حیوانات خانگی کوچک

خون در ادرار خرگوش نشان دهنده چیست؟

خون در ادرار خرگوش یا هماچوری می تواند زمانی رخ دهد که یک بیماری دستگاه تناسلی، مانند سنگ های کلسیمی یا عفونت در سیستم ادراری، سیستیت یا سرطان در اندام های تناسلی وجود داشته باشد. گاهی اوقات خون از دستگاه تناسلی نشات می گیرد و با دفع ادرار دفع می شود. در حالی که اغلب درمان‌های ساده می‌توانند مشکل را حل کنند، در موارد نادری که ادرار خونی نشان‌دهنده یک بیماری جدی‌تر است، درمان‌ها می‌توانند از تغییر رژیم غذایی تا جراحی متفاوت باشند.

علائم وجود خون در ادرار در خرگوش ها

ادرار خونی یا ادرار قرمز رنگ یا همان خون در ادرار در خرگوش ها، یک اتفاق رایج در خرگوش ها و به طور کلی ادراری است که در سایه هایی از زرد تیره تا قرمز تیره رنگ دیده می شود. ادرار خونی در حیوان خانگی شما ناشی از رنگدانه های گیاهی در غذاها، کم آبی یا سایر عوامل محیطی است.

علائم ادرار خونی عبارتند از:

 • رنگ ادرار از زرد تیره تا نارنجی تا سایه های قرمز و قهوه ای
 • ادرار تیره همراه با بوی قوی که نشان دهنده استرس گرمایی یا کم آبی بدن است.

علائم وجود خون واقعی در ادرار عبارتند از:

 • ته رنگ قرمز خفیف که گاهی اوقات به سختی قابل مشاهده است، اما می توان با استفاده از اندازه گیری ادرار آن را تأیید کرد.

علائم همراه که نشان دهنده یک بیماری جدی تر است عبارتند از:

 • افسردگی
 • تکرر ادرار
 • کاهش وزن
 • سنگ در ادرار
 • سوزاندن ادرار
 • افزایش پرخاشگری
 • لخته شدن خون در ادرار
 • ترشحات واژن، گاهی اوقات با خون
 • ناتوانی در باردار شدن، یا بسترهای کوچکتر برای زنان
 • ادرار سفید و گچی که می تواند به لجن جامد تبدیل شود.
 • بی حالی، مشکل در تنفس، رنگ پریدگی لثه ها و کاهش اشتها در زنان
 • زور زدن برای ادرار کردن، ادرار کردن فقط در یک زمان کاهش می یابد یا ناتوانی در دفع ادرار

علل وجود خون در ادرار در خرگوش ها

خون در ادرار خرگوش نشان دهنده چیست؟ || دام و پت

خرگوش های کم تحرک، خرگوش های ماده و خرگوش های میانسال همگی در معرض خطر ابتلا به هماچوری هستند. این ممکن است به دلیل سنگ کلیه، عفونت های باکتریایی مثانه و یا افزایش کلسیم در خون باشد. با این حال، شایع ترین علت هماچوری در زنان دست نخورده، اختلال در عملکرد دستگاه تناسلی است. انعقاد، اختلالات لخته شدن یا آسیب به اندام تناسلی، مجاری ادراری یا مثانه نیز ممکن است باعث ایجاد خون در ادرار شود.

ادرار خونی در خرگوش ها می تواند علل مختلفی داشته باشد، از جمله:

 • گرمازدگی
 • کم آبی بدن
 • آنتی بیوتیک ها
 • تغییرات محیطی، مانند اولین روز سرد پاییز
 • مصرف رنگدانه های گیاهی از غذاهایی مانند کلم، قاصدک، کلم بروکلی، غذاهای غنی از بتاکاروتن مانند هویج و اسفناج و برگ های صنوبر

دلایل وجود خون واقعی در ادرار می تواند موارد زیر باشد:

 • سیستیت
 • سرطان رحم
 • سقط جنین در
 • سرطان یا تروما تناسلی در مردان
 • سنگ یا لجن کلسیمی، در کلیه ها یا سایر نواحی دستگاه ادراری، اغلب به دلیل رژیم غذایی سرشار از کلسیم

عقیم سازی در خرگوش و هر آنچه که باید بدانید.

تشخیص خون در ادرار خرگوش

برای تعیین اینکه آیا رنگ ادرار فقط رنگی است یا اینکه خون واقعی در ادرار وجود دارد، می توان یک عدد نشانگر ادرار برای استفاده خانگی خریداری کرد. اگر خونی تشخیص داده نشود و علائم دیگری به جز رنگ ادرار وجود نداشته باشد، مراجعه به دامپزشکی اغلب ضروری نیست. در بیشتر موارد، رنگ به خودی خود روشن می شود، به خصوص اگر خرگوش هیدراته نگه داشته شود، از گرمای بیش از حد محافظت شود و درست غذا بخورد.

با این حال، اگر علائم دیگری وجود داشته باشد، یا خون واقعی در ادرار وجود داشته باشد، دامپزشک برای اطمینان از آزمایش ادرار شروع می کند. پس از تأیید، ممکن است از اشعه ایکس برای جستجوی تومورها، سنگ‌های کلسیمی یا لجن در سیستم ادراری استفاده شود. آزمایش خون و نمونه ادرار برای بررسی عملکرد کلیه، عفونت های باکتریایی، کلسیم در خون و سایر عوامل استفاده می شود. اگر خرگوش ماده باشد، ممکن است از سونوگرافی برای جستجوی تومورها استفاده شود و ممکن است عکس رادیوگرافی از قفسه سینه تجویز شود. برای مردان، ممکن است رادیوگرافی از ناحیه تناسلی انجام شود.

هر گونه علائم باید به دامپزشک گزارش شود تا در تشخیص کمک کند، هرچند کوچک. آماده باشید تا در مورد عادات، محیط، رژیم غذایی و تاریخچه پرورش خرگوش صحبت کنید تا علت واقعی این بیماری را بهتر شناسایی کنید.

درمان خون در ادرار در خرگوش

خون در ادرار خرگوش نشان دهنده چیست؟ || دام و پت

هماچوری واقعی ممکن است نشان دهنده یک بیماری زمینه ای جدی باشد که نیاز به درمان فوری دارد. ممکن است خرگوش شما خون زیادی از طریق ادرار از دست داده باشد. اگر کم خونی شدید باشد، ممکن است نیاز به تزریق خون باشد. در همین حال، هیپرکلسیوری به رژیم غذایی اصلاح شده و همچنین تغییرات در محیط نیاز دارد. اگر خرگوش شما احساس ناراحتی می کند، ممکن است از داروهای مسکن برای کاهش التهاب استفاده شود. برای درمان کم آبی مایعات تجویز می شود و سنگ کلیه و ادرار نیاز به جراحی دارد.

برای ادرار رنگی بدون خون واقعی، بسته به مسائل محیطی، درمان متفاوت خواهد بود.

چگونه لگن خرگوش را تمیز کنیم؟

رژیم غذایی

اغلب، یک رژیم غذایی سرشار از بتاکاروتن مقصر است. اگرچه بی ضرر است، اما می توانید مقدار آن غذاها را کاهش دهید، که شامل هویج و اسفناج می شود. اغلب، رنگ به خودی خود، از چند روز تا چند هفته از بین می رود.

محیط

از آنجایی که استرس گرمایی می تواند عاملی باشد، به خصوص زمانی که رنگ ادرار تیره و بدبو باشد، مطمئن شوید که خرگوش شما از گرمای بیش از حد محافظت می شود و آب اضافی برای نوشیدن دارد.

کم آبی بدن

کم آبی که اغلب همراه با گرمازدگی دیده می شود، می تواند دلیل تیره شدن و بدبو شدن ادرار نیز باشد. آب اضافی را به خصوص در ماه های گرم سال تامین کنید. در موارد شدیدتر، یک محلول رینگر لاکتات زیر جلدی می تواند توسط دامپزشک شما تجویز شود. برای خون واقعی در ادرار، درمان برای هر بیماری متفاوت است.

سرطان رحم

دامپزشک شما باید بر اساس سن خرگوش شما در مورد خطرات مربوطه صحبت کند. در موارد سرطان رحم، معمولاً قبل از هر عمل جراحی عکسبرداری با اشعه ایکس انجام می شود تا مشخص شود که آیا متاستاز رخ داده است یا خیر. خرگوش مبتلا به بستری شدن در بیمارستان نیاز دارد. هنگامی که از دست دادن قابل توجه خون از رحم وجود داشته باشد، ممکن است تزریق خون انجام شود. هیسترکتومی مورد نیاز است و هر تومور پستانی شناسایی شده ممکن است در همان زمان برداشته شود.

مراقبت های بعد از عمل شامل تغذیه کمکی در صورت لزوم برای جلوگیری از هرگونه مشکل گوارشی و داروهای مسکن تجویز شده مانند ملوکسیکام، بوتورفانول، بوپرنورفین یا کارپروفن خواهد بود. شیمی درمانی برای سرطان رحم بی اثر است و تجویز نمی شود. درمان بیهوشی قبل از هر عمل جراحی خطر کمی دارد، بنابراین برای جزئیات بیشتر با دامپزشک خود در مورد خرگوش خود صحبت کنید.

سقط جنین

سقط جنین می تواند نشانه ای از یک موضوع جدی دیگر باشد. پس از تعیین اینکه آیا هر یک از این مسائل وجود دارد، دامپزشک درمان مناسب با علت را تجویز می کند.

سرطان دستگاه تناسلی در مردان

سرطان بیضه می تواند منجر به بزرگ شدن بیضه ها شود که معمولاً سفت هستند اما دردناک نیستند. مانند هر سرطان دیگری، احتمال انتشار تومورها به سایر نقاط بدن وجود دارد. درمان معمولاً اخته است. برای جزئیات بیشتر در مورد خطرات بیهوشی، با مراقب دامپزشک خود در مورد خرگوش خود صحبت کنید.

سنگ های کلسیمی یا لجن

مقدار زیاد کلسیم در بدن باعث ایجاد سنگ یا لجن در سیستم ادراری می شود که باعث ایجاد سنگ کلیه، سنگ مثانه، ادرار پر از لجن و رسوب و انسداد می شود که می تواند کشنده باشد.

درمان‌ها می‌تواند شامل مایع درمانی، تجویز سیترات پتاسیم برای کمک به اتصال کلسیم موجود در ادرار، آزادسازی دستی مثانه و آنتی‌بیوتیک‌هایی مانند تری متوپریم سولفا و کلرامفنیکل باشد. ممکن است برای از دفع سنگ ها یا انسدادها جراحی انجام شود. تغییرات رژیم غذایی رایج ترین راه حل است و شامل کاهش سطح کلسیم در غذا است. مقدار یونجه در جیره، که در غذاهای پلت شده رایج است، باید کاهش یابد، در حالی که یونجه علف مانند تیموتی و یونجه دشتی تجویز می شود.

سیستیت

عفونت های دستگاه ادراری می تواند ناشی از عدم تعادل رژیم غذایی یا عفونت های ویروسی، انگلی یا باکتریایی باشد. به طور کلی می توان با آنتی بیوتیک های تجویز شده و افزایش مصرف مایعات آن را حل کرد. این کار را می توان با غذاهای حاوی رطوبت، یا از طریق مصرف مایعات داخل وریدی یا زیر جلدی انجام داد.

چگونه درد خرگوش را کاهش دهیم؟

بهبودی و پیگیری درمان خون در ادرار در خرگوش

خون در ادرار خرگوش نشان دهنده چیست؟ || دام و پت

سرطان رحم

اگر عامل متاستاز باشد، قرار ملاقات‌های پیگیری ضروری است و باید طی یک یا دو سال آینده در فواصل 3 ماهه عکس‌برداری با اشعه ایکس انجام شود. اطمینان حاصل کنید که خرگوش شما به تغذیه خود ادامه می دهد تا پس از جراحی از بروز هرگونه مشکل گوارشی جلوگیری شود.

سرطان دستگاه تناسلی در مردان

مانند سرطان رحم در زنان، معاینات منظم را برای نظارت بر گسترش احتمالی متاستاتیک انجام دهید.

سنگ های کلسیمی یا لجن

حفظ یک رژیم غذایی مناسب با محتوای کلسیم پایین معمولاً می تواند مصرف بیش از حد کلسیم را در ابتدا متوقف کند و از عود مجدد این بیماری جلوگیری کند.

سیستیت

از آنجایی که این می‌تواند یک مشکل مداوم باشد، می‌توانید با داشتن آب شیرین همیشه در دسترس، اطمینان از فرصت‌های ورزشی مناسب، نگهداری مداوم از قسمت‌های توالت و ارائه یک رژیم غذایی با مواد غذایی غنی از رطوبت، اتفاقات آینده را به حداقل برسانید.

چرا رنگ خز خرگوش تغییر می کند؟

منبع
https://wagwalking.com

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا