آبزیان

خطرات نگهداری از ماهی زینتی و آکواریومی

خطرات نگهداری از ماهی زینتی و آکواریومی

اگر قصد خرید و نگهداری از ماهی های زینتی و آکواریومی را دارید بهتر است اول در مورد خطرات نگهداری از ماهی زینتی و آکواریومی اطلاعاتی را کسب کنید. ماهی ها، حیوانات خانگی جذاب و آرامش بخشی هستند. اما چالش هایی نیز در نگه داری از آن ها، وجود دارد. در این مقاله، به چند مورد از نکات منفی نگه داری از ماهی ها، اشاره شده است.

طبق گفته پرورش دهندگان ماهی، نگه‌ داری از ماهی به عنوان حیوان خانگی، مزایای زیادی دارد. نگهداری از آنها لذت بخش است و شما در مورد زیست شناسی، شیمی و اکوسیستم، اطلاعات زیادی کسب می کنید. با این حال، در مورد پرورش ماهی ها، موارد منفی نیز وجود دارد.

باید به دقت، موارد مثبت و منفی نگه داری از ماهی ها را در نظر بگیرید تا بدانید که آیا آن ها، حیوان خانگی مناسبی برای شما هستند یا خیر. ماهی ها شگفت انگیز هستند، اما برای همه افراد، مناسب نیستند. باید پس از بررسی جوانب مثبت و منفی نگه داری از ماهی های آکواریومی، تصمیم تان را بگیرید.

این مقاله، موارد منفی نگه داری از ماهی ها را بررسی می کند. هدف این است که چالش های پرورش ماهی های آکواریومی، مطرح شود. تا قبل از اینکه شما یا فرزند تان، ماهی و آکواریوم تهیه کنید، باید نکات منفی پرورش ماهی ها‌ را در نظر بگیرید. اگر نکات منفی پرورش ماهی شما را منصرف نکرد، باید برنامه های خود را پیش ببرید. ماهی ها، زمانی حیوانات خانگی جذاب و سرگرم کننده ای می شوند که از آن ها، به خوبی مراقبت شود.

جوانب مثبت و منفی نگه داری از ماهی

خطرات نگهداری از ماهی زینتی و آکواریومی | دام و پت

خطرات نگهداری از ماهی زینتی و آکواریومی ، به عنوان حیوان خانگی، عبارت اند از:

 • ماهی ها، حیواناتی قابل لمس و تعاملی نیستند.
 • آکواریوم ها نیاز به نگه داری و تمیز کردن منظم دارند.
 • راه اندازی آکواریوم نگه داری از ماهی ها، زمان می برد.
 • نگه داری ماهی ها در تعطیلات، نیاز به برنامه ریزی دارد.
 • هزینه نگه داری از ماهی ها بیشتر از آن است که فکر می کنید.
 • ماهی ها، جزو حیوانات خانگی نیازمند مراقبت های طولانی مدت هستند.

البته، نگه داری و پرورش ماهی های آکواریومی، جوانب مثبت زیادی دارد. اما به این دلیل که افراد، در هنگام خرید ماهی، نکات منفی را در نظر نگرفته و بیش تر، به نکات مثبت توجه می کنند، بهتر است نگاهی به نکات منفی پرورش ماهی ها بیندازیم. در ادامه مقاله، هر یک از موارد منفی را با جزئیات بیشتری بررسی می کنیم.

خطرات نگهداری از ماهی زینتی و آکواریومی: هزینه زیاد نگه داری

هزینه اولیه راه اندازی، خرید ماهی و آکواریوم و سایر تجهیزات تخصصی، نیازمند بررسی دقیق است (هزینه راه اندازی یک‌ آکواریوم 29 گالنی، به راحتی می تواند بیش از 500 دلار هزینه داشته باشد). سپس مبلغی که به طور مداوم هزینه می کنید، معمولاً متناسب با اندازه آکواریوم شما و تعداد ماهی هایی است که نگه داری می کنید.

تامین غذای ماهی ها، دارای هزینه قابل توجهی است، اما ملاحظات دیگر و تجهیزات ضروری نیز وجود دارند که فراموش کردن آنها، ممکن است افراد را در برآورد هزینه های نگه داری از ماهی ها، به اشتباه بیندازد. برخی از این موارد، عبارت اند از:

 • تور برای صید ماهی
 • نرم کننده آب برای تصفیه
 • خلاء شن برای تمیز کردن ته آکواریوم
 • برق مورد نیاز برای تغذیه پمپ های هوا، فیلترها، بخاری ها و چراغ ها

طول عمر ماهی های آکواریومی

مانند همه حیوانات خانگی، مراقبت و نگه داری از ماهی ها، هنگامی که آنها به تازگی خریداری شده و به آکواریوم منتقل می شوند، آسان است. اما وقتی از زمان خرید ماهی ها، چند هفته می گذرد، مخصوصاً برای کودکان، چالش ها بیشتر می شوند.

بسته به نژاد، یک ماهی خوب مراقبت شده می تواند ده سال یا بیشتر زنده بماند. مهم است که این را بپذیریم و واقع بین باشیم. به همین دلیل، نباید گمان کنید که ماهی های آکواریومی، حیوانات خانگی موقت هستند. بلکه باید خود را برای نگه داری طولانی‌ مدت از آن ها، آماده کنید‌

زمان بر بودن راه اندازی‌ آکواریوم

خطرات نگهداری از ماهی زینتی و آکواریومی | دام و پت

قبل از افزودن ماهی، فرآیندی به نام راه اندازی اولیه در مورد آکواریوم وجود دارد که باید انجام شود. اساساً، این چرخه، شامل آماده سازی آکواریوم از طریق کنترل چرخه نیتروژن است. این کار ممکن است هفته ها طول بکشد، اما اگر نمی خواهید ماهی شما مریض شود، ضروری است.

این روند می تواند خسته کننده باشد. با این حال، این امر ضروری است، زیرا باعث افزایش جمعیت باکتری های مفید لازم برای تجزیه مواد شیمیایی مضر تولید شده از زباله ها، مانند مدفوع ماهی، می شود. به همین دلیل، پیش از افزودن ماهی های جدید، آکواریوم تان باید این چرخه را طی کند.

آکواریوم ها نیاز به نگه داری منظم دارند.

ماهی ها فقط به تغذیه منظم احتیاج ندارند. اگر می خواهید محیطی سالم برای زندگی ماهی خود داشته باشید، کارهای متعددی وجود دارد که باید مرتباً انجام شوند. کارهای معمول برای داشتن ماهی های سالم و شاداب، که باید آن ها را انجام دهید، عبارت اند از:

 • تمیز کردن فیلتر
 • تعویض آب آکواریوم
 • تمیز کردن دیواره های آکواریوم

شما همچنین باید به طور مرتب آب را آزمایش کرده و سطح آمونیاک، نیتریت ها، نیترات ها و همچنین pH، KH و GH را کنترل کنید. داشتن اطلاعاتی‌ درباره شیمی آب، برای رفاه ماهی های آکواریوم شما، حیاتی است.

باید به این نکته توجه داشته باشید که آکواریوم های کوچک تر، می توانند مشکل ساز تر از آکواریوم های بزرگ تر باشند، زیرا هنگام بروز مشکلات، اغلب آثار منفی، در حجم کمتر آب، بسیار سریع تر نمایان می شود. متأسفانه، ماهی ها می توانند قبل از اینکه فرصتی برای حل مشکل ‌به دست بیاید، در شرایطی که شیمی آب یا درجه حرارت در عرض چند ساعت یا حتی چند دقیقه تغییر می کند، از دست بروند.

نگه داری از ماهی ها نیاز به برنامه ریزی دارد.

خطرات نگهداری از ماهی زینتی و آکواریومی | دام و پت

بسیاری از حیوانات خانگی را می توان هنگام رفتن از خانه، در مکان هایی که وظیفه آنها مراقبت از حیوانات است، مانند خانه های سگ، و یا در خانه های دوستان، نگه داری کرد. آکواریوم های ماهی، به ندرت قابل حمل هستند. این بدان معناست که شما نیاز دارید که شخصی به طور مرتب به خانه شما بیاید تا در حالی که شما در آنجا نیستید، از ماهی های تان مراقبت کند.

هیچ کس برای این نقش مناسب نیست، زیرا نگهداری از آکواریوم نیاز به نظارت توسط فردی با تجربه دارد. در غیر این صورت، شما از تعطیلات خود، به خانه ای‌ با یک‌ آکواریوم پر از ماهی های بیمار یا مرده باز خواهید گشت. اگر شما جزو افرادی هستید که به طور مکرر خانه خود را جابجا می کنند، این شرایط نیز می تواند، به دلایلی مشابه با موارد بالا، مشکل ساز شود.

ماهی ها حیواناتی قابل لمس یا تعاملی نیستند.

بر خلاف برخی دیگر از حیوانات خانگی معمولی، مانند گربه و سگ، ماهی ها از نظر جسمی و اجتماعی، دور از صاحبان خود هستند. به شما توصیه نمی شود که ماهی های تان را لمس کنید، مهم نیست که آن ها را با دست بمالید، نوازش کنید یا آن ها را در آغوش بگیرید.

سگ و گربه، کلمات کلیدی خاصی، مانند نام شان را، می فهمند. می توان سگ ها را برای نشستن، دراز کشیدن، آمدن نزد شما و آوردن اشیاء پرتاب شده، آموزش داد. اگرچه تماشای سگ ها می تواند آرامش بخش باشد، اما ماهی ها تعاملی نیستند. اگر زمان تغذیه شان نباشد، آن ها شما را کاملاً نادیده می گیرند.

ماهی یک حیوان خانگی موقتی نیست.

خطرات نگهداری از ماهی زینتی و آکواریومی | دام و پت

باید به این نکته مهم توجه داشته باشید که ماهی ها، حیوانات خانگی موقت و کوتاه مدتی نیستند. برخی از ماهی ها، تا ۱۰ سال عمر می کنند. شما نباید انتظار داشته باشید که پس از دو سال نگه داری از یک ماهی، از شر آن ها خلاص‌ خواهید شد. ماهی ها به مراقبت طولانی مدت احتیاج دارند.

شاید تعجب کنید اگر بدانید ماهی طول عمر بالایی دارد. در صورت مراقبت مناسب، یک ماهی بتا می تواند تا 5 سال و ماهی قرمز تا 10 سال عمر کنند. دقیقاً، ماهی آکواریومی، یک حیوان خانگی موقت نیست. اگر وارد این سرگرمی، یعنی پرورش ماهی ها می شوید، هدف این است که ماهی خود را تا زمانی که ممکن است، زنده و سالم نگه دارید.

پس در صورتی که نخواهید توانست ماهی‌ را برای طولانی مدت نگه داری کنید، به هیچ عنوان، این حیوانات برای شما مناسب نیستند.

احتمالاً باید هفته ها منتظر بمانید تا بتوانید ماهی را به آکواریوم خود اضافه کنید

شاید فکر کنید که پس از خرید یک‌ آکواریوم، خواهید توانست در عرض یک روز، ماهی هایتان را ‌به آکواریوم جدید تان، اضافه کنید‌. در واقع، قبل از افزودن ماهی های جدید به آکواریوم، آکواریوم تان باید چرخه نیتروژن را به طور کامل، گذرانده باشد.

به بیان ساده، این فرایند باکتری های خوبی را وارد آکواریوم شما می کند. این باکتری ها به تجزیه مواد شیمیایی مضر که از زباله هایی مانند مدفوع ماهی تولید می شوند، کمک می کند. متأسفانه ممکن است مدتی طول بکشد تا این باکتری رشد کند. در حقیقت، فرایند آماده سازی اولیه یک‌ آکواریوم، می تواند تا 8 هفته طول بکشد!

سخن آخر

افراد زیادی به پرورش و نگه داری از ماهی های آکواریومی‌ یا خانگی، علاقه مند هستند. این‌ افراد، بیش تر از آن که واقع بینانه عمل کنند، فقط به جوانب مثبت پرورش ماهی های آکواریومی، توجه می کنند. به همین دلیل، پس از مدتی، خسته شده و از انتخاب ماهی، برای نگه داری به عنوان حیوان خانگی، پشیمان می شوند.

در این مقاله، به تعدادی از مهم ترین جوانب منفی نگه داری از ماهی ها اشاره شده است. شما باید پیش از خرید آکواریوم و ماهی، تمام جوانب کار را بسنجید. اگر شرایط نگه داری از ماهی، متناسب با ویژگی های شما بود، آن موقع می توانید با خیال راحت، به پرورش ماهی های خانگی بپردازید.

همچنین، اکثر مردم فکر می کنند که فقط مدت زمان کوتاهی را به نگه داری از ماهی های آکواریومی خواهند پرداخت. این فکر کاملا غلط است. شما باید به این نکته مهم توجه داشته باشید که ماهی ها، حیوانات خانگی کوتاه مدت و موقتی نیستند. بنابراین، اگر مایل هستید از ماهی های آکواریومی نگه داری کنید، باید خود را برای پرورش چندین ساله آن ها، آماده کنید.

در آخر، باید به این نکته مهم توجه داشته باشید که، فقط در صورتی خواهید توانست بهترین‌ تصمیم را بگیرید که در کنار جوانب مثبت، جوانب منفی پرورش ماهی ها را نیز در نظر بگیرید.

گرد آورنده
https://fishlab.com/reasons-to-not-get-a-fish/
منبع
https://pethelpful.com/fish-aquariums/Reasons-Not-to-Have-Pet-Fish

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا