گربه ها

داروهای بدون نسخه سمی برای گربه ها

شناخت داروهای بدون نسخه سمی برای گربه ها یکی از ضروریات نگهداری از این حیوان خانگی است. پس این مقاله را در مورد دارو های سمی خانگی برای حیوانات پشمالوی خود بخوانید. چه داروهای رایج بدون نسخه (OTC) یا نسخه ای برای گربه ها سمی هستند؟ این مقاله را تا انتها بخوانید تا دارو های بدون نسخه که برای گربه های خانگی سمی هستند را بشناسید و از مصرف آنها برای حیوان خانگی خودداری کنید تا بتوانید سلامت آنها را بهبود ببخشید.

کدام داروهای OTC و نسخه ای بیشتر گربه ها را مسموم می کنند؟

مرکز کنترل سم حیوانات در جهان اخیراً 10 سم برتر خود را که سگ ها و گربه ها را تحت تأثیر قرار می دهند منتشر کردند. در حالی که ۹۰ درصد تماس‌های آن‌ها شامل سگ‌ها می‌شود (از آنجایی که گربه‌ها اغلب کام‌های متمایزی دارند و مانند سگ‌ها چیزها را «بافته» نمی‌کنند!)، ۱۰ درصد شامل تماس‌های مسمومیت درباره گربه‌ها است.

در حالی که مسمومیت در گربه ها کمتر رایج است، ولی به خاطر داشته باشید که می تواند شدیدتر باشد! دلیل آن این است که گربه‌ها متابولیسم کبدی تغییر یافته دارند (مثلاً گلوکورونیداسیون) و نمی‌توانند مواد شیمیایی و داروها را به خوبی سگ‌ها تجزیه کنند. این بدان معناست که چیزهایی که برای سگ‌ها سمی نیستند احتمال دارد برای گربه‌ها سمی یا حتی کشنده باشند.

به عنوان یک متخصص دامپزشکی مراقبت های ویژه اورژانس و سم شناس می گوید: 10 داروی OTC و نسخه ای برتر که معمولاً گربه های مسموم شده را به علت آنها در اورژانس دامپزشکی می بینم، عبارتند از:

 • آسپرین
 • ناپروکسن (به عنوان مثال، Aleve™)
 • استامینوفن (به عنوان مثال، Tylenol™)
 • ایبوپروفن (به عنوان مثال، Advil™، Motrin™)
 • داروهای ضد افسردگی (به عنوان مثال، Effexor™)
 • پماد آنتی بیوتیک سه گانه (به عنوان مثال،Neosporin™)
 • بیسموت ساب سالیسیلات (به عنوان مثال، Pepto-Bismol™)
 • NSAIDهای جویدنی دامپزشکی (به عنوان مثال، Rimadyl™، Deramaxx™)
 • آمفتامین ها (به عنوان مثال، داروهای ADD/ADHD مانند Adderall™)
 • کرم های موضعی (مانند کرم های استروژن، کرم های بثورات پوشک، و غیره)

داروهای ضد افسردگی

داروهای بدون نسخه سمی برای گربه ها | دام و پت

یکی از بهترین داروهای تجویزی که توسط گربه ها مصرف می شود، داروهای ضد افسردگی انسانی هستند. داروهای ضد افسردگی که معمولاً SSRI یا مهارکننده‌های انتخابی بازجذب سروتونین نامیده می‌شوند، بر سطح سروتونین در بدن تأثیر می‌گذارند. به دلایلی غیرمعمول، به نظر می‌رسد گربه‌ها به علت بو یا طعم SSRIها – به‌ویژه Effexor- به سوی آنها جذب می‌شوند.

سایر داروهای ضد افسردگی رایج عبارتند از مارک هایی مانند Prozac™، Zoloft™، و Cymbalta™، که همگی می توانند برای گربه ها کاملاً سمی باشند. متأسفانه، مصرف داروهای ضد افسردگی احتمال دارد بسیار خطرناک باشد و منجر به علائم بی حالی، استفراغ، لرزش، تشنج، هیپرترمی و اسهال شود. با درمان، پیش آگهی عالی است.

توجه: فلوکستین (به عنوان مثال، پروزاک) ممکن است توسط دامپزشکان برای درمان اختلالات رفتاری در گربه ها یا سگ ها تجویز شود. دوز مصرفی آن معمولاً در مقایسه با دوز مصرفی انسان از این دارو حداقل است. بنابراین، لطفاً هرگز بدون مشورت با دامپزشک به حیوان خانگی خود پروزاک ندهید!

چرا گربه ها پشت هم را بو می کنند؟

آمفتامین ها

داروهای ADD یا ADHD مانند Adderall معمولا حاوی آمفتامین هایی هستند که سیستم های بدن را تحریک می کنند. اینها می توانند منجر به علائم مسمومیت، مشابه داروهای ضد افسردگی SSRI شوند. هنگامی که گربه ها به طور تصادفی حتی یک قرص آمفتامین را بخورند، می تواند باعث تحریک، گشاد شدن مردمک چشم، بیش فعالی، ضربان قلب تند، فشار خون بالا و حتی لرزش یا تشنج با دوزهای بالا شود.

درمان مسمومیت با آمفتامین مشابه مسمومیت با داروهای ضد افسردگی است و معمولاً شامل ضدعفونی کردن، مایعات IV، آرام‌بخشی، نظارت بر فشار خون و ضربان قلب، شل‌کننده‌های عضلانی و داروهای ضد تشنج است. اگر گربه به طور تصادفی این داروی معمولی تجویز شده برای انسان را دریافت کرد، پیش آگهی با درمان عالی است، اما معمولاً برای درمان به 12 تا 24 ساعت بستری شدن در بیمارستان نیاز دارد.

داروهای مسکن OTC

داروهای بدون نسخه سمی برای گربه ها | دام و پت

آیا می توانید ایبوپروفن به گربه ها بدهید؟ خیر. داروهای مسکن رایج خانگی مانند ایبوپروفن، ناپروکسن، و آسپرین همگی متعلق به دسته ای از داروها به نام ضد التهاب های غیر استروئیدی (NSAIDs) هستند. هرگز بدون مشورت با دامپزشک یا ASPCA APCC به گربه خود، داروی ضد درد ندهید. دلیلش این است که این داروهای ضد درد – در حالی که مصرف آن برای انسان بسیار بی خطر است – می تواند برای گربه کشنده باشد. حتی 1/2 قرص ایبوپروفن می تواند منجر به نارسایی حاد کلیوی و زخم معده شود. اگر گربه از NSAID استفاده کرد، درمان معمولاً شامل ضدعفونی کردن، بستری شدن در بیمارستان به مدت 48 ساعت برای مایع درمانی IV، داروهای ضد استفراغ، آزمایش خون روزانه، آنتی اسیدها و مراقبت های حمایتی است. خوشبختانه، با درمان سریع، پیش آگهی تا زمانی خوب است که گربه دچار آسیب کلیه نشود.

استامینوفن

آیا می توانید به گربه تایلنول بدهید؟ استامینوفن – که در کشورهای دیگر پاراستامول نامیده می شود – یک داروی معمولی OTC و تجویزی برای انسان است. اما هرگز نباید در گربه ها استفاده شود: 1 قرص (معمولاً حاوی 325 میلی گرم استامینوفن) می تواند گربه را بکشد. استامینوفن باعث تغییر شیمیایی در هموگلوبین گربه می شود (که به حمل اکسیژن در داخل گلبول های قرمز خون گربه کمک می کند). علائم مسمومیت با استامینوفن در گربه ها، عبارتند از :

 • بی حالی
 • مشکل در تنفس
 • استفراغ و مرگ
 • التهاب غیر معمول صورت و پنجه ها
 • رنگ شکلاتی مایل به آبی در لثه های دهان

خوشبختانه، مسمومیت با استامینوفن دارای یک پادزهر قوی به نام n-استیل سیستئین است، اما برای اثربخشی به درمان فوری نیاز دارد. سایر درمان ها شامل مایعات IV، اکسیژن، داروهای ضد استفراغ، نظارت بر کار خون و مراقبت های حمایتی است. خوشبختانه با 48 ساعت بستری شدن در بیمارستان، پیش آگهی خوب است.

چرا گربه ها علف می خورند؟

شناخت داروهای بدون نسخه سمی برای گربه ها

پماد آنتی بیوتیک سه گانه

داروهای بدون نسخه سمی برای گربه ها | دام و پت

قبل از اینکه به سراغ پماد آنتی بیوتیک سه گانه مانند نئوسپورین بروید تا روی زخم گربه خود بمالید، در مورد آن تحقیق کنید. گربه ها می توانند واکنش آنافیلاکسی شدید و خطرناک را به مواد تشکیل دهنده پماد آنتی بیوتیک سه گانه نشان دهند. این یکی از دلایلی است که چرا متخصصان دامپزشکی به ندرت آن را تجویز می کنند – حتی برای استفاده در چشم! در صورت شک، هرگز بدون مشورت با دامپزشک یا مرکز کنترل سموم حیوانات ASPCA از داروی خود – یا داروهای حیوان خانگی دیگر – روی گربه استفاده نکنید.

پمادهای موضعی

سایر کرم های موضعی نیز در صورت مصرف ،خطرات مسمومیت بالقوه برای حیوانات خانگی دارند. از آنجایی که برخی از گربه ها دوست دارند صاحب خود را نظافت  کنند، مسمومیت مزمن احتمال دارد به طور تصادفی رخ دهد. به عنوان مثال، این می تواند منجر به موارد نادر مسمومیت با استروژن (از کرم های هورمونی یائسگی) شود. با سایر کرم های موضعی مانند کرم های راش پوشک، علائم گوارشی فراوان دیده می شود. کرم های موضعی کمتر رایج (مانند شیمی درمانی موضعی، 5-FU) تنها با چند لیس می توانند کشنده باشند. در صورت شک، این کرم های OTC و نسخه‌ای را دور از دسترس نگه دارید و اجازه ندهید گربه‌تان جایی که دارو را روی خودتان می‌زنید لیس بزند!

بیسموت ساب سالیسیلات

داروهای بدون نسخه سمی برای گربه ها | دام و پت

یکی از ترکیبات موجود در OTC Pepto-Bismol یا Kaopectate می تواند برای گربه سمی باشد – به خصوص زمانی که به طور مزمن استفاده شود. این ترکیب آسپرین مانند احتمال دارد باعث زخم معده و حتی نارسایی کلیه شود و نصف قاشق غذاخوری می تواند برای گربه ها سمی باشد.

NSAID های جویدنی دامپزشکی

یک دامپزشک، ممکن است داروهای خاصی (مانند ریمادیل یا دراماکس) را برای سگ یا گربه تجویز کند که با دوز صحیح ایمن هستند. با این حال، اگر گربه داروهای سگ را استفاده کند، می تواند خطرناک باشد. چه زمانی گربه ها این داروها را مصرف می کنند؟ هنگامی که قرص سگ را در یک Pill Pocket ™ قرار می دهید و آن را روی پیشخوان می گذارید یا یک قرص جویدنی را در کیسه سگ خود می اندازید. بنابراین، داروهای دامپزشکی را مانند داروهای انسانی دور از دسترس نگه دارید. درمان گربه معمولاً شامل:

 • آنتی اسیدها
 • ضدعفونی کردن
 • مراقبت های حمایتی
 • آزمایش خون روزانه
 • داروهای ضد استفراغ

با درمان سریع، تا زمانی که گربه دچار آسیب کلیه نشود، پیش آگهی خوب است.

بسیاری از داروهای انسانی که در خانه استفاده می شوند، خطر مسمومیت را برای گربه به همراه دارند. اگر فکر می کنید گربه مسموم شده، فوراً با دامپزشک  تماس بگیرید تا توصیه های نجات دهنده داشته باشید! به خاطر داشته باشید که نمی توانید با خیال راحت در خانه استفراغ را در گربه ها ایجاد کنید. بنابراین، اغلب اوقات، ویزیت اضطراری ضروری است.

علت مدفوع گربه خارج از جعبه بستر چیست؟

منبع
https://justcatsclinic.com/4-types-of-toxic-medications-and-your-cat/https://www.litter-robot.com/blog/2021/09/01/medications-toxic-to-cats/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا