چرا دام و پت

درمان شپش در بزها

درمان شپش در بزها

درمان شپش در بزها بر اساس یکسری راهکارهای مراقبتی و استفاده از روش های درمانی است. برای اینکه چگونه شپش در بزها را درمان کنیم ادامه مقاله را تا انتها بخوانید.

بزها حیواناتی اجتماعی و دوست داشتنی هستند. بزها نیز مانند سایر حیوانات ممکن است به بیماری های مختلفی مبتلا شوند. شپش ها جزء انگل های خارجی هستند. به راحتی می توانند حیوانات مختلف از جمله بزها را آلوده کنند. از بین بردن شپش ها کاری طولانی و هزینه بر می باشد. شپش ها در صورت عدم درمان می توانند به راحتی کل گله را آلوده کنند. از بین بردن شپش با محصولات شیمیایی و حشره کش ها ممکن است مشکلاتی را برای سلامت بزها ایجاد کند. به همین علت استفاده از راهکارهای طبیعی بهترین کار برای رفع شپش در حیوانات اهلی مانند بزها است. استفاده از این داروهای طبیعی برای سلامت حیوانات مضر نیستند. در صورت استفاده از روش های طبیعی برای رفع شپش لازم نیست جمع آوری یا دوشیدن شیر از بز خود را متوقف کنید. حتی، استفاده از این داروهای طبیعی به بزهای باردار آسیبی نمی رساند.

به طور کلی مشکلات مربوط به شپش در پرورش بزها شایع است. آلودگی به شپش به خصوص، در زمستان ها بیشتر مشاهده می شود، اما محدود به این فصل نیست. اما با این حال راهکارهای طبیعی زیادی وجود دارند که می توانید برای از بین بردن شپش در بزها استفاده کنید.

چرا برخی از بزها شیر تولید نمی کنند؟

چگونه بفهمیم بز شپش دارد؟

تقریبا  5000 گونه شپش وجود دارد که فقط دو گونه از آنها بز را به عنوان میزبان انتخاب می کنند.

شپش به عنوان انگل خون بزها را می مکد. به همین دلیل است که بزها سعی می کنند برای رفع خارش بدن خود را به عناصر سخت، مانند حصارهای دور مزرعه بمالند.

 علاوه بر این، شپش ها خون زیادی از بزها می مکند. این مساله باعث کم خونی، کاهش وزن و کاهش تولیدمثل در این حیوانات می شود.

راههای مختلفی وجود دارد که به شما کمک می کند آلودگی بزها به شپش را تشخیص دهید. از جمله:

تراشیدن یا کوتاه کردن موی بزها

برای تشخیص شپش در بزها می توانید موهای بزها را کوتاه کنید. البته بهتر است به دلیل پیشگیری از سرما این کار را در زمستان انجام ندهید. این روش همچنین برای از بین بردن شپش بز مفید است. برای اصلاح موی بزها می توانید از دستگاه برش برقی استفاده کنید. این یک روش بسیار آسان بوده و صد درصد نتیجه خواهید گرفت.

اما، استفاده از این روش در زمستان ها مفید نیست. بزها نمی توانند سرما را تحمل کنند. بنابراین بسیاری از بزها در زمستان به دلیل سرما می میرند. برای محافظت از بزها باید مراقب باشید. بنابراین  اگر موی بزها را در زمستان کوتاه می کنید مطمئن شوید که مکان گرم لازم را برای این حیوانات فراهم می کنید.

استفاده از اسانس و برس زدن

درمان شپش در بزها | دام و پت

برس زدن یک روش عالی برای پیدا کردن شپش های احتمالی در بین موهای بز است. این کار نه تنها شپش ها را برطرف می کند، بلکه سایر انگل ها را نیز از بین می برد. همچنین برس زدن شوره سر را نیز برطرف می کند. اگر موی بزها را به طور مرتب برس بزنید، ظاهری مرتب و تمیز پیدا خواهند کرد.

راه دیگر استفاده از روغن های اساسی است. بوی روغن باعث فراری دادن شپش می شود. شپش ها از حالت چسبندگی خارج شده و شروع به دویدن می کنند. در نتیجه وقتی موهای بز را برس می زنید، شپش ها از بدن بزها خارج می شوند.

بهترین روغن های طبیعی برای برطرف کردن شپش ها عبارتند از:

  • چریش
  • نعناع
  • درخت چای
  • اسطوخودوس

در واقع روغن های اساسی فقط شپش ها را ضعیف می کنند.

تغذیه بز ها و رژیم غذایی مناسب آنها چیست؟

استفاده از پودر گوگرد

گوگرد تنها ماده شیمیایی است که استفاده از آن در کشاورزی ارگانیک مجاز بوده و مانعی ندارد. این ماده کمی سمی است اما استفاده خیلی کم از این عنصر به سلامت حیوانات شما هیچ آسیبی نمی رساند. استفاده از گوگرد به خصوص در فصل زمستان بسیار مناسب است. به طور کلی استفاده از گوگرد روش بسیار مناسبی بوده و به شما کمک می کند که از سلامت بزهای باردار یا شیرده خود محافظت کنید.

برای استفاده فقط باید یک مشت پودر گوگرد زرد برداشته و آنها را روی بدن بز بمالید. سعی کنید پدر گوگرد را در تمام قسمت های خارجی بدن به جز چشم، دهان و ناحیه بینی بمالید.

مراقب باشید تا بز هنگام استفاده نتواند پودر گوگرد را بخورد. همچنین خود شما نیز هنگام استفاده از گوگرد باید ماسک بزنید تا گرد و غبار گوگرد را استنشاق نکنید. برای از بین بردن شپش ها می توانید از 1 تا 1.5 قاشق چایخوری گوگرد در روز استفاده کنید.

استفاده از خاک دیاتومه

درمان شپش در بزها | دام و پت

خاک دیاتومه یکی از بهترین روش های مقابله با شپش در حیوانات است.  این روش حتی برای سلامت بزغاله های کوچک هم ضرری ندارد.

خاک دیاتومه یک عنصر طبیعی بوده و سمی نیست. دیاتومه عنصر طبیعی شامل جلبک هایی است که طی میلیون ها سال قبل فسیل شده اند.

روش استفاده از خاک دیاتومه بسیار ساده است. شپش ها دارای پوشش بیرونی مومی شکلی هستند که اسکلت بیرونی این حشرات را می پوشاند. این پوشش باعث می شود که حشره بتواند آب بدن خود را حفظ و کنترل کند. خاک دیاتومه پوشش خارجی بدن حشره را از بین می برد. در نتیجه، شپش ها نمی توانند آب را نگه دارند و به دلیل کم آبی بدن می میرند.

انواع خاک دیاتومه

انواع مختلفی از خاک دیاتومه وجود دارد. تفاوت بین انواع خاک دیاتومه در سطح سیلیس کریستالی آنها است.

هرچه سطح سیلیس کریستالی خاک دیاتومه بیشتر باشد، سمی تر بوده و مضرات آن هم برای سلامت حیوان شما بیشتر خواهد بود. اما خاک دیاتومه خوراکی برای استفاده کاملا بی خطر است. حتی بز شما می تواند خاک دیاتومه خوراکی را بخورد. بنابراین، شما باید مراقب باشید تا بهترین نوع خاک دیاتومه را انتخاب کنید.

روش استفاده از خاک دیاتومه با گوگرد مشابه است. فقط کافیست پودر خاک دیاتومه را روی کل بدن بزها بمالید. این کار را دو یا سه بار در روز با فاصله دو روز یکبار تکرار کنید.

هنگام استفاده باید مراقب باشید تا پودر خاک دیاتومه را استنشاق نکنید. زیرا وارد شدن گرد خاک دیاتومه باعث تحریک ریه ها می شود.

تفاوت گوسفند و بز + راهنمای مبتدیان چیست؟

راهکارهای مقابله با شپش در بزها

درمان شپش در بزها | دام و پت

استفاده از برخی راهکارها به شما کمک می کند تا به نتایج سریع تری برسید. از جمله:

تغذیه سالم بزها

 در چنین شرایطی، مراقب تغذیه بزها باشید. تا حد امکان از غذاهای باکیفیت در تغذیه بزها استفاده کنید.

انتخاب محل دور برای درمان

شپش بدون میزبان می تواند تا یک روز زنده بماند. بنابراین، بهترین کار این است که یک مکان دور برای درمان انتخاب شود.

درمان همزمان گله

درمان شپش در بزها | دام و پت

شما باید همه بزها را در همان روز درمان کنید. اگر درمان گله را در یک روز انجام ندهید. حیوانی که از نظر شپش درمان شده  توسط بزهای دیگر دوباره آلوده می شود.

تمیز کردن محل زندگی بزها

بهتر است هر روز مکان زندگی بزها را کاملا تمیز و ضدعفونی کنید. با انجام این کار شما مطمئن می شوید که شپش به طور کامل از بین می رود.

تکرار درمان ها

به جز روش اصلاح یا کوتاه کردن موی بز، سایر درمان ها را می توانید هر چند وقت یکبار تکرار کنید. با استفاده از گوگرد، خاک دیاتومه، اسانس ها و همچنین شانه کردن موهای بز، تعداد شپش ها هر روز کمتر از قبل خواهد شد.

با وجودی که بسیاری از شپش ها را از بین می برید ولی هر بار با باز شدن تخم ها شپش های جدید متولد می شوند. بنابراین برای بررسی نتیجه می توانید از ذره بین استفاده کنید.  استفاده از ذره بین کار را برای شما آسان تر خواهد کرد. برای از بین بردن کامل شپش ها، درمان دوبار در هفته تکرار شود.

مراقبت مناسب

مراقبت مناسب از بزها برای اطمینان از سلامت این حیوانات ضروری است. بزها به خصوص در طول فصل سرما به مراقبت بیشتری نیاز دارند. مشکل آلودگی به شپش در زمستان ها بیشتر می شود. بنابراین باید قبل از اینکه فصل سرما برسد.

منبع
https://farmingmethod.com/how-to-get-rid-of-lice-on-goats-naturally/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا