حیوانات خانگی کوچک

راهکارهای افزایش وزن در خرگوش

دیدن خرگوش لاغر، نگران کننده است. اما شما به راحتی می‌ توانید وزن آن‌ ها را افزایش دهید. پس از مشورت با دامپزشک خود، چندین مرحله وجود دارد که می توانید برای کمک به افزایش وزن خرگوش خود انجام دهید. ابتدا مطمئن شوید که خرگوش در دمای کافی  نگهداری می شود.سپس تغییرات کوچک و آهسته ای مانند یونجه، غذای پلت که برای افزایش وزن طراحی شده، و تهیه انواع میوه ها و سبزیجات تازه برای وسوسه خرگوش خود به خوردن را در رژیم غذایی آن در نظر بگیرید.

باید مطمئن شوید که حیوان خانگی شما انرژی زیادی نمی سوزد و مقدار کافی از آن را مصرف می کنند. در واقع، برای اینکه خرگوش وزن خود را افزایش دهد، باید کمی تعادل بین انرژی دریافتی و مصرفی آنها را تغییر دهید. باید محیط آنها را بهینه کنید تا مطمئن شوید که آنها از طریق انرژی غیر ضروری زیادی که گرم می شود نمی سوزند.

اما قبل از شروع، بیایید نگاهی دقیق‌ تر به ارزیابی وزن خرگوش بیندازیم و با خیال راحت به خرگوش کمک کنید وزن خودش را افزایش دهد و آن را حفظ کند.

چگونه بفهمم خرگوش من خیلی لاغر است؟

ساده ترین راه برای بررسی اینکه آیا خرگوش خیلی لاغر است یا نه این است که با دستان خود به آرامی پشت و پهلو های خرگوش را لمس کنید. اگر هنگامی که خرگوش خود را نوازش می کنید، به راحتی می توانید ستون فقرات خرگوش را احساس کنید یا  در پشت خرگوش تیزی زیر انگشتان احساس می شود، خرگوش احتمالاً خیلی لاغر است.

راه دیگر برای اینکه بفهمید خرگوش خیلی لاغر است یا نه این است که خرگوش خود را روی ترازو به طور منظم وزن کنید. این کمک می کند تا وزن دقیق خرگوش خود را بدانید و  کاهش یا افزایش وزن را به طور دقیق در طول زمان پیگیری کنید.

البته، وزن کردن خرگوش هنگام مقایسه با میانگین نژاد، رویکرد مفیدی است. شما می توانید ببینید که هر نژاد در زمان رشد کامل چه نوع وزنی باید داشته باشد. چند راهنمای اندازه که شاید به آنها علاقه مند باشید، عبارتند از:

  • نژاد زلاند
  • خرگوش رکس
  • خرگوش های غول پیکر فلاندری

اگر نژاد دیگری دارید، برای یافتن وزن مورد انتظار تحقیق کنید. فقط مطمئن شوید که برای یک بزرگسال بالغ از جنس مناسب است.

به دامپزشک مراجعه کنید.

مراجعه به دامپزشک سومین راه برای اطلاع از اینکه آیا خرگوش نیاز به افزایش وزن دارد یا خیر است. دامپزشک می تواند نژاد، سن و وضعیت کلی خرگوش را هنگام تعیین محدوده وزن مناسب برای حیوان خانگی در نظر بگیرد. آنها می توانند خرگوش را وزن کنند و در مورد نیازهای وزن خرگوش شما را راهنمایی کنند.

نگاه کردن به خرگوش و تلاش برای حدس زدن اینکه آیا خرگوش خیلی لاغر بوده وسوسه انگیز است. این روش می تواند برای کسی که چشمی آموزش دیده در نگاه کردن به خرگوش دارد خوب باشد، اما قابل اعتماد نیست.

به عنوان یک مکانیسم بقا، خرگوش ها نمی خواهند ضعیف یا لاغر به نظر برسند زیرا ممکن است توجه شکارچیان وحشی را جلب کند. خرگوش ها همچنین دارای پوشش کرکی از خز هستند که می تواند بسیاری از علائم بصری لاغری و کاهش وزن را پنهان کند. یک ایده بصری در مورد اینکه آیا خرگوش خیلی لاغر است یا خیر، این است که باید از بالای بدن به آنها نگاه کنید.

یک خرگوش سالم دارای کمر با شیب ملایم، باسن و پاهای عقبی کمی پهن تر از جلو است و شکلی صاف و یکنواخت در اطراف دارد. اما یک خرگوش کم وزن احتمال دارد در امتداد کمر خود، شیب قابل توجهی داشته باشد. همچنین پاها و انتهای پشت آن نیز ممکن است باریک یا نوک تیز باشد که نشان دهنده از دست دادن چربی و عضله است.

چگونه می توانم اشتهای خرگوش خود را تحریک کنم؟

راهکارهای افزایش وزن در خرگوش || دام و پت

تحریک اشتهای خرگوش، ارتباط زیادی با محیط معمولی آن دارد. خرگوشی که احساس استرس یا ناامنی می کند احتمال دارد برای حفظ علاقه به غذا خوردن تلاش کند. همچنین خرگوشی که در طول روز غذای ثابتی ندارد احتمال دارد اشتهای کمتری داشته باشد. بنابراین در دسترس نگه داشتن آب شیرین برای خرگوش در حمایت از تمایل آنها به غذا خوردن بسیار مهم است.

محیط زندگی

اگر اشتهای خرگوش نیاز به تقویت دارد، برای بررسی وضعیت زندگی آنها وقت بگذارید. محیط زندگی خرگوش باید نسبتاً عاری از کشش یا دماهای شدید در نوسان باشد. خرگوش‌ ها دوست دارند گرم بمانند و اگر دما در محفظه‌شان به طور منظم تغییرات زیادی ایجاد کند، احتمال دارد دچار استرس شوند.

همچنین باید مطمئن شوید که خرگوش فضای کافی برای خوابیدن، دستشویی رفتن و غذا خوردن دارد. همچنین، خرگوشی که به خوبی استراحت می کند، چون توانسته در محیطی آرام و تاریک بخوابد، احتمالاً اشتهای بیشتری دارد.

اگر محفظه خرگوش تنگ به نظر می رسد، بهتر است یک کلبه بزرگتر برای خرگوش خود در نظر بگیرید. هنگامی که خرگوش فضایی برای رفع تمام نیازهای خود دارد، اغلب بیشتر می خورد.

وعده های غذایی

خرگوش ها طبق برنامه مشابه انسان ها غذا نمی خورند. ما تمایل داریم در روز سه وعده غذایی داشته باشیم، اما خرگوش ها طوری طراحی شده اند که در طول روز به ترتیب منظم غذا بخورند. اگر غذاهای ساده مانند یونجه تیموتی و خوراک پلت را همیشه در دسترس خرگوش خود قرار دهید، ممکن است به طور کلی بیشتر غذا بخورد. همچنین می توانید چند بار در روز به خرگوش خود سبزیجات برگدار و سایر غذاهای تازه بدهید، اما برای پیشگیری از پوسیدگی باید مرتباً تمیز شوند.

داشتن  آب شفاف و تمیز  همیشه به خرگوش  کمک می کند اشتهای خود را داشته باشند. همانطور که خوردن یک وعده غذایی بزرگ برای انسان ها بدون هیچ نوشیدنی سخت است، همین امر در مورد خرگوش ها نیز صادق است. خرگوشی که به خوبی هیدراته شده باشد، خرگوشی شاد است.

برای افزایش وزن به خرگوش چه چیزی بدهیم؟

راهکارهای افزایش وزن در خرگوش || دام و پت

هر گونه تغییر در رژیم غذایی خرگوش باید تحت مراقبت و مشاوره یک دامپزشک باتجربه انجام شود. پس از اینکه دامپزشک موافقت کرد که خرگوش نیاز به افزایش وزن دارد، احتمال دارد چندین غذا را برای کمک به افزایش وزن پیشنهاد کند. برخی از غذاهایی که برای افزایش وزن حیوان پشمالوی شما عالی هستند، عبارتند از:

  • یونجه سبز
  • فرنی جو دوسر
  • میوه ها و سبزیجات تازه
  • غذای پلت پروتئینی بالاتر

یونجه را در نظر بگیرید.

به بسیاری از خرگوش ها یونجه تیموتی یا دیگر یونجه علف به عنوان بخشی از رژیم غذایی آنها داده می شود. یونجه علف برای کمک به حفظ وزن خرگوش عالی است، اما یونجه بر پایه تیموتی از نظر پروتئین و تعداد کالری کلی بسیار بالاتر است. اگر خرگوش صرفاً به دلیل نیاز به کالری بیشتر وزن کم کرده است، اضافه کردن یونجه به رژیم غذایی آنها مطمئنا می تواند کمک کننده باشد.

تغییر خوراک پلت را در نظر بگیرید.

بسیاری از صاحبان خرگوش یک خوراک پلت متعادل را برای مراقبت روزانه از خرگوش انتخاب می کنند. اگر می خواهید مواد مغذی مختلفی را به راحتی وارد رژیم غذایی خرگوش خود کنید، این یک گزینه عالی است. اگر خرگوش نیاز به افزایش وزن دارد، دامپزشک احتمال دارد استفاده از خوراک پلت را توصیه کند که برای خرگوش های جوان در حال رشد یا خرگوش های باردار در نظر گرفته شده است.

کالری، پروتئین و سایر مواد مغذی این خوراک‌ ها نسبت به گلوله‌ هایی که برای نگهداری از خرگوش‌ هایی که در حال حاضر وزن مناسبی دارند، بیشتر است. فقط مطمئن شوید غذایی را که برای خرگوش ها طراحی نشده است، مانند غذای همستر، غذای خوکچه هندی یا  غذای مرغ را به خرگوش خود ارائه نکنید.

یکی از گزینه های خانگی این است که از جو دوسر استفاده کنید و آن را با مقدار کمی آب مخلوط کنید تا فرنی درست شود. این یک گزینه عالی برای خرگوش های حساسی است که بینی خود را به سمت غذاهای دیگر برمی گردانند زیرا این غذا برای خرگوش یک دسر خوشمزه است.

در نظر داشته باشید یک رژیم غذایی متعادل باید فقط در بخش های کوچک سرو شود.

افزودن میوه ها و سبزیجات بیشتر

در نهایت، می‌توانید با افزودن میوه‌ ها و سبزیجاتی که مشتاق خوردن آنهاست، از خرگوش خود در لذت بردن از وعده‌ های غذایی حمایت کنید. اینها احتمال دارد حاوی پروتئین یونجه یا گلوله های یونجه نباشند، اما اگر خرگوش های بی میل را تشویق به خوردن کنند، می توانند یک مکمل عالی برای رژیم غذایی آنها باشند.

برخی از پیشنهاداتی که خرگوش ها دوست دارند سیب، نوار فلفل دلمه ای، هویج و رویه توت فرنگی است. به یاد داشته باشید که هرگونه تغییر در رژیم غذایی خرگوش باید به تدریج و در طول زمان انجام شود تا از ناراحتی معده و ایجاد احساس بیماری در آنها پیشگیری شود. مشاوره با دامپزشک نیز قبل از ایجاد تغییرات عمده در گزینه های غذایی روزانه خرگوش به شدت توصیه می شود.

چرا خرگوش من وزن اضافه نمی کند؟

راهکارهای افزایش وزن در خرگوش || دام و پت

خرگوش ها احتمال دارد به دلایل مختلفی برای افزایش وزن تلاش کنند. بسیاری از دلایلی که یک خرگوش به طور ناگهانی وزن خود را از دست می دهد یا برای افزایش وزن تلاش می کند، به بیماری های زمینه ای یا جراحات مربوط می شود. خرگوشی که در محیط بسیار سرد نگهداری می شود می تواند با کاهش وزن دست و پنجه نرم کند. همچنین، خرگوشی که به سن بالا می‌رسد ممکن است نسبت به همتایان جوان‌تر خود برای افزایش و حفظ وزن مشکل‌ داشته باشد.

بیماری ها

خرگوشی که احساس خوبی ندارد به احتمال زیاد خوب غذا نمی خورد و وزنش احتمال دارد دچار مشکل شود. بسیاری از بیماری ها که فقط با آزمایش دامپزشکی قابل تشخیص هستند می توانند باعث کاهش وزن خرگوش شوند. یکی از دلایل رایج برای کاهش وزن خرگوش وجود انگل است.

اگر خرگوش کرم ها یا سایر انگل ها را بخورد، آنها می توانند مواد مغذی را که خرگوش از غذای خود دریافت می کند، قبل از اینکه سیستم گوارشی آنها به طور کامل برای بدن جذب کند، بگیرند. درمان برای دفع انگل خرگوش همراه با گزینه های غذایی مناسب می تواند کمک کند.

محیط سرد

یکی دیگر از دلایلی که احتمال دارد خرگوش وزن اضافه نکند این است که در یک محیط سرد نگهداری می شود. وقتی محیط اطراف خرگوش سرد است، باید بلرزد و برای حفظ دمای بدن راحت‌تر کار کند. این کار اضافی به این معنی است که خرگوش کالری بیشتری می سوزاند و نمی تواند به راحتی وزن اضافه کند.

استرس و اضطراب

خرگوش هایی که تحت استرس هستند مانند خرگوش هایی که در یک محیط امن و راحت نگهداری می شوند، وزن اضافه نمی کنند. همچنین، اگر خرگوش با یک همراه زندگی می کند، باید مطمئن شوید که دوست حیوان خانگی شما بیش از سهم خود از غذا استفاده نمی کند.

سن خرگوش

درست مانند انسان، با افزایش سن خرگوش ها، بدن آنها شروع به تغییر می کند. یک خرگوش مسن تر احتمال دارد وزن خود را مانند زمان جوانی حفظ نکند.

شاید متوجه شوید که برخی از  خرگوش ها کاهش وزن جزئی و کندی دارند. اگر خرگوش شما سال‌ها وزن سالم خود را حفظ کرده  و اکنون وزن مورد نیاز خود را از دست می‌دهد یا در تلاش برای افزایش وزن است، حتماً با دامپزشک  مشورت کنید.

خرگوش در یک هفته چقدر می تواند وزن اضافه کند؟

راهکارهای افزایش وزن در خرگوش || دام و پت

مقدار وزنی که خرگوش می تواند در یک هفته به دست آورد کمی به سن بستگی دارد. خرگوش های جوان با سلامتی کامل می توانند با خیال راحت تا 12 اونس در یک هفته افزایش وزن داشته باشند، اگرچه 8 تا 10 اونس معمول تر است. خرگوش‌های بالغ یا خرگوش‌ هایی که با بیماری دست و پنجه نرم کرده‌اند، آهسته‌تر وزن اضافه می کنند و می‌توان انتظار داشت که با خیال راحت حدود 4 اونس در هفته افزایش یابند.

اگرچه کاهش وزن خرگوش می تواند ناگهانی به نظر برسد، اما روند افزایش وزن بهتر است به شیوه ی آهسته تر و ثابت انجام شود. تلاش برای بازگرداندن وزن به خرگوش می تواند بیشتر از آن که مشکل را حل کند باعث بیماری هایی شود. با دامپزشک  مشورت کنید تا وزن مورد نظر را برای خرگوش خود در نظر بگیرید و سپس برای رسیدن به آن وزن چندین هفته وقت بگذارید.

سخن آخر

این می تواند ترسناک باشد که یک روز خرگوش خود را نوازش کنید و متوجه شوید که شاید در وزنی که باید باشد نیست. همچنین تماشای مبارزه خرگوش با حفظ وزن خود پس از یک بیماری یا سایر رویدادهای زندگی احتمال دارد سخت باشد. با حمایت دامپزشک، بررسی محیط زندگی خرگوش، و برخی تغییرات دقیق در برنامه تغذیه آنها، اغلب می توانید به خرگوش خود کمک کنید تا وزن مناسب و شادی داشته باشد.

منبع
https://peteducate. com/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا