گاو و گوسفند

تغذیه بز ها و رژیم غذایی مناسب آنها

تغذیه بز ها و رژیم غذایی مناسب آنها

قبل از بررسی تغذیه بز ها و رژیم غذایی مناسب آنها باید بدانیم که بز ها به همه چیز خوار بودن معروف هستند. این موضوع تا حد زیادی صحیح است ولی به عنوان یک دامدار شما باید از تامین مواد مغذی مورد نیاز بز تان اطمینان حاصل کنید. پنج ماده مغذی ضروری وجود دارند که باید به میزان کافی برای بز های خود حتما آنها را تامین کنید:

 • آب
 • پروتئین
 • مواد معدنی
 • ویتامین ها
 • انرژی (چربی و کربوهیدرات)

کمبود هر یک از این موارد می تواند باعث بیماری، ضعف جسمانی یا اختلال در رشد و حتی مرگ شود.

همچنین بهترین منابع غذایی بز ها، عبارتند از:

 • یونجه
 • غلات

به خاطر داشته باشید که چند نوع غذا وجود دارد که بزهای شما نمی توانند آن ها را بخورند. پوسته تخم مرغ از جمله این موارد است.

بزها به چه مواد مغذی نیاز دارند؟

جدا از اینکه بپرسید بزها چه چیزی را دوست دارند تا بخورند، باید به عناصر غذایی آنها نیز توجه کنید. درست مثل هر حیوان دیگری که در مزرعه خود دارید، بزها برای سالم ماندن و زندگی هرچه بیشتر به مقدار کافی تغذیه نیاز دارند.

شما بهتر است  که مطمئن شوید آنها روزانه به اندازه کافی کلسیم، نمک و فسفر از نظر مواد معدنی با افزودن ویتامین A، D و E.  نیجریه مصرف می کنند.

چگونه بفهمیم بزها از تغذیه مناسبی برخوردار هستند یا خیر؟

علائم یک رژیم غذایی مناسب و تغذیه مناسب برای بزها عبارتند از:

 • رشد سریع
 • کود طبیعی
 • تولید شیر زیاد
 • وضعیت بدنی خوب
 • موفقیت تولید مثل بالا

غذاهای غیرمجاز برای تغذیه بزها کدامند؟

تغذیه بز ها و رژیم غذایی مناسب آنها | دام و پت

اکنون که ایده روشنی از بهترین موادی که می توانید برای ایجاد یک رژیم غذایی مناسب برای حیوانات خود استفاده کنید، را پیدا کرده اید، زمان آن رسیده است که یادبگیرید چه عواملی را برای تغذیه بزها درنظر بگیرید.

حتما شنیده اید که بزها می توانند همه چیز را بخورند. این نکته صحیح است. اما همه چیز خواری بز می تواند گاهی اوقات برای این حیوانات بسیار خطرناک باشد. مثلا بسیار دیده شده است که بزها زباله های پلاستیکی، ته سیگار و … را که در طبیعت رها می شوند را نیز می خورند. برخی از مواد برای بزها بسیار خطرناک هستند.

همچنین دستگاه گوارش بزها نسبت به برخی از مواد حساس است و باید از خوردن آن ها پرهیز کند.

برخی از مهم ترین غذاهای ممنوعه برای بزها عبارتند از:
 • آزالیا
 • لبنیات
 • گوشت
 • شکلات
 • کلم پیچ
 • آووکادو
 • غذای سگ
 • غذای گربه
 • برگ ریواس
 • گیلاس وحشی
 • علف های شیر
 • برگ درختان هلو و نخل
 • سایر محصولات لبنی و گوشتی
 • درختان و بوته های خاس یا هالی

گیاهان سمی برای بز ها

هنگامی که برای چرا بز های خود به مراتع می روید، باید مراقب باشید که گیاهان سمی در محیط وجود نداشته باشند. یعنی علاوه بر مواد شیمیایی سمی مصرف برخی از گیاهان برای بز ها سمی بود و خطرناک است. به عنوان مثال، گیاهان سرخدار، آزالیا و گل ردودندرون می توانند برای حیوانات شما بسیار سمی باشند..

این گیاهان بسیار سمی هستند و مصرف آن ها توسط بز ها می تواند باعث بروز اختلالات زیادی در سلامتی بزهایتان شود. پیش از بردن بز هایتان به چرا، چراگاه را بررسی کنید و اگر گیاهان سمی در منطقه مشاهده کردید، آن ها را از بین ببرید. مصرف این گیاهان می تواند برای بز های شما خطرناک باشد.

با این حال اگر بزهای شما مواد غذایی، گیاهان یا مواد شیمیایی مصرف کنند باید سریعا پادزهر مناسبی را تهیه کنید. همچنین برای حوادث اورژانسی اینچنینی سعی کنید همواره با یک دامپزشک تماس داشته باشید.

مکمل های غذایی مناسب برای بزها

تغذیه بز ها و رژیم غذایی مناسب آنها | دام و پت

بسیاری از دامداران از شنیدن این نکته که برای بزها هم می توان از مکمل های غذایی استفاده کرد، تعجب می کنند. ولی باید بدانید که مکمل های غذایی برای تعادل و تناسب رژیم غذایی بزها خارق العاده هستند.

همانند سایر حیوانات، مصرف مکمل ها برای اطمینان از دریافت مقداری کافی از ویتامین ها و مواد معدنی مهم برای بزهایتان ضروری است.

مکمل های غذایی به گونه ای طراحی شده اند که طعم بسیار مطلوبی برای بز ها دارند و با همین دلیل در صورت استفاده از مکمل های غذایی در رژیم غذایی بزها، این حیوانات آن ها را با کمال میل خواهند خورد.

دانه های آفتابگردان برای تغذیه بز ها

مصرف دانه های آفتاب گردان دلیل خوشمزه و مغذی بودن، در بین صاحبان خرگوش رایج است. آیا می دانید که این ماده غذایی می تواند یک مکمل خارق العاده برای افزودن به رژیم غذایی بز شما باشد؟ دانه های آفتابگردان دارای مقدار بسیار بالایی ویتامین E  است که برای رشد و سلامتی عضلات و تولید مثل در بزهای شما ضروری است.

همچنین بهتر است بدانید که دانه های آفتابگردان حاوی مقدار زیادی سلنیوم، آهن و روی برای حفظ سلامتی بزهایتان است. همچنین اگر دوست دارید که شید تولید شده توسط دام هایتان دارای میزان مناسبی از چربی باشد، می توانید از دانه های آفتاب گردان به عنوان یک مکمل فوق العاده استفاده کنید.

نکاتی مهم درباره تغذیه بزها

پس از اطلاع از غذاهای غیر مناسب برای بز ها، اکنون باید نکات و اطلاعات مفیدی درباره رژیم غذایی بزها کسب کنید. نکات و ترفندهای خارق العاده زیادی وجود دارد که بسیاری از صاحبان مزرعه برای اطمینان از داشتن یک رژیم غذایی سالم و متعادل، از آن ها استفاده می کنند.

تجهیزات مناسبی تهیه کنید.

لازم نیست که هزینه زیادی برای خرید وسایل لوکس انجام دهید، شما باید تجهیزات مستحکم و ارزان قیمتی که بتواند در برابر بز ها مقاومت داشته باشد، تهیه کنید.

تهیه ظروف ذخیره سازی خوراک یک اقدام بسیار مهم برای حفظ غذا ها است. هیچ وقت نسبت به ظروف نگهداری خوراک بی توجه نباشید. داشتن ظرف های مناسب باعث می شود که غذای بز تازه و از آفات و کپک ها در امان بماند. سطل های مخصوص به غذا در مواقعی که شما به صورت دستی به بزهایتان غذا می دهید بسیار کاربردی است. اگر از سطل ها به طور مستقیم‌ برای غذا دادن به بز ها استفاده می کنید، حتما یک سطل قوی و با دهانه نسبتا گشاد تهیه کنید تا بز ها بتوانند به راحتی غذا بخورند.

سطل آب یکی از مهم ترین تجهیزات در تغذیه بز ها است. از یک سطل پلاستیکی مقاوم و تمیز به عنوان ظرف آب بز ها استفاده کنید. توجه به این نکته ضروری است که شما باید از سالم و تمیز بودن آب بزهایتان اطمینان حاصل کنید‌.

هر گونه تغییر در رژیم غذایی بزهایتان را به آرامی و به تدریج انجام دهید. ممکن است متوجه شوید که مدتی است بزهای شما ویتامین یا ماده معدنی خاصی را نمی توانند دریافت کنند. اگر می خواهید ماده غذایی جدیدی را به رژیم غذایی بز اضافه کنید، حتما این کار را به تدریج انجام دهید.

دستگاه گوارش بزها حساس است. تغییر شدید در غذا و خوراک آنها می تواند منجر به از دست دادن اشتها، بیماری و سایر اختلالات دستگاه گوارش شود.

باید به تدریج مواد غذایی جدید را به رژیم غذایی اضافه کنید. برای این کار هر روز مقدار کمی از ماده غذایی جدید را به رژیم بز اضافه کرده و روز بعد مقدار ماده غذایی جدید را اندکی افزایش دهید.

آیا بزها می توانند غذای سگ ها را بخورند؟

تغذیه بز ها و رژیم غذایی مناسب آنها | دام و پت

باید به این نکته توجه داشته باشید که به هیچ عنوان نباید از غذای سگ در رژیم غذایی بز ها استفاده کنید. بزها برای گیاهخواری تکامل یافته اند و به همین دلیل غذاهای گوشتی برای آن ها نامناسب است. مصرف غذاهای تهیه شده از گوشت توسط بز ها، مانند غذای سگ، در بسیاری از موارد می تواند باعث بیماری و مرگ شود.

حیوانات گیاه خوار نیاز های غذایی و دستگاه گوارشی متفاوتی دارند.

آیا استفاده از نان در تغذیه بزها خوب است؟

نان می تواند یک غذای خارق العاده برای بزهای شما باشد. با این حال، باید از آن درست مانند سایر مواد غذایی به میزان متوسط در رژیم غذایی بزهایتان استفاده کنید. مصرف زیاد نان می تواند باعث ایجاد نفخ شکم شود. همچنین نان حاوی کربوهیدراتهایی است که بزها را به طور موقت اشباع و سیر می کند. به همین دلیل ممکن است بز ها تا پایان روز بار ها گرسنه شوند.

همچنین بهتر است از تکه های کوچک نان در رژیم غذایی بزهایتان استفاده کنید، هضم تکه های غذایی کوچک‌ برای دستگاه گوارش حیوانات آسان تر است.

آیا بزها می توانند پوست موز بخورند؟

خوشبختانه پوست موز در لیست مواد غذایی ممنوعه برای بز ها قرار ندارد. بزها عاشق انواع پوست های میوه و سبزیجات هستند. همچنین بهتر است بدانید که پوست موز می توانید به عنوان یک مکمل پروتئینی به رژیم غذایی بز ها اضافه شود. بزها می توانند انواع مختلفی از سبزیجات را بخورند. با این وجود گوجه فرنگی، کاهو، اسفناج، کرفس و هویج از سبزیجات مورد علاقه آن ها است.

آیا پرورش و تغذیه بزهای گوشتی پر هزینه است؟

تغذیه بز ها و رژیم غذایی مناسب آنها | دام و پت

باید بدانید که تولید میزان مناسبی از گوشت و سودآوری بالا در گرو تغذیه بز ها با کیفیت بالا و استفاده از کنسانتره ها در تغذیه بز ها است. بزهای گوشتی مانند گوسفندان یا گاوها به سرعت چاق نمی شوند. این بدان معنی است که میزان افزایش وزن آنها کوچکتر است و از 0.1 تا 0.8 پوند در روز متغیر است. تغذیه، اغلب گرانترین قسمت پرورش بز برای تولید گوشت است.

با مراقبت ویژه از رژیم های غذایی آنها، می توانید از ویتامین ها و مواد معدنی مناسب بزها اطمینان حاصل کنید. یک رژیم غذایی مناسب بز همچنین باعث پایداری و همچنین زندگی سالم و شاد می شود.

علاوه بر این، یک رژیم غذایی متعادل همچنین به اطمینان از تولید شیر و گوشت خوشمزه تر کمک می کند.

نتیجه گیری

بز ها برای گیاهخواری تکامل یافته اند و دارای یک سیستم گوارشی مناسب برای گوارش سلولز و مواد گیاهی هستند. در بیشتر موارد، بزها خودشان از محصولات گوشتی و لبنیات دور می شوند زیرا بز ها برای گوشت خواری تکامل نیافته اند. با این حال، گاهی اوقات ممکن است که یک بز گوشت بخورد. این اتفاق، یعنی گوشت خواری، می تواند برای سلامتی بز ها مضر باشد.

همچنین به علت نوع سیستم گوارشی بز هرگز نباید غذای سگ یا گربه برای تغذیه بز استفاده کنید. زیرا هر دو این محصولات حاوی محصولات گوشتی یا سایر محصولات جانبی فرآوری شده هستند که به بزهای شما آسیب می رسانند.

همچنین باید بز هایتان را از خوردن مواد غیر غذایی دور کنید. بزها به طور طبیعی موجوداتی کنجکاو هستند. از این رو، آنها احتمالاً چیزهایی را که حتی ممکن است جزو مواد غذایی نباشند، مانند کاغذ یا ته سیگار، بخورند.

به همین دلیل است که باید مراقب تغذیه بز تان باشید زیرا ممکن است با مصرف مواد غذایی سمی و خطرناک، سلامتی حیوانات تان به خطر بیفتد.

منبع:

https://rurallivingtoday.com/livestock/what-do-goats-eat/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا