سگ ها

رنگ لثه های سگ نشان دهنده چیست؟

رنگ لثه های سگ نشان دهنده چیست؟

رنگ لثه های سگ می تواند نشان دهنده اطلاعات زیادی در مورد سلامت حیوان خانگی شما باشد. لثه ها که در درجه اول به عنوان یک مانع محافظتی عمل می کنند، دارای خون زیادی هستند که رنگ صورتی مشخصی را به آنها می بخشد. تغییر رنگ و سایر خصوصیات لثه مانند رطوبت و دما می تواند نشان دهنده وجود یک بیماری زمینه ای در سگ خانگی شما باشد و باید توسط دامپزشک مورد بررسی بیشتری قرار گیرد.

لثه های سگ طبیعی چگونه به نظر می رسند؟

لثه های طبیعی باید به رنگ صورتی و آدامس حبابی باشند. هنگامی که با انگشت اشاره فشار داده می شود، لثه باید به رنگ صورتی سفید یا کمرنگ روشن شود و پس از برداشتن انگشت از لثه، به سرعت (در عرض دو ثانیه) به رنگ صورتی طبیعی بازگردد. به مدت زمان بازگشت لثه به رنگ صورتی طبیعی پس از فشار روی آن، زمان پر شدن مویرگی یا CRT گفته می شود. اگر قرار است انگشت خود را روی آن قرار دهید، لثه ها نیز باید لغزنده یا مرطوب و صاف باشند. نباید چسبناک و خشک به نظر برسند.

تغییر رنگ لثه ها در سگ ها

رنگ لثه های سگ نشان دهنده چیست؟ | دام و پت

لثه های آبی

اگر مقدار کافی اکسیژن از طریق خونرسانی سگ شما در گردش نباشد، ممکن است لثه های آن آبی یا بنفش شوند. از این رنگ لثه به عنوان سیانوز در پزشکی یاد می شود. سیانوز می تواند به دلیل مسائل مختلف ایجاد شود. ذات الریه، نارسایی احتقانی قلب، ترومبوآمبولی ریوی و سایر مشکلات تنفسی به دلیل کاهش خون اکسیژن دار، در صورت شدید بودن باعث رنگ آبی بر روی لثه سگ خانگی شما می شود. همه این بیماری ها بسیار جدی هستند و باید توسط دامپزشک مورد بررسی قرار بگیرند.

لثه های صورتی کم رنگ یا سفید

رنگ صورت لثه های سگ و یا کم رنگ شدن آنها می تواند نشان دهنده  کمبود خون یا هموگلوبین در سگ وجود باشد. این وضعیت اغلب نشانه کم خونی یا از دست دادن خون حاد است.  بسیاری از بیماری های زمینه ای می توانند باعث کم خونی در حیوان خانگی شما شوند و هر گونه آسیب می تواند منجر به از دست دادن خون شدید و حاد شود. از آنجا که در شرایط کم خونی، بدن حیوان به خون کافی برای گردش خون دسترسی ندارد، رنگ صورتی طبیعی کمرنگ می شود. شرایطی که باعث کم خونی در حیوان خانگی شما می شوند بسیار جدی هستند.

لثه های قرمز روشن

اگر لثه های سگ شما بسیار قرمز یا صورتی روشن به نظر می رسند، ممکن است نشان دهنده گرمازدگی و یا ابتلا سگ به استوماتیت یا التهاب لثه باشد. سگ هایی که دچار گرمازدگی می شوند غالباً در حالی که نفس نفس می زنند در تلاش برای خنک کردن دمای بدن خود، دارای لثه های قرمز روشن هستند. لثه های قرمز روشن نیز نشانه وجود التهاب در لثه یا آلوده بودن آنها است. هر دوی این مشکلات پریودنتال می توانند منجر به خونریزی و درد در لثه ها شوند.

رشد کیست روی لثه

تومورهای دهانی معمولاً در لثه سگ ها دیده می شوند. بعضی اوقات این رشد ها خوش خیم هستند یا خود به خود از بین می روند و در مواقعی دیگر سرطانی یا مسری هستند. پاپیلوماتوز، یک بیماری ویروسی است که به راحتی از سگی به سگ دیگر منتقل می شود. حتی ممکن است منجر به زگیل های صورتی و گوشتی روی لثه ها، همراه با سایر نواحی بدن شود. اینها معمولاً مانند سایر انواع رشد یا تومورها نگران کننده نیستند. تومورهای دیگر می توانند سرطانی باشند و علاوه بر ایجاد مشکل در غذا خوردن و درد، نگرانی های جدی در سلامتی در سگ ایجاد کنند.

خونریزی لثه

استوماتیت، التهاب لثه و رشد ضایعات روی لثه اغلب می تواند باعث حساسیت لثه ها در سگ شده و آنها را مستعد خونریزی کند. اگر لثه سگ های شما دچار خونریزی شده است، باید توسط دامپزشک بررسی شود تا علت زمینه ای را ارزیابی کند.

چگونه لثه های سگ ناسالم را بررسی کنم؟

رنگ لثه های سگ نشان دهنده چیست؟ | دام و پت

اگر انجام این کار بی خطر است، لب بالایی را بلند کنید تا رنگ لثه ها دقیقاً بالای دندان های دندان سگ بالا مشاهده شود. با انگشت محکم روی لثه های سگ خود فشار دهید و سپس آن را رها کنید تا مدت زمان لازم برای بازگشت لثه به رنگ طبیعی خود بررسی شود (این اتفاق باید طی 1 تا 2 ثانیه رخ دهد). اگر قادر به بررسی لثه آنها نیستید، در عوض با کشیدن آرام پلک به پایین و نگاهی به رنگ بافت، چشم ها را معاینه کنید.

نمودار رنگ آدامس سگ

از “نمودار رنگ آدامس سگ” ما استفاده کنید تا تصور کنید که چه چیزی ممکن است باعث رنگ پریدگی لثه یا هر تغییر دیگری در رنگ لثه سگ شما شود. به یاد داشته باشید که بسیاری از دلایل اضطراری در نظر گرفته می شود و سگ شما باید در اسرع وقت تحت درمان از دامپزشک قرار گیرد.

رنگ لثه دلایل ممکن
رنگ پریده
 • کم خونی
 • از دست دادن خون
 • درد
 • شوکه شدن
 • اضطراب
رنگ زرد
 • مشکلات کبدی
 • آسیب سلول های قرمز خون
آبی یا بنفش
 • مشکلات تنفسی
 • ذات الریه / آسم
 • خفگی
 • بیماری قلبی
 • هیپوترمی
 • فشار خون پایین
 • سمیت (مسمومیت)
قرمز آلبالویی
 • مسمومیت با مونوکسید کربن
 • گرمازدگی
 • فشار خون بالا
 • سمیت (مسمومیت)
 • شوکه شدن

پیشگیری از مشکلات لثه در سگ ها

رنگ لثه های سگ نشان دهنده چیست؟ | دام و پت

مشکلات لثه در سگ ها بسته به علت اصلی آن می تواند، قابل پیشگیری و یا غیر قابل پیشگیری باشد. اما برخی از راهکارهای قابل پیشگیری در بروز مشکلات و حتی تغییر رنگ لثه ها در سگ ها، عبارتند از:

 • لثه های آبی: بیماری هایی که مانع تنفس مناسب و اکسیژن رسانی می شوند، ممکن است باعث آبی شدن و یا کبودی لثه های حیوان خانگی شما شوند اما این بیماری ها غالباً اجتناب ناپذیر هستند. اگر سگ شما به هر دلیلی در تنفس مشکل دارد، مراقب باشید که در اطراف سگ خود سیگار نکشید و سریعاً به دامپزشک مراجعه کنید.
 • لثه های صورتی کمرنگ یا سفید: خونریزی حاد و بیماری هایی که باعث کم خونی می شوند باید سریعاً مورد رسیدگی قرار بگیرند تا از بروز عوارض جانبی آن پیشگیری شود.

لثه های قرمز روشن: نگه داشتن سگ در دمای طبیعی بدن به جلوگیری از لثه های قرمز روشن بیشتر در سگ گرمازده دیده می شود، کمک می کند. اما اگر این لثه های قرمز به دلیل استوماتیت یا التهاب لثه باشد، باید مراقبت های دندانی منظم انجام شود تا از بروز آن جلوگیری شود.

 • رشد کیست روی لثه: اگر این رشد سرطانی یا نوع دیگری از توده باشد، هیچ راهی برای جلوگیری کامل از وقوع آنها وجود ندارد.
 • خونریزی لثه: در صورت خونریزی لثه به دلیل ضعف سلامت دندان، مسواک زدن منظم دندان ها و مراقبت های مناسب دندان برای حفظ سلامت لثه امری حیاتی است.

درمان مشکلات لثه در سگ ها

رنگ لثه های سگ نشان دهنده چیست؟ | دام و پت

برنامه های درمانی برای مشکلات لثه در سگ ها متفاوت است. برای مشکلات مربوط به لثه که مربوط به شرایط تنفسی است، اکسیژن درمانی فوری غالباً علاوه بر داروهای خاص برای بیماری زمینه ای ضروری است. برای لثه های صورتی کم رنگ یا سفید، ممکن است سگ به دلیل کم خونی یا از دست دادن خون به تزریق خون نیاز داشته باشد. در صورت وجود رشد، ممکن است جراحی برای برداشتن آنها از روی لثه لازم باشد. مراقبت از دندان شامل تمیز کردن، کشیدن دندان، داروها و حتی گاهی اوقات درمان های لیزر و سرما درمانی برای رفع خونریزی یا لثه های قرمز روشن ضروری است. سرانجام، اگر سگی بیش از حد گرم شده و دارای لثه های قرمز روشن است، خنک کردن آن باید این مسئله را برطرف کند.

سخن آخر

رنگ لثه های سگ شما چیزهای زیادی در مورد سلامتی آنها می گوید و هرگونه تغییر می تواند نشانه اشتباه بودن مشکلی باشد. رنگ لثه های سگ سالم از سگی به سگ دیگر متفاوت است، اما به طور کلی باید به رنگ صورتی یا آدامس صورتی یا ماهی قزل آلا باشد.

برخی از سگها دارای لثه های خال خال هستند که جای نگرانی نیست. با این حال، اگر رنگ لثه سگ شما تغییر کرده باشد، این می تواند نشانه یک مسئله جدی تر باشد. اما به یاد داشته باشید که فقط معاینه از دامپزشک می تواند علت واقعی را تعیین کند و سگ شما ممکن است نیاز به درمان فوری داشته باشد. بنابراین، همیشه با احتیاط اشتباه کنید و در صورت نگرانی در مورد رنگ لثه سگ، بلافاصله با دامپزشک خود تماس بگیرید.

بهداشت دندان به همان اندازه مواردی مانند تغذیه، ورزش مناسب و نظافت منظم برای سلامت کلی سگ شما مهم است. چندین کار وجود دارد که می توانید برای حفظ شکل خوب دندان های سگ خود انجام دهید. هر  چه زودتر در زندگی سگ خود یک روال مراقبت از دندان را شروع کنید  و به آن پایبند باشید.

برای بازرسی از دندانهای سگ خود، لبها را در اطراف دهان بلند کنید، تا آنجا که ممکن است به دندانهای جلو و عقب نگاه کنید. ملایم باشید و احتیاط کنید تا سگ خود را وحشت زده نکنید (و ممکن است باعث گزش شما شود).

منابع:

https://www.thesprucepets.com/what-does-the-color-of-your-dogs-gums-mean-4686101

https://www.vets-now.com/pet-care-advice/pale-gums-in-dogs/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا