گاو و گوسفند

دوره قاعدگی در گاو ها

دوره قاعدگی در گاو ها

اکثر ما می دانیم که گاوهای ماده، می توانند بچه دار شوند، اما بیشتر ما با سیستم تولید مثل گاوها، آشنا نیستیم. گاوها، مانند انسان ها، پستانداران هستند. این واقعیت، به این معنی است که آن ها دارای یک فرآیند تولید مثل مشابه با انسان ها هستند. اما آیا این بدان معناست که آن ها مانند زنان انسان، دوره قاعدگی در گاو ها نیز دارند؟

سوال اصلی این است که دوره قاعدگی در گاو ها وجود دارد؟ به طور کلی، می توان گفت که گاوها، عادت ماهانه ندارند. اما آن ها، چرخه فحلی دارند. آن ها می توانند در طول چرخه فحلی خود، خونریزی داشته باشند. به همین علت، دوره فحلی، اغلب با یک دوره قاعدگی، اشتباه گرفته می شود.

اصطلاح پریود یا قاعدگی، اشاره ای است به قاعدگی ماهانه یک زن. قاعدگی، خونریزی است که در صورت باردار نشدن یک زن، در طول چرخه باروری ماهانه، رخ می دهد. باید به این نکته توجه داشته باشید که گاوها قاعدگی ندارند. بنابراین پریود نمی شود.

یک گاو ماده، یک چرخه ماهانه دارد. اما این دوره، دقیقاً مشابه با چرخه ای نیست که زنان در هر ماه، آن را طی می کنند. اگر صاحب یک گاو ماده هستید، مهم است که نحوه تولید مثل گاوها و تغییرات هورمونی آن ها را در طول هر ماه، زیر نظر داشته باشید.

موفقیت در تولید و ثبات مزرعه شما، اغلب به دانش شما در مورد چرخه تولید مثل گاو و نحوه استفاده از آن در گله خود، بستگی دارد. بنابراین، برای به دست آوردن بهترین نتایج، شما باید اطلاعات کافی را درباره نگه داری و تولید مثل گاوها، به دست بیاورید.

آیا گاوها تولید مثل می کنند؟

بله، یک گاو ماده و یک گاو نر سالم، که گاوهای بالغ نیز نامیده می شنود، می توانند تولید مثل داشته باشند. هنگامی که هر دو آن ها، به سن خاصی رسیده و گاو ماده بارور شود، می توانند تولید مثل کنند. بنابراین، جداسازی گوساله های نر از مادر یا خواهر و برادر آن ها در حدود شش ماهگی، برای پیشگیری از حاملگی ناخواسته گاوها، بسیار مهم است.

صاحبان گاوها، همچنین می توانند از یک دامپزشک بخواهند تا یک گوساله نر را، اخته کنند. اخته کردن، فرایندی است که طی آن، توانایی تولید مثل یک گاو نر، را از بین می برد. یک واقعیت جالب در مورد گله های گاو این است که به عنوان یک مزرعه دار، تنها به یک گاو نر بارور، برای تولید مثل در یک گله بزرگ گاو احتیاج دارید.

چرا گاو ناله می کند؟

چرخه تولید مثل گاو چگونه است؟

آیا گاوها دوره قاعدگی دارند؟ | دام و پت

چرخه تولید مثل گاو، که چرخه فحلی نیز نامیده می شود، مراحل مختلفی دارد که بسته به اینکه آیا گاو با موفقیت پرورش داده شده است یا نه، به طور طبیعی پیشرفت می کند. اگر‌ مشکلی در پرورش گاو پیش نیامده باشد، چرخه تولید مثل آن به طور طبیعی طی خواهد شد.

چرخه تولید مثل یک گاو ماده، با مرحله فحلی شروع می شود. هنگامی که گاو “در مرحله فحلی” در نظر گرفته می شود، به این معنی است که آن ها بارور بوده و می توانند توسط یک گاو نر، باردار شوند. اگر گاو در این مرحله، با موفقیت باردار نشود، سیستم باروری گاو، وارد مرحله متاستروس و سپس دیستروس خواهد شد.

در این دو مرحله، گاو بارور نیست و نمی توان از آن انتظار بارداری داشت. با تغییر سطح هورمونی گاو، حیوان وارد مرحله پروستروس می شود. پروستروس مرحله ای است که طی آن، بدن گاو دوباره برای لقاح احتمالی در مرحله فحلی آینده، آماده می شود.

اگر دوره قاعدگی در گاو ها نیست پس چرا خونریزی می کنند؟

صرف نظر از آنچه ممکن است توسط افراد بی تجربه، به شما راجع به دوره قاعدگی در گاو ها گفته می شود، گاوها پریود نمی شوند. با این حال، ممکن است در طول چرخه ماهانه خود، کمی خونریزی داشته باشند. بلافاصله، در روزهای پس از مرحله فحلی، گاو ممکن است خونریزی کند. اما نباید آن را با قاعدگی اشتباه نگیرید. دوره فحلی گاو متفاوت از قاعدگی است.

البته، باید این نکته را در نظر داشته باشید که خونریزی در یک گاو ماده، می تواند نشان دهنده لقاح موفقیت آمیز باشد. همچنین، ممکن است به طور طبیعی، نشان دهنده خونریزی ناشی از تولید مثل باشد. به طور کلی، نباید آن را با دوران قاعدگی، اشتباه گرفت.

زمان شروع دوران فحلی در گاوهای ماده

به طور کلی، گاوهای ماده، در هر 17 تا 24 روز، وارد دوران فحلی می شوند. البته، شروع این دوره در حیوان، بیشتر بستگی به شرایط و وضعیت گاو دارد. به طور معمول، می توانید انتظار داشته باشید که چرخه فحلی یک گاو ماده، در هر 21 روز،‌ دوباره شروع شود.

هنگامی که یک گاو، واقعاً در حال وارد شدن به مرحله فحلی است، معمولاً حدود 10 ساعت در برابر یک گاو نر می ایستد. در واقع، آن ها در طول این مدت، بارور هستند. زیرا گاو، در حدود ۲۵ ساعت پس از شروع فرآیند تولید مثل، توانایی تخمک گذاری و تولید مثل را دارد.

بهترین نژاد گاوهای شیری را بشناسید.

علائم دوران فحلی در گاوهای ماده

آیا گاوها دوره قاعدگی دارند؟ | دام و پت

شاید از خودتان می پرسید که چگونه می توانید بفهمید که گاو شما وارد مرحله فحلی شده است؟ با توجه به اطلاعات موجود درباره زندگی گاوها، بسیاری از شاخص ها و علائم وجود دارند که یک گاو می تواند از طریق آن، این مسئله را بیان کند که در دوره چرخه فحلی خود، به دوران باروری رسیده است. برخی از مهم ترین علائم شروع دوره فحلی، عبارت اند از:

حالت فیزیکی مناسب برای جفت گیری

واضح ترین علامتی که نشان می دهد گاو در مرحله فحلی قرار دارد، این است که در موقعیتی قرار می گیرد تا امکان جفت گیری با یک گاو نر و تولید مثل، مهیا باشد. اگر گاو در مرحله فحلی نباشد، در صورتی که یک گاو نر خواهان جفت گیری باشد، گاو ماده با این کار موافقت نخواهد کرد.

البته، تلیسه هایی که اولین دوره فحلی خود را پشت سر می گذارند، به دلیل بی تجربگی و عدم سازگاری با شرایط ناشی از ترشح هورمون های جدید خود، احتمال دارد که برای جفت گیری، به جای حرکت به سمت گاوهای نر، در نزدیکی گاوهای ماده بایستند.

یکی دیگر از علائم قابل توجه شروع دوره فحلی در گاوها، متورم شدن ولو یا Vulve، که ناحیه مخصوصی از بدن گاو ماده است، می باشد. با افزایش سطح استروژن در بدن گاو ماده، جریان خون در قسمت های تولید مثلی بدن نیز افزایش یافته و باعث تورم آن ها، می شود. همچنین، ممکن است متوجه شوید که رنگ واژن گاو ماده، تیره تر از زمانی است که گاو در دوره فحلی نیست.

ترشح مخاطی

یکی از مهمترین شاخص هایی که نشان می دهد گاو در حال شروع دوره فحلی است، ترشح مخاط از ناحیه واژن گاو است. ممکن است مخاطی در واژن گاو مشاهده کنید. علاوه براین، ممکن است ترشحات خشک بر روی دم یا پاهای گاو مشاهده کنید.

تجمع در کنار سایر گاوها

در صورت شروع دوره فحلی، ممکن است متوجه شوید که گاوهای ماده، به همراه یک گاو، در دسته هایی قرار می گیرند. یا ممکن است گاو ماده، خود را از برخی گاوهای دیگر، دور کند. این علامت، یک شاخص خوب است که نشان می دهد، گاوهای شما، وارد دوره فحلی شده اند‌ یا خیر.

علت سقط جنین در گاو چیست؟

بیقراری و نفخ

آیا گاوها دوره قاعدگی دارند؟ | دام و پت

گاو هایی که در شروع دوره فحلی قرار دارند، اغلب بیقرار خواهند بود. ممکن است در اطراف زمین های مراتع حرکت کرده و اغلب، به طور مکرر سر و صدا به پا کنند. در واقع، هورمون های آن ها باعث می شود که آن ها نسبت به حالت عادی، متفاوت تر عمل کنند.

لیسیدن گاوهای دیگر

اگرچه ممکن است بحث کردن درباره این نشانه، ناخوشایند باشد، اما لیسیدن سایر گاوها، نشانه قابل توجهی است که هنگام نظارت بر چرخه تولید مثل گله تان، باید مراقب آن باشید. اغلب، با شروع دوره فحلی، یک گاو ماده یا تلیسه، مناطق مخصوصی از بدن دیگر گاوهای ماده را، لیس می زند.

گاوها از چه سنی می توانند وارد دوره فحلی شوند؟

گاوهای ماده ای که قبلاً گوساله نداشته و در اصل، تلیسه نامیده می شود، می توانند اولین دوره فحلی خود را، در 9 ماهگی تا 2 سالگی، تجربه کنند. می توانید انتظار داشته باشید که در حدود 6 ماهگی، شروع به مشاهده علائم دوره فحلی در تلیسه ها کنید. در واقع، با مشاهده این علائم، می توانید گاوهای ماده را از گاوهای نر، جدا کنید.

آیا باید اجازه داد تا گاو ماده در اولین دوره فحلی باردار شود؟

آیا گاوها دوره قاعدگی دارند؟ | دام و پت

به طور کلی، در صورت امکان، نباید اجازه دهید که یک تلیسه، در اولین دوره فحلی، باردار شود. تلیسه های جوان، تا سن 2 یا 3 سالگی، بالغ در نظر گرفته نمی شوند. اگر به تلیسه اجازه دهید در اولین دوره فحلی خود، باردار شود، هنگام زایمان ممکن است کمتر از 2 سال سن داشته باشد.

بارداری و زایمان، استرس زیادی را برای یک تلیسه ایجاد می کند. اگر گاو ماده کوچک باشد، ممکن است بدن آن در اثر بارداری، آسیب های قابل توجهی ببیند. همچنین، حاملگی های زودرس، بیشتر باعث سقط جنین و مشکلات زایمان می شوند. بنابراین در صورت امکان، بهتر است منتظر مانده و گاوهای ماده جوان را، از سایر گاوها جدا کنید.

آیا راهی برای شروع دوره فحلی در گاوها وجود دارد؟

چند روش برای شروع دوره فحلی در گاوها وجود دارد. ساده ترین راه این است که منتظر مانده و اجازه دهید تا طبیعت، مسیر خود را طی کند. می‌ توانید انتظار داشت تا زمانی که گاو سالم است، دوره فحلی آن به طور طبیعی به وجود خواهد آمد. راه دیگر برای شروع زودتر از حد معمول دوره فحلی در گاوها، تزریق پروستاگلاندین است.

پروستاگلاندین هورمونی است که باعث افزایش زمان چرخه تولید مثل گاوها می شود.  یکی دیگر از روش های متداول، که توسط برخی از دامداران معرفی می شود، قرارگیری گاو در اطراف گاو نر یا گاوهای دیگری که در دوره فحلی هستند، می باشد. در این شرایط، ممکن است که گاو وارد مرحله فحلی خود شود.

بسیاری از دامداران با انجام این مراحل، ادعا می کنند که گاو را بدون استفاده از دارو، وارد چرخه فحلی کرده اند.

سخن آخر

گاوها عادت ماهانه ندارند. اما در طول چرخه باروری خود، دچار خونریزی می شوند. خونریزی، در اغلب اوقات، می تواند نشان دهنده این باشد که آن ها از مرحله فحلی، در چرخه تولید مثل خود، گذشته اند. مهم است که علائم فحلی را در گاوها بررسی کنید تا بتوانید تعیین کنید که چه زمانی باید آنها را در نزد یک گاو نر قرار دهید.

اسهال ویروسی گاو چیست و چگونه درمان می شود؟

منبع
https://farmhouseguide.com/do-cows-have-periods/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا