آبزیان

تغذیه ماهی با غذای زنده

تغذیه ماهی با غذای زنده

تغذیه ماهی با غذای زنده به عنوان یکی از حیوانات خانگی بسیار مهم است. عدم تغذیه مناسب در ماهی ها منجر به گرسنگی آنها می شود. اگرچه غذای پولکی، یک رژیم غذایی اصلی همراه ویتامین ها و مواد معدنی متعادل برای ماهی ها است، اما اکثریت قریب به اتفاق ماهیان آب شیرین، به معنای واقعی کلمه به دنبال فرصتی برای خوردن غذاهای زنده یا حتی منجمد هستند.

نوع غذایی که برای تغذیه ماهیان آکواریومی خود انتخاب می کنید تأثیر زیادی در سلامت آنها خواهد داشت. اصول غذاهای زنده را بیاموزید تا دریابید که چگونه می توانند برای ماهیان آکواریوم آب شیرین شما مفید باشند. وقتی نوبت به تغذیه ماهیان آکواریوم آب شیرین می رسد، شما طیف گسترده ای از غذاها را انتخاب می کنید. به عنوان مثال اگر در راهرو آکواریوم در فروشگاه حیوانات اهلی محلی خود قدم بزنید، ممکن است ده ها نوع، مارک و فرمول مختلف از غذاهای تجاری ماهی پیدا کنید. با این وجود این غذاهای تجاری تنها گزینه نیستند.

شما همچنین می توانید علاوه بر سبزیجات تازه و محصولات حاوی سبزیجات مانند ویفرهای جلبکی، غذاهای زنده، منجمد و خشک شده را به ماهی خود بدهید. برخی از غذاهای زنده برای ماهی ها، عبارتند از:

غذای Flake

قبل از اینکه به بحث غذای زنده بپردازیم، باید در مورد غذاهای پوسته پوسته صحبت کنیم. به طور واقعی، برای اکثر افراد تهیه رژیم کاملاً متعادل غذاهای تازه و منجمد امکان پذیر نیست. غذای پوسته پوسته توسط تعداد زیادی ازماهی های آب شیرین پذیرفته شده و حاوی مواد مغذی مهمی نیز هستند که ماهی برای سالم ماندن به آن احتیاج دارد. با این حال، ترکیبات همه غذاهای پوسته پوسته یکسان نیستند.

در هنگام خرید غذای پوسته پوسته، به برچسب ترکیبات آن در روی ظرف خوب توجه کنید. آنچه خواهید دید آرد ماهی، مخمر، کنجاله میگو، کنجاله جلبکی، پلانکتون، کلپ دریایی، ویتامین ها، مواد نگهدارنده و مواد پرکننده پروتئینی مانند کنجاله گندم، کنجاله سویا، بلغور جو دوسر و برنج قهوه ای است. این مواد پرکننده برای تأمین مقدار کافی پروتئین ماهی لازم بوده اما حاوی مواد مغذی و طعم یکسانی نیستند. به یاد داشته باشید که مواد اولیه به ترتیب بیشترین حجم، ذکر شده اند.

بنابراین در لیست مواد تشکیل دهنده بدنبال غذاهای آماده ای باشید که دارای غذای دریایی هستند. هنگامی که یک غذای پوسته با کیفیت را انتخاب کردید، به دنبال روش هایی برای تکمیل مواد پوسته ای، با غذاهای تازه یا منجمد باشید. همچنین، ویتامین های موجود در غذاهای پوسته پوسته از ماندگاری کمی برخوردار هستند، بنابراین باید مواد غذایی را در مقادیری کم خریداری کنید و تا حدود یک ماه دیگر استفاده شود. اگر استفاده از غذای پوسته بیشتر طول می کشد، سعی کنید آن را در یخچال یا حتی فریزر نگهداری کنید تا مواد مغذی آن حفظ شود.

کرم های Tubifex

تغذیه ماهی با غذای زنده | دام و پت

کرم های Tubifex مدت هاست که به عنوان بهترین غذای زنده برای تغذیه ماهی شناخته شده اند. آنها بسیار مغذی هستند و رشد آنها در خانه بسیار آسان است و می توان آنها را در بسیاری از فروشگاه های محلی ماهی خریداری کرد. اما در این مورد، خطر انتقال بیماری به آکواریوم خانه وجود دارد. Tubifex مانند کرم های خاکی (که خاک می خورند)، کرم های آنیلید هستند که هر ماده ای را که در آن پرورش داده شود می خورند و خود را تقویت می کنند.

بیشتر کرم های tubifex که از نظر تجاری تولید می شوند، در رواناب های استخر قزل آلا پرورش می یابند. به این معنی که آنها در کود ماهی زندگی می کنند. همین نوع زندگی آنها را به کانون های احتمالی انتقال عفونتهای باکتریایی یا انگلی تبدیل می کند. چندش آور است اما ماهیان آب شیرین کرم های توبیفکس را دوست دارند و اگر به درستی تمیز شوند از طریق آنها رشد می کنند. بنابراین چگونه می توانید اطمینان حاصل کنید که آنها برای تغذیه ماهی های شما مطمئن هستند؟

توجه!

با خرید کرم های توبایفکس زنده از یک فروشگاه معتبر شروع کنید و سپس آبی را که در آن نگهداری می شوند به دقت بررسی کنید. باید کرم ها در آب به خوبی مشخص باشند. اگر اینگونه نیست، آنها را خریداری نکنید. وقتی کرم های تمیز پیدا کردید، آنها را در یک ظرف بزرگ آب دکلره قرار دهید و 3 تا 4 بار در روز آنها را کاملاً آبکشی کنید تا آب آن کاملا پاک شود. آنها را در یخچال نگهداری کنید و هر روز آب را بررسی کنید. اگر رنگ آب شفاف و روشن باشد، تمیز است و می تواند برای تغذیه ماهی استفاده شود.

آنها را تا زمان شفاف شدن آب به ماهی خود ندهید، بنابراین در صورت لزوم آنها را به طور مکرر شستشو دهید. کیفیت tubifex از فروشگاه به فروشگاه دیگر متفاوت خواهد بود، بنابراین اگر کرم های خوبی را پیدا کنید (کرم هایی که به سرعت تمیز می شوند در مقایسه با آنهایی که هنوز پس از گذشت چند روز آب را آلوده می کنند)، این مرکز خرید را انتخاب کنید. تقریباً به اندازه تغذیه کرم های توبیفکس زنده، اکثر فروشگاه های حیوانات خانگی کرم های توبیفکس منجمد یا حتی خشک شده را به صورت یخ زده می فروشند.

میگوی آب شور

تغذیه ماهی با غذای زنده | دام و پت

یکی از بهترین غذاهای زنده، آرتمیا است که بیشتر به عنوان میگوی آب شور شناخته می شود. اگر به دنبال میگوی آب شور زنده بوده اید، احتمالاً متوجه شده اید که این مواد کمی گران هستند، یا یافتن آنها کمی دشوار است. با این حال بیشتر مغازه های ماهی فروشی یک گروه از میگوی آب شور منجمد دارند. بافت و عطر و طعم میگوی آب شور بر اساس آنچه که آنها تغذیه کرده اند و نحوه یخ زدگی آنها متفاوت خواهد بود.

ماهی ها دقیقاً مانند انسان ها سلیقه های متمایزی از نظر تغذیه دارند. پس فراموش نکنید که چندین مارک را امتحان کنید تا موردی را که ماهی شما بیشتر دوست دارد پیدا کنید. صرف نظر از این که آرتمیای منجمد یا زنده را امتحان می کنید، تعجب خواهید کرد که می بینید حتی ماهی های کوچک از آنها تغذیه می کنند. بسیاری از فروشگاه های ماهی، تخم میگوی آب شور خشک و حتی کیت هایی را برای جوجه ریزی و پرورش میگوی شور در خانه به فروش می رسانند.

میگوی آب شور تازه یک ماده غذایی مناسب برای بسیاری از گونه های بچه ماهی است. پرورش آنها در خانه نسبتاً آسان است.

غذاهای زنده دیگر

تغذیه ماهی با غذای زنده | دام و پت

در ارتباط با تغذیه ماهی با غذای زنده، باید ببدانیم که،  میگو تنها غذای زنده “مطمئن” موجود برای ماهی ها نیست. کارشناسان دافنی، کک های آبی AKA را یکی از بهترین انتخاب های غذایی زنده می دانند. آنها هیچ یک از بیماری هایی را که توبیفکس انتقال می دهد، حمل نمی کنند. همچنین منبع عالی تغذیه ای برای همه ماهی ها بوده و به راحتی پرورش می یابند.

دافنیا معمولاً در فروشگاه های ماهی یافت نمی شود، اما کلوپ های ماهی محلی معمولاً می توانند کلنی ابتدایی را برایتان تهیه کنند. بهترین گزینه در مورد انتخاب دافنی دانستن این واقعیت است که آنها می توانند در آکواریوم زندگی کنند تا زمانی که ماهی آنها را بخورد. هنگامی که ماهی طعم “مواد خوب” را پیدا کند، بیشتر به دنبال جستجوی تنوع غذاهای زنده خواهند بود. در این مورد گزینه های زیادی وجود دارد. موارد زیر را در نظر بگیرید:

  • لارو پشه
  • لارو مگس
  • میکروکرمها
  • کرم های سفید
  • کرم های خاکی
  • مارماهی سرکه
  • کرم های گریندال

گزینه های منجمد

تغذیه ماهی با غذای زنده | دام و پت

اگر غذای زنده در دسترس نباشد، یا گران هستند یا تهیه آن دردسر زیادی داشته باشد، غذاهای منجمد گزینه خوبی برای جایگزینی با آنها هستند. میگوی آب شور یکی از پر فروش ترین مواد غذایی منجمد است. اما نباید تغذیه ماهی خود را فقط به میگو محدود کنید .بسیاری از غذاهای منجمد دیگر نیز در دسترس هستند و حتی برخی از آنها چندین غذای محبوب را در یک واحد ترکیب می کنند که برای ماهی ها بسیار جذاب به نظر می رسند.

مدت زمانی را برای انتخاب در قسمت فریزر فروشگاه ماهی بگذارید. فراموش نکنید که حتی ماهی های گوشت خوار نیز از گیاهان و سبزیجات لذت خواهند برد. در حقیقت، برخی از گیاهخواران مانند plecostomus و سایر جلبک خواران نیز از غذاهای ماهی حاوی گوشت استفاده خواهند کرد. گیاه خواران را با جلبک دریایی منجمد، خشک شده، یا تکه های کاهو و اسفناج تازه رومیایی راضی کنید . دفعه بعدی که سالاد درست کردید، سبزی ها را خوب بشویید و سعی کنید قسمت کمی از آن را به ماهی خود بدهید.

شاید تعجب کنید که می بینید کدام یک در آن فرو می روند. آنچه مادرتان در مورد خوب بودن سبزیجات برایتان گفته برای ماهی نیز صادق است. سبزیجات تازه ویتامین ها و مواد مغذی را تأمین می کنند که غالباً در غذاهای دیگر ماهی وجود ندارد. غذای ماهی ها چه زنده و چه منجمد، حیوانی یا گیاهی باشد، اما ماهی ها از خوردن غذاهای متنوعی که به آنها داده می شود لذت می برند. به یاد داشته باشید، شما تنها آشپز ماهی های خانگی خود هستید.

منابع:

https://www.thesprucepets.com/feeding-live-foods-1380910

https://www.ratemyfishtank.com/blog/the-pros-and-cons-of-live-food-for-fish

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا