گربه ها

خیره شدن گربه ها و 14 علت اصلی آن

خیره شدن گربه ها به عنوان زبان چشم گربه ها می تواند معنا و مفهوم زیادی داشته باشد. برای یادگیری خیره شدن گربه ها و 14 علت اصلی آن این مقاله از دام و پت را بخوانید. چشم ها از جمله بخش های بیانگر آناتومی گربه ها هستند. یک گربه آرام چشمان خود را کامل یا نیمه می بندد. در همین حال، چشمان گشاد و خیره نشان می دهد که گربه کاملا هوشیار است. گربه ای که مستقیماً به شما خیره می شود به احتمال زیاد سعی می کند یک پیام مهم برای شما ارسال کند یا چیزی را مشاهده کرده است.

خیره شدن گربه به شما آن هم بدون پلک زدن می تواند تمرین یک نوع عمل تسلط باشد. همچنین، می‌تواند نشان دهنده این باشد که شما نشانه‌ای را برای ارائه چیزی که گربه می‌خواهد، مانند نوازش یا غذا، از دست داده‌اید. برعکس، یک گربه ممکن است از روی شانه شما نگاه کند، زیرا چیزی جالب شنیده است، مانند صدای جیک پرنده.

خیرگی مداوم توسط گربه می تواند برای برخی افراد کمی ناراحت کننده باشد. تا آنجا که به گربه شما مربوط می شود، این فقط شکل دیگری از ارتباط است. از انجام این رفتار گربه ناراحت نشوید، زیرا زبان بدن او به زودی توضیح قابل قبولی را نشان می دهد.

شایع ترین علل خیره شدن گربه ها

گربه ها دارای پلک سوم (غشای نشاط آور) هستند، بنابراین نیازی به پلک زدن برای روان کردن چشم ندارند. این باعث می شود که باز و بستن چشم ها برای گربه ها اختیاری باشد. بسیاری از گربه ها در صبح به صورت خیره به صاحبان خود نگاه می کنند، زیرا آن ها منتظر هستند تا شما از خواب بیدار شوید. در واقع گربه متوجه شده است که تنفس شما کم عمق است و در حال بیدار شدن هستید، به این معنی که برای تهیه غذا و توجه بسیار مورد نیاز در دسترس خواهید بود.

گاهی خیره شدن پیش درآمدی برای محبت است. اگر گربه به شما خیره شد، نگاه خود را برای یک یا دو ثانیه نگه دارید. اگر گربه به آرامی پلک بزند، نشان دهنده عشق است. گاهی اوقات به این “بوسه گربه” می گویند. اگر گربه پلک نمی زند به عقب خیره نشوید زیرا ممکن است به اشتباه به عنوان پرخاشگری تعبیر شود.

خیرگی گربه: محافظت از خود

اگر متوجه شدید که گربه با مردمک چشمک نزن و گشاد به شما خیره می شود، مراقب باشید. او می تواند احساس محافظت یا دفاع از خود را ابراز کند. اگر این اتفاق افتاد، فقط اجازه دهید او خود را نشان دهد و از هرگونه درگیری اجتناب کنید. این رفتار رابطه صمیمانه بین شما دو نفر را حفظ می کند.

خیرگی گربه: پرخاشگری یا احساس درد

خیره شدن گربه ها و 14 علت اصلی آن || دام و پت

گربه هایی که با مردمک های منقبض خیره می شوند، عموما احساس آرامش می کنند، اما اگر با مردمک های گشاد خیره شوند، ممکن است درد داشته باشند یا بخواهند از چیزی فرار کنند. اگر مردمک های او با وجود قرارگیری در نور شدید گشاد می شود، گربه شما ممکن است احساس پرخاشگری کند و بهتر است برای مدتی از او دوری کنید.

گربه گرسنه است و غذا می خواهد.

اگر گربه شما بدون پلک به شما خیره می شود، به این فکر کنید که آیا فراموش کرده اید کاری را انجام دهید. این نگاه سرد و سخت می تواند به این معنی باشد که شما زمان تغذیه او را فراموش کرده اید. اگر اینطور است، امیدواریم قبل از اینکه گربه شما اقدامات شدیدتری انجام دهد، پیام را دریافت کنید.

 گربه کنجکاو است که شما چه کار می کنید.

گربه ها خیره می شوند زیرا در مورد اعمال انسان ها کنجکاو هستند. آن ها انسان ها را دست و پا چلفتی و پر سر و صدا می بینند، بنابراین یک گربه با دقت تماشا می کند تا بفهمد در آینده چه اتفاقی خواهد افتاد. گربه شما می خواهد بداند که آیا می خواهید غذا تهیه کنید یا خیر. هر چه گربه گرسنه‌تر باشد، بیشتر مراقب حرکات و اعمال شما خواهد بود. اگر به سمت  آشپزخانه یا یک منبع غذایی شناخته شده حرکت می کنید، باید انتظار داشته باشید با مالیدن خود به پاهای شما از شما پیروی کنند. این نوع کنجکاوی برای گربه ها طبیعی است بنابراین آن ها را سرزنش نکنید.

گربه توجه شما را می طلبد.

گربه ها حیواناتی بازیگوش هستند، اما می توانند اسرارآمیز و به سختی درک شوند. چشمان نافذ و بدون پلک آنها برخی از صاحبان گربه را به وحشت می اندازد. در این خصوص لازم است رفتار گربه را  قبل از شروع به خیره شدن در نظر بگیرید. رفتاری نظیر اینکه آیا خود را به شما مالیده است، روی بغل شما می پرد یا خیر؟

 اگر چنین است، گربه با شما ارتباط برقرار کرده است. اما فکر می‌کند که شما نشانه‌های آن را نادیده می‌گیرید و می‌خواهد توجه شما را جلب کند، بنابراین به خیره شدن ادامه می‌دهد تا زمانی که با انجام اقدامی نیازهایش را تصدیق کنید. گربه خود را شفاهی خطاب کنید و ببینید که چگونه واکنش نشان می دهد. گربه ممکن است دوباره به دامان شما بپرد، به این معنی که گربه خواهان توجه فیزیکی بوده است. اگر چنین است، نوازش و نظافت را پیشنهاد دهید تا زمانی که گربه شما شروع به خرخر کردن کند. بنابراین، دفعه بعد که با گربه خود در خانه تنها بودید و او شروع به نمایش این نوع زبان بدن کرد، خواهید دانست که چگونه با آن رفتار کنید. احساس ترس یا نگرانی نکنید؛ این فقط گربه شماست که سعی می کند پیامی را منتقل کند.

گربه می خواهد تسلط خود را بر شما نشان دهد.

خیره شدن گربه ها و 14 علت اصلی آن || دام و پت

کارشناسان گربه خاطرنشان می کنند که گربه ها برای ایجاد تسلط با افراد تماس چشمی برقرار می کنند. در قلمرو حیوانات خیره شدن بدون پلک زدن نشانه جهانی سلطه، پرخاشگری و رفتار تهدیدآمیز است. اگر چشمان خود را از نگاه خیره گربه خود برگردانید، او تصور می کند که او غالب است.

در حالت ایده آل، نباید بیش از حد به گربه خود خیره شوید زیرا ممکن است باعث شود او احساس خطر یا عصبی کند. تسلط گربه سانان نسبت به انسان غیر معمول است. فقط شجاع ترین گربه است که با کسی خیلی بزرگتر از خودش دعوا می کند، اما اگر این دلیل باشد، در رفتارهای بد دیگر ظاهر می شود.

گربه ممکن است از یک مشکل سلامتی رنج ببرد.

خیره شدن گربه ها معمولاً یک توضیح رفتاری دارد. با این حال، هنوز باید از بیماری های زیر که می تواند منجر به خیره شدن شود آگاه باشید اگر گربه معمولاً مهربان و دوستانه شما ناگهان شروع به رفتارهای عجیب و غریب کرد و با چشمانی که پلک نمی زند به شما خیره شد، ممکن است مشکلی با سلامتی او وجود داشته باشد. او ممکن است از جمله مشکلات مربوط به شنوایی، مشکلات کلیوی، فشار خون بالا یا پرکاری تیروئید داشته باشد.

صداهای محیطی

تحقیقات شنوایی بیان کرده است که گربه ها شنوایی بهتری نسبت به اکثر پستانداران دارند. ممکن است یک صدای ناگهانی توجه گربه شما را به خود جلب کرده باشد، بنابراین باید تشخیص دهید که چه چیزی علاقه گربه شما را برانگیخته است. اگر گربه شما را به سمت پنجره هدایت کند، ممکن است صدای حیوان دیگری را از بیرون شنیده باشد. و اگر گربه شما را به سمت در پشتی هدایت می کند، ممکن است بخواهد به بیرون برود یا ممکن است به شما هشدار دهد که ممکن است مزاحمی باشد. اگر گربه شما را به سمت دیوار هدایت کرد و متوقف شد، ممکن است صدای جوندگان یا حشرات را در داخل سازه شنیده باشد. شنوایی انسان برای تشخیص هجوم هایی مانند ساس و سوسک در داخل دیوارها به اندازه کافی خوب نیست.

خیرگی گربه: ترس

خیره شدن گربه ها و 14 علت اصلی آن || دام و پت

یک گربه عصبی چشمان خود را از منبع اضطراب دور نمی کند. ممکن است گربه شما به دنبال اطمینان از شما باشد یا اعمال شما ممکن است دلیلی باشد که گربه شما احساس اضطراب می کند. گربه ها رفلکس جنگ یا گریز قوی دارند. بیشتر گربه‌های مضطرب، به ویژه آنهایی که ذاتا عصبی هستند، ترجیح می‌دهند در مکان‌های خلوت پنهان شوند. اگر گربه روی زمین ایستاده و خیره شده است، ممکن است در حال آماده شدن برای دفاع از خود در برابر یک شکارچی باشد.

از دست دادن بینایی

بینایی گربه ها با افزایش سن شروع به بدتر شدن می کند. در نتیجه، گربه احتمالاً ثابت می ماند و به شنوایی و رایحه خود برای درک دنیای اطراف خود تکیه می کند. این ممکن است منجر به رفتارهای خیره غیرعادی شود. اگر گربه شما شروع به برخورد به مبلمان کرده است یا تمایلی به پریدن یا بالا رفتن ندارد، ممکن است برای دیدن مشکل داشته باشد. گربه کور هنگام راه رفتن بینی خود را روی زمین نگه می دارد. احتمالاً از رایحه برای دنبال کردن یک مسیر خاص استفاده می کند و ممکن است با استفاده از سبیل خود احساس کند.

دیسائوتونومی

(سندرم Key-Gaskell) بر سیستم عصبی خودکار تأثیر می گذارد و منجر به خیره شدن با چشمان درشت می شود. جای تعجب نیست که گاهی اوقات از آن به عنوان سندرم مردمک متسع یاد می شود.

در واقع دیساآتونومی زمانی رخ می‌دهد که گانگلیون‌های خودمختار (خوشه‌هایی از سلول‌های عصبی) تخریب می‌شوند. با این حال، چشم ها تنها بخشی از بدن نیستند که تحت تاثیر قرار می گیرند. تحت تاثیر این بیماری دستگاه گوارش نیز آسیب می بیند و منجر به یبوست، بی اشتهایی و کم آبی می شود. همچنین، استفراغ و اسهال با دیسائوتونومی مرتبط است. بیشتر گربه‌ها به‌عنوان بچه گربه دچار دیساتونومی می‌شوند.

خیرگی گربه: مسمومیت

خیره شدن گربه ها و 14 علت اصلی آن || دام و پت

چشمان گشاد و خیره گاهی اوقات با سمیت همراه است. این یکی از علائم هشدار دهنده است که گربه شما چیزی ناامن مصرف کرده است. همچنین، تنگی نفس، استفراغ، اسهال و تغییر رنگ لثه شایع است. در این خصوص مایعات داخل وریدی برای دفع سموم مورد نیاز است. اگر سم جامد باشد، ممکن است برای برداشتن آن به جراحی نیاز باشد. اگر اقدام به موقع انجام شود، بیشتر گربه ها از مصرف سموم بهبود می یابند.

فشار خون بالا

یکی از علائم فشار خون بالا خیره شدن چشم هایی است که در نور منقبض نمی شوند. فشار خون بالا در میان گربه های مسن که اضافه وزن دارند رایج است. فشار خون سیستولیک بالای 160 میلی متر جیوه به فشار خون بالا مربوط می شود.

زوال شناختی

خیره شدن به فضا، برای ساعت‌های متوالی، یک هشدار رایج در مورد اختلال عملکرد شناختی گربه‌ها است. علائم دیگر شامل چرخه خواب و بیداری معکوس، چسبندگی و مشکلات رفتاری است

چرا گربه ها زیاد پلک نمی زنند؟

گربه ها پلک می زنند، اما نه اغلب، و پلک زدن آنها به راحتی قابل مشاهده نیست. آنها دارای یک غشای نشاط آور هستند که آنها را قادر می سازد بدون بستن پلک های خود، پلک بزنند. این غشاء که اغلب پلک سوم نامیده می شود، در بین حیوانات صحرایی رایج است و به پاکسازی چشم ها از آلودگی ها بدون ایجاد مانع در دید حیوان کمک می کند. ممکن است به نظر برسد که گربه ها به سختی پلک می زنند، اما آنها در واقع از غشای تحریک کننده خود برای پلک زدن استفاده می کنند.

سخن آخر

گربه‌ها بازیگوش و مهربان هستند، اما وقتی بدون پلک به شما خیره می‌شوند، می‌توانند نسبتاً خطرناک به نظر برسند. آنها ممکن است این کار را برای اثبات تسلط و برتری خود یا بروز حالت تدافعی انجام دهند. همچنین اگر درد دارند، کنجکاو هستند یا گرسنه هستند و می خواهند توجه شما را جلب کنند، ممکن است خیره شوند.

منبع
https://www.seniorcatwellness.com/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا