خروس خشک و رنگ پریده می شود. همچنین ممکن است که خروس وزن کم کند، بی حال شود و مدفوع غیرطبیعی دفع کند.

با استفاده از خاک دیاتومه در بستر آنها می توانید از بروز انگل های داخلی پیشگیری کنید. خاک دیاتومه را روی بستر آنها بپاشید و یا از لایه بستر عمیق استفاده کنید یا بستر را مرتباً عوض کنید. DE را با دوز 2% به غذای آنها اضافه کنید. قفس را تمیز نگه دارید. به خروس های خود یک رژیم غذایی متعادل و آب شیرین فراوان بدهید.

بردن گله خروس و مرغ به مراتع می تواند به کاهش مشکلات انگلی کمک کند. پروبیوتیک ها و سرکه سیب اضافه شده به آب نیز می تواند به سیستم ایمنی آنها در مبارزه با انگل ها کمک کند. اگر بار کرم زیاد باشد، کرم زدایی خروس ها بسیار مهم می شود. اما انجام آزمایش مدفوع برای تعیین نوع انگل گله شما و میزان جدی بودن آن بسیار مهم است.

درمان بیش از حد یا نادرست می تواند مشکلاتی ایجاد کند. اکثر انواع کرم‌ زدا فقط نوع خاصی از انگل را درمان می ‌کنند. استفاده مکرر از کرم‌ کش‌ های تجاری می ‌تواند کرم‌ های مقاوم تری ایجاد کند. این موضوع، مشکلی است که بسیاری از پرورش دهندگان حیوانات با آن روبرو هستند.

 سایر علائم آلودگی با کرم ها، عبارت اند از:
 • کاهش وزن
 • بی حالی یا ضعف
 • داشتن پرهای ژولیده
 • مدفوع آبکی یا کف آلود
 • رنگ پریدگی تاج و واتل

اگر درباره هر کدام از این علائم سوالی دارید، با یک دامپزشک تماس بگیرید.

کم خونی و کم رنگی تاج در خروس

به طور کلی، خروس ها از سه نوع کم خونی رنج می برند:

 • همولیتیک
 • کم خونی مرتبط با افسردگی
 • کم خونی ناشی از از دست دادن خون

رنگ پریدگی تاج و واتل با هر سه نوع کم خونی مرتبط است.

علائم کم خونی، عبارت اند از:

 • ضعف
 • بی حالی
 • کاهش وزن
 • رنگ پریدگی تاج
 • ایجاد تغییر در رنگ پر

همه انواع کم خونی بالقوه کشنده هستند. اگر خروس تان به کم خونی مبتلا شده است، آن را از بقیه گله جدا و در مکانی گرم و آرام نگه داری کنید. مطمئن شوید که خروس غذا و آب کافی دارد. استرس را به حداقل برسانید و با دامپزشک تماس بگیرید. اگر به دامپزشکی که پرندگان را درمان می کند دسترسی ندارید، وجود کنه ها را بررسی کنید.

کنه ها می توانند باعث بروز کم خونی در مرغ شوند. به مرغ خود قطعات کوچک گوشت خام بدهید تا سطح آهن آنها بالا برود. تکه های ضایعات گوشت خوب هستند، اما مطمئن شوید که نمک و ادویه ندارند.

استرس گرمایی و تاج کم رنگ در خروس ها

رنگ های تاج مرغ و خروس || دام و پت

خروس ها می توانند دمای بدن خود را تا حد زیادی تنظیم کنند. به طور کلی، هنگامی که دمای محیط و رطوبت هوا افزایش می یابد، خروس ها می توانند استرس گرمایی را تجربه کنند. همراه با تاج کم رنگ، خروسی که به استرس گرمایی مبتلا شده است، علائم زیر را نیز بروز می دهد:

 • تشنج
 • اسهال
 • بی حالی
 • تنفس دشوار

علاوه براین، آن ها برای خنک شدن بال های خود را از روی بدن خود بلند می کنند. می توانید با مهیا کردن سایه و آب در روزهای گرم از بروز استرس گرمایی پیشگیری کنید. اگر خروسی مشکوک به گرمازدگی دیدید، قبل از دادن آب تمیز، چند ساعت به آن الکترولیت بدهید. ممکن است لازم باشد قبل از بهبود کامل خروس، الکترولیت ها را به طور مکرر تجویز کنید.

کم آبی و رنگ پریدگی تاج در خروس ها

کم آبی و گرمازدگی اغلب در بروز مشکلات دست به دست هم می دهند. علائم آن ها نیز بسیار مشابه است. در حالی که می توانید این اختلال را با الکترولیت ها درمان کنید، اما پیشگیری از آن برای سلامت گله شما بهتر است. طبق نتایج به دست آمده از یک مطالعه، مرغ و خروس ها دو برابر غذا، آب مصرف می کنند.

این نکته بدان معناست که مرغ و خروس ها به طور متوسط ​​بین 0.5 تا 1 لیتر آب در روز نیاز دارند. در هوای گرم، نژادهای بزرگتر ممکن است به مقدار بیشتری نیاز داشته باشند. مطمئن شوید که مرغ و خروس های شما مقدار زیادی آب تازه و خنک در دسترس دارند.

وجود بیش از یک ظرف آبخوری کمک می ‌کند تا مرغ ‌ها و خروس ها به ترتیب نوک زدن بتوانند همچنان به آب دسترسی داشته باشند. گاهی اوقات مرغ و خروس هایی که غالب هستند، از آب خوردن مرغ ها و خروس های دیگر جلوگیری می کنند. کم آبی همچنین می تواند وقوع سرمازدگی را در زمستان افزایش دهد.

مرغ و خروس ها برای تنظیم حرارت بدن خود به مصرف آب زیادی نیاز دارند.

سرمازدگی و تاج سفید یا سیاه در خروس ها

با نزدیک شدن به زمستان، مراقب علائم سرمازدگی باشید. تاج در ابتدا سفید می شود، اما در هنگام لمس گرم و نرم احساس می شود. با پیشرفت سرمازدگی، تاج سفت می شود و شروع به تورم می کند. همچنین ممکن است شاهد ایجاد تاول در سطح تاج باشید.

در مراحل پیشرفته سرمازدگی، تاج کاملا سیاه می شود. این مسئله در نتیجه نکروز است که در طی آن بافت و اعصاب از بین می روند. برای پیشگیری از بروز هرگونه آسیب دائمی عصبی یا بافتی، باید سرمازدگی را زود درمان کنید. با استفاده از فلانل ولرم، به تدریج ناحیه آسیب دیده را گرم کنید.

فلانل را به تدریج گرم کنید تا حدود ۴۰.۵ و ۴۱.۶ درجه فارنهایت شود. این محدوده، دمای معمولی برای خروس است. مطمئن شوید که خروس به طور منظم آب می نوشد و الکترولیت ها و ویتامین ها را برای تقویت روند بهبودی دریافت می کند. اگرچه همه نژادهای خروس ممکن است دچار سرمازدگی شوند، اما آنهایی که تاج‌ های بزرگ و عمودی دارند نسبت به آنهایی که تاج‌ های کوچک دارند، مانند برهما و باکی، بیشتر مستعد ابتلا به سرمازدگی هستند.

کمبود اکسیژن و تاج سیاه در خروس ها

رنگ های تاج مرغ و خروس || دام و پت

تاج مشکی یا بنفش رنگ جای نگرانی دارد. سرمازدگی می تواند باعث سیاه شدن کامل تاج شود. اکسیژن کمتر می تواند باعث سیاه شدن تاج مرغ شود. این وضعیت می تواند ناشی از یک بیماری تنفسی، مشکلات کبدی یا قلبی، یا خفگی باشد. ابتدا بررسی کنید تا مطمئن شوید که خروس شما می تواند نفس بکشد و گلو انسداد ندارد. سایر علائم بیماری مانند بی حالی را بررسی کنید.

فرض کنید کبد یا قلب دارای مشکلاتی هستند، گردش خون در تاج و واترها وجود دارد. در نهایت، گردش خون به پا نیز کاهش می یابد. این حالت می تواند باعث تیره شدن اندام ها شود که در نهایت با بدتر شدن وضعیت خروس شما بیشتر می شود. متاسفانه مشکلات کبدی و قلبی قابل درمان نیستند. موارد زیر، می توانند باعث سیاه یا بنفش شدن تاج خروس شوند:

 • مشکلات قلبی
 • مشکلات کبدی
 • کمبود اکسیژن
 • مشکلات تنفسی
 • گردش خون ضعیف

اگر درباره هر کدام از این موارد سوالی دارید، با یک دامپزشک تماس بگیرید. مشکلات تنفسی باعث ایجاد تاج ها و واتل های بنفش، آبی یا سیاه می شود لانه پر ازدحام و گرد و غبار، سیستم تنفسی خروس را خراب و بروز مشکل تاج سیاه را محتمل تر می کند.

وبا پرندگان می تواند باعث بنفش شدن تاج شود. علائم دیگر، عبارت اند از:
 • سرفه
 • اسهال
 • بی اشتهایی
 • تورن مفاصل
 • بروز لکه های بنفش روی تاج

وبایی که توسط باکتری ایجاد می شود، نیاز به مصرف آنتی بیوتیک دارد. با این حال، خطر عفونت مجدد زیاد است. زیرا ممکن است باکتری هنوز در زمین و لانه وجود داشته باشد. استفاده از مواد ضدعفونی کننده برای تمیز کردن لانه و مناطق اطراف آن می تواند به کاهش این خطر کمک کند.

باکتری ها می توانند برای مدت طولانی در خاک زنده بمانند. در نتیجه، حتی پس از اتمام مصرف آنتی بیوتیک، خروس های شما می توانند دوباره آن را از خاک دریافت کنند. خروس های بیمار را به محض شناسایی جدا کنید. بر همین اساس بهتر است غذاهای سمی برای مرغ های خانگی را بشناسید.

آبله مرغان و تاج خالدار سیاه در خروس ها

در ماه های گرم تر، لکه های سیاه می تواند نشان دهنده آبله مرغان باشد، به خصوص اگر شروع به تشکیل دلمه کند. آبله مرغان نسبتاً شایع و بسیار عفونی است. این بیماری روی تمام نواحی بدون پر خروس از جمله تاج و چشم تاثیر می گذارد. اگرچه هیچ درمان شناخته شده ای برای آبله مرغان وجود ندارد، اما بسیاری از خروس ها بهبود می یابند.

آبله مرغان ویروسی است که جوجه ها را در هر سنی درگیر می کند. و از طریق تماس با جوجه ها و پشه های بیمار شیوع پیدا می کند. آبله مرغان پوسته هایی را روی سر و تاج ایجاد می کند (نوع خشک). همچنین می تواند در داخل دهان خروس شما نیز ظاهر و باعث بروز مشکلات تنفسی شود (نوع مرطوب).

آبله مرغان فقط از طریق واکسیناسیون قابل پیشگیری است که معمولاً فقط برای خروس ها و مرغ های تجاری استفاده می شود. خروس ها و مرغ های حیاط خلوت احتمال ابتلا به این بیماری را ندارند، مگر اینکه در منطقه ای آلوده یا نزدیک به مرغداری های تجاری باشند.

بوقلمون‌های وحشی نیز می ‌توانند آبله مرغان را حمل کنند و از طریق پشه‌ ها آن را به گله‌ ی شما منتقل کنند. جوجه های مبتلا به آبله مرغان معمولا بهبود می یابند. آبله مرغان به انسان ها یا تخم ها منتقل نمی شود.

 از جمله علائم بیماری آبله مرغان، عبارت اند از:
 • بی حالی
 • کاهش اشتها
 • التهاب و قرمزی چشم ها
 • ایجاد دلمه های گرد روی تاج
 • بروز ضایعات زرد صاف در دهان
 • بروز زخم های سفید روی پوست بدون پر که به پوسته های سیاه تبدیل می شوند.

اگر درباره هر کدام از این علائم سوالی دارید، با یک دامپزشک تماس بگیرید. علاوه بر آن، ۱۰ پرسش و پاسخ در مورد نگهداری از مرغ ها را بخوانید.

عفونت قارچی و تاج زرد یا سیاه در خروس ها

رنگ های تاج مرغ و خروس || دام و پت

عفونت های قارچی نیز باعث ایجاد لکه هایی بر روی تاج می شوند. این لکه ها معمولاً سفید و گرد هستند، اگرچه برخی از قارچ ها باعث ایجاد توده های زرد یا سیاه می شوند. بسیاری از صاحبان برای درمان چنین مشکلاتی سرکه سیب را روی تاج ها می زنند. اگر علائم ادامه یابد، دامپزشک احتمالا یک دوره آنتی بیوتیک تجویز می کند.

علت تاج زرد در مرغ ها چیست؟

اگر تاج مرغ شما زرد است، معمولاً نشانه مشکلاتی در اندام، تغییر غذا یا تغییر فصل یا یک بیماری ویروسی است. برخی از مرغ ها در صورت تغییر غذا (که باعث ایجاد استرس اضافی بر اندام های گوارشی آنها می شود) می توانند نشانه هایی از مشکلات را نشان دهند.

مرغ ‌های دیگر وقتی تخم ‌گذاری را در طول سال متوقف می‌ کنند، تاج شان زرد می شود. مراقب سایر علائم ناراحتی مرغ های خود باشید. مطمئن شوید که گله شما در رژیم غذایی خود از مواد مغذی کافی برخوردار است. بقیه مرغ های خود را از نظر وجود علائم دیگر بررسی کنید. به دنبال دلمه‌ ها، ضایعات و زخم‌ ها در دریچه ‌های هوا، بال ‌ها و دهان باشید.

عفونت های ویروسی باعث ایجاد تاج های زرد می شوند. این مورد توسط کرم حلقوی ایجاد می شود.

چگونه از مشکلات شایع تاج پیشگیری کنیم؟

نوک زدن مرغ و خروس ها خنده دار نیست. مرغ ها و خروس ‌می‌توانند به یکدیگر آسیب برسانند و تاج‌ های همدیگر را خراب کنند. اگرچه نوک زدن بخشی طبیعی از زندگی در یک لانه است، اما برخی از مرغ و خروس ها فقط قلدر هستند. شما می توانید با حذف پرندگان قلدر از قفس از بروز چنین رفتاری پیشگیری کنید، اما این کار همیشه امکان پذیر نیست.

فراهم کردن فضای کافی، غذا و آب کلید داشتن یک گله شاد است. همچنین می ‌توانید با دادن چیز دیگری به مرغ و خروس ‌های مسلط، مانند یک میان ‌وعده، حواس‌ شان را پرت کنید. پوشاندن تاج زخمی با وازلین نیز ممکن است به پیشگیری از رفتارهای نامطلوب کمک کند و به تاج زمانی برای بهبودی بدهد.

بهترین راه برای حفظ سلامت خروس ها و تاج های آنها این است که محیطی تمیز و دارای تهویه مناسب برای آنها فراهم کنید. دادن یک رژیم غذایی متعادل و مقدار زیادی آب تازه و تمیز به آنها کمک می کند تا از بروز مشکلات شایع تاج پیشگیری شود.

علاوه براین واکسیناسیون می تواند به پیشگیری از بروز برخی از مشکلات مربوط به تاج تغییر رنگ داده کمک کند، همانطور که برنامه منظم کرم زدایی می تواند کمک کند. نگهداری از خروس، مزایا و معایب نگهداری از آن را بخوانید.

انواع مختلف تاج خروس و مرغ

رنگ های تاج مرغ و خروس || دام و پت

با وجود صدها نژاد مختلف مرغ و خروس، نباید از این نکته تعجب کنید که 9 نوع متمایز از تاج مرغ و خروس وجود دارد. دانستن اینکه مرغ و خروس های شما کدام نوع تاج را دارند، به شما ایده واضح ‌تری از ظاهر یک تاج سالم می ‌دهد.

تک تاج

تک تاج به راحتی قابل تشخیص است و با نژادهای محبوبی مانند رود آیلند رد و فاورول مرتبط است. معمولاً قرمز است، عمودی می ایستد و در اوج نقاط مشخصی دارد.

تاج کره ای

ممکن است شما با این تنوع غیر معمول در تک تاج آشنا نباشید. زیرا فقط در یک نژاد ظاهر می شود. کره سیلیایی که به طور فزاینده ای کمیاب است. شبیه دو تاج تکی است که به هم متصل شده اند و یک تاج را تشکیل می دهند.

تاج نخود

نژادهای مقاوم مانند برهما و آمراوکانا دارای تاج های نخودی شکل کوچکی هستند که به کاهش میزان تابش گرما و گرم نگه داشتن آنها در آب و هوای سردتر کمک می کند. تاج نخود نزدیک به سر مرغ می نشیند و سه برجستگی بافت در امتداد قسمت بالایی دارد.

تاج گل رز

مانند تاج نخود، گل رز نسبتاً کوچک و صاف است. به نظر می رسد که تقریباً سر مرغ را در آغوش گرفته است. Wyandottes و Dominiques هر دو دارای تاج های رز هستند که با سنبله در پشت مشخص می شوند. از آنجایی که تاج گل رز بسیار نزدیک به سر است، این نژادهای مرغ کمتر مستعد سرمازدگی هستند.

تاج توت فرنگی

این تاج شبیه توت فرنگی است و روی منقار مرغ کشیده شده است. این تاج ها زیاد شایع نیستند، اما یکی از ویژگی های مرغ و خروس های غیرعادی بلند مالایی هستند.

تاج کوسن

نسخه کوچکتر توت فرنگی، این نوع تاج مانند یک کوسن بالای سر مرغ قرار می گیرد. Chantecler یک تاج بالشتکی دارد، همانطور که برخی از نژادهای بانتام اینگونه اند.

تاج گردو

این تاج با ظاهری عجیب شبیه گردو، گرد و غلیظ است. مرغ محبوب Silkie یک تاج گردویی دارد، اما همیشه زیر تمام پرهای کرکی آن قابل مشاهده نیست.

تاج میخک

فقط دو نژاد مرغ دارای تاج میخک هستند. تاج های Empordanesa و Penedesenca شبیه به تاج های منفرد هستند اما دارای میخ های اضافی هستند که ظاهری تاج مانند به آن می بخشد.

تاج V

این تاج غیر معمول فقط در چند نژاد مرغ کمیاب، یعنی Crèvecœur، La Flèche و Sultan وجود دارد. دو سنبله قائم ظاهری شیطانی به این مرغ ها می بخشد. تاج های مرغ نه تنها اشکال و اندازه های مختلفی دارند، بلکه رنگ آنها نیز متفاوت است.

بسیاری از سیلک ها تاج های بنفش یا حتی مشکی دارند. با این حال، تاج قرمز معمول است و هر گونه تغییر می تواند نشان دهنده یک مشکل باشد.

سخن آخر

تغییرات هورمونی می تواند تا حدودی روی رنگ تاج مرغ یا خروس تاثیر بگذارد. با این حال، یک تاج کم رنگ، سفید، بنفش یا سیاه می ‌تواند به شما هشداری درباره یک مشکل سلامتی بدهد. بسیاری از مسائلی که باعث تغییر رنگ تاج می شوند قابل درمان هستند، به خصوص اگر زود تشخیص داده شوند.

منبع
https://bestfarmanimals.com/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا